Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διαβάζοντας το παρακάτω άρθρο, συνειδητοποίησα ότι οι "Γερμανοί" του ΟΤΕ (Deutsche Telekom) είναι φίλοι μας! Δίνει οδηγίες για την μετατροπή ενός Speedport σε κανονικό Fritz! Αναφέρει μάλιστα στο άρθρο ότι συχνά η μητρική του Speedport είναι της AVM αλλά σε κουτί της Deutsche Telekom. Έχει δοκιμάσει κανείς τη συγκεκριμένη μετατροπή;
    Για του λόγου το αληθές, ορίστε και το άρθρο-οδηγός στα Γερμανικά:
    SpeedPort-Router zur Fritzbox machen - so geht's
    Έχει πέσει στα χέρια μου ένα Speedport W724V Ci του ΟΤΕ και τρώγομαι να το σετάρω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gorath : 15-06-15 στις 05:40.
    Κώστας

  2. #2
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Η αλήθεια είναι πως όντως ισχύει αυτό, πχ στο δικό μου fritz έχει επιλογή για να φορτώσεις "configuration file from a compatible speedport". Αλλά το συγκεκριμένο Type Ci είναι ένα ΣΚΟΥΠΙΔΙ που είναι ντροπή να έχει φτιαχτεί από την AVM. Το πιο πιθανό είναι απλά ο ΟΤΕ να έχει καταντήσει Beta tester της DT.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ψάχνοντας λίγο παραπάνω, διαπίστωσα πως αρκετά από τα μόντεμ-ρούτερ που έχει δώσει κατά καιρούς η DT στη Γερμανία τα έχει κατασκευάσει όντως η AVM και σηκώνουν άνετα τη μετατροπή. Το συγκεκριμένο (που δίνει και εδώ ο ΟΤΕ ελαφρώς κουτσουρεμένο - το γερμανικό λειτουργεί και ως σταθμός-βάση για DECT συσκευές) τελικώς διαπιστώνω ότι στη Γερμανία έχει κυκλοφορήσει σε 3 revision του hardware, είναι καθαρή κινεζιά και ουδεμία σχέση έχει με την AVM (τη version 1 για παράδειγμα την έχει κατασκευάσει η Huawei και τις άλλες δύο, δύο άλλες μάλλον κινέζικες εταιρείες των οποίων οι επωνυμίες μου διαφεύγουν αυτήν τη στιγμή). Γενικώς η DT όλα τα μόντεμ-ρούτερ που δίνει στη Γερμανία, τα βαφτίζει Speedport, ανεξαρτήτως ποια εταιρεία τα φασονάρει. Το σχετικά παρήγορο είναι ότι υπάρχει η πιθανότητα να δούμε και στην Ελλάδα κάποια στιγμή κάποιο Speedport που να φοράει αξιοπρεπή μητρική κατασκευασμένη από δυνατό κατασκευαστή. Επίσης η ιστορία που έχει ξεκινήσει στην Γερμανία για modding των Speedport κατασκευής AVM, έχει αρχίσει να περνάει και σε Speedport άλλων κατασκευαστών εκτός AVM. Όποιος θέλει να το διαπιστώσει και έχει όρεξη για διάβασμα ας γκουγκλάρει speed2fritz (ή speed2freetz - δεν θυμάμαι καλά) και speedlinux. Κυκλοφορεί πολύ υλικό για ανάγνωση και επιμόρφωση! (Στα Γερμανικά κυρίως)
    Κώστας

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.666
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι πως όντως ισχύει αυτό, πχ στο δικό μου fritz έχει επιλογή για να φορτώσεις "configuration file from a compatible speedport". Αλλά το συγκεκριμένο Type Ci είναι ένα ΣΚΟΥΠΙΔΙ που είναι ντροπή να έχει φτιαχτεί από την AVM. Το πιο πιθανό είναι απλά ο ΟΤΕ να έχει καταντήσει Beta tester της DT.
    Μπα, δεν νομίζω να είναι beta tester. Φίλος μου που μένει στην Γερμανία έχει ADSL με DT και έχει αυτό το σκουπίδι και το τηλέφωνο είναι VoIP μέσω αυτού. Το είδα με τα μάτια μου τον περασμένο μήνα που πήγα...

  5. #5
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, δεν νομίζω να είναι beta tester. Φίλος μου που μένει στην Γερμανία έχει ADSL με DT και έχει αυτό το σκουπίδι και το τηλέφωνο είναι VoIP μέσω αυτού. Το είδα με τα μάτια μου τον περασμένο μήνα που πήγα...
    Ισχύει. Το έγραψα και πιο πάνω ότι το δίνουν και στη Γερμανία. Υπάρχει όμως σοβαρό θέμα με τα firmware που φοράνε. Φίλος από τον ΟΤΕ μου είπε ότι κάποια 724 που χρησιμοποιούνε αυτοί, φοράνε μονταρισμένο firmware και είναι άψογο το μηχάνημα. Μάλλον δεν είναι η πλακέτα που κάνει τη διαφορά αλλά η υλοποίηση με το firmware που μοιράζουν εδώ στην Ελλάδα. Beta tester δεν είναι ο ΟΤΕ αλλά εμείς που το φορτωνόμαστε.
    Κώστας

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.666
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gorath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει. Το έγραψα και πιο πάνω ότι το δίνουν και στη Γερμανία. Υπάρχει όμως σοβαρό θέμα με τα firmware που φοράνε. Φίλος από τον ΟΤΕ μου είπε ότι κάποια 724 που χρησιμοποιούνε αυτοί, φοράνε μονταρισμένο firmware και είναι άψογο το μηχάνημα. Μάλλον δεν είναι η πλακέτα που κάνει τη διαφορά αλλά η υλοποίηση με το firmware που μοιράζουν εδώ στην Ελλάδα. Beta tester δεν είναι ο ΟΤΕ αλλά εμείς που το φορτωνόμαστε.
    Έτσι όπως το θέτεις συμφωνώ απόλυτα Σαν hardware έχει δυνατότητες, ειδικά αν έχει και το δικό μας το τσιπάκι για να δουλεύει σαν βάση για ασύρματα τηλέφωνα DECT. Θέλουν όμως τροποποιημένο firmware για κάθε χώρα με κλειδώματα και δεν ξέρω και 'γω τι άλλο, αντί να έχει ένα firmware για όλες τις χώρες...

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Απ'όσο γνωρίζω, το W 724 type C που δίνει ο OTE έχει OEM την Sercomm, και όχι την AVM (όπως άλλα παλαιότερα κυρίως speedport).
    Οπότε cross-flash με AVM firmware δεν γίνεται.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'όσο γνωρίζω, το W 724 type C που δίνει ο OTE έχει OEM την Sercomm, και όχι την AVM (όπως άλλα παλαιότερα κυρίως speedport).
    Οπότε cross-flash με AVM firmware δεν γίνεται.
    Το ίδιο διάβασα και γω. Το αναφέρω στο τρίτο ποστ αλλά δεν είχα συγκρατήσει την εταιρία. Υπάρχουν όμως αναφορές στο δίκτυο ότι σε κάποια speedport (όχι το 724) που δεν είναι της AVM, έχουν ξεκινήσει κάποιες προσπάθειες για μονταρισμένα firmware που βασίζονται σε Linux, και για κανά δυο μοντέλα (που επαναλαμβάνω δεν είναι της AVM) βασίζονται στο freetz. Επισημαίνω ότι όλα αυτά δεν είναι προσωπική εμπειρία αλλά έχουν αναρτηθεί σε γερμανικά φόρουμ.
    Κώστας

Παρόμοια Θέματα

  1. fritzbox + sip trunk
    Από atux_null στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-15, 15:41
  2. Πως μπορω να φτιαξω ενα slider σε wordpress
    Από fotisjunior στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-14, 15:56
  3. HOW TO για Μετατροπή fritzbox 7140 σε 7170 κτλ ?
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 00:07
  4. fritzbox +cyta
    Από atux_null στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-14, 14:48
  5. [Other] Πρόβλημα με το wireless του FritzBox
    Από darkmoon στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-14, 18:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας