Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παίδες.

    Για ένα κοινόχρηστο δίκτυο θέλω να αλλάξω το Speedport W 247 που έχει στείλει ο ΟΤΕ με την VDSL με κάποιο πιο αξιόλογο modem-router με το οποίο θα μπορεί να γίνει καλό bandwith control στους συνδεδεμένους χρήστες. Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι χρήστες ανοίγουν torrents, προφανώς χωρίς κάποιον περιορισμό στο upload, με αποτέλεσμα τη γενικότερη δυσλειτουργία της σύνδεσης, που συνεπάγεται πρόβλημα για τους υπόλοιπους χρήστες. Δυστυχώς το δίκτυο αποτελείται από πολύ απλά access point, τα οποία δε δίνουν τη δυνατότητα περιορισμού του bandwith ανά συσκευή μέσω αυτών, ενώ και το managed HP switch δεν μπορεί να βοηθήσει κάπως και δεν υπάρχει κάποιος controller. Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει καλή διαχείριση με ένα από τα παραπάνω Draytek, χωρίς το ίδιο να αντιμετωπίζει θέματα αστάθειας; Στο δίκτυο συνδέονται ταυτόχρονα μέχρι και 100+ συσκευές. Η δυνατότητα να κοπούν με κάποιον τρόπο όλα τα p2p σίγουρα θα με ενδιέφερε, χωρίς όμως να αποτελεί απαραίτητο χαρακτηριστικό.
    Δυστυχώς το budget είναι αρκετά σφιχτό και για αυτό σκέφτομαι σαν επιλογή και το "μικρό" και δεν πάω κατευθείαν για το 2860. Το 2760 θα μπορούσε να διαχειριστεί απροβλημάτιστα τόσες συσκευές; Επίσης, στην περίπτωση που θα επιλεγεί όντως το 2760, είναι καλύτερο να προτιμήσω το απλό ή το Delight; Όσον αφορά στο 2860, σίγουρα έχει κάποια παραπάνω χαρακτηριστικά που ενδεχομένως χρησιμοποιηθούν (πιθανότατα 2η wan κυρίως για fail-over) αλλά κατά βάση με ενδιαφέρει η σταθερότητα και αξιοπιστία του μηχανήματος με τόσες συσκευές πάνω στο δίκτυο και με πάρα πολύ σημαντικό κριτήριο την αποτελεσματικότητα του bandwith control ανά συσκευή. Στο συγκεκριμένο θέμα τα πάει καλύτερα το 2860 από το 2760 ή δε θα υπάρχει πρακτικά διαφορά;
    Πέρα από αυτά τα 2, έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο, όχι απαραίτητα σε Draytek που θα έκανε αξιόπιστα αυτά που ζητάω και με δεδομένο πάντα το σφιχτό budget;

    Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές post και ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια! Να είστε καλά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Koulou : 08-06-15 στις 18:15.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδη βλεπω οτι δεν απαντησε κανενας νομιζω και το μικρο τα κανει ολα οσα ειπες, εστω και με διαφορετικο τροπο δηλαδη με παρομοιες/παραπλησιες ρυθμισεις θα σε καλυψει
    Αν καποιος ειναι γνωστης στα δικτυακα, πιστευω θα τα καταφερει ολα
    Αν δωσεις και στα AP στατικη ip, νομιζω μεσω του bandwidth limit θα τους δωσεις και την ταχυτητα στα ορια που θελεις
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bandwith limit.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  38,5 KB 
ID: 156535

    Το 2760 που το εχω μπορει να κανει register 300 ip addresses σε στατικη και μπορει να σηκωσει 100+ clients (64 στο wifi) αλλα φυσικα αν ειναι συνδεμενοι τοσοι πολλοι ταυτοχρονα στο wifi μην περιμενεις streaming/downloads χωρις προβλημα
    Ισως με τοσους πολλους να χρειαζεται vlan αλλα δεν εχω εμπειρια με τοσες μεγαλες συνδεσεις και να σε παρω στο λαιμο μου με τοσο ακριβο μηχανημα

    μπορεις να κατεβασεις και το smart monitor που σου δειχνει ακριβες τι κανει ο καθενας στο δικτυο και επισης εχει κοφτες και μπορεις ανα πασα στιγμη να μπλοκαρεις τον οποιοδηποτε

    Για full demo τι μπορει να κανει και αν νομιζεις οτι σου ταιριαζει (εφοσον εχεις λιγο εμπειρια) δες εδω
    http://eu.draytek.com:12760/

    Το καλυτερο που εχεις να κανεις (για να μην σε παρω στο λαιμο μου μιας και ποτε δεν τα δοκιμασα ολα αυτα) ειναι να στειλεις στον αντιπροσωπο mail με τα ερωτηματα σου σαν παραγραφο 1, 2, 3, 4 κλπ ... η τηλεφωνημα να σου πει σιγουρα αν γινονται και με ποια μεθοδο και αν χρειαζεται κανα licence με τα φιλτρα σε firewall (url/web contents)
    http://www.lexis.gr/pages.asp?page=48&lang=1
    θα σου απαντησει γιατι τα draytek απ ευθυνονται σε επαγγελματιες ... αλλο που to 2760 ηταν απο τα πρωτα vdsl (4-5 υπηρχαν ολα και ολα τοτε) και εκανε πωλησεις και σε εμας τους απλους χρηστες

    Αν δεν σου απντησει γραψε εδω να ειναι καταγραμμενο να βλεπουν οι χρηστες

    Τωρα για παλιο linux vs delight
    Μονο το delight βγαινει τωρα και μαλλον αυτο εχουν ολα τα μαγαζια υστερα απο τοσο καιρο και κατα εμενα ειναι πολυ πιο γρηγορο, ποιο πολλες ρυθμισεις

    το μονο κακο στο 2760 ειναι οτι δεν μπορει να διαχειριστει 2 γραμμες εστω και fail over (μονο σε usb μπορει) γιατι εχει ενσωματομενο 1 dsl driver ενω το 2860 εχει 2 οποτε μπορει να κανει ταυτοχρονα 2 γραμμες /fail over / load balance

    Αν θελεις κρατας το speedport του οτε για γραμμη και κοιτας και το draytek 2920n που κανει τα ιδια αλλα εχει και για 2 γραμμες
    Δεν εχει μοντεμ ενσωματομενο αλλα βαζεις αυτα των παροχων η παιρνεις ενα απο 30 ευρω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 10-06-15 στις 20:17.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κρατάς το Speedport σε bridge mode, ώστε να δουλεύει μόνο ως απλό modem. Σε τέτοια κατάσταση δεν έχει κανένα πρόβλημα.
    Όλα τα υπόλοιπα τ' αναλαμβάνει κανονικό router. Επειδή έχεις μεγάλες απαιτήσεις, θέλεις και το ανάλογο υλικό.
    Προτείνω ένα Mikrotik RB2011UAS-IN αν δεν σ' ενδιαφέρει και το ασύρματο, διαφορετικά το αντίστοιχο RB2011UiAS-2HnD-IN με WiFi.
    Δεν είναι Plug-and-Play, αλλά όταν ρυθμιστούν τα ξεχνάς στην άκρη και απλά δουλεύουν, με τεράστιες δυνατότητες.
    Υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία στο φόρουμ και δεκάδες οδηγοί στο διαδίκτυο.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παίδες, καλησπέρα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Στο διάστημα απ' όταν έγραψα το post μέχρι να δω τις απαντήσεις, μίλησα με Lexis. Βασικά από τους δύο πωλητές που μίλησα αποκόμισα πολύ καλή εντύπωση, αφού οι άνθρωποι φάνηκε ότι γνωρίζουν καλά τι πουλάν και ήταν ιδιαίτερα συνεργάσιμοι. Η άποψη και των δύο ήταν να πάω για το Draytek 2925, καθώς έχει πιο ισχυρό επεξεργαστή και γενικά καλύτερο hardware κι και από το 2860. Βασικά, κανονικά ίσως θα έπρεπε να πάω για το 2960 που υποστηρίζει απροβλημάτιστα 200 clients, αλλά δυστυχώς είναι σημαντικά εκτός budget. Στο δίκτυο άλλωστε όλοι συνδέονται μέσω access points και repeaters με εξαίρεση ένα παλιό pc μέσω του οποίου γίνεται η διαχείριση και είναι καρφωμένο πάνω στο switch, ένα 24άρι HP 1910.

    Για mikrotik το σκεφτόμουνα κι εγώ, αλλά μάλλον κλείνω προς Draytek, καθώς είναι πολύ πιο user friendly και νομίζω ότι με τα Draytek είναι πολύ πιο εύκολο να έχεις μια σαφή εικόνα για το τι γίνεται στο δίκτυο εξ΄αποστάσεως. Γενικότερα οι γνώσεις μου περί δικτύων είναι κοντά στο CCNA. Έχω σετάρει και καναδυό Cisco στα χρονικά, αλλά νομίζω ότι με το Draytek θα βγάλω καλύτερα άκρη.

    Γενικά, το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό που με ενδιαφέρει είναι το αξιόπιστο Bandwith control, όπως σας είπα και πιο πάνω, γιατί το router θα μπει σε ένα κοινόχρηστο δίκτυο, στο οποίο γίνεται ενίοτε του p2p το κάγκελο, χωρίς κανένα σεβασμό από τους χρήστες. Έτσι, θέλω να μπορώ να περιορίσω με απόλυτη αξιοπιστία το bandwith, αφού παρατηρούνται φαινόμενα ολικού παγώματος της γραμμής λόγω overseeding και πολλών ανοιχτών sessions, σε βαθμό που αυτή τη στιγμή έχουν καταφέρει να γονατίσουν ακόμα και ένα Cisco 887VA που έχω βάλει προσωρινά και το οποίο εγώ δεν κατάφερα χθες το βράδυ να γονατίσω κατεβάζοντας torrents από 2 υπολογιστές, χωρίς όριο σε upload και download και έχοντας δώσει τη δυνατότητα στο utorrent να ανοίξει μέχρι και 5000 sessions. Τα access points και repeaters του δικτύου έχουν static ip, αλλά δε σκέφτομαι να μπει limit σε αυτά. Το σκεπτικό μου είναι να μπει ένα όριο ανά ip σε όλες τις ip που μοιράζει ο dhcp server στους clients. Επίσης, σίγουρα θα μπει και session limit ανά χρήστη. Το να μπει όριο σε ένα access point θα προτιμηθεί νομίζω μόνο για extreme καταστάσεις. Δεν ξέρω αν το Draytek μου δίνει τη δυνατότητα να μπορώ να δω real time το bandwith ανά ip, διευκρινίζω, όχι των access points αλλά των clients που είναι συνδεδεμένα σε αυτά. Έτσι, αν κάποιος δημιουργεί προβλήματα στο δίκτυο θα μπορεί να γίνει black listed από το mac filtering ή θα με βόλευε αν μπορώ να τον στέλνω μέσω διαφορετικού vlan το οποίο θα είναι σεταρισμένο για πολύ χαμηλό bandwith, ώστε να μην επηρεάζεται το υπόλοιπο δίκτυο.

    Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα μες στο μυαλό μου και με αυτά τα δεδομένα καλοβλέπω τα Draytek. Και με τα Mikrotik φαντάζομαι ότι θα μπορούν αν γίνουν όλα αυτά, αλλά σίγουρα πιο πολύπλοκα ενώ φοβάμαι ότι δε θα μπορώ να έχω καλή εικόνα από απόσταση που γίνεται κατά βάση η διαχείριση του δικτύου. Αν όμως με ένα Mikrotik μπορεί να γίνει η δουλειά που θέλω αποτελεσματικότερα, δε θα διστάσω να στραφώ προς ένα RB2011UAS-IN. Ένας φίλος μου πρότεινε και το TP-LINK TL-ER5120 το οποίο έχει δουλέψει σε ξενοδοχείο με 2 wan και πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά και με πολύ πιο σωστά access points (Ruckus με access point controller) από αυτά που έχω εγώ και το οποίο δεν το βλέπω με πολύ καλό μάτι λόγω γενικά όχι πολύ καλής εμπειρίας από TP-LINK...

    Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Οποιαδήποτε πληροφορία ή πρόταση είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη...

    - - - Updated - - -

    Α, επίσης δε μου είναι εύκολο να ξεπεράσω το φόβο ότι το Speedport W 247 δε θα είναι αρκετά αξιόπιστο σε αυτές τις συνθήκες πίεσης. Σε περίπτωση που χρειαστεί και κάποιο VDSL modem, τι προτείνετε; Εγώ απ' όσο έψαξα δεν κατάφερα δυστυχώς να βρω κάτι αρκετά οικονομικό, της τάξης των 30€ που λέει ο babis3g... Παρεμπιπτόντως, σ' ευχαριστώ πολύ για το full demo, Μπάμπη! Δεν τα ήξερα αυτά! Πάω να ξεκοκαλίσω το 2925!

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οπως ειπα δεν εχω ασχοληθει με τοσες πολλες ρυθμισεις, περιοριζομαι στα xdsl θεματα / θεματα γραμμης
    Εγω καταληξα στα draytek γιατι οταν ημουν Αγγλια ειχα 2 συνδεσεις και ομολογω ηταν απο τα καλυτερα κατα εμενα σε αυτο το θεμα
    Ειχα και την οικονομικη ανεση τοτε και απεκτησα 4-5 μοντελα τους που σημαινει εμεινα ευχαριστημενος

    αφου κλεινεις κατα το 2925 ... αν θελεις να παρεις μια ιδεα εδω
    http://eu.draytek.com:12925/

    η γενικα εδω
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=302&lang=en

    τους clients τους κοβεις ατομικα (οχι απο τα AP - αν ηταν και αυτα draytek θα γινονταν) απο το bind ip to mac
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=293&lang=en
    Γενικα ριξε μια ματια και στο official site που καλυπτουν αρκετα ερωτηματα

    Για στιγμιαια κοψιματα μπορεις και απο Diagnostics >> Data Flow Monitor για μικρο χρονικο διαστημα

    Τωρα και τα tp link & mikrotik εχουν πολυ καλο ονομα και αυτα ... οποτε μην βιαστεις
    Οτι παρεις καλοριζικο

    τωρα για το μοντεμ (αν πας σε σκετο router) ηταν σε adsl αυτο που εννουσα, δεν καταλαβα οτι εχεις vdsl
    αν καταφερεις να γεφυρωσεις το speedport δεν θα χρειαστεις αλλο μοντεμ, ειναι η καλυτερη επιλογη με οτε απο σταθεροτητα και ταχυτητα και δεν θα χρειαστεις αλλο vdsl μοντεμ

  6. #6
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την εκ νέου απάντηση, Μπάμπη.

    Το Live web demo του 2925 το έχω ψιλολιώσει εδώ και καμιά ώρα και γενικά μου φαίνεται πολύ "συμπαθητικό"! Έχει πολλές δυνατότητες και γενικά μου φαίνεται αρκετά στρωτό σε δομή κλπ. Αυτό που δεν κατάφερα δυστυχώς να βρω και με ενδιαφέρει πάρα πολύ είναι real time απεικόνιση του bandwith ανά client που θα με βοηθούσε πρακτικά για να μπορώ να δω ποιος υπερφορτώνει τη σύνδεση και να τον στέλνω σε μια κατηγορία ip με πολύ "αυστηρό" banswith control.

    Γενικά δε μου είπες καθόλου πως τα πάνε τα Draytek με το bandwith control και κατά πόσο αυτό είναι αξιόπιστο, για χρήστες που είναι συνδεδεμένοι στο δίκτυο μέσω κάποιου access point.

    Τέλος, όσον αφορά το Speedport, χαίρομαι για αυτό που μου λες, με το "αν καταφερεις να γεφυρωσεις το speedport" να με αγχώνει λίγο....

    Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες!

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    στο Diagnostics >> Data Flow Monitor
    σε ολα τα μοντελα τους ειναι το ιδιο
    (εδω μολις εκανα ενα speedtest να ανεβασει στροφες)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dataflow.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  100,5 KB 
ID: 156551

    Επισης καταβαζεις ενα αλλο προγραμμα το smart monitor που σου δειχνει πιο αναλυτικα τι γινεται
    https://www.draytek.com/index.php?op...id=468&lang=en
    https://www.draytek.com/index.php?op...id=293&lang=en
    προχωρησε το στο 2¨00 και μετα
    https://www.youtube.com/watch?v=LjlgLvlZwJM

    Το bandwidth control δεν το εχω δοκιμασει τελευταια και oυτε το εχω δοκιμασει με AP ... γιατι απλα κοβω τους επισκεπτες απο το wifi που εχει και εκει limit
    Αλλα φανταζομαι αν δωσεις στατικες σε καθε AP (lan>bind ip to mac) πχ 192.168.1.3/4/5/6/7 μπορει να πιασει αν βαλεις καποιο περιορισμο σε αυτες τις ip???
    Δεν ξερω ομως αν ειναι αξιοπιστη λυση αυτο σε AP
    Tσεκαρε το με τα παιδια απο την lexis που ξερουν αρκετα γιατι εχω παρα πολυ καιρο να παιξω με draytek, σημερα ξαναεβαλα επανω το δικο μου (2760) μετα απο μηνες λογω αναβαθμησης ( η ασος μου εχει στειλει μερικα που και που για beta testing επειδη με ξερουν απο τα φορουμ τους χρονια)

  8. #8
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο Diagnostics >> Data Flow Monitor
    σε ολα τα μοντελα τους ειναι το ιδιο
    (εδω μολις εκανα ενα speedtest να ανεβασει στροφες)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dataflow.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  100,5 KB 
ID: 156551

    Επισης καταβαζεις ενα αλλο προγραμμα το smart monitor που σου δειχνει πιο αναλυτικα τι γινεται
    https://www.draytek.com/index.php?op...id=468&lang=en
    https://www.draytek.com/index.php?op...id=293&lang=en
    προχωρησε το στο 2¨00 και μετα
    https://www.youtube.com/watch?v=LjlgLvlZwJM

    Το bandwidth control δεν το εχω δοκιμασει τελευταια και oυτε το εχω δοκιμασει με AP ... γιατι απλα κοβω τους επισκεπτες απο το wifi που εχει και εκει limit
    Αλλα φανταζομαι αν δωσεις στατικες σε καθε AP (lan>bind ip to mac) πχ 192.168.1.3/4/5/6/7 μπορει να πιασει αν βαλεις καποιο περιορισμο σε αυτες τις ip???
    Δεν ξερω ομως αν ειναι αξιοπιστη λυση αυτο σε AP
    Tσεκαρε το με τα παιδια απο την lexis που ξερουν αρκετα γιατι εχω παρα πολυ καιρο να παιξω με draytek, σημερα ξαναεβαλα επανω το δικο μου (2760) μετα απο μηνες λογω αναβαθμησης ( η ασος μου εχει στειλει μερικα που και που για beta testing επειδη με ξερουν απο τα φορουμ τους χρονια)
    Έχεις απόλυτο δίκιο για το Data Flow Monitor! Δεν το πρόσεξα γιατί ανέφερε μόνο τις WAN και δεν κατάλαβα ότι πρακτικά θα εμφανίζει και τα bandwith των clients...

    Το smart monitor φαίνεται επίσης εξαιρετική περίπτωση, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα βολέψει να το σετάρω.

    Όσο για τα AP, δε θα χρειαστούν καν bind ip to mac, μιας και είναι ήδη σεταρισμένα το καθένα με την static ip του... Θεωρητικά, το λογισμικό σίγουρα με αφήνει να βάλω περιορισμό στις ip αυτές, αλλά αυτό δε με καλύπτει, γιατί παίρνει μπάλα πολλούς χρήστες και αν σε ένα AP υπάρχει κάποιος χρήστης που κατεβάζει κάτι, όλοι οι άλλοι θα μένουν πρακτικά χωρίς δίκτυο... Αυτό που βλέπω εγώ ότι μπορεί να γίνει είναι ένα Bandwith Limit με Start IP την πρώτη που δίνει ο DHCP server και End IP την τελευταία (πχ 192.168.1.51 έως 162.168.1.250) TX, RX Limits με τικαρισμένο το "Each", δηλαδή για κάθε μία από αυτές τις συσκευές και όχι για το σύνολό τους... Η δυνατότητα υπάρχει λοιπόν θεωρητικά, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω πόσο καλά μπορεί να λειτουργήσει στην πράξη..... Και ναι, αν δεν παίζει τόσο καλά, δε νομίζω ότι θα μου το πουν από την Lexis! Είπαμε, φαίνονται "ωραίοι", αλλά όπως και να το κάνουμε, θέλουν και να πουλήσουν.....

    Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  9. #9
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εμμμ αυτο ειναι στην πραξη τι γινεται ... εγω ολα αυτα δεν τα δοκιμασα και αργοτερα θα βαλω παλι επανω ενα ασος που εχω
    Απλα απαντησα απο την αρχη γιατι στα περισσοτερα σιγουρα θα σε καλυψει εστω και το 2760 - πλην τα AP που ειναι απο αλλον κατασκευαστη
    Τωρα να βρει κολλημα λογω πιο χαμηλου επεξεργαστη, μπορει ... δεν εχω εμπειρα με το 2760 και τοσους clients
    Ειχα PM απο φιλο που εχει το 2760 σε καφετερια με 20-30 clients σχεδον ολοι μαζι στο wifi του 2760 και δεν εκανε παραπονο σε θεμα κολληματος

    τωρα αν ειχες vigor AP θα περναγαν μεσα απο το κεντρικο (πχ 2925) καταγραμενες & ολες οι ip ( η καθε μια χωριστα) που συνδεονται και στο AP (το ειχα δοκιμασει στο δικο μου AP 800 με κλειστο το dhcp στο AP 800) ... αλλα το προχωραω πολυ

    Οκ ριξε και την ματια σου και στα αλλα, μην βιαστεις οπως ειπα και καλη επιλογη ...
    αα ναι και αν υπαρχει καποιο bug φυσικα δεν θα το πουν
    Λιγο δυσκολα τοσες απεριοριστες ρυθμισεις και να δουλευουν ολα τελεια ... αλλα αυτο ισχυει για ολα του ειδους με τοσες πολλες ρυθμισεις και οχι μονο στα draytek
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 11-06-15 στις 11:02.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να έχεις μια ιδέα από το RouterOS των Mikrotik, ρίξε μια ματιά στο Wiki και στο demo.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ωωω ενδιαφερον το demo ... παρα πολυ καλες κριτικες και τα μικροτικ απο οσο εχω δει

  12. #12
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα, παίδες! Πώς είστε;

    Έπειτα από ψάξιμο και αρκετό "παιχνίδι" με τα demo των δύο εταιριών κλίνω προς το Draytek 2925, καθώς μου φαίνεται πιο "πρακτικό" στη διαχείριση, αφού ό,τι πληροφορία θέλω θα την έχω εύκολα είτε όντας εκεί, είτε από απόσταση... Το μόνο ερώτημα που παραμένει αναπάντητο είναι αν θα λειτουργεί ικανοποιητικά το bandwith control για τους χρήστες που θα είναι ασύρματα συνδεδεμένοι στο δίκτυο μέσω των access points. Ο μόνος λόγος να στραφώ προς το MikroTik θα ήταν να είναι αυτό καλύτερο στο bandwith control των χρηστών. Δυστυχώς αυτά τα ερωτήματα μόνο έπειτα από δοκιμές στην πράξη μπορούν να απαντηθούν, άρα και μετά την αγορά όποιου εξοπλισμού. Όσον αφορά το TP-LINK που ανέφερα πιο πάνω, για την ώρα τουλάχιστον δεν το σκέφτομαι.

    Ευχαριστώ και πάλι για τις όποιες πληροφορίες! Να είστε καλά!

Παρόμοια Θέματα

  1. Draytek Vigor 2710Vn και WoL απο το Ιντερνετ
    Από prince72 στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-15, 03:37
  2. Vigor 2860 και VoIp
    Από italianrulez στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-15, 14:40
  3. Draytek Vigor 2710Vn-A και Forthnet Ρυθμισεις
    Από prince72 στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-14, 11:31
  4. Draytek Vigor 2820vsn δεν συγχρονιζει !
    Από nikoscbr στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-14, 23:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας