Σελ. 43 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 2333384142434445485363 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 631-645 από 1809
  1. #631
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έστειλαν speedport για να με γυρίσουν σε Voip, το ραντεβου κανονίστηκε για την δευτερα, απο σημερα συνδεσα το speedport και ως δια μαγείας το led telephony αναψε. Ενω τα τηλεφωνα ως pots δουλευουν κανονικα. Κουμπωνω μια συσκευη πισω απο το ρουτερ , δουλεψε μια χαρα. Τι εγινε? 2 σε 1? και voip και pots? Δεν το εχω ξανασυντησει αυτο το πράγμα ουτε νομιζω εχει αναφερθει εδω στο φορουμ
    Το έχω συναντήσει προσωπικά αυτό. Μέχρι να γίνει η πλήρης μετάβαση λειτουργούν και τα δυο. Το VoIP έχει σίγουρα εξερχόμενες αλλά αν θυμάμαι καλά δεν έχει εισερχόμενες.

  2. #632
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    επιβεβαιώνω οτι δεν εχει εισερχόμενες

    - - - Updated - - -

    Επίσης η ποιότητα του Voip ειναι πολυ καλύτερη απο την κλασικη τηλεφωνια, και δεν εχει καμμια σχέση με το Voip τις HOL που εχω δοκιμάσει που κυμαίνετε σε μετρια επιπεδα

  3. #633
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    επιβεβαιώνω οτι δεν εχει εισερχόμενες

    - - - Updated - - -

    Επίσης η ποιότητα του Voip ειναι πολυ καλύτερη απο την κλασικη τηλεφωνια, και δεν εχει καμμια σχέση με το Voip τις HOL που εχω δοκιμάσει που κυμαίνετε σε μετρια επιπεδα
    Και που να δεις απο vobb σε vobb οτε

  4. #634
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    επιβεβαιώνω οτι δεν εχει εισερχόμενες

    - - - Updated - - -

    Επίσης η ποιότητα του Voip ειναι πολυ καλύτερη απο την κλασικη τηλεφωνια, και δεν εχει καμμια σχέση με το Voip τις HOL που εχω δοκιμάσει που κυμαίνετε σε μετρια επιπεδα
    και εγω το εβαλα ενω καλω κανονικα οταν με παιρνουν λεει δεν υπαρχει συνδρομητης τι κανω τωρα? γιατι ειναι μαγαζι και αστα να πανε..

  5. #635
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jesakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω το εβαλα ενω καλω κανονικα οταν με παιρνουν λεει δεν υπαρχει συνδρομητης τι κανω τωρα? γιατι ειναι μαγαζι και αστα να πανε..
    Περιμένετε 2-3 μέρες μέχρι να γίνει πλήρη μετάβαση.
    Αν συνεχίσει το πρόβλημα δηλώστε το στις τηλεφωνικές βλάβες.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #636
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Η αλλαγή εγινε στο κεντρο με ενημερωσανε και ολα καλα με το vobb, διαπιστωσα οτι οταν καλω απο vodafone σταθερο στο οτε vobb ,ο ήχος που καλει μου ακουγετε πολυ διαφορετικός, διαφορετικός τόνος

  7. #637
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλαγή εγινε στο κεντρο με ενημερωσανε και ολα καλα με το vobb, διαπιστωσα οτι οταν καλω απο vodafone σταθερο στο οτε vobb ,ο ήχος που καλει μου ακουγετε πολυ διαφορετικός, διαφορετικός τόνος
    Πολλές φορές συμβαίνει αυτό.
    Δεν αποτελεί πρόβλημα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #638
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    η HOL δινει voip μεσω ξεχωριστού VC, ο OTE πως παρέχει το voip και ποιες οι διαφορες τους?

  9. #639
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    η HOL δινει voip μεσω ξεχωριστού VC, ο OTE πως παρέχει το voip και ποιες οι διαφορες τους?
    Το δίνει μέσω του internet κομματιού, σαν διαφορές έχει ότι μπορείς να κάνεις χρήση δίκου σου router ποιο εύκολα

    Πχ μπορείς να έχεις δικό σου router να κάνει και την σύνδεση και το routing και απο πίσω να κάνεις σύνδεση του router του ΟΤΕ
    Ενω στην Hol αναγκαστικά πρέπει την γραμμή να την έχει το δικό της modem/router

  10. #640
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δίνει μέσω του internet κομματιού, σαν διαφορές έχει ότι μπορείς να κάνεις χρήση δίκου σου router ποιο εύκολα

    Πχ μπορείς να έχεις δικό σου router να κάνει και την σύνδεση και το routing και απο πίσω να κάνεις σύνδεση του router του ΟΤΕ
    Ενω στην Hol αναγκαστικά πρέπει την γραμμή να την έχει το δικό της modem/router
    Μαλιστα, παιζει καποιο αλλο ρολο στην ποιοτητα κλησης?

  11. #641
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα, παιζει καποιο αλλο ρολο στην ποιοτητα κλησης?
    Οχι, κανέναν

  12. #642
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπερα εκανα αιτηση για μεταφορα τις γραμμης μου σε vobb ακομα δεν εχει γινει , το καλο ιεναι οτι καθε phone 1 και phone 2 λογω bug του συστηματος λειτουργουνε σαν 2 ξεχωριστα καναλια; δηλαδη αμα εχω 2 συσκευες και την μια την εχω συνδεσει στο phone1 και την αλλη στο 2 οταν μιλαει η πρωτη συσκευη και παρει καποιος τηλεφωνο βαραει η αλλη ; κατι σαν idsn ; ετσι μου ειπε ο υπαλληλος , παντως σε βλαβη ειναι πιο ευκολη η αποκατασταση , εγω θελω να παρω και το μινι ups να υπαρχει αλλα δεν εχω συναγερμο που να συνδεεται με το τηλεφωνο πως μπορω να το παρω; μπορω να το αγορασω; .
    Γενικα ειναι πιο καθαρο το τηλεφωνο; οσοι το χρησιμοποιειται; οσον αφορα το ιντερνετ αμα κατεβαζω αρχεια και χρησιμοποιω αρκετη ταχυτητα το τηλεφωνο εχει παρεμβολεςς;
    τελος ρωτησα για φιλτρα και μου ειπε οτι αμα δεν εχω βαλει επιστροφη στις αλλες μπριζες δεν χρειαζεται να βαλω φιλτρα ! ( τελεια!! , διοτι παλια καιγοτανε 2 φορες το χρονο καποιο φιλτρο και ειχα αποσυνδεσεις ενω τωρα μαλλον δεν θα εχω .. , γενικα σαν τεχνολογια τελικα ειναι καλυτερη ή οχι; .

  13. #643
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα εκανα αιτηση για μεταφορα τις γραμμης μου σε vobb ακομα δεν εχει γινει , το καλο ιεναι οτι καθε phone 1 και phone 2 λογω bug του συστηματος λειτουργουνε σαν 2 ξεχωριστα καναλια; δηλαδη αμα εχω 2 συσκευες και την μια την εχω συνδεσει στο phone1 και την αλλη στο 2 οταν μιλαει η πρωτη συσκευη και παρει καποιος τηλεφωνο βαραει η αλλη ; κατι σαν idsn ; ετσι μου ειπε ο υπαλληλος , παντως σε βλαβη ειναι πιο ευκολη η αποκατασταση , εγω θελω να παρω και το μινι ups να υπαρχει αλλα δεν εχω συναγερμο που να συνδεεται με το τηλεφωνο πως μπορω να το παρω; μπορω να το αγορασω; .
    Γενικα ειναι πιο καθαρο το τηλεφωνο; οσοι το χρησιμοποιειται; οσον αφορα το ιντερνετ αμα κατεβαζω αρχεια και χρησιμοποιω αρκετη ταχυτητα το τηλεφωνο εχει παρεμβολεςς;
    τελος ρωτησα για φιλτρα και μου ειπε οτι αμα δεν εχω βαλει επιστροφη στις αλλες μπριζες δεν χρειαζεται να βαλω φιλτρα ! ( τελεια!! , διοτι παλια καιγοτανε 2 φορες το χρονο καποιο φιλτρο και ειχα αποσυνδεσεις ενω τωρα μαλλον δεν θα εχω .. , γενικα σαν τεχνολογια τελικα ειναι καλυτερη ή οχι; .
    To isdn σου δίνει 2 κανάλια.
    Εδώ έχει 1 1/2.
    Δηλαδή παράλληλα μπορείς να έχεις μία εξερχόμενη και μία εισερχόμενη ή δύο εισερχόμενες.
    Όχι όμως 2 παράλληλες εξερχόμενες.

    Για να πάρεις το mini ups (στην ουσία power pack είναι) αρκεί να τους πεις ότι έχεις συναγερμό (και ας μην έχεις).
    Δεν κάνουν κάποια ρύθμιση για το αν έχεις ή όχι συναγερμό.

    Για την ποιότητα της τηλεφωνίας έχουν ειπωθεί πολλά.
    Σίγουρα όχι χειρότερη από την pstn.
    Προσωπικά δεν βλέπω καμία διαφορά στην ποιότητα του ήχου σε σχέση με την παλιά pstn που είχα.

    Το bw που χρειάζεται η vobb είναι ελάχιστο.
    Τα ρούτερ των παρόχων έρχονται έτοιμα με ρυθμίσεις (που δεν μπορείς να πειράξεις) όπου δεσμεύουν το ελάχιστο αυτό bw όταν το χρειαστεί η τηλεφωνία ώστε να μην έχεις κάποιο πρόβλημα.
    Αν βάλεις δικό σου ρούτερ τότε θα πρέπει να κάνεις χειροκίνητα τις ανάλογες ρυθμίσεις ώστε να διασφαλίσεις το απαιτούμενο bw για τον εξοπλισμό της voip (σε αυτή την περίπτωση το modem/router του παρόχου μπαίνει πίσω από το δικό σου ρούτερ).

    Φίλτρα/splitter δεν χρειάζεσαι εφ όσον συνδέσεις τις γραμμές απευθείας στις θύρες phone1-2.
    Αν η καλωδίωση του σπιτιού δεν το επιτρέπει τότε θα πρέπει να τα χρησιμοποιήσεις, ακολουθώντας την συνδεσμολογία που προτείνεται (στην ουσία επιστρέφεις το σήμα στην καλωδίωση και το διαχωρίζεις ξανά).
    Το καλύτερο είναι να απαλλαγείς από τα παθητικά αυτά στοιχεία (πάντα δημιουργούσαν προβλήματα).

    Δεν υπάρχει καλύτερο ή όχι.
    Προσωπικά μου αρέσει η ιδέα να περνάνε τα πάντα μέσω δικτύου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #644
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Αν παρει δικο του ρούτερ που θα βρει τους κωδικούς για τηλεφωνια;

  15. #645
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σημερα μιλουσα τυχαια με συναδελφο...ιδια προβληματα με το voip και το speedsport, οπως και στο σπιτι των γονιων μου...
    Ειχα πολυ πεσμενη ταχυτητα μου λεει, μια μερα ηρθε ο τεχνικος του οτε να το φτιαξει,
    εκλεισα ρευμα του router και ξανανοιξα, μετα επανηλθε, και τι πληρωνω τοσα λεφτα στον οτε για να εχω τετοια προβληματα κλπ...
    Καλα, το πεφτει ρευμα = δεν εχω τηλεφωνο, ηταν αλλος εκνευρισμος...
    Για γελια και για κλαματα.
    Το dsl του οτε το 2017, να ειναι χειροτερο απο το dsl που ειχαμε το 2004....
    Και δεν μιλω για ταχυτητα, αλλα για ποιοτητα και αξιοπιστια...

Σελ. 43 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 2333384142434445485363 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας