Login Form
IPv6 Ready
Σελίδα 102 από 102 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102
Εμφάνιση 1.516-1.521 από 1521
    Περιοχή
    Αθήνα - Περιστέρι
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    18(dB) / 32(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σάς ευχαριστώ όλους συνάδελφοι γιά τίς απαντήσεις,τό έχω δηλώσει ώς βλάβη στίς εισερχόμενες κλήσεις από προχτές Τρίτη πού ξεκίνησε τό πρόβλημα καί αναμένω,τουλάχιστον εφόσον κουδουνίζει η συσκευή τηλεφώνου σέ μερικά νούμερα αρχικά 211-218-693 σημαίνει ότι δέν είναι πρόβλημα τού ρούτερ,όπως πέρασε από τό μυαλό μου νά έχουν πρόβλημα οι θύρες phone1-phone2.
    Πήρα πάλι σήμερα τίν βλάβες τού ΟΤΕ νά δώ τί γίνεται,καί μού είπαν ότι η βλάβη έχει δρομολογηθεί νά φτιαχτεί μέχρι τήν Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου,τό δήλωσα βλάβη τήν Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου,4 εργάσιμες είναι τό max νά φτιαχτεί μιά βλάβη ? βάζω καί το ΣΚ,άντε περαστικά μας,μιά βδομάδα χωρίς εισερχόμενες γιά μιά καί καλά αναβάθμιση σέ ευρυζωνική τηλεφωνία,ούτε σκαψίματα,ούτε κόψιμο καλωδίων ούτε τίποτα.Είμαι κάτοχος γραμμής ΟΤΕ πάνω από 25 χρόνια,αλλά δυστυχώς βλέπω ότι όσο περνάνε τά χρόνια τόσο αργούν περισσότερο σέ ημέρες να φτιαχτούν οι βλάβες,συνήθως σέ 1-2 μέρες τό πολύ όλα ήταν οκ,φαντάζομαι τί θά γίνει άν χαλάσει τό ρούτερ τής ευρυζωνικής πόσες μέρες θά μείνω χωρίς τηλέφωνο μέχρι να μού φέρουν άλλο,καί να καεί κανα τροφοδοτικό σιγά μήν περιμένω από τόν οτέ,θά δώσω 4-5 ευρώ να αγοράσω ένα 12 volt universal,αλλά άν καεί κανα ρούτερ speedport θά μείνω καμμιά 10 αριά μέρες χωρίς τηλέφωνο,εφόσον σέ μιά αλλαγή από pstn σέ ευρυζωνική θά μείνω μιά βδομάδα χωρίς εισερχόμενες,όσο γιά τίς διακοπές ρεύματος δέν τό συζητάω,πάλι καλά πού έχουμε τα κινητά καί τήν κάνουμε τήν δουλειά μας σέ ώρα ανάγκης,αλλά ευτυχώς στήν Αθήνα οι διακοπές ρεύματος είναι σχεδόν σπάνιες και ολιγόωρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος weather1967 : 14-09-18 στις 13:39.

Περιοχή
    Πετρούπολη
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150/15
    ISP
    4net-Cosmote
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Για αλλαγη ρουτερ πας και το παιρνεις αμεσα απο cosmote store ή Γερμανο κλπ κλπ. αν ειναι αργα ή κυριακη τοτε την επομενη εργασιμη.

Μην απογοητευεσαι. Απλα ετυχε μια αναποδια. δικιο εχεις.

ΟΜΩΣ στο φορουμ γραφουν οσοι ειχαν προβλημα. Οσοι ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ προβλημα δεν εγραψαν ποτε. Και ειναι η πλειοψηφια χωρις προβληματα.

Εγω παντως δεν ξανααλλαζω απο voip σε pstn-idsn .
    CPU: Intel i3-8100@3.60GHz,Μοtherboard: Gigabyte - B360N WIFI,RAM:2x8GΒ Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2400MHz, PSU: Corsair TX550M,Samsung 960 Evo NVMe M.2 250GB

Περιοχή
    Αθήνα - Περιστέρι
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    18(dB) / 32(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αλλαγη ρουτερ πας και το παιρνεις αμεσα απο cosmote store ή Γερμανο κλπ κλπ. αν ειναι αργα ή κυριακη τοτε την επομενη εργασιμη.

Μην απογοητευεσαι. Απλα ετυχε μια αναποδια. δικιο εχεις.

ΟΜΩΣ στο φορουμ γραφουν οσοι ειχαν προβλημα. Οσοι ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ προβλημα δεν εγραψαν ποτε. Και ειναι η πλειοψηφια χωρις προβληματα.

Εγω παντως δεν ξανααλλαζω απο voip σε pstn-idsn .
    Αν είναι έτσι οκ,γιατί νόμιζα ότι θά μείνω πολλές μέρες χωρίς τηλέφωνο άν καεί τό ρούτερ.
    Τί νά πώ,είμαι κατσικοπόδαρος φαίνεται !!

Απλά μέ εκνευρίζει ο ώχ αδελφισμός τους,μάστορα μου έκανες μιά αλλαγή στήν καμπίνα από ΑΚ μέ σύνδεσες στό νέο καφάο,τσέκαρε τήν ρημάδα τήν γραμμή τού κάθε πελάτη που κάνεις μετατροπές σέ ευρυζωνική να δείς άν λειτουργούν όλα σωστά η όχι,απλά ενώνεις ένα ζεύγος καί φεύγεις ? καί μετά ο πελάτης δηλώνει βλάβη,καί θα ξαναπεράσεις από τήν καμπίνα σε μιά βδομάδα ? εκεί τσαντίζομαι,ενώ έπρεπε νά έρθει τάχιστα στήν καμπίνα πάλι τήν ίδια άν όχι η τήν άλλη μέρα νά διορθώσει τό πρόβλημα πού δημιούργησε ο ίδιος.

Τώρα γιά τήν ευρυζωνική θά πώ τίς απόψεις μου σέ σύγκριση μέ τήν pstn όταν Θεού θέλοντος λειτουργήσουν ολα σωστά στήν ευρυζωνική τηλεφωνία.

Συμφωνώ απόλυτα στό ότι όποιος έχει προβλήματα γράφει στό φόρουμ,προσωπικά ποτέ δέν είχα σοβαρά προβλήματα μέ τόν ΟΤΕ άντε να μείνω 1-2 μέρες χωρίς τηλέφωνο,αλλά τώρα θά κλείσω μιά βδομάδα λόγο ευρυζωνικής,καί όσο νά είναι δέν ξεκινήσαμε καλά καί τήν πήρα από "φόβο",ενώ ήμουν αδιάφορος στό θέμα ευρυζωνική τηλεφωνία,θά μου πείς γιά όλους υπάρχει η πρώτη φορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος weather1967 : 14-09-18 στις 14:26.

Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παιδια ξερει κανενας αν εχει αλλαξει κατι η Cosmote οσον αφορα τον τροπο που δινει νεα IP μια Dynamic συνδεση?

Παλιοτερα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που εκανα επανεκκινηση στο router (ειτε μεσω web interface ειτε βαλε-βγαλε απο το ρευμα) μου εδινε νεα IP. Τελευταια πρεπει να κανω 3-5 επανεκκινησεις για να αλλαξει η IP. Τσεκαρισμενο το "προβλημα" καμποσες φορες εδω και 2-3 εβδομαδες...

Το router μου (το οποιο μαλιστα δεν ειναι καν τριων μηνων) ειναι το speedport entry 2i. Τα εχει παιξει το router (που δεν το νομιζω) ή κατι αλλαξαν στην πολιτικη τους?

Περιοχή
    Πετρούπολη
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150/15
    ISP
    4net-Cosmote
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Δεν θελει απλα επανεκκινηση. Θελει αρκετη ωρα να μεινει κλειστο για να παρεις καινουρια.

Πλεον που οι συνδεσεις ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ οπως παλια (τουλαχιστον τοσο συχνα).... γινεται reserved για περισσοτερο χρονο η ΙΡ σου.
    CPU: Intel i3-8100@3.60GHz,Μοtherboard: Gigabyte - B360N WIFI,RAM:2x8GΒ Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2400MHz, PSU: Corsair TX550M,Samsung 960 Evo NVMe M.2 250GB

Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θελει απλα επανεκκινηση. Θελει αρκετη ωρα να μεινει κλειστο για να παρεις καινουρια.

Πλεον που οι συνδεσεις ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ οπως παλια (τουλαχιστον τοσο συχνα).... γινεται reserved για περισσοτερο χρονο η ΙΡ σου.
    Ευχαριστω για την απαντηση. Παντως παλιοτερα δεν επρεπε να αφησω το router κλειστο για καποια ωρα. Καθε επανεκκινηση εδινε αμεσα νεα IP...

Σελίδα 102 από 102 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102

Παρόμοια Θέματα

1. Μηνύματα: 5644
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-18, 02:09
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 19:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 11:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες