Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    εχω την οθονη LG 27EA63V-P...27",η οποια ειναι full hd και εδω και εναμιση χρονο που την εχω δουλευει αψογα σε 1920*1080.
    η καρτα μου ειναι η nvidia geforce gtx 470.και η μητρικη μου η asus m4a77t.
    εδω και ενα-εναμιση χρονο περιπου μου βγαζει κατω δεξια το nvidia experience(νομιζω ετσι το ελεγαν,τωρα δεν το εχει πια) και ανα τακτα χρονικα διαστηματα μου εβγαζε ειδοποιηση για να εγκαταστησω το νεο προγραμμα οδηγησης της nvidia για να εχει και καλα καλυτερη αποδοση στα παιχνιδια.ετσι ελεγε τουλαχιστον...
    εγω ο αφελης εκανα ολα τα updates,καθε φορα που μου τα εβγαζε και δεν ειχα κανενα προβλημα.τα κατεβαζε,τα εγκαθιστουσε και ολα καλα.
    πριν καμια δεκαρια μερες ομως μου την εβγαλε παλι αυτη την ειδοποιηση και την εγκατεστησα και απο τοτε υπαρχει προβλημα.καθε 1-2 μερες στα καλα καθουμενα η οθονη μαυριζε για 2 δευτερολεπτα και μετα επανερχοταν και μου εβγαζε κατω δεξια συννεφακι οτι "το ταδε(δεν θυμαμαι ακριβως τι ελεγε) προγραμμα οδηγησης σταματησε να λειτουργει και επανεκτηθηκε με επιτυχια"...
    και αυτο το εκανε απο το τελευταιο update και μετα...
    την τετάρτη λοιπον,καθως δουλευε κανονικα,εσβησε η οθονη και τα ηχεια "τρελαθηκαν" με αποτελεσμα να κλεισω το πισι.το αφησα περιπου 1,5 ωρα να ξελαμπικαρει και μετα ανοιγωντας το,τα ειχε παιξει.εκει στην πρωτη οθονη που λεει "loading asus express gate",ειχε πολλα πιξελ κατι σαν το ματριξ..χαχα...τελος παντων να μην τα πολυλογω,μετα την οθονη που λεει "εκκινηση των windows",με βγαζει σε μια μπλε οθονη που την εβλεπα πρωτη φορα,εγραφε πολλα λογια και κατω κατω μετρουσε ως το 100% της μεμορυ νομιζω για 3 δευτερα και εκανε μονο του restart...
    και μετα παλι τα ιδια,μονο που μου εβγαζε επιλογη να κανω κανονικη εκκινηση των γουιντοους,ασφαλης λειτουργεια,ασφαλης λειτουργεια με υποστηριξη δικτυου κτλ...
    με κανονικη εκκινηση των windows δεν εμπαινε με την καμια.ΜΟΝΟ με ασφαλης λειτουργεια.τελος παντων,μπηκα,χαλια αναλυση και το φωτεινο μερος της οθονης ηταν-ειναι πολυ πιο μικρο,δεν ειναι στο φουλ πλαισιο οπως πριν.με τα πολλα και με την αποψη ενος πιο εμπειρου,καταλαβα οτι εφταιγε το προγραμμα οδηγησης της nvidia το τελευταιο που εβαλα και προσπαθησα να το απεγκαταστησω.
    εκανα και επαναφορα συστηματος(βοηθηματα->εργαλεια συστηματος->επαναφορα συστηματος),και καλα στην ημερα που το ειχα εγκαταστησει,αλλα τιποτα...κατεβασα τους τελευταιους drivers απο το site της nvidia και τους εγκατεστησα,αλλα και παλι τιποτα.
    μετα βρηκα οτι ειχα τους προηγουμενους drivers(που ειχα πριν εμφανιστει το προβλημα) και τους εγκατεστησα και εφτιαξε ενα μερος του προβληματος.
    δηλαδη,οταν κανω ρισταρτ,δεν μου βγαζει επιλογη για αφαλης λειτουργεια και τετοια,μπαινει κανονικα μονο του,αλλα η οθονη ειναι "πιο μικρη".δηλαδη το φωτεινο της μερος δεν ειναι 27",το κανονικο δηλαδη,αλλα ειναι γυρω στις 23"...και αναλυση μαξιμουμ 1280*1024.και οπως ειναι κατανοητο δεν μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα.
    να σημειωσω μια λεπτομερεια,οτι πριν 8 μηνες περιπου ειχα κανει φορματ και τοτε μου ειχε "μικρυνει" παλι η οθονη και εκανα ενα windows update,εγκατεστησε προφανως τους drivers και εφτιαξε...τωρα κανω windows update,εγκατεστησε διαφορα άλλα,αυτο ομως δεν το εφτιαξε...
    και οταν κανω δεξι κλικ->αναλυση οθονης,λεει "προεπιλεγμενη οθονη" και οχι την δικια μου.
    ξερει κανενας τι μπορω να κανω;οποιος μπορει ας βοηθησει.ευχαριστω...

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1. Πηγαίνεις Πίνακας Ελέγχου > Προγράμματα > Προγράμματα και δυνατότητες, και απεγκαθιστάς τους drivers της nVidia.
    2. Μπαίνεις σε safe mode, τρέχεις το Driver Sweeper 3.2.0, και απεγκαθιστάς ό,τι βρεί απο κάρτα γραφικών.
    3. Επανεκκινείς σε κανονική λειτουργία, και περνάς τους καινούργιους drivers.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    καταρχην,ευχαριστω για τη βοηθεια!!
    1.τους απεγκατεστησα ολους...
    2.επειδη δεν ειμαι expert σε αυτα,ποιους drivers να περασω μετα;τους τελευταιους που κατεβασα απο το σαιτ της nvidia;αυτοι δεν δημιουργησαν το προβλημα;ή οχι;
    ή μηπως να βαλω αυτους που ειχα πριν το προβλημα;αν σου λεει κατι αυτο,οι "παλιοι" πριν το προβλημα ειναι οι 344.75 και οι τελευταιοι ειναι οι 353.06.
    μια διευκρινηση απλα...

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βάλε τους τελευταίους που δούλευαν σωστά (344.75).

    Ποιό antivirus έχεις ;
    Μήπως το Microsoft Security Essentials ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    οχι.το mcafe security scan plus...
    πες μου και κατι αλλο και sorry για την ταλαιπωρια.προσπαθησα να μπω safe mode και δεν μπορω.ουτε με το f1,ουτε με f4,f5,f8,f9,f11...
    πως μπαινω safe mode;

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefteris13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως μπαινω safe mode;
    Πατώντας F8 όσο είσαι στο bios.
    Όταν αρχίσουν να φορτώνουν τα Windows, δεν μπορείς.
    Πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    η οθονη ειναι η LG 27EA63V-P...
    η καρτα μου ειναι η nvidia geforce gtx 470...και η μητρικη η asus m4a77t...
    λογω του οτι στις 2/6 ειχα κανει update το προγραμμα οδηγησης της καρτας γραφικων μεσω του nvidia geforce experience,παρουσιασε προβλημα και πριν καποιες μερες μου εσβησε και απο τοτε το σημαντικοτερο προβλημα ειναι οτι αντι για 27" που ειναι κανονικα,εχει "κοπει" γυρω στη μιαμιση ιντσα απο πανω και αλλη τοση απο κατω και δυομιση ιντσες απο δεξια και αλλες τοσες απο αριστερα!
    η οθονη δηλαδη ενω μεχρι προτινως λειτουργουσε κανονικοτατα σε 1920*1080,τωρα εχει μικρυνει,"κοβωντας" ενα αρκετα μεγαλο πλαισιο γυρω γυρω...
    απορεια αυτου ειναι να τα δειχνει ολα παραμορφωμενα(να κανει stretch δηλαδη) και γενικα δεν μπορεις να δουλεψεις!
    στην αναλυση οθονης(δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας),δεν την βρισκει καθολου,λεει "προεπιλεγμενη οθονη" και εχει αναλυση μεχρι 1280*1024.

    ο φιλος "cranky",προχτες μου προτεινε μια λυση,την εκανα αλλα δεν αλλαξε τιποτα.μου ειπε να απεγκαταστησω ολους τους drivers της nvidia,να μπω ως safe mode και να τρεξω ενα προγραμματακι,το Driver Sweeper 3.2.0 και να σβησω οτι βρει απο την nvidia και μετα να εγκαταστησω τους νεους drivers...σημειωτεον οτι στο τελος εγκατεστησα και τους "παλιους" που ειχα πριν το προβλημα μια φορα και μετα παλι απο την αρχη,τους τελευταιους που κατεβασα απο το σαιτ της nvidia,αλλα τιποτα...δεν αλλαξε κατι.
    ψαχνοντας λιγο στο ιντερνετ δοκιμασα να παω στη διαχειριση συσκευων(δεξι κλικ στον υπολογιστη και διαχειριση),αλλα εκει δεν υπαρχει καθολου το "οθονες".
    παω στους προσαρμογεις οθονης και μου εχει την καρτα γραφικων μου και εχει στο εικονιδιακι ενα τριγωνο κιτρινο,σημα οτι κατι δεν δουλευει σωστα!
    και κανω το εξης:δεξι κλικ στην καρτα γραφικων>ενημερωση λογισμικου προγραμματος οδηγησης>αναζητηση λογισμικου προγρ.οδηγ.στον υπολογιστη μου>επιλογη απο μια λιστα προγρ.οδηγ. συσκευων στον η/υ μου>και απο αυτα που μου βγαζει παταω το τελευταιο,τυπικος προσαρμογεας γραφικων vga>επομενο,το εγκαθιστα και μετα με βγαζει στην διαχειριση συσκευων και τωρα μου εχει την ενδειξη "οθονες".
    και μου την βγαζει κανονικα,LG 27EA63(HDMI).
    αν κανω ενα ρισταρτ,τωρα στην αναλυση οθονης μου γραφει την οθονη μου και απο διπλα "κλασσικος προσαρμ. γραφικων vga",αλλα εχει και παλι μαξιμουμ αναλυση 1280*1024.κανονικα επρεπε να μου βρισκει την οθονη σκετο,χωρις το κλασσικος κτλ...
    απο τη διαχειριση συσκευων που μου βρισκει την οθονη τωρα,δεξι κλικ και ενημερωσα το προγραμμα οδηγησης και λεει οτι ειναι εγκατεστημενο το καλυτερο λογισμικο προγ. οδηγησης.
    το ιδιο και για την καρτα γραφικων...αρα,ειναι ενημερωμενα και η οθονη και η καρτα γραφικων!

    αν ομως κανω ενα ρισταρτ και μπω τωρα αναλυση οθονης δεν μου την βρισκει,γραφει προεπιλεγμενη οθονη,και πρεπει να το αλλαξω απο την αρχη.
    να σημειωσω οτι η οθονη ειναι συνδεδεμενη με την καρτα με HDMI,αλλα επειδη η καρτα γραφικων δεν εχει εξοδο HDMI υπαρχει ενα κιτρινο πραγματακι-μετατροπεας(που γραφει πανω HDMI) που συνδεει το καλωδιο HDMI με την καρτα!το ιδιο ισχυε και με την προηγουμενη οθονη μου που συνδεοταν νομιζω με vga,αντιστοιχα ειχε η καρτα γραφικων ενα μπλε μετατροπεα και συνεδεε το καλωδιο vga με την καρτα.γιατι το λεω αυτο;
    διοτι πιστευω οτι εκει εχει θεμα,γι'αυτο οταν αλλαζω σε "τυπικο προσαρμογεα vga" την καρτα γραφικων,τοτε μονο βρισκει την οθονη.
    οποτε,αν ξερει καποιος ας μου πει τι μπορω να κανω!!ισως φαινονται ολα αυτα που γραφω μπερδεμενα σε πολλους,αλλα ηθελα να πω τι ακριβως συμβαινει με την οθονη...ευχαριστω....

    - - - Updated - - -

    γιατι το αλλαξατε και το φερατε εδω;αυτο το ποστ θεωρειται παλιο και το τελευταιο μου σχολιο δεν θα το δει και δεν θα μου απαντησει κανενας...

  8. #8
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    please cranky(ή οποιος αλλος μπορει),επειδη παιδευομαι εδω και 9 μερες με την υποθεση.εχω δοκιμασει τα παντα,αλλα δεν φτιαχνει με τιποτα.μια διευκρινηση.οταν τρεχω το driver sweeper μου βγαζει 3 κουτακια nvidia(chipset,display kai physx)...
    αυτα τα εκανα clean απο την πρωτη φορα και μετα εκανα ολα τα αλλα,ομως τιποτα!
    μου βγαζει ομως και ενα αλλο,το AMD-display...μηπως πρεπει να κανω clean και αυτο,μπας και γινει τιποτα;

  9. #9
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lefteris13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου βγαζει ομως και ενα αλλο,το AMD-display...μηπως πρεπει να κανω clean και αυτο,μπας και γινει τιποτα;
    Ναί, κάνε το κι' αυτό «clean», γιατί δεν βλέπω καμιά σχέση με nVidia κάρτα.

    Πέρασα, κι' εγώ, μεγάλη ταλαιτωρία με την GTX 650 μου, και το μόνο που δούλευε ήταν οι τελευταίοι drivers απο τη σελίδα της κάρτας μου (Gigabyte).
    Aν δεν δείς προκοπή, δοκίμασε το ίδιο, απο τη σελίδα του κατασκευαστή της δικιάς σου.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με καρτα μνημης τηλεγωνου
    Από GEORGE VAIS στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-15, 11:18
  2. Προβλημα με καρτα γραφικων
    Από DimRx στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-14, 17:51
  3. πρόβλημα με κάρτα γραφικών;;;
    Από charilaos88 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 15:54
  4. Περίεργο πρόβλημα με κάρτα δικτύου
    Από LIQUID_ στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-14, 20:44
  5. Πρόβλημα θορύβου με κάρτα ήχου Creative
    Από gp13 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-14, 03:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας