Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Γεια σας παιδιά, κοιτάτε πως έχει η κατάσταση και να δούμε αν όντως γίνεται το παρακάτω.

    Είμαι στην ΟΝ Telecoms με κλασική γραμμή PSTN. Η γραμμή είναι VOIP με 2 αριθμούς. Το κεφαλικό (ο βρόγχος) 210-48 και το δεύτερο 211-11

    Λέμε πως πάω στην HOL και μεταφέρω και τους 2 αριθμούς (όχι σαν ανεξάρτητους) στο πακέτο Double Play.
    Με καλούν και στους 2 αλλά όταν ο πρώτος μιλάει, ο δεύτερος μπαίνει σε αναμονή. Αυτό γίνεται κανονικά. Δεν ξέρω ακριβώς πως λέγεται αλλά το κάνουν.


    Τώρα... το περίπλοκο σενάριο που με ενδιαφέρει, ξανά για το πακέτο Double Play της HOL...

    Μπορούμε στον παραπάνω βρόγχο να βάλουμε ως κεφαλικό το 211-11
    ως δεύτερο ένα νούμερο 210-300 που έχω κατωχυρωμένο στην ΕΕΤΤ από την Yuboto Telephony
    και το 210-48 να το πάω στην WIND ?

    Αν γίνεται, η WIND θα με χρεώσει νέο βρόγχο?

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν το εύκολο. Η Wind θα σε χρεώσει με νέο βρόχο, δηλαδή θα έχεις ξεχωριστή γραμμή (είτε μόνο τηλεφωνία είτε, αν το θέλεις, με DP).
    Μπορείς να κάνεις φορητότητα από Yuboto σε όποιον πάροχο τηλεφωνίας επιθυμείς.
    Αυτό που δεν γνωρίζω (και εκτιμώ αδύνατον) είναι αν μπορείς να κάνεις στην HOL (ή σε άλλον πάροχο), φορητότητα υπηρεσίας DB με κεφαλικό αριθμό διαφορετικό από αυτόν που ήδη έχεις στον προηγούμενο πάροχο.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να κάνεις φορητότητα από Yuboto σε όποιον πάροχο τηλεφωνίας επιθυμείς.
    ...αλλά πρέπει ο πάροχος να μου δώσει οπωσδήποτε και βρόγχο, σωστά?
    Αν δήλωνα αριθμό για φορητότητα που δεν έχει βρόγχο, θα με έπαιρναν και θα μου έλεγαν ότι πρέπει να πληρώσω το κόστος του?

    Αυτό που δεν γνωρίζω (και εκτιμώ αδύνατον) είναι αν μπορείς να κάνεις στην HOL (ή σε άλλον πάροχο), φορητότητα υπηρεσίας DB με κεφαλικό αριθμό διαφορετικό από αυτόν που ήδη έχεις στον προηγούμενο πάροχο.
    Εδώ στην HOL είναι το θέμα. Το κεφαλικό νούμερο το βρόγχου θέλω να το δώσω στην WIND, και όχι όλο τον βρόγχο, γιατί η WIND χρεώνει λιγότερα τον βρόγχο.
    Και κρατώντας τον παλιό βρόγχο, να του περάσω το δεύτερο νούμερο 211-11 (σαν κεφαλικό) και να του περάσω και το τρίτο 210-300 (σαν δεύτερο).

    Θέλω να ανεξαρτητοποιήσω δηλαδή το "κλασικό μου" 210-48 στην WIND ώστε τα "περίεργα" νούμερα να τα πάω στην HOL που υποστηρίζει 2 μαζί χωρίς επιπλέον κόστος, άσχετα που δεν δουλεύουν ανεξάρτητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakis.kom : 05-06-15 στις 22:15.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η φορητότητα μπορεί να γίνει σε οποιονδήποτε πάροχο που έχει τηλεφωνικές υπηρεσίες.
    Αν αυτές είναι voip (π.χ. Viva, Yutobo κλπ) χρειάζεται να υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο. Δουλεύει ανεξάρτητα αν έχεις xDSL σύνδεση. Π.χ. μπορεί να παίρνεις ασύρματα από γείτονα ή μέσω 3G ή άλλον τρόπο.
    Αν αυτές είναι voip κανονικού παρόχου (HOL, OTE κλπ), θα χρειαστείς και σύνδεση με αυτόν, είτε είναι κεφαλικός αριθμός είτε όχι.
    Αν αυτές είναι παραδοσιακής τηλεφωνίας (PSTN, ISDN), θα χρειαστείς και σύνδεση με αυτόν, είτε είναι κεφαλικός αριθμός είτε όχι.

    Όταν έχεις σε έναν πάροχο (όπως τώρα) ενεργή σύνδεση DP και θέλεις να κάνεις φορητότητα αυτής, αναγκαστικά (πιστεύω) ότι γίνεται στον κεφαλικό αριθμό και απλά έχεις δυνατότητα να προσθέσεις επιπλέον αριθμούς σε αυτόν.
    Καλού-κακού πάρε ένα τηλέφωνο στη HOL για να το ξεκαθαρίσεις.
    Αυτό που σίγουρα δεν γίνεται είναι να έχεις μόνο σύνδεση Internet σε έναν πάροχο και τηλεφωνία σε άλλον εκτός του ΟΤΕ (που είναι ειδική περίπτωση και μακράν ακριβότερη ως λύση).

  5. #5
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Είχα μιλήσει για το "απλό" πως όλος ο βρόγχος όπως είναι και με τα δύο νούμερα πάει HOL και μου είχαν πει οκ.
    Σήμερα όμως μιλώντας ξανά με HOL, υπάλληλος μου είπε πως δεν γίνεται στα οικιακά πακέτα, ενώ άλλος προχθές δεν είχε πει το παραμικρό πως αυτό είναι "επαγγελματικό" πακέτο.
    Το ίδιο και άλλος, σήμερα. Μου είπε πως μπορώ να το κάνω.

    Τους έστειλα email αργά το απόγευμα. Δεν ήξερα να το έκανα από χθες.

    Αυτό που σίγουρα δεν γίνεται είναι να έχεις μόνο σύνδεση Internet σε έναν πάροχο και τηλεφωνία σε άλλον εκτός του ΟΤΕ (που είναι ειδική περίπτωση και μακράν ακριβότερη ως λύση).
    Για 2 πλήρες πακέτα DP κοιτάω.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν σου απαντήσουν ότι δεν γίνεται αυτό που θέλεις, τότε στη θέση σου θα έκανα με σειρά:

    α. Φορητότητα τον 2ο αριθμό της On (211-11) στην HOL, ως κεφαλικό και ενεργοποίηση του DB σε νέα γραμμή. Κόστος 86€.
    β. Φορητότητα τον αριθμό της Yuboto (210-300) ως δεύτερο αριθμό στο πρόγραμμα της HOL.
    γ. Φορητότητα της τωρινής σύνδεσης DP της On στη Wind, (210-48) με κόστος 35€.

    Συνολικό κόστος 121€. Αν γίνουν όπως θέλεις κοστίζει 111€ (75€ νέα γραμμή Wind + 36€ φορητότητα σύνδεσης στη HOL).

  7. #7
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    γ. Φορητότητα της τωρινής σύνδεσης DP της On στη Wind, (210-48) με κόστος 35€.
    Δωρεάν. Προσφορά από εξωτερικό συνεργάτη.
    Οπότε βγαίνει μόνο τα 86 της HOL

    Αν γίνουν όπως θέλεις κοστίζει 111€ (75€ νέα γραμμή Wind + 36€ φορητότητα σύνδεσης στη HOL).
    55€ νέα γραμμή Wind προσφορά από εξωτερικό συνεργάτη + 0€ φορητότητα σύνδεσης στη HOL για πελάτες ΟΝ
    Οπότε βγαίνει μόνο τα 55 ευρώ της WIND

    Σαν project, έτσι όπως τα βλέπεις και τα δύο παραπάνω, υλοποιούνται?

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το πρώτο είναι εφικτό, αρκεί το υλοποιεί η HOL σε οικιακή γραμμή.

    Για το δεύτερο έχω σοβαρές αμφιβολίες.
    Όλες οι εργασίες γίνονται από το ΟΤΕ (του οποίου είναι τα κυκλώματα) και αυτός γνωρίζει ότι ο Χ βρόχος ανήκει στον Χ αριθμό κάποιου παρόχου. Οπότε σε φορητότητα δεν μπορεί ν' αλλάξει την σύνδεση με άλλους αριθμούς.
    Αυτό που μπορεί, είναι να κάνει νέο βρόχο με όποιον αριθμό του ζητηθεί.

    Γι' αυτό και στην πρώτη περίπτωση, αναφέρω να γίνει πρώτα ο νέος βρόχος με παράλληλη φορητότητα του δεύτερου αριθμού και στο τέλος η φορητότητα της υπάρχουσας σύνδεσης.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Να είσαι καλά. Θα τα σημειώσω όλα και θα το ψάξω να δω τι μπορούν να κάνουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Έλα, τι ανακάλυψα τώρα, για νέο βρόγχο η HOL δεν θέλει 86 ευρώ, θελει 50 νέο βρόγχο + 36 ενεργοποίηση = έτσι βγαίνουν τα 86 ευρώ. Είδα τον τιμοκατάλογο Απριλίου.

    Οπότε με βλέπω...

    1) Φορητότητα το 211-11 ως κεφαλικό σε νέο βρόγχο στην HOL = 50 ευρώ + 0 ενεργοποίηση
    2) Φορητότητα το 213-30 ως δεύτερο στην HOL = 0 ευρώ αρκεί να μην ζητήσουν φορητότητα
    3) Φορητότητα τον 210-48 βρόγχο που έχω τώρα, στην WIND = 0 ευρώ.

    Και μου βγαίνει και πιο φθηνά απ' ότι υπολόγιζα και βγαίνει και πολύ εύκολα. Αρκεί να μην μου αρχήσουν στην HOL τα κουφά πως δεν γίνεται.

    - - - Updated - - -

    Παιδιά, έως στιγμής, είμαι ευχαριστημένος από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση και της WIND και της HOL.
    Μπορεί να υπάρχουν κάποιοι που να μην ξέρουν καλά να απαντήσουν σε περίπλοκα θέματα όπως αυτό, αλλά υπάρχουν κάποιοι που γνωρίζουν πολύ καλά τι παίζει.

    Δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει το παραπάνω. Πρώτα πρέπει η HOL να πάρει το 210-30 και το 211-11 σε νέο βρόγχο και ΜΕΤΑ η WIND να πάρει το 210-48.
    Αν πάρει η WIND πρώτη τον βρόγχο που έχω τώρα, δεν υποστηρίζει το δεύτερο νούμερο και εκεί μπορεί να έχουμε πρόβλημα.

    Την HOL από την στιγμή που θα έχουμε νέο βρόγχο (δεν ξέρω ακόμα και στην φορητότητα), δεν την πειράζει ποιο από τα δύο θα μπει βασικό, όποιο θέλω δηλαδή βάζουμε.
    Θα μπορούν να με καλέσουν και στα δύο αλλά όχι παράλληλα. Οι εξερχόμενες κλήσεις θα γίνονται μόνο από το ένα.

    Το μόνο που μένει είναι να με πάρουν για να μου πουν αν υπάρχει κάποια χρέωση για την φορητότητα του δεύτερου αριθμού.
    Μέχρι στιγμής είμαστε για όλο το project με κόστος μόνο τον νέο βρόγχο της HOL στα 50 ευρώ.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Όλο το project πέτυχε στο 100%
    Όλα πήγαν ακριβώς όπως τα λέω στο τελευταίο μου μήνυμα #10, με ακριβώς την σειρά που αναφέρονται.
    Ευχαριστώ φίλε jkoulos για την βοήθεια στις απορίες που είχα.
    Κόστος μόνο 50 ευρώ για τον νέο βρόγχο της HOL. Καμία άλλη επιπλέον χρέωση.

    Τώρα έχουμε το εξής...

    Θέλω στο δίκτυο μου να δουλεύουν και οι δύο γραμμές ίντερνετ ώστε ο Χ υπολογιστής να έχει... ταυτόχρονα?... ή μέσω αλλαγής της static IP του?... ίντερνετ.
    Αν βάλω και δεύτερο ρούτερ, πως είναι η καλύτερη και η πιο σωστή ρύθμιση του?

    Υπολογιστής...
    192.168.002.011
    255.255.255.000
    192.168.002.001

    Modem... TP-LINK TD-8817
    192.168.001.001
    255.255.255.000
    192.168.001.001

    Router/Switch με WAN και WIFI... EDIMAX BR-6574 N
    Έχει και PPoE και δεν το θυμόμουν. Δεν το έχω δοκιμάσει σαν modem.

    LAN του EDIMAX
    192.168.002.001
    255.255.255.000

    WAN του EDIMAX
    192.168.001.002
    255.255.255.000
    192.168.001.001

    Το EDIMAX συνδέεται επάνω στο modem, παίρνει το ίντερνετ της HOL, και δίνει στις συσκευές του δικτύου μου IP 192.168.002.ΧΧΧ
    Θέλω μέσα στο δίκτυο να περάσω και την WIND.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakis.kom : 26-06-15 στις 02:26.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όλα καλά με τις φορητότητες.

    Τώρα, αν κατάλαβα σωστά, θέλεις να δημιουργήσεις ένα δίκτυο και με τις 2 συνδέσεις DSL, έτσι ώστε να έχεις προς χρήση το μέγιστο δυνατόν bandwidth.
    Αυτό είναι δυνατόν να επιτευχθεί είτε μέσω software, είτε με hardware.
    Η software λύση είναι ευκολότερη αλλά δουλεύει μόνο σε έναν υπολογιστή, είτε για τον ίδιο είτε για όλο το δίκτυο (ως router). Θα χρειαστεί να έχει 2 κάρτες δικτύου, από μία για κάθε σύνδεση.
    Η hardware λύση χρειάζεται μια συσκευή που να έχει πολλαπλές WAN θύρες. Υπάρχουν λίγα modem/router με τέτοια δυνατότητα (π.χ. Draytek) και τα περισσότερα είναι απλά router (π.χ. Mikrotik, TP-LINK TL-R470T+ κλπ).

    Το Edimax που έχεις είναι σκέτο router και για να δουλέψει θέλει άλλο modem που θα συγχρονίσει στην γραμμή. Επίσης δεν είναι multi WAN.
    Ποιες συσκευές σου έδωσαν οι 2 εταιρείες (μάλλον η Wind δεν έδωσε);

  13. #13
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    H software λύση δεν μου κάνει.
    2 κάρτες δικτύου σε PC μπορώ να έχω εύκολα, αν και θα ήθελα να μην το κάνω για να μην χάσω μια θύρα PCI ή PCI-E. Δεν το απορρίπτω όμως.
    Το Edimax το έχω κυρίως για να έχω 300άρι WIFI. Δεν θέλω σε αυτό και τις δύο γραμμές ίντερνετ.

    Καμία εταιρία δεν μου έδωσε modem/router.
    Έχω δικά μου. Το TP-LINK 8817 που για κάποιον περίεργο λόγο μου έκοψε το ίντερνετ νωρίτερα και ήθελε επανεκκίνηση.
    Και ένα παλιό NetFaster WLAN3 από HOL.
    Το Speedtoutch που είχα στην ΟΝ μου κόβει 1Mbps οπότε θα το βάλω στην άκρη.

    Modem/Router (με μία σύνδεση το καθένα) φυσικά μπορώ να έχω δύο μέσα στο δίκτυο. Επειδή εσύ γνωρίζεις περισσότερα, γι' αυτό είπα να αναφέρω το τι θέλω να κάνω.
    Δοκιμές φυσικά θα κάνω και εγώ.

    Για αρχή, το να έχω μία γραμμή κάθε φορά και να την αλλάζω αλλάζοντας IP και Gateway του υπολογιστή, μου κάνει.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H ευκολότερη hardware λύση είναι ένα TP-LINK TL-R470T+.
    Περισσότερες δυνατότητες αλλά δυσκολότερα στη ρύθμιση είναι κάποιο Mikrotik.

    Αν το θέλεις πάντως μόνο για έναν υπολογιστή, η software λύση μπορεί να δουλέψει με οποιαδήποτε κάρτα δικτύου (ενσύρματη ή ασύρματη).
    Π.χ. μπορείς στη μοναδική κάρτα του PC να βάλεις την μια σύνδεση και την άλλη σε κάποια κάρτα USB (ενσύρματη ή ασύρματη).
    Προγράμματα είναι το Connectify Dispatch και το Network Manager.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Το TP-LINK TL-R470T+ μου αρέσει από παλιά που το είχα ψάξει για άλλο λόγο. Πολύ πιθανόν θα το πάρω αλλά θέλω πρώτα να δω και μια άλλη περίπτωση.
    Το έψαξα και ξέρω πως δεν κάνει bonding και ξέρω και τους άλλους περιορισμούς του, αλλά μόνο την δυνατότητα που έχει να "ενώνει" δύο παρόχους, μου κάνει.

    Προς το παρόν, αν έχω πουθενά κάποιο δεύτερο μηχάνημα που έχει WAN, μπορώ να το συνδέσω με το δεύτερο modem
    και αλλάζοντας IP και Gateway στο PC να παίρνω δεδομένα την μία από τον έναν πάροχο και την άλλη από τον άλλον?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakis.kom : 27-06-15 στις 03:18.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik rb2011 σετάρισμα unifi access points και "readopted"
    Από george_gr8 στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-15, 23:37
  2. Αγορές παπουτσιών online και "δοκίμασμα" νούμερου;
    Από TheUser στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-15, 11:59
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-14, 14:54
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-14, 20:07
  5. TIPS: Το κολπατζίδικο Fritz Box Fon και πώς να το "εκπαιδεύσετε"
    Από cosmos στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 264
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-14, 08:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας