Σελ. 78 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.156-1.170 από 1809
  1. #1156
    Εγγραφή
    10-12-2017
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επέστρεψα στην Cosmote μετά από απουσία ενός μήνα στη Nova, και μου λένε ότι πλέον η γραμμή μου έχει αναβαθμιστεί σε ευρυζωνική και ότι θα μου στείλουν άλλο VDSL ρούτερ.
    Θα προσπεράσω το απίστευτο καλωδιομανι που συνοδεύει το συγκεκριμένο ρούτερ και θα σταθώ στην μείωση της ταχύτητας που έχω σε σχέση μέχρι πριν ένα μήνα με το προηγούμενο ρούτερ.
    Κλείδωνα στα 29999 και τώρα στα 26900.
    Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμη με την εξυπηρέτηση πελατών αλλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν τοποθετήσω το παλιό το ρούτερ θα επιστρέψω στην παλιά μου ταχύτητα;

  2. #1157
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alani5008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... εάν τοποθετήσω το παλιό το ρούτερ θα επιστρέψω στην παλιά μου ταχύτητα;
    Δεν ξέρω αν θα πιάσεις την παλιά ταχύτητα, αλλα η τηλεφωνία σου δεν θα δουλεύει.
    Θα πρέπει να βάλεις το παλιό σου ρούτερ σε bridge mode με το καινούργιο.

    Δές εδώ κι' εδώ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #1158
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alani5008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επέστρεψα στην Cosmote μετά από απουσία ενός μήνα στη Nova, και μου λένε ότι πλέον η γραμμή μου έχει αναβαθμιστεί σε ευρυζωνική και ότι θα μου στείλουν άλλο VDSL ρούτερ.
    Θα προσπεράσω το απίστευτο καλωδιομανι που συνοδεύει το συγκεκριμένο ρούτερ και θα σταθώ στην μείωση της ταχύτητας που έχω σε σχέση μέχρι πριν ένα μήνα με το προηγούμενο ρούτερ.
    Κλείδωνα στα 29999 και τώρα στα 26900.
    Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμη με την εξυπηρέτηση πελατών αλλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν τοποθετήσω το παλιό το ρούτερ θα επιστρέψω στην παλιά μου ταχύτητα;
    για να λες οτι ΘΑ σου στειλουν αλλο ρουτερ σου εκαναν μετατροπη πριν στο στειλουν αρα δεν εχεις τηλεφωνο ?

  4. #1159
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Μετά απο πειραματισμούς έφταιγε ο χρόνος του flash. Η τιμές που υποστηρίζει το κέντρο ειναι μεταξύ 250ms έως 300ms ανάλογα και το τηλέφωνο , δεν έχουν ολα τους ίδιους χρόνους.
    Διαπίστωσα ότι το Α/Κ είναι ρυθμισμένο στα 275ms . Είναι το ιδανικό

  5. #1160
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Καλημέρα,
    Απο voip δεν ξερω τιποτα, εχω 2 τρια νούμερα στον ΟΤΕ μια ISDN με δυο αριθμους και μια PSTN και με "ενοχλούν" για αλλαγή σε voip, κάποια στιγμή δεν θα μπορέσω να το αποφύγω αλλα δεν θελω να βαλω τα δικα τους ρούτερ.
    Τι χρειαζεται να εχω, ζητώντας φυσικά τους κωδικούς απο των ΟΤΕ για να εχω τους τρεις αριθμους σε PSTN έξοδο απο το δικο μου ρούτερ ?

  6. #1161
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Απο voip δεν ξερω τιποτα, εχω 2 τρια νούμερα στον ΟΤΕ μια ISDN με δυο αριθμους και μια PSTN και με "ενοχλούν" για αλλαγή σε voip, κάποια στιγμή δεν θα μπορέσω να το αποφύγω αλλα δεν θελω να βαλω τα δικα τους ρούτερ.
    Τι χρειαζεται να εχω, ζητώντας φυσικά τους κωδικούς απο των ΟΤΕ για να εχω τους τρεις αριθμους σε PSTN έξοδο απο το δικο μου ρούτερ ?
    Αν δεν εχεις δικο τους modem δεν ειναι υποχρεωμένοι να σου παρεχουν υποστηριξη γιατι θα εχεις μη εγκεκριμένο εξοπλισμό ...

  7. #1162
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Απο voip δεν ξερω τιποτα, εχω 2 τρια νούμερα στον ΟΤΕ μια ISDN με δυο αριθμους και μια PSTN και με "ενοχλούν" για αλλαγή σε voip, κάποια στιγμή δεν θα μπορέσω να το αποφύγω αλλα δεν θελω να βαλω τα δικα τους ρούτερ.
    Τι χρειαζεται να εχω, ζητώντας φυσικά τους κωδικούς απο των ΟΤΕ για να εχω τους τρεις αριθμους σε PSTN έξοδο απο το δικο μου ρούτερ ?
    Για την μια γραμμή δεν είναι πρόβλημα, ζητάς τους κωδικούς και στους δίνουν όποτε τους βάζεις στον εξοπλισμό σου.
    Το πρόβλημα θα είναι με της 2η γραμμή, γιατί σύμφωνα με οτι έχω διαβάσει η κάθε γραμμή πρέπει να περνάει απο το δικό της Internet (σύνδεση), δεν μπορείς δηλαδή να βάλεις τα στοιχεία της 2ης γραμμής στον εξοπλισμό που θα έχεις στην 1η (voip router, voip κέντρο)

  8. #1163
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Απο voip δεν ξερω τιποτα, εχω 2 τρια νούμερα στον ΟΤΕ μια ISDN με δυο αριθμους και μια PSTN και με "ενοχλούν" για αλλαγή σε voip, κάποια στιγμή δεν θα μπορέσω να το αποφύγω αλλα δεν θελω να βαλω τα δικα τους ρούτερ.
    Τι χρειαζεται να εχω, ζητώντας φυσικά τους κωδικούς απο των ΟΤΕ για να εχω τους τρεις αριθμους σε PSTN έξοδο απο το δικο μου ρούτερ ?
    Αν δεν έχεις τα δικά τους ρούτερ... Που θα τρέχεις τους αριθμούς... σε εξοπλισμό? Το ίντερνετ τώρα πως το συνδυάζεις με τι εξοπλισμό?

    Τα νούμερα της κάθε γραμμής... Πρέπει να βγαίνουν και από αυτήν... Αλλιός δεν δουλεύουν...

  9. #1164
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν εχεις δικο τους modem δεν ειναι υποχρεωμένοι να σου παρεχουν υποστηριξη γιατι θα εχεις μη εγκεκριμένο εξοπλισμό ...
    Δεν θέλω υποστήριξη

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την μια γραμμή δεν είναι πρόβλημα, ζητάς τους κωδικούς και στους δίνουν όποτε τους βάζεις στον εξοπλισμό σου.
    Το πρόβλημα θα είναι με της 2η γραμμή, γιατί σύμφωνα με οτι έχω διαβάσει η κάθε γραμμή πρέπει να περνάει απο το δικό της Internet (σύνδεση), δεν μπορείς δηλαδή να βάλεις τα στοιχεία της 2ης γραμμής στον εξοπλισμό που θα έχεις στην 1η (voip router, voip κέντρο)
    Εχω και τις δυο γραμμές με ιντερνετ vdsl30 και τις εχω "ενώσει" με ενα draytek 2860 βασικό ρουτερ και ενα vigor 130 modem για την δεύτερη γραμμή στη WAN του 2860
    λες δηλαδή οτι απο ενα switch ή το ρουτερ δεν θα μπορεσω να εχω και τους τρεις αριθμους με ενα " voip gateway" ή καποιο ποιο ειναι το κατάλληλο?

  10. #1165
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Τοτε οταν εχεις χρονο προτεινο να σκεφτεις να πας σε VOIP γιατι τωρα σε ρωτανε αλλα συντομα θα σε πανε θες δε θες οποτε για να μην τρεχεις απ το ξαφνικο καλυτερα βρες λυσεις απο τωρα

  11. #1166
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα μπορεσω να εχω και τους τρεις αριθμους με ενα " voip gateway" ?
    οχι...

    με 2 ναι
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  12. #1167
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοτε οταν εχεις χρονο προτεινο να σκεφτεις να πας σε VOIP γιατι τωρα σε ρωτανε αλλα συντομα θα σε πανε θες δε θες οποτε για να μην τρεχεις απ το ξαφνικο καλυτερα βρες λυσεις απο τωρα
    Γιαυτό ρωταω εδώ να προετοιμαστώ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι...

    με 2 ναι
    ας ειναι και με τρία, αυτό που με ενδιαφέρει να ειναι "αυτόνομο" απο τον εξοπλισμό του ιντερνετ.

    εχεις να προτείνεις κάποιο αξιόπιστο και εύκολο στην λειτουργία?

  13. #1168
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    θα πρέπει το κάθε voip-gateway να το βγάζεις ( μεσω routing ) απ την γραμμή του.

    εγώ ξεκίνησα με μερικά fritzbox (7140...7170) και τελικά κατέληξα με έναν μικρό server να τρέχω 4 διανομές freepbx ( ένα για κάθε γραμμή + έναν για τα remote extension ) και είμαι οκ, (είπα να κάνω τώρα μετάβαση με mikrotik κεντρικό ρουτερ... άλλα το βλέπω να γυρνάω πάλι στο tp-link multi wan που έχω)
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  14. #1169
    Εγγραφή
    20-04-2011
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    γεια σας έκανα και εγώ αίτηση για vdsl την προηγούμενη βδομάδα με άλλαξαν και έμενα voip όλα καλά με το ιντερνετ το τηλέφωνο δεν έχει αναγνώριση και δεν μου δίνουν ups επειδή δεν έχω συναγερμο για να έχω τηλέφωνο όταν πεφτει το ρεύμα τι κάνω ?

  15. #1170
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Με τα πολλά ανανέωσα το συμβόλαιο για 2 χρόνια με 37 περίπου τον μήνα. 50VDSL. Για την ακρίβεια το αίτημα είναι σε επεξεργασία δεν έχει γίνει η αλλαγή
    ακόμα. Ήθελαν να με βάλουν σε voip τηλεφωνία και να μου στείλουν νέο router για να βάλω επάνω το τηλέφωνο.
    Τους είπα ότι έχω ασθενή και θέλω να δουλεύει συνέχεια το τηλέφωνο. Εντάξει το δέχθηκαν αλλά κάποια στιγμή θα αλλάξουν όλα σε Voip μου είπαν.
    Μου είπαν και για ups. Αλλά και αυτό δεν έχει νόημα γιατί όταν κόβεται το ρεύμα ούτως ή άλλως δεν δουλεύει το vdsl και δεν δουλεύει και το τηλέφωνο.
    Επέμεναν όμως στο Voip. Όχι υποχρεωτικά αλλά υπήρχε επιμονή.

    Έχω και δικό μου UPS. Αυτό που στέλνουν δεν λέει και τίποτα. Δεν με ρώτησαν αν έχω συναγερμό.
    Αν κοπεί το ρεύμα στη περιοχή περιμένεις να ξανά έρθει και χρησιμοποιείς το κινητό.
    Αν γίνει διακοπή μόνο στο κτήριο που είναι η εγκατάσταση τότε το UPS εξυπηρετεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 29-01-18 στις 17:38.

Σελ. 78 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας