Σελ. 102 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102103104107112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.516-1.530 από 1809
  1. #1516
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σάς ευχαριστώ όλους συνάδελφοι γιά τίς απαντήσεις,τό έχω δηλώσει ώς βλάβη στίς εισερχόμενες κλήσεις από προχτές Τρίτη πού ξεκίνησε τό πρόβλημα καί αναμένω,τουλάχιστον εφόσον κουδουνίζει η συσκευή τηλεφώνου σέ μερικά νούμερα αρχικά 211-218-693 σημαίνει ότι δέν είναι πρόβλημα τού ρούτερ,όπως πέρασε από τό μυαλό μου νά έχουν πρόβλημα οι θύρες phone1-phone2.
    Πήρα πάλι σήμερα τίν βλάβες τού ΟΤΕ νά δώ τί γίνεται,καί μού είπαν ότι η βλάβη έχει δρομολογηθεί νά φτιαχτεί μέχρι τήν Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου,τό δήλωσα βλάβη τήν Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου,4 εργάσιμες είναι τό max νά φτιαχτεί μιά βλάβη ? βάζω καί το ΣΚ,άντε περαστικά μας,μιά βδομάδα χωρίς εισερχόμενες γιά μιά καί καλά αναβάθμιση σέ ευρυζωνική τηλεφωνία,ούτε σκαψίματα,ούτε κόψιμο καλωδίων ούτε τίποτα.Είμαι κάτοχος γραμμής ΟΤΕ πάνω από 25 χρόνια,αλλά δυστυχώς βλέπω ότι όσο περνάνε τά χρόνια τόσο αργούν περισσότερο σέ ημέρες να φτιαχτούν οι βλάβες,συνήθως σέ 1-2 μέρες τό πολύ όλα ήταν οκ,φαντάζομαι τί θά γίνει άν χαλάσει τό ρούτερ τής ευρυζωνικής πόσες μέρες θά μείνω χωρίς τηλέφωνο μέχρι να μού φέρουν άλλο,καί να καεί κανα τροφοδοτικό σιγά μήν περιμένω από τόν οτέ,θά δώσω 4-5 ευρώ να αγοράσω ένα 12 volt universal,αλλά άν καεί κανα ρούτερ speedport θά μείνω καμμιά 10 αριά μέρες χωρίς τηλέφωνο,εφόσον σέ μιά αλλαγή από pstn σέ ευρυζωνική θά μείνω μιά βδομάδα χωρίς εισερχόμενες,όσο γιά τίς διακοπές ρεύματος δέν τό συζητάω,πάλι καλά πού έχουμε τα κινητά καί τήν κάνουμε τήν δουλειά μας σέ ώρα ανάγκης,αλλά ευτυχώς στήν Αθήνα οι διακοπές ρεύματος είναι σχεδόν σπάνιες και ολιγόωρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος weather1967 : 14-09-18 στις 14:39.

  2. #1517
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Για αλλαγη ρουτερ πας και το παιρνεις αμεσα απο cosmote store ή Γερμανο κλπ κλπ. αν ειναι αργα ή κυριακη τοτε την επομενη εργασιμη.

    Μην απογοητευεσαι. Απλα ετυχε μια αναποδια. δικιο εχεις.

    ΟΜΩΣ στο φορουμ γραφουν οσοι ειχαν προβλημα. Οσοι ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ προβλημα δεν εγραψαν ποτε. Και ειναι η πλειοψηφια χωρις προβληματα.


    Εγω παντως δεν ξανααλλαζω απο voip σε pstn-idsn .
    The gr81 .

  3. #1518
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αλλαγη ρουτερ πας και το παιρνεις αμεσα απο cosmote store ή Γερμανο κλπ κλπ. αν ειναι αργα ή κυριακη τοτε την επομενη εργασιμη.

    Μην απογοητευεσαι. Απλα ετυχε μια αναποδια. δικιο εχεις.

    ΟΜΩΣ στο φορουμ γραφουν οσοι ειχαν προβλημα. Οσοι ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ προβλημα δεν εγραψαν ποτε. Και ειναι η πλειοψηφια χωρις προβληματα.


    Εγω παντως δεν ξανααλλαζω απο voip σε pstn-idsn .
    Αν είναι έτσι οκ,γιατί νόμιζα ότι θά μείνω πολλές μέρες χωρίς τηλέφωνο άν καεί τό ρούτερ.
    Τί νά πώ,είμαι κατσικοπόδαρος φαίνεται !!

    Απλά μέ εκνευρίζει ο ώχ αδελφισμός τους,μάστορα μου έκανες μιά αλλαγή στήν καμπίνα από ΑΚ μέ σύνδεσες στό νέο καφάο,τσέκαρε τήν ρημάδα τήν γραμμή τού κάθε πελάτη που κάνεις μετατροπές σέ ευρυζωνική να δείς άν λειτουργούν όλα σωστά η όχι,απλά ενώνεις ένα ζεύγος καί φεύγεις ? καί μετά ο πελάτης δηλώνει βλάβη,καί θα ξαναπεράσεις από τήν καμπίνα σε μιά βδομάδα ? εκεί τσαντίζομαι,ενώ έπρεπε νά έρθει τάχιστα στήν καμπίνα πάλι τήν ίδια άν όχι η τήν άλλη μέρα νά διορθώσει τό πρόβλημα πού δημιούργησε ο ίδιος.

    Τώρα γιά τήν ευρυζωνική θά πώ τίς απόψεις μου σέ σύγκριση μέ τήν pstn όταν Θεού θέλοντος λειτουργήσουν ολα σωστά στήν ευρυζωνική τηλεφωνία.

    Συμφωνώ απόλυτα στό ότι όποιος έχει προβλήματα γράφει στό φόρουμ,προσωπικά ποτέ δέν είχα σοβαρά προβλήματα μέ τόν ΟΤΕ άντε να μείνω 1-2 μέρες χωρίς τηλέφωνο,αλλά τώρα θά κλείσω μιά βδομάδα λόγο ευρυζωνικής,καί όσο νά είναι δέν ξεκινήσαμε καλά καί τήν πήρα από "φόβο",ενώ ήμουν αδιάφορος στό θέμα ευρυζωνική τηλεφωνία,θά μου πείς γιά όλους υπάρχει η πρώτη φορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος weather1967 : 14-09-18 στις 15:26.

  4. #1519
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παιδια ξερει κανενας αν εχει αλλαξει κατι η Cosmote οσον αφορα τον τροπο που δινει νεα IP μια Dynamic συνδεση?

    Παλιοτερα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που εκανα επανεκκινηση στο router (ειτε μεσω web interface ειτε βαλε-βγαλε απο το ρευμα) μου εδινε νεα IP. Τελευταια πρεπει να κανω 3-5 επανεκκινησεις για να αλλαξει η IP. Τσεκαρισμενο το "προβλημα" καμποσες φορες εδω και 2-3 εβδομαδες...

    Το router μου (το οποιο μαλιστα δεν ειναι καν τριων μηνων) ειναι το speedport entry 2i. Τα εχει παιξει το router (που δεν το νομιζω) ή κατι αλλαξαν στην πολιτικη τους?

  5. #1520
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Δεν θελει απλα επανεκκινηση. Θελει αρκετη ωρα να μεινει κλειστο για να παρεις καινουρια.

    Πλεον που οι συνδεσεις ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ οπως παλια (τουλαχιστον τοσο συχνα).... γινεται reserved για περισσοτερο χρονο η ΙΡ σου.
    The gr81 .

  6. #1521
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θελει απλα επανεκκινηση. Θελει αρκετη ωρα να μεινει κλειστο για να παρεις καινουρια.

    Πλεον που οι συνδεσεις ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ οπως παλια (τουλαχιστον τοσο συχνα).... γινεται reserved για περισσοτερο χρονο η ΙΡ σου.
    Ευχαριστω για την απαντηση. Παντως παλιοτερα δεν επρεπε να αφησω το router κλειστο για καποια ωρα. Καθε επανεκκινηση εδινε αμεσα νεα IP...

  7. #1522
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σιγουρα εχει ειπωθει ξανα...
    Για μετρηση της γραμμης, ποση ταχυτητα πραγματικα πιανει, και ισως και καποια επικουρικα πληροφοριακα στοιχεια,
    ποια ιστοσελιδα προτεινετε;

  8. #1523
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Χοντρικά η πραγματική ταχύτητα σε ADSL είναι στο 80-85% της ταχύτητας συγχρονισμού και σε VDSL αντίστοιχα 90-95%.
    Καλύτερο έλεγχο κάνει δοκιμάζοντας να κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο από κάποιον γρήγορο server (π.χ. εδώ).
    Αν το κάνεις απ' ευθείας μέσω του browser, κατεβάζεις ταυτόχρονα 2-3 μεγάλα αρχεία και βλέπεις την συνολική ταχύτητα. Αν το κάνεις με χρήση κάποια εφαρμογής Download manager, τότε αρκεί και ένα μόνο αρχείο, αφού το σπάει σε τμήματα και το κατεβάζει ταυτόχρονα σε πολλαπλές συνδέσεις.

  9. #1524
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χοντρικά η πραγματική ταχύτητα σε ADSL είναι στο 80-85% της ταχύτητας συγχρονισμού και σε VDSL αντίστοιχα 90-95%.
    Καλύτερο έλεγχο κάνει δοκιμάζοντας να κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο από κάποιον γρήγορο server (π.χ. εδώ).
    Αν το κάνεις απ' ευθείας μέσω του browser, κατεβάζεις ταυτόχρονα 2-3 μεγάλα αρχεία και βλέπεις την συνολική ταχύτητα. Αν το κάνεις με χρήση κάποια εφαρμογής Download manager, τότε αρκεί και ένα μόνο αρχείο, αφού το σπάει σε τμήματα και το κατεβάζει ταυτόχρονα σε πολλαπλές συνδέσεις.
    Αυτο τον τροπο, τον πιο πρακτικο, να κατεβασω αρχεια, τον ξερω. Ειπα μην υπαρχει κατι πιο 'επιστημονικο'.

  10. #1525
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Χαιρετώ.
    Μου εχουν βάλει voip τηλέφωνο,και έτσι έχω τα εξής προβλήματα με αυτό.
    1. Οταν κόβεται το ρεύμα δεν έχω τηλέφωνο.Μου έτυχε μια φορά.
    2.Οταν κατεβάζω αρκετά αρχεία,πάλι δεν έχω τηλ γιατί ως φαίνεται γονατίζει το Ιντερνετ.
    Τι μπορώ να κάνω;
    Ο αδελφός μου μου είπε ότι υπάρχουν ρούτερ με μπαταρία για να υπάρχει τηλ με κομμένο ρεύμα αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

  11. #1526
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Βάλε ups. Για την ταχύτητα νόμιζα ότι έρχεται η τηλεφωνία με άλλο κύκλωμα αλλά μάλλον τα χουν ρίξει όλα στο ίδιο σε σένα.
    Κάλεσε στην υποστήριξη μήπως μπορούν να σου σετάρουν κάπως το router να μην έχεις πρόβλημα.

  12. #1527
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ.
    Μου εχουν βάλει voip τηλέφωνο,και έτσι έχω τα εξής προβλήματα με αυτό.
    1. Οταν κόβεται το ρεύμα δεν έχω τηλέφωνο.Μου έτυχε μια φορά.
    2.Οταν κατεβάζω αρκετά αρχεία,πάλι δεν έχω τηλ γιατί ως φαίνεται γονατίζει το Ιντερνετ.
    Τι μπορώ να κάνω;
    Ο αδελφός μου μου είπε ότι υπάρχουν ρούτερ με μπαταρία για να υπάρχει τηλ με κομμένο ρεύμα αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.
    Αν κοβεται μονο σε σενα το ρευμα τοτε βαλε ενα ups. Αν εισαι ΟΤΕ ζητα να σου στειλουν δωρεαν ενα.
    Αν κοβεται σε ολη την περιοχη... δεν μπορεις να εχεις τηλεφωνο. κοβεται το ρευμα και στις καμπινες οποτε ολα ειναι down.

    Τωρα οταν κατεβαζεις να κοβεται το τηλεφωνο.... δεν νομιζω οτι ειναι αυτο. Κατι αλλο θα φταιει.
    Οταν εχεις voip το ιδιο το router δεσμευει bandwidth αποκλειστικα για το τηλεφωνο. Οποτε πρεπει να δουλευει.
    The gr81 .

  13. #1528
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν εχεις voip το ιδιο το router δεσμευει bandwidth αποκλειστικα για το τηλεφωνο. Οποτε πρεπει να δουλευει.
    Εκτός αν έχει το Speedport να παίρνει σύνδεση από το δικό του modem/router. Στην περίπτωση αυτή το QoS του Speedport πάει στα σκουπίδια και θέλει αντίστοιχη δυνατότητα/ρύθμιση στο δικό του.

  14. #1529
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ.
    Μου εχουν βάλει voip τηλέφωνο,και έτσι έχω τα εξής προβλήματα με αυτό.
    1. Οταν κόβεται το ρεύμα δεν έχω τηλέφωνο.Μου έτυχε μια φορά.
    2.Οταν κατεβάζω αρκετά αρχεία,πάλι δεν έχω τηλ γιατί ως φαίνεται γονατίζει το Ιντερνετ.
    Τι μπορώ να κάνω;
    Ο αδελφός μου μου είπε ότι υπάρχουν ρούτερ με μπαταρία για να υπάρχει τηλ με κομμένο ρεύμα αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.
    1. Βάζεις ups.
    2. Αν σου κόβεται τελείως το τηλ. κοίταξε να δεις αν είναι προβληματικός ο εξοπλισμός.
    Ακόμη και στην χειρότερη περίπτωση που δεν δουλεύει σωστά το οποιοδήποτε QoS (speedport ή δικού σου ρούτερ ανάλογα με την συνδεσμολογία που έχεις) δεν μπορεί να σου κόβει τελείως το τηλέφωνο.
    Αν ήταν θέμα QoS θα έπρεπε να έχεις διακοπές στην συνομιλία (θα σε ακούνε οι άλλοι με διακοπές ενώ εσύ θα τους ακούς κανονικά).
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #1530
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Δεν κόβεται εντελώς μεν,αλλά είναι σα να κόβεται,από τη στιγμή που κάνει σαν να κάνει γαργάρα...
    Οσον αφορά στο ρούτερ,έχω εκείνο το άσπρο που δίνει ο ΟΤΕ και μπαίνει κάθετα.

Σελ. 102 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102103104107112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας