Σελ. 21 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 1809
  1. #301
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το voip (αυτό που μας παρέχουν και όχι αυτό της Σουηδίας) είναι υποδεέστερο του isdn.
    Έχοντας γραμμή isdn για 15 χρόνια σας δηλώνω ότι δούλευε πάντα , καθαρά και δυνατά.
    Είτε με σεισμούς ,με καταιγίδες , με ίντερνετ , χωρίς ίντερνετ , με ρεύμα χωρίς ρεύμα.
    Με τη VoIP τηλεφωνία, η φωνή μας μετατρέπεται σε πακέτα δεδομένων και μεταδίδεται μέσω του δικτύου Internet , χωρίς όμως να υπάρχει μηχανισμός ελέγχου ότι αυτά τα πακέτα δεδομένων δεν χάθηκαν ή δεν παρελήφθησαν σωστά και στον χρόνο τους.
    Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει όταν μερικές φορές αργούν να φορτώσουν οι σελίδες στο ίντερνετ ,χωρίς όμως να τραβάμε κάνα ζόρι.
    Η φωνή όμως δεν σηκώνει λάθη.
    Η ποιότητα της φωνής εξαρτάται από την ποιότητα του δικτύου (και όχι από την ταχύτητα, όπως εσφαλμένα πιστεύουν πολλοί).
    Το voip το δοκίμασα και έμαθα τι πάει να πει να μην έχεις καθόλου τηλέφωνο , είτε να έχεις μεν αλλά με προβλήματα όπως αντήχηση και μειωμένη καθαρότητα λόγω Jitter, ,Latency , συμπίεσης και όλα τα “ωραία”.
    Και όλα αυτά μέσα σε μια βδομάδα και όχι 15 χρόνια.
    Αφήνοντας κατά μέρος το τεχνικό κομμάτι (το οποίο άλλωστε δεν κατέχω) θέλω να επισημάνω ότι ο μεγάλος κίνδυνος είναι να αποδεχθούμε ως τετελεσμένο γεγονός ότι το σταθερό τηλέφωνο (land-line) μπορεί να δουλεύει σωστά, μπορεί όμως και να μην δουλεύει σωστά.
    Όπως ακριβώς με την κινητή τηλεφωνία που υποφέρει από διάφορα κουσούρια χωρίς όμως να είσαι αυστηρός απέναντί της.
    Αυτό το “μπορεί να δουλεύει , μπορεί και να μην δουλεύει” όταν πρόκειται για σταθερό τηλέφωνο (land-line) με βρίσκει αντίθετο και δεν το συζητώ.
    Η σταθερή τηλεφωνία είναι καθολική υπηρεσία και πάει και τελείωσε ! Κάθε αμφισβήτηση είναι εκ του πονηρού !
    Αν θέλουμε να πειραματιστούμε μπορούμε να το κάνουμε με voip από viva , τηλεφωνία Skype κλπ.
    Δεν είμαι αντίθετος σε νέα πράγματα , σε ένα επαγγελματικό ταξίδι στην Ευρώπη είχα πάρει τηλεφωνία Skype Europe unlimited και είχα εξυπηρετηθεί.
    Στο σπίτι όμως υποβάθμιση ποιότητας και αξιοπιστίας δεν χωράει.
    Ας δουλέψουν οι παροχοι να το κάνουν αξιόπιστο και ας αφήσουν στην άκρη τις δηλώσεις ότι όλα είναι τέλεια με το voip.
    Να μην προσπαθούν να φορτώσουν τη μείωση του κόστους στις πλάτες μας και μετά εμείς να μείνουμε με το πρόβλημα και αυτοί με τα λεφτά.

  2. #302
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχε υπόψη ότι ISDN έχεις μέχρι το αστικό σου κέντρο, άντε μέχρι το οικείο περιοχικό. Μετά (π.χ. για να πάρεις τον παππού στο χωριό) ούτως ή άλλως η τηλεφωνία είναι ΙΡ, εδώ και κάποια χρόνια.
    Έβαλα ISDN το 1996 μέχρι το 2006, οπότε με τα νέα δεδομένα έφυγα με φορητότητα στην HOL και το VoIP που έδινε τότε (και ακόμη το έχουν πολλοί). Καμία απολύτως διαφορά για όσο την κράτησα.

    Σου απάντησαν μερικοί νέοι χρήστες που τώρα έβαλαν OTE VoIP, ότι δεν αντιμετώπισαν τα θέματα που αναφέρεις. Δεν λέμε ότι δεν είναι υπαρκτά, αλλά είναι μεμονωμένες περιπτώσεις, όπως μπορεί να συμβεί π.χ. σε κάποια φορητότητα που φυσιολογικά όλα βαίνουν καλώς αλλά εμφανίζονται διάφορα θέματα ξαφνικά σε μερικούς.
    Είναι κατανοητό το να είσαι αρνητικός, εφόσον αντιμετώπισες τα όποια προβλήματα (και ποιος δεν θα ήταν εξάλλου), αλλά τέτοιες είναι μετρημένες και μικρό ποσοστό στις εκατοντάδες χιλιάδες ενεργών συνδέσεων.

  3. #303
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Πάλι να πω ψυχραιμία.
    Βασικά geopro64, τεχνικά η φωνή σηκώνει λάθη. Η σελίδα που περιμένεις να ανοίξει έχει στείλει και έχει λάβει εκατοντάδες πακέτα "έστειλα-έλαβες-ok" και επαναλήψεις πακέτων σε περίπτωση χαμένων. Το VoIP συνήθως δουλεύει χωρίς τέτοιους ελέγχους όπως λες ο ίδιος και έτσι δουλεύει καλύτερα. Τα πακέτα φεύγουν και φτάνουν απέναντι. Αν κάποια χαθούν τότε χάνεται κάποιο κομμάτι από την συνομιλία που όμως ο άνθρωπος χρήστης δεν θα το καταλάβει καν. Η συνομιλία θα γίνει χωρίς απώλεια πραγματικής πληροφορίας εκτός και αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στην μετάδοση. Δηλαδή βλάβη.
    Θέματα ηχούς ακούγονται για πρόβλημα του IAD που σίγουρα λύνονται εύκολα. Για την τροφοδοσία είναι όπως τα λέτε.
    jkoukos, η τηλεφωνία μετά δεν είναι IP. Είναι TDM σε όλο το δίκτυο του παρόχου. Δεν έχει όμως πλέον σημασία. Η αλλαγή είναι στην εξώπορτα και οι παιδικές ασθένειες πρέπει να αναφέρονται για να λυθούν.

  4. #304
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.406
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geopro64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το voip (αυτό που μας παρέχουν και όχι αυτό της Σουηδίας) είναι υποδεέστερο του isdn.
    Έχοντας γραμμή isdn για 15 χρόνια σας δηλώνω ότι δούλευε πάντα , καθαρά και δυνατά.
    Είτε με σεισμούς ,με καταιγίδες , με ίντερνετ , χωρίς ίντερνετ , με ρεύμα χωρίς ρεύμα.
    Με τη VoIP τηλεφωνία, η φωνή μας μετατρέπεται σε πακέτα δεδομένων και μεταδίδεται μέσω του δικτύου Internet , χωρίς όμως να υπάρχει μηχανισμός ελέγχου ότι αυτά τα πακέτα δεδομένων δεν χάθηκαν ή δεν παρελήφθησαν σωστά και στον χρόνο τους.
    Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει όταν μερικές φορές αργούν να φορτώσουν οι σελίδες στο ίντερνετ ,χωρίς όμως να τραβάμε κάνα ζόρι.
    Η φωνή όμως δεν σηκώνει λάθη.
    Η ποιότητα της φωνής εξαρτάται από την ποιότητα του δικτύου (και όχι από την ταχύτητα, όπως εσφαλμένα πιστεύουν πολλοί).
    Το voip το δοκίμασα και έμαθα τι πάει να πει να μην έχεις καθόλου τηλέφωνο , είτε να έχεις μεν αλλά με προβλήματα όπως αντήχηση και μειωμένη καθαρότητα λόγω Jitter, ,Latency , συμπίεσης και όλα τα “ωραία”.
    Και όλα αυτά μέσα σε μια βδομάδα και όχι 15 χρόνια.
    Αφήνοντας κατά μέρος το τεχνικό κομμάτι (το οποίο άλλωστε δεν κατέχω) θέλω να επισημάνω ότι ο μεγάλος κίνδυνος είναι να αποδεχθούμε ως τετελεσμένο γεγονός ότι το σταθερό τηλέφωνο (land-line) μπορεί να δουλεύει σωστά, μπορεί όμως και να μην δουλεύει σωστά.
    Όπως ακριβώς με την κινητή τηλεφωνία που υποφέρει από διάφορα κουσούρια χωρίς όμως να είσαι αυστηρός απέναντί της.
    Αυτό το “μπορεί να δουλεύει , μπορεί και να μην δουλεύει” όταν πρόκειται για σταθερό τηλέφωνο (land-line) με βρίσκει αντίθετο και δεν το συζητώ.
    Η σταθερή τηλεφωνία είναι καθολική υπηρεσία και πάει και τελείωσε ! Κάθε αμφισβήτηση είναι εκ του πονηρού !
    Αν θέλουμε να πειραματιστούμε μπορούμε να το κάνουμε με voip από viva , τηλεφωνία Skype κλπ.
    Δεν είμαι αντίθετος σε νέα πράγματα , σε ένα επαγγελματικό ταξίδι στην Ευρώπη είχα πάρει τηλεφωνία Skype Europe unlimited και είχα εξυπηρετηθεί.
    Στο σπίτι όμως υποβάθμιση ποιότητας και αξιοπιστίας δεν χωράει.
    Ας δουλέψουν οι παροχοι να το κάνουν αξιόπιστο και ας αφήσουν στην άκρη τις δηλώσεις ότι όλα είναι τέλεια με το voip.
    Να μην προσπαθούν να φορτώσουν τη μείωση του κόστους στις πλάτες μας και μετά εμείς να μείνουμε με το πρόβλημα και αυτοί με τα λεφτά.
    Ποιος είπα ότι η ποιότητα του voip εξαρτάται από την ταχύτητα σύνδεσης;
    Αυτό που σου είπα τουλάχιστον εγώ είναι το voip για να παίξει χωρίς πρόβλημα απαιτεί ~87Κ.
    Αν αυτό το θεωρείς κάτι το ιδιαίτερο στο θέμα ταχύτητας...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #305
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.680
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είπα ότι η ποιότητα του voip εξαρτάται από την ταχύτητα σύνδεσης;
    Αυτό που σου είπα τουλάχιστον εγώ είναι το voip για να παίξει χωρίς πρόβλημα απαιτεί ~87Κ.
    Αν αυτό το θεωρείς κάτι το ιδιαίτερο στο θέμα ταχύτητας...
    Το τονίζει κιόλας ο άνθρωπος με bold ότι δεν εξαρτάται από την ταχύτητα αλλά από την ποιότητα.

  6. #306
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς ISDN ή Voip ; Γιατί εαν εννοείς ISDN υπάρχει μέσα διακοπτάκι για να έχει τηλέφωνο στις αναλογικές πόρτες όταν δεν υπάρχει ρεύμα.
    Αν εννοείς Voip, δεν σας προμήθευσαν με δωρεάν mini ups ; αν όχι τηλέφωνο στον ΟΤΕ να το απαιτήσεις.
    voip.
    άχρηστο μου είναι. Από καμπίνα παίρνω.....

    Όταν εξοπλίσουν ΟΛΕΣ τις καμπίνες με ups και δίνουν σε ΟΛΟΥΣ τους πελάτες που γυρνάνε σε voip αυτό το miniups (χωρίς να χρειάζεται να μαλώνω στον ΟΤΕ ή να τους λέω ιστορίες για αγρίους ότι εχω συναγερμό κλπ) τότε ας το κάνουν υποχρεωτικο.
    Μέχρι τότε πρέπει να ερωτάται ο πελάτης και να επιλέγει τι θέλει. Απλά και ωραία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kerato : 01-09-16 στις 02:55.

  7. #307
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.406
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τονίζει κιόλας ο άνθρωπος με bold ότι δεν εξαρτάται από την ταχύτητα αλλά από την ποιότητα.
    Εκτός από τα bold υπάρχουν και τα μη-bold.
    Συνεχίζει λοιπόν την πρότασή του και λέει "όπως εσφαλμένα πιστεύουν πολλοί".
    Πάνω σε αυτό σχολίασα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kerato Εμφάνιση μηνυμάτων
    voip.
    άχρηστο μου είναι. Από καμπίνα παίρνω.....

    Όταν εξοπλίσουν ΟΛΕΣ τις καμπίνες με ups και δίνουν σε ΟΛΟΥΣ τους πελάτες που γυρνάνε σε voip αυτό το miniups (χωρίς να χρειάζεται να μαλώνω στον ΟΤΕ ή να τους λέω ιστορίες για αγρίους ότι εχω συναγερμό κλπ) τότε ας το κάνουν υποχρεωτικο.
    Μέχρι τότε πρέπει να ερωτάται ο πελάτης και να επιλέγει τι θέλει. Απλά και ωραία.
    Το θέμα αυτό έχει διευκρινιστεί.
    Κακός κάποιοι πωλητές δεν το διευκρινίζουν αλλά υπάρχει δυνατότητα σε υφιστάμενες συνδέσεις να ζητήσεις να παραμείνεις σε pstn/isdn και να μην περάσεις σε voip.
    Αυτό φυσικά μέχρι την ημερομηνία ορόσημο (αρχικά ήταν τέλος του 2016).
    Από εκεί και μετά η εταιρεία θα προσφέρει αποκλειστικά voip γραμμές.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #308
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    O στόχος είναι το 2019 να είναι όλα σε IP ( https://www.cosmote.gr/otegroupannua...r_Strategy.pdf) με βάσει το Annual report.
    Εχω την αίσθηση οτι το μεγαλύτερο βάρος θα πέσει στο 2017.

  9. #309
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα αυτό έχει διευκρινιστεί.
    Κακός κάποιοι πωλητές δεν το διευκρινίζουν αλλά υπάρχει δυνατότητα σε υφιστάμενες συνδέσεις να ζητήσεις να παραμείνεις σε pstn/isdn και να μην περάσεις σε voip.
    Αυτό φυσικά μέχρι την ημερομηνία ορόσημο (αρχικά ήταν τέλος του 2016).
    Από εκεί και μετά η εταιρεία θα προσφέρει αποκλειστικά voip γραμμές.
    Εγώ ρώτησα τον τεχνικό που ήρθε και έλεγξε τη γραμμή μου όταν έβαλα vdsl (και voip μαζί εν αγνοία μου). Και μάλιστα επέμεινα σχετικά.
    Δεν έκατσα να μαλώσω όμως. Απλά τον πίεσα λίγο.
    Αλλά μου είπε ότι δε γίνεται. Είναι υποχρεωτικό και όλοι θα γυρίσουν σε voip κλπ κλπ
    Μάλιστα του είπα να με γυρίσει σε adsl2+ πάλι γιατί δε θέλω voip και μου είπε ότι είναι δώρον άδωρον. Και σε adsl2+ να με γυρνούσε, πάλι voip θα μου την κάναν την τηλεφωνία.

    Δλδ με λίγα λόγια η δικιά μου εμπειρία έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λες εσύ. Εκτός και αν με το "να ζητήσεις να παραμείνεις" που γράφεις, εννοείς να πας στον ΟΤΕ και να στήσεις τρικούβερτο καβγά να σε ακούσουν 3 τετράγωνα παραπέρα.

  10. #310
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.680
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kerato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ρώτησα τον τεχνικό που ήρθε και έλεγξε τη γραμμή μου όταν έβαλα vdsl (και voip μαζί εν αγνοία μου). Και μάλιστα επέμεινα σχετικά.
    Δεν έκατσα να μαλώσω όμως. Απλά τον πίεσα λίγο.
    Αλλά μου είπε ότι δε γίνεται. Είναι υποχρεωτικό και όλοι θα γυρίσουν σε voip κλπ κλπ
    Μάλιστα του είπα να με γυρίσει σε adsl2+ πάλι γιατί δε θέλω voip και μου είπε ότι είναι δώρον άδωρον. Και σε adsl2+ να με γυρνούσε, πάλι voip θα μου την κάναν την τηλεφωνία.

    Δλδ με λίγα λόγια η δικιά μου εμπειρία έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λες εσύ. Εκτός και αν με το "να ζητήσεις να παραμείνεις" που γράφεις, εννοείς να πας στον ΟΤΕ και να στήσεις τρικούβερτο καβγά να σε ακούσουν 3 τετράγωνα παραπέρα.
    Θα μπορούσες να ζητήσεις να μην σου φέρουν εξοπλισμό. Το VoIP δεν λειτουργεί σε άλλον εξολισμο από τον δικό τους. Και το αν θα το κάνουν εξαρτάται σίγουρα και από τον υπάλληλο. Το ότι γίνεται είναι σίγουρο.

  11. #311
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.406
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kerato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ρώτησα τον τεχνικό που ήρθε και έλεγξε τη γραμμή μου όταν έβαλα vdsl (και voip μαζί εν αγνοία μου). Και μάλιστα επέμεινα σχετικά.
    Δεν έκατσα να μαλώσω όμως. Απλά τον πίεσα λίγο.
    Αλλά μου είπε ότι δε γίνεται. Είναι υποχρεωτικό και όλοι θα γυρίσουν σε voip κλπ κλπ
    Μάλιστα του είπα να με γυρίσει σε adsl2+ πάλι γιατί δε θέλω voip και μου είπε ότι είναι δώρον άδωρον. Και σε adsl2+ να με γυρνούσε, πάλι voip θα μου την κάναν την τηλεφωνία.

    Δλδ με λίγα λόγια η δικιά μου εμπειρία έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λες εσύ. Εκτός και αν με το "να ζητήσεις να παραμείνεις" που γράφεις, εννοείς να πας στον ΟΤΕ και να στήσεις τρικούβερτο καβγά να σε ακούσουν 3 τετράγωνα παραπέρα.
    1. Δεν έχει καμία σχέση ο τεχνικός που σου ήρθε σπίτι.
    Σε λάθος άτομο απευθύνθηκες.

    2. Για να παραμείνεις σε κλασική τηλεφωνία θα πρέπει όταν κάνεις την αίτηση/ανανέωση κλπ να τους πεις ότι δεν επιθυμείς αλλαγή.
    Αρχικά δεν υπήρχε στο σύστημα σαν επιλογή και "δικαιολογημένα" σου έλεγαν ότι δεν μπορεί να γίνει.
    Έπρεπε να πας στον προϊστάμενο κλπ.
    Πλέον υπάρχει ως επιλογή στο σύστημα ως "άρνηση αποδοχής" (κάτι δεν θυμάμαι καλά).
    Το έχω κάνει πολλές φορές και δεν χρειάζεται να μαλώσεις με κανέναν.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #312
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από τα bold υπάρχουν και τα μη-bold.
    Συνεχίζει λοιπόν την πρότασή του και λέει "όπως εσφαλμένα πιστεύουν πολλοί".
    Πάνω σε αυτό σχολίασα...
    Δεν απευθυνόμουν σε κάποιον συγκεκριμένα .
    Απλώς ήθελα να αποσυνδέσω το θέμα της ταχύτητας με το θέμα της ποιότητας δικτύου.
    Τη στιγμή που υπάρχει η παραδοχή ότι το voip δεσμεύει κάτι ολίγα μόνο Kbit τότε εύκολα γίνεται η παρανόηση ότι και με 768 Kbit θα “ γίνει η δουλειά”.
    Η “δουλειά” θα γίνει λόγω ποιότητας δικτύου και όχι λόγω ταχύτητας.

  13. #313
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.406
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geopro64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν απευθυνόμουν σε κάποιον συγκεκριμένα .
    Απλώς ήθελα να αποσυνδέσω το θέμα της ταχύτητας με το θέμα της ποιότητας δικτύου.
    Τη στιγμή που υπάρχει η παραδοχή ότι το voip δεσμεύει κάτι ολίγα μόνο Kbit τότε εύκολα γίνεται η παρανόηση ότι και με 768 Kbit θα “ γίνει η δουλειά”.
    Η “δουλειά” θα γίνει λόγω ποιότητας δικτύου και όχι λόγω ταχύτητας.
    Όση ποιότητα χρειάζονται τα δεδομένα σου την ίδια χρειάζονται και η voip.
    Δεν απαιτεί κάτι παραπάνω στην ποιότητα.
    Με απλά λόγια... γραμμές χωρίς αποσυνδέσεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #314
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χμ , όχι ακριβώς . Αν κάποια πακέτα δεδομένων χάνονται ή δεν παραδίδονται χρονικά εντός των ορίων τους δεν θα το καταλάβεις όταν σερφαρεις . Το πολύ πολύ να αργήσει να φορτώσει μια σελίδα.
    Στο voip όμως ίσως γίνει “πανηγύρι”.
    Κάποια πράγματα γίνονται αντιληπτά και κάποια όχι αναφορικά με τη ποιότητα δικτύου.

  15. #315
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.406
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geopro64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ , όχι ακριβώς . Αν κάποια πακέτα δεδομένων χάνονται ή δεν παραδίδονται χρονικά εντός των ορίων τους δεν θα το καταλάβεις όταν σερφαρεις . Το πολύ πολύ να αργήσει να φορτώσει μια σελίδα.
    Στο voip όμως ίσως γίνει “πανηγύρι”.
    Κάποια πράγματα γίνονται αντιληπτά και κάποια όχι αναφορικά με τη ποιότητα δικτύου.
    Θα φανεί στην πράξη.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 21 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας