Σελ. 57 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 3747525556575859626777 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 841-855 από 1809
  1. #841
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει, δεν έχει, κάποια στιγμή θα γυρίσουμε όλοι αναγκαστικά.

    Αφαιρείται η τάση από την καλωδίωση και όλα λειτουργούν με δεδομένα γιατί στις οπτικές ίνες δεν μπορεί να περάσει τάση, θετικό είναι αυτό, καλύτερη ποιότητα λοιπόν σύνδεσης.
    Το αρνητικό είναι αυτό που είπες, δεν έχεις Internet, δεν έχεις και τηλέφωνο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #842
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Πόσο συχνά σας κόβετε το ιντερνετ? Εγώ θυμάμαι.... στα τελευταία 2-3 χρόνια που κόπηκε 2 φορές... το ιντερνετ και το τηλ (τότε δεν είχα βοιπ ακομα)...επιδη ένας εργολαβος είχε κόψει τις κεντρικές ίνες καθώς περνούσε σωλήνες.

    Δε ξέρω τι γίνετε αλλού.... αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα.!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #843
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Εγώ πάντως που το έχω από Σεπτέμβριο, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Σε διακοπή ρεύματος βέβαια, έπρεπε να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά το κινητό μου.

  4. #844
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τραγικά δεν είναι, απλά σε μερικές περιπτώσεις δυσκολεύουν.
    Συγγενικό μου πρόσωπο που έχει CYTA τις προηγούμενες μέρες έμεινε αρκετές ώρες χωρίς τηλέφωνο γιατί είχε βλάβη κάποιο κεντρικό καλώδιο της.
    Το βασικότερο είναι να τακτοποιηθεί το θέμα με την εφεδρική τροφοδοσία στις καμπίνες, όσοι παίρνουν από καμπίνα σε διακοπή ρεύματος έχουν πρόβλημα.
    Δεν έχει σημασία η συχνότητα, απλά κάνεις συγκρίσεις και λες ότι πριν δεν είχα αυτά τα προβλήματα.
    Τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με συνήθειες και την προσωπική ζωή του καθενός, αν π.χ. κάνεις δοκιμές με ρουτερ κ.λ.π. θα μένουν και οι υπόλοιποι από τηλέφωνο. Εγώ κάθε βράδυ κλείνω εντελώς το ρούτερ και το ανοίγω το πρωί, τώρα δεν θα μπορώ να το κάνω γιατί δεν θα έχω τηλέφωνο.
    Υπάρχουν αρκετές αρνητικές εμπειρίες που τις έχουν ποστάρει εδώ μέσα διάφοροι συμφορουμίτες, αλλά αφού είναι αναγκαίο να γίνει θα ζήσουμε και έτσι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #845
    Εγγραφή
    07-05-2015
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Μου ειπαν θα μου στειλουν κι ενα ups για την περιπτωση διακοπης ρευματος. Το μοντεμ παλια δεν μου συγχρονιζε αλλα τωρα ειναι οκ.

    Το θεμα μου ειναι πως παντου διαβαζω πως υπαρχουν και αυτα τα αρνητικα αλλα ακομα δεν εχω βρει θετικα. Τουλαχιστον για μας και οχι για τις εταιρειες. Το μονο πλεονεκτημα που ακουσα ειναι αυτο του sweet dreams.

    Ξερω πως το 2018 θα γυρισει αναγκαστικα το voip, αν και κραταω τις επιφυλαξεις μου. Απλα νιωθω οτι την πατησα που θα το κανω απο μονος μου voip και ελπιζω να βρω καποιο θετικο.

    Εντωμεταξυ τους πηρα τηλεφωνο σε μια ωρα απο οταν εφυγε ο τεχνικος για να ακυρωσω την αλλαγη σε ευρυζωνικη και μου λενε δεν γινεται τωρα εχει δρομολογηθει η αλλαγη και θα πρεπει μολις προκυψει καποιο ζητημα να ερθει τεχνικος για να το αλλαξει στην προηγουμενη κατασταση.

    Μηπως τελικα με βρηκαν μ**α και καλα κανουν μερικοι που φωναζουν και βριζουν για να γινει αυτο που θελουν;

  6. #846
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sun of a beach Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ελπιζω να βρω καποιο θετικο...
    ήταν τζάμπα ( όπως είπες πιο πάνω ) δεν σου αρκεί?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #847
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Το τραγικό είναι ότι πέραν του ότι ο καταναλωτής δεν έχει κανένα ουσιαστικό όφελος, το κέρδος που έχει ο πάροχος από τα μειωμένα κόστη του voip το καρπώνεται ο ίδιος χωρίς να μειώνει το κοστολόγιο του καταναλωτή. Δηλαδή μονά-ζυγά, ο πάροχος κερδίζει.

  8. #848
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elina_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τραγικό είναι ότι πέραν του ότι ο καταναλωτής δεν έχει κανένα ουσιαστικό όφελος, το κέρδος που έχει ο πάροχος από τα μειωμένα κόστη του voip το καρπώνεται ο ίδιος χωρίς να μειώνει το κοστολόγιο του καταναλωτή. Δηλαδή μονά-ζυγά, ο πάροχος κερδίζει.
    Δεν θα έχει μειωμένο κόστος, εδω και αρκετό καιρό οι κλήσεις είναι voip στα δίκτυα κορμού ενος παρόχου, στην περίπτωση του ΟΤΕ απλά θα αλλάξουν τα παλιά ψηφιακά κέντρα στα Α/Κ, οι εναλλακτικοί απο την αρχή είχαν voip και σε αυτό το κομμάτι.

  9. #849
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elina_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τραγικό είναι ότι πέραν του ότι ο καταναλωτής δεν έχει κανένα ουσιαστικό όφελος, το κέρδος που έχει ο πάροχος από τα μειωμένα κόστη του voip το καρπώνεται ο ίδιος χωρίς να μειώνει το κοστολόγιο του καταναλωτή. Δηλαδή μονά-ζυγά, ο πάροχος κερδίζει.
    1. Προστασία από συνακροάσεις.
    2. Απαλλαγή από φίλτρα/splitter κλπ.
    3. 1 και 1/2 κανάλια φωνής.
    Από τα πρώτα ουσιαστικά που μου έρχονται στο μυαλό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #850
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Προστασία από συνακροάσεις.
    2. Απαλλαγή από φίλτρα/splitter κλπ.
    3. 1 και 1/2 κανάλια φωνής.
    Από τα πρώτα ουσιαστικά που μου έρχονται στο μυαλό.
    Προστασία απο συνακρόαση θυμάμαι ηταν και σαν πλεονεκτημα οταν πρωτοβάλαμε ISDN. Δεν υπήρχε περίπτωση να υποκλέψει κάποιος την συνομιλια σου απο το καφαο η απο καπου αλλου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έχει μειωμένο κόστος, εδω και αρκετό καιρό οι κλήσεις είναι voip στα δίκτυα κορμού ενος παρόχου, στην περίπτωση του ΟΤΕ απλά θα αλλάξουν τα παλιά ψηφιακά κέντρα στα Α/Κ, οι εναλλακτικοί απο την αρχή είχαν voip και σε αυτό το κομμάτι.
    Οι εναλλακτικοί το ξεκίνησαν απο την αρχή αλλα τελικα μονο η cyta το εφάρμοσε στο 100%

  11. #851
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προστασία απο συνακρόαση θυμάμαι ηταν και σαν πλεονεκτημα οταν πρωτοβάλαμε ISDN. Δεν υπήρχε περίπτωση να υποκλέψει κάποιος την συνομιλια σου απο το καφαο η απο καπου αλλου

    - - - Updated - - -



    Οι εναλλακτικοί το ξεκίνησαν απο την αρχή αλλα τελικα μονο η cyta το εφάρμοσε στο 100%
    Στο isdn μπορούσε να κοτσάρει ένα isdn nt και να σου υποκλέψει τις συνομιλίες ή να πραγματοποιεί κλήσεις εν αγνοία σου.
    Με το voip και sip εξοπλισμό να κοτσάρει δεν θα μπορέσει να καταφέρει τίποτε χωρίς τους κωδικούς.
    Εδώ βέβαια υπάρχει ένα κενό.
    Αν κάποιος διαθέτει ένα speedport μπορεί να το κοτσάρει οπουδήποτε με voip και να πάρει αυτόματα τις ρυθμίσεις για την τηλεφωνία κλπ.
    Γι αυτό θα ήταν προτιμότερο να μην περνιούνται οι ρυθμίσεις αυτόματα στους εξοπλισμούς αλλά με τον παλιό καλό τρόπο.
    Χρονοβόρο και μπελαλίδικο για το support και τον πελάτη αλλά πιο ασφαλές.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #852
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο isdn μπορούσε να κοτσάρει ένα isdn nt και να σου υποκλέψει τις συνομιλίες ή να πραγματοποιεί κλήσεις εν αγνοία σου.
    Με το voip και sip εξοπλισμό να κοτσάρει δεν θα μπορέσει να καταφέρει τίποτε χωρίς τους κωδικούς.
    Εδώ βέβαια υπάρχει ένα κενό.
    Αν κάποιος διαθέτει ένα speedport μπορεί να το κοτσάρει οπουδήποτε με voip και να πάρει αυτόματα τις ρυθμίσεις για την τηλεφωνία κλπ.
    Γι αυτό θα ήταν προτιμότερο να μην περνιούνται οι ρυθμίσεις αυτόματα στους εξοπλισμούς αλλά με τον παλιό καλό τρόπο.
    Χρονοβόρο και μπελαλίδικο για το support και τον πελάτη αλλά πιο ασφαλές.

    Αν κοτσάρει καποιος NT δεν θα μπορούσε να υποκλέψει μονο να πραγματοποιησει κλήσης, γιατι 2 NT παραλληλα δεν δουλεύουν, ασε που θα εβλεπες νεκρο το τηλεφωνο και θα το εδινες βλαβη, κατι αντιστοιχο με το voip

  13. #853
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κοτσάρει καποιος NT δεν θα μπορούσε να υποκλέψει μονο να πραγματοποιησει κλήσης, γιατι 2 NT παραλληλα δεν δουλεύουν, ασε που θα εβλεπες νεκρο το τηλεφωνο και θα το εδινες βλαβη, κατι αντιστοιχο με το voip
    Σωστή η επισήμανση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #854
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Και μόνο το γεγονός ότι αν συνδεθεί άλλο speedport στη γραμμή θα μπορεί να πραγματοποιεί κλήσεις, ακυρώνει τα όποια πλεονεκτήματα ασφάλειας έχει η voip υλοποίηση της Cosmote.

  15. #855
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sun of a beach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ειπαν θα μου στειλουν κι ενα ups για την περιπτωση διακοπης ρευματος. Το μοντεμ παλια δεν μου συγχρονιζε αλλα τωρα ειναι οκ.

    Το θεμα μου ειναι πως παντου διαβαζω πως υπαρχουν και αυτα τα αρνητικα αλλα ακομα δεν εχω βρει θετικα. Τουλαχιστον για μας και οχι για τις εταιρειες. Το μονο πλεονεκτημα που ακουσα ειναι αυτο του sweet dreams.

    Ξερω πως το 2018 θα γυρισει αναγκαστικα το voip, αν και κραταω τις επιφυλαξεις μου. Απλα νιωθω οτι την πατησα που θα το κανω απο μονος μου voip και ελπιζω να βρω καποιο θετικο.

    Εντωμεταξυ τους πηρα τηλεφωνο σε μια ωρα απο οταν εφυγε ο τεχνικος για να ακυρωσω την αλλαγη σε ευρυζωνικη και μου λενε δεν γινεται τωρα εχει δρομολογηθει η αλλαγη και θα πρεπει μολις προκυψει καποιο ζητημα να ερθει τεχνικος για να το αλλαξει στην προηγουμενη κατασταση.

    Μηπως τελικα με βρηκαν μ**α και καλα κανουν μερικοι που φωναζουν και βριζουν για να γινει αυτο που θελουν;
    Αν κάποιος δεν θέλει να λύσει τα νέα προβλήματα (που δεν είχε στην προ-voip εποχή) μπορεί με επιμονή και υπομονή να ζητήσει να επιστρέψει στη πρότερη κατάσταση.
    Το OTE voip με αφήνει αδιάφορο , εκτός αν μου δώσουν τους κωδικούς για να το χρησιμοποιώ εκτός σπιτιού.
    Η αρνητική θέση που έχω για το OTE voip είναι κατόπιν προσωπικής εμπειρίας.
    Θα είμαι από τους τελευταίους που θα εγκαταλείψουν την isdn

Σελ. 57 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 3747525556575859626777 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας