Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    18-03-2006
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5018/975
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σε όλους.
    Πέρασα από on στην wind πριν από λίγες ημέρες, και σε λίγες ακόμα θα ενεργοποιηθεί και το vdsl. Μου στείλανε είδη το zxhn h168n και πειραματιζόμουν λίγο με τις ρυθμίσεις. Σαν router χρησιμοποιώ ένα asus RT-N65U. Στην on το χρησιμοποιούσα σε συνδυασμό με το pirelli. Στο Asus έχω ενεργοποιημένο το δικό του DDNS (με μορφή hostname.asuscomm.com), και με αυτόν τον τρόπο, και έχοντας το modem\router του παρόχου σε bridge mode, μπορώ να μπω remotely σε έναν δίσκο που έχω συνδεδεμένο στο asus, και ένα άλλο μαραφετάκι για κανάλια τηλεόρασης, γιατί το asus βλέπει στο wan interface την πραγματική ip που μου δίνει o παροχος. Στην on λοιπόν, επειδή το pirelli είναι κλειδωμένο, είχα ζητήσει από τους τεχνικούς να μου αλλάξουν το connection type σε bridged, και όλα δουλεύανε αρκετά καλά. Και τις πρώτες μέρες στην wind χρησιμοποιούσα το pirelli σε bridge mode σε συνδυασμό με το asus και δεν αντιλήφθηκα κάποια διαφορά σε σχέση με της ταχύτητες που άνοιγαν οι σελίδες όταν ήμουν στην On. Όταν λοιπόν ήρθε το zte άρχισα να το ψάχνω και με την βοήθεια της τεχνικής υποστήριξης βρήκα πως να θέσω την λειτουργία του zte σε bridge mode (φτιάχνοντας ένα καινούριο item στο Internet\WAN\DSL). Με αυτό τον τρόπο όμως οι σελίδες ανοίγουν πάααααρα μα πάαρα πολύ αργά, και το youtube για παράδειγμα είναι σχεδόν αχρησιμοποίητο γιατί κολλάει συνέχεια. Αναγκάστηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω το zte σε route mode και να κάνει στην ουσία αυτό όλη την δουλειά του modem και να γυρίσω το asus σε απλό router. Με αυτό τον τρόπο όμως το asus στο wan interface βλέπει την dhcp ip που του δίνει το zte, και έτσι το DDNS πάει περίπατο. Και ερωτώ λοιπόν εγώ, υπάρχει άλλος τρόπος εκτός του bridging για να κάνω το asus να βλέπει την ip που μου δίνει ο παροχος? Πειραματίστηκα λίγο με κάποιες ρυθμίσεις, και στο zte και στο asus, αλλά άκρη δεν βρήκα, για παράδειγμα ενεργοποίησα το port binding στην θύρα ethernet όπου είναι συνδεδεμένο το asus, η και ενεργοποίησα το dmz στην ip που το zte δίνει στο asus, και διαφορά άλλα χωρίς όμως να καταφέρω τίποτα. Επειδή όμως υπάρχουν πολλές ρυθμίσεις, και για αρκετές από αυτές δεν ξέρω ακριβός τι κάνουν, θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η βοήθεια σας.
    Ευχαριστώ!

    ΥΓ Ρυθμίσεις που είχα στο zte σε bridge mode:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bridge zte.JPG 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  19,9 KB 
ID: 157389

    Ρυθμίσεις που είχα στο Asus:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bridge asus.JPG 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  81,9 KB 
ID: 157390

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2006
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5018/975
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Path Level
    Interleaved
    Εντωμεταξύ ξαναέβαλα πίσω το pirelli για να βλέπει το asus την public ip, η διαφορά είναι τεράστια...και αναρωτιέμαι, είναι τόσο χάλια το zte, η κάπου υπάρχει κάποια ρύθμιση που θα το κάνει να δουλέψει σωστά?

  3. #3
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εφόσον σε εξυπηρετεί το Pirelli γιατί σκέφτεσαι τόσο την αλλαγή;
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  4. #4
    Εγγραφή
    18-03-2006
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5018/975
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον σε εξυπηρετεί το Pirelli γιατί σκέφτεσαι τόσο την αλλαγή;
    Γιατί σε λίγες μέρες θα ενεργοποιηθεί το VDSL, και αναρωτιέμαι αν δουλεύει έτσι και σε αυτή την περίπτωση, αν έχει θέμα μόνο με το ADSL, η αν χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση για να δουλέψει σωστά και στις 2 περιπτώσεις. Πάντως προς το παρών ξαναέβαλα το pirelli.

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιτέλους Bridge mode σε ZTE ZXHN H168N
    Από iliteo στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 260
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-21, 23:46
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-15, 21:13
  3. ΧΡΟΝΟΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ WiFi σε ZTE ZXHN H168N
    Από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΙΜΠΑΛΗΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-15, 19:58
  4. ZTE ZXHN H168N και σταθερή ip
    Από deko στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-14, 11:11
  5. Multiple NATting με Netgear DGN2200v4 και Asus RT-AC68U
    Από mike1819 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-14, 16:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας