Σελ. 111 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 91101106109110111112113116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.651-1.665 από 1809
  1. #1651
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Το ξερω οτι χρειαζονται 2 καναλια φωνης!
    ΔΙΑΦΩΝΩ στο οτι το κανουν να φαινεται πανδυσκολο γιατι, οπως λενε : 1) πρεπει να αλλαξεις την γραμμη σε ISDN= εφαπαξ τελος μετατροπης, 2) παγια isdn= μεγαλυτερο μηνιαιο παγιο, 3) δευτερη ενεργη γραμμη= νεο μηνιαιο τελος.

    Προχωρησαμε στην τεχνολογια και περασαμε στο voip, το οποιο μπορει να δωσει υπερανετα την παραπανω απλουστατη υπηρεσια (γιατι μπορει να δωσει και πολλες ακομη). Ναι, παλια μια pstn γραμμη δεν μπορουσε να προσφερει και ετσι υπηρχε η ενναλακτικη του ISDN. Tο δεχομαι.
    ΔΕΝ μπορω να δεχτω οτι μια υπηρεσια απλουστατη την κανει τοσο δυσκολη και τοσο ακριβη! (κοινως την εκμεταλςυται ετσι).

    Οποιος ξερει και εχει δουλεψει και εχει παραμετροποιησει-ρυθμισει VOIP τηλεφωνια (οχι αυτη του οτε) καταλαβαινει απολυτα τι εννοω!
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  2. #1652
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω ISDN αυτό που με. χαλάει ακόμα και με voip δεν γίνεται με το ίδιο πρόγραμμα που έχω να εμφανίζει και το msn στις κλησεις αλλά έμεινε όπως παλιά με το κεφαλικό να εμφανίζεται πάντα στις εξερχόμενες .

  3. #1653
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontasaggelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξερω οτι χρειαζονται 2 καναλια φωνης!
    ΔΙΑΦΩΝΩ στο οτι το κανουν να φαινεται πανδυσκολο γιατι, οπως λενε : 1) πρεπει να αλλαξεις την γραμμη σε ISDN= εφαπαξ τελος μετατροπης, 2) παγια isdn= μεγαλυτερο μηνιαιο παγιο, 3) δευτερη ενεργη γραμμη= νεο μηνιαιο τελος.

    Προχωρησαμε στην τεχνολογια και περασαμε στο voip, το οποιο μπορει να δωσει υπερανετα την παραπανω απλουστατη υπηρεσια (γιατι μπορει να δωσει και πολλες ακομη). Ναι, παλια μια pstn γραμμη δεν μπορουσε να προσφερει και ετσι υπηρχε η ενναλακτικη του ISDN. Tο δεχομαι.
    ΔΕΝ μπορω να δεχτω οτι μια υπηρεσια απλουστατη την κανει τοσο δυσκολη και τοσο ακριβη! (κοινως την εκμεταλςυται ετσι).

    Οποιος ξερει και εχει δουλεψει και εχει παραμετροποιησει-ρυθμισει VOIP τηλεφωνια (οχι αυτη του οτε) καταλαβαινει απολυτα τι εννοω!
    Για το 1) συμφωνώ, Είναι υπερβολικό
    Για το 2) και 3) : Ενα πάγιο μπαίνει καπέλο , περίπου 6,5 € , όπως έγραψαν παραπάνω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosvitacar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ISDN αυτό που με. χαλάει ακόμα και με voip δεν γίνεται με το ίδιο πρόγραμμα που έχω να εμφανίζει και το msn στις κλησεις αλλά έμεινε όπως παλιά με το κεφαλικό να εμφανίζεται πάντα στις εξερχόμενες .
    Δυστυχώς, όταν βγαίνει το msn, βγαίνεις και από το πρόγραμμα.

  4. #1654
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για έναν ακατανόητο λόγο οι τιμές των msn παίζουν από πρόγραμμα σε πρόγραμμα π.χ. στου γραφείου την γραμμή που είναι Business Double Play Fiberspeed 200 Full Pack το κάθε msn χρεωνεται 1,033€+ΦΠΑ, ενώ σε μια άλλη γραμμή μου στο πρόγραμμα Business Double Play 24 Economy έχει 2 μσν και το 1 μσν χρεώνεται 1€+ΦΠΑ και το άλλο 1,015€+ΦΠΑ.

    Αν έχεις ευρυζωνική τηλεφωνία και αλλάξεις την γραμμή σε δικάναλη δεν αλλάζει ο τύπος γραμμής (γραμμής=χαλκός/συχνότητες DSL) οπότε παίζεις με 2 κανάλια στον υπάρχον εξοπλισμό. Παλιά γινόταν η μετατροπή και της γραμμής σε ISDN δηλαδή άλλος τύπος γραμμής (Annex-B) αλλά τώρα δεν χρειάζεται!
    Εγώ αναφέρομαι στον επίσημο τιμοκατάλογο καθώς και το κόστος που αναγράφεται στην αίτηση σύνδεσης.

    Δεν ανέφερα ότι αν ήδη έχεις μονοκάναλο VoIP και θέλεις 2κάναλο θα αλλάξει η γραμμή. Άσε τι γινόταν παλιά σε TDM, που ήταν λογικό διότι το PSTN έπαιζε αποκλειστικά με ένα κανάλι.
    Έγραψα ότι υπάρχει έξτρα κόστος +6,5€ στα οικιακά για το 2ο κανάλι και φθάνει το πάγιο στο ίδιο κόστος σαν να είχες πάρει εξαρχής τα 2 κανάλια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontasaggelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα, σε παλιες ISDN γραμμες που εγιναν VOIP εδωσαν ρουτερ το ENTRY που γραφει isdn απο κατω! Εχει δυο καναλια φωνης ενεργοποιημενα, ανεξαρτητα μεταξυ τους με το ιδιο νουμερο.(ειτε δευτερο αν προυπηρχε)
    Σε απλες γαμμες , παλιες PSTN που γινανε τωρα VOIP, δωσανε ENTRY που γραφει απο κατω pstn! Εχει 1 καναλι φωνης ενεργοποιημενο το οποιο παιζει και στις δυο τηλεφωνικες θυρες παραλληλα, αλλα μπορεις να εχεις σε λειτουργια μονο την μια θυρα. (η αλλη τοτε δεν δεχεται κλησεις, δεν παιρνει κλησεις).

    Το οτι μπορουν να ρυθμισουν πανευκολα και απλα τον ρουτερ να βγαζει 2 καναλια ανεξαρτητα το ξερω.
    Προσπαθω να καταλαβω το σκεπτικο τους.

    Μια φορα που πηρα στο 13888 και ζητησα να ενεργοποιηθει το δευτερο καναλι ως ανεξαρτητο με το πρωτο με τον ιδιο αριθμο (σε απλη pstn γραμμη με ENTRY pstn πανω), κομπλαραν και με πασαραν απο τον ενα στον αλλον. στο τελος μου ειπαν οτι πρεπει να ζητησω μετατροπη της γραμμης σε isdn με το αναλογο κοστος, να αλλαξω ρουτερ, και να πληρωνω παραπανω παγιο για το δευτερο καναλι.
    Βλεπω δηλαδη οτι δεν θελουν να κανουν τα απλα πραγματα και οτι θελουν να χρεωσουν διαφορες υπηρεσιες.

    Παντως σε VOIP γραμμες πια, υπαρχουν ENTRY isdn kai pstn που λειτουργουν μονο στις αντιστοιχες γραμμες! (που ηταν δηλαδη πριν την μεταβαση στο VOIP).

    Oποτε:
    στην ευρυζωνικη τηλεφωνια μαλλον παλι χρησιμοποιουν 2 ειδη ποιρτας στο dslam, ειτε pstn, ειτε isdn. Kαι σε χρεωνουν με τελη isdn αν τυχον θελησεις το απλο πραγμα των 2 αναξαρτητων-παραλληλων κλησεων απο το ρουτερ σου!
    Καταρχήν σε ευρυζωνική τηλεφωνία υπάρχει δυνατότητα για πολλά ταυτόχρονα κανάλια. Είναι άσχετο που αναφερόμαστε μόνο για 2 και αυτό είναι καθαρά πολιτική των παρόχων. Κάλλιστα θα μπορούσαν να δώσουν και άλλα κανάλια με το αντίστοιχο επιπλέον κόστος.

    Για αρκετό καιρό αρχικά ο ΟΤΕ, σε VoIP και συνδέσεις με ένα κανάλι, είχε ξεκλείδωτο το δεύτερο αλλά δούλευε (λέγαμε) ως 1,5. Δηλαδή μπορούσες να έχεις 2 ταυτόχρονες κλήσεις, αλλά δεν γινόταν και οι 2 να είναι εξερχόμενες. Είχες ή 2 εισερχόμενες ή μία εισερχόμενη και μία εξερχόμενη (και όχι το αντίθετο). Μετά από καιρό προφανώς ανακάλυψαν το bug και το έκλεισαν.

    Σε λίγες περιπτώσεις έχω διαβάσει για κλείδωμα της θύρας. Πέρασαν από τα χέρια μου τα Speedport W724V, Entry 2i και τώρα το Oxygen και σε κανένα δεν υπήρχε κλειδωμένη θύρα. λες δούλευαν κανονικά.

    Όσον αφορά το Annex των συσκευών. Σημασία πλέον σε ευρυζωνική δεν έχει. Ειδικά σε συνδέσεις VDSL δεν έχει καθόλου και θα παίζουν όλα, άσχετα το Annex που έχουν.
    Σε συνδέσεις όμως ADSL, έχει. Αν η σύνδεση είναι από DSLAM αστικού κέντρου, εκεί θέλει Annex Α.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontasaggelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξερω οτι χρειαζονται 2 καναλια φωνης!
    ΔΙΑΦΩΝΩ στο οτι το κανουν να φαινεται πανδυσκολο γιατι, οπως λενε : 1) πρεπει να αλλαξεις την γραμμη σε ISDN= εφαπαξ τελος μετατροπης, 2) παγια isdn= μεγαλυτερο μηνιαιο παγιο, 3) δευτερη ενεργη γραμμη= νεο μηνιαιο τελος.
    1. Δεν αλλάζεις γραμμή. και δεν έχεις εφάπαξ τέλος μετατροπής. Αυτό γινόταν σε TDM τηλεφωνία και όχι τώρα σε VoIP.
    2. Είναι λογικό να έχεις μεγαλύτερο πάγιο. Προστίθεται το κόστος του 2ου καναλιού.
    3. Δεν έχεις δεύτερη ενεργή γραμμή, οπότε δεν έχεις και άλλο μηνιαίο τέλος. Πάνω στην ίδια γραμμή και σύνδεση γίνονται όλα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosvitacar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ISDN αυτό που με. χαλάει ακόμα και με voip δεν γίνεται με το ίδιο πρόγραμμα που έχω να εμφανίζει και το msn στις κλησεις αλλά έμεινε όπως παλιά με το κεφαλικό να εμφανίζεται πάντα στις εξερχόμενες .
    Είναι η πολιτική της εταιρείας διαχρονικά. Μπορείς να έχεις εξερχόμενες αντί του κεφαλικού με άλλο msn, αλλά η κλήση θα χρεωθεί έξτρα, εκτός του προπληρωμένου "δωρεάν" προγράμματος.
    Αν θέλεις και οι κλήσεις του msn να είναι "δωρεάν", υποχρεωτικά θα βγαίνουν με τον κεφαλικό αριθμό ως CLIP.

  5. #1655
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Για αρκετό καιρό αρχικά ο ΟΤΕ, σε VoIP και συνδέσεις με ένα κανάλι, είχε ξεκλείδωτο το δεύτερο αλλά δούλευε (λέγαμε) ως 1,5. Δηλαδή μπορούσες να έχεις 2 ταυτόχρονες κλήσεις, αλλά δεν γινόταν και οι 2 να είναι εξερχόμενες. Είχες ή 2 εισερχόμενες ή μία εισερχόμενη και μία εξερχόμενη (και όχι το αντίθετο). Μετά από καιρό προφανώς ανακάλυψαν το bug και το έκλεισαν.

    ΝΑΙ, ετσι ηταν στην αρχη! και ηταν καλο!

    Όσον αφορά το Annex των συσκευών. Σημασία πλέον σε ευρυζωνική δεν έχει. Ειδικά σε συνδέσεις VDSL δεν έχει καθόλου και θα παίζουν όλα, άσχετα το Annex που έχουν.

    Θα το δοκιμασω αθριο βαζοντας εναν isdn entry σε πρωην pstn γραμμη, που τωρα ειναι VDSL.

    1. Δεν αλλάζεις γραμμή. και δεν έχεις εφάπαξ τέλος μετατροπής. Αυτό γινόταν σε TDM τηλεφωνία και όχι τώρα σε VoIP.
    3. Δεν έχεις δεύτερη ενεργή γραμμή, οπότε δεν έχεις και άλλο μηνιαίο τέλος. Πάνω στην ίδια γραμμή και σύνδεση γίνονται όλα.


    Θα το ζητησω στο 13888, τωρα που εχω vdsl, να δουμε τι θα πουνε και τι χρεωση θα εχει.

    ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΟΛΑ!
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  6. #1656
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το Annex σε ADSL γραμμή αφορά αποκλειστικά το είδος της τηλεφωνίας.
    Το Annex σε VDSL γραμμή αφορά καταρχήν το bandplan των συχνοτήτων του DSL σήματος. Εδώ, το Annex A λειτουργεί αποκλειστικά στην Αμερική και το B αποκλειστικά στην Ευρώπη.

    Σε VDSL μπορεί να έχουμε και τηλεφωνία PSTN ή ISDN, αλλά στην δεύτερη υποχρεωτικά και το Netmod.
    Σε VDSL με VoIP, δεν έχουμε TDM τηλεφωνία, άρα δεν χρειάζεται καθόλου το Netmod. Απλά για να είναι κατανοητό από πολλούς χρήστες που δεν γνωρίζουν τις διαφορές, συχνά η 2κάναλη αναφέρεται (λανθασμένα) ως ISDN. Στην πραγματικότητα δεν είναι και κακώς γίνεται αυτή η αναφορά.

  7. #1657
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    1. Δεν αλλάζεις γραμμή. και δεν έχεις εφάπαξ τέλος μετατροπής. Αυτό γινόταν σε TDM τηλεφωνία και όχι τώρα σε VoIP.
    3. Δεν έχεις δεύτερη ενεργή γραμμή, οπότε δεν έχεις και άλλο μηνιαίο τέλος. Πάνω στην ίδια γραμμή και σύνδεση γίνονται όλα.

    Θα το ζητησω στο 13888, τωρα που εχω vdsl, να δουμε τι θα πουνε και τι χρεωση θα εχει.


    ΠΡΩΤΗ ΚΡΥΑΔΑ!
    Σε 2 κλησεις μου στο 13888 (μια στο τεχνικο,μια στο εμπορικο τμημα) εφαγα πορτα! ΠΡΕΠΕΙ να γινει αιτηση μετατροπης σε ISDN με ολα τα εξοδα μαζι πακετο! Αυτοι υποστηριζουν και αλλαγη ρουτερ!
    Και ειναι κατηγορηματικοι!!!

    Αυτο με τον isdn ρουτερ σε πρωην pstn γραμμη (που τωρα ειναι vdsl) θα το δοκιμασω αυριο!
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  8. #1658
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontasaggelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    ΠΡΩΤΗ ΚΡΥΑΔΑ!
    Σε 2 κλησεις μου στο 13888 (μια στο τεχνικο,μια στο εμπορικο τμημα) εφαγα πορτα! ΠΡΕΠΕΙ να γινει αιτηση μετατροπης σε ISDN με ολα τα εξοδα μαζι πακετο! Αυτοι υποστηριζουν και αλλαγη ρουτερ!
    Και ειναι κατηγορηματικοι!!!
    Αυτο με τον isdn ρουτερ σε πρωην pstn γραμμη (που τωρα ειναι vdsl) θα το δοκιμασω αυριο!
    Εχει γραφεί πολλές φορές και το λέει και ο jkoukos παραπάνω:
    Οι υπάλληλοι του ΟΤΕ, κακώς, την VoIP γραμμή με 2 κανάλια φωνής, την λένε isdn.
    Προφανώς εννοούν ότι θα σε χρεώσουν κάτι, για την μετατροπή της γραμμής σε 2κάναλη.
    Ολοι νομίζω συμφωνούμε ότι αυτή η μετατροπή, όταν πρόκειται για VoIP,
    είναι κάτι πανεύκολο και δεν πρέπει να χρεώνεται.
    Αλλά η κάθε εταιρεία έχει το δικαίωμα, κάθε παρεχόμενη υπηρεσία, να την χρεώνει όπως θέλει και οι πελάτες αν δεν τους αρέσει να φεύγουν.

  9. #1659
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Nαι ειναι πανευκολο και δεν θα επρεπε να χρεωνεται!
    Εγω για να λυσω αυτο το προβλημα εχω κανει εκτροπη της γραμμης του οτε οταν ειναι κατηλλημενη σε αριθμο voip της Modulus και ετσι χτυπαει σε διαφορες συσκευες που εχω! (οι οποιες χτυπανε και οταν καλει καποιος στον αριθμο της Modulus).

    Απλα κουβεντιαζουμε για το τι θα επρεπε να γινεται, η καλυτερα τι ειναι σωστο να γινεται!
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  10. #1660
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontasaggelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοι υποστηριζουν και αλλαγη ρουτερ!
    Και ειναι κατηγορηματικοι!!!
    Σε VoIP δεν αλλάζει ο router, καθώς όλα όσα δίνει ο ΟΤΕ είναι συμβατά.
    Μόνο (και αποκλειστικά) στην περίπτωση που έχεις ISDN τηλεφωνικές συσκευές (τηλέφωνα, φαξ, ΡΒΧ κλπ), τότε και μόνο τότε. Και αυτό διότι κανένα από τα 3 Speedport που έχουν δεν έχει θύρα S0 (όπως είχε το Netmod), παρά μόνον 2 μοντέλα Oxygen οπότε δίνουν ένα από αυτά.

  11. #1661
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε VoIP δεν αλλάζει ο router, καθώς όλα όσα δίνει ο ΟΤΕ είναι συμβατά.
    Μόνο (και αποκλειστικά) στην περίπτωση που έχεις ISDN τηλεφωνικές συσκευές (τηλέφωνα, φαξ, ΡΒΧ κλπ), τότε και μόνο τότε. Και αυτό διότι κανένα από τα 3 Speedport που έχουν δεν έχει θύρα S0 (όπως είχε το Netmod), παρά μόνον 2 μοντέλα Oxygen οπότε δίνουν ένα από αυτά.
    Αγαπητέ jloukos, να μου επιτρέψεις, σε παρακαλώ, να σου πώ, ότι μάλλον κάνεις λάθος.
    Είχα γραμμή adsl isdn που έγινε ευριζωνική.
    Στην adsl ευριζωνική, για να συγχρονίσει το FRITZ 7530, έπρεπε να επιλέξω Annex B.
    Με Annex A που ήταν εργοστασιακά, δεν συγχρόνιζε.
    Συμπεραίνω ότι στα speedport , zte κλπ που δεν έχουν επιλογή Annex A ή Β ,
    πρέπει να τοποθετήσεις modem-router που το ταμπελάκι να γράφει Annex Α ή Β αντίστοιχα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 09-12-19 στις 15:57.

  12. #1662
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Αύριο θα λυθεί το θέμα όταν το δοκιμασω και εγώ!
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  13. #1663
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontasaggelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύριο θα λυθεί το θέμα όταν το δοκιμασω και εγώ!
    Η δική μου δοκιμή, δεν σου φτάνει ???

  14. #1664
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ jloukos, να μου επιτρέψεις, σε παρακαλώ, να σου πώ, ότι μάλλον κάνεις λάθος.
    Είχα γραμμή adsl isdn που έγινε ευριζωνική.
    Στην adsl ευριζωνική, για να συγχρονίσει το FRITZ 7530, έπρεπε να επιλέξω Annex B.
    Με Annex A που ήταν εργοστασιακά, δεν συγχρόνιζε.
    Συμπεραίνω ότι στα speedport , zte κλπ που δεν έχουν επιλογή Annex A ή Β ,
    πρέπει να τοποθετήσεις modem-router που το ταμπελάκι να γράφει Annex Α ή Β αντίστοιχα.
    Το ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα ποια είναι η διαφορά σε ADSL, ανάλογα τι συσκευή έχεις.
    Σε VDSL το Annex της συσκευής δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο. Θα παίξει όποιο Annex κι αν έχει η συσκευή.
    Σε ADSL όμως έχει σημασία και εξαρτάται από το Annex της συσκευής. Και ανέφερα το αστικό κέντρο, διότι δεν δίνουν συνδέσεις ADSL από τις νέες καμπίνες.
    Και έχω προσωπική εμπειρία έχοντας πριν ADSL Αnnex A από αστικό κέντρο και τώρα VDSL πάλι από αυτό. Πριν ήθελε ο router να είναι Annex A. Τώρα δεν έχει σημασία και παίζει με ότι router κι αν βάλω στην γραμμή.

  15. #1665
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα ποια είναι η διαφορά σε ADSL, ανάλογα τι συσκευή έχεις.
    Σε VDSL το Annex της συσκευής δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο. Θα παίξει όποιο Annex κι αν έχει η συσκευή.
    Σε ADSL όμως έχει σημασία και εξαρτάται από το Annex της συσκευής. Και ανέφερα το αστικό κέντρο, διότι δεν δίνουν συνδέσεις ADSL από τις νέες καμπίνες.
    Και έχω προσωπική εμπειρία έχοντας πριν ADSL Αnnex A από αστικό κέντρο και τώρα VDSL πάλι από αυτό. Πριν ήθελε ο router να είναι Annex A. Τώρα δεν έχει σημασία και παίζει με ότι router κι αν βάλω στην γραμμή.
    Εχεις δίκαιο. Ηθελε όμως καλύτερη διατύπωση.

Σελ. 111 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 91101106109110111112113116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας