Σελ. 83 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 63737881828384858893103 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.231-1.245 από 1809
  1. #1231
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν πας σε VoIP τηλεφωνία καταργείται η ISDN (παίρνουν και το Netmod) και γυρίζουν τη γραμμή σε PSTN.
    Εξαρτάται την συσκευή που θα βάλεις ως modem. Κάποιες παίζουν και στα 2 Annexes, αλλά οι περισσότερες σε ένα από τα 2.

  2. #1232
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πας σε VoIP τηλεφωνία καταργείται η ISDN (παίρνουν και το Netmod) και γυρίζουν τη γραμμή σε PSTN.
    Εξαρτάται την συσκευή που θα βάλεις ως modem. Κάποιες παίζουν και στα 2 Annexes, αλλά οι περισσότερες σε ένα από τα 2.
    ...εμένα όταν μου κάνανε την isdn voip... το ίδιο ρουτερ έμεινε στην γραμμή... οπότε δεν γυρίζουν την γραμμή...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #1233
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με το Netmod μαζί ή μόνο το router; Μήπως το δικό σου router λειτουργεί και στα 2 Annex;

  4. #1234
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το Netmod μαζί ή μόνο το router; Μήπως το δικό σου router λειτουργεί και στα 2 Annex;
    μόνο ρούτερ...2ι έχω...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  5. #1235
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απο μερα σε μερα θα παραλαβω το router.
    Οπως ειπα σε προηγουμενα posts, εχει κλειστει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ραντεβου να ερθει τεχνικος στο σπιτι, με το ζόρι!

    Αν εγω συνδεσω το router, αν θυμαμαι καλα, η τηλεφωνητρια που ειχε πει οτι θα μου ερθει sms που θα λεει ποτε θα γινει η μεταβαση.
    Δεν πιστευω οτι με το που το συνδεω λοιπον, οτι παω απευθειας σε ευρυζωνικη.
    Επειδη ψαχνω να δω τι γινεται, και τροπο να παρακαμψω την ελευση τεχνικου στο σπιτι,
    μπορει να μου επιβεβαιωσει καποιος που εκανε μεταβαση προσφατα(φετος), αν οντως με το που συνδεεις το νεο router για ευρυζωνικη, οτι οντως ερχεται sms που σου λεει ποτε γινεται η μεταβαση;

    Αν οντως ισχυει, θα μπορουσα να το συνδεσω,
    κατοπιν να το αποσυνδεσω και να ξαναριξω στο γραμμη το υπαρχον adsl router για να εχω νετ+τηλεφωνο μεχρι τη μερα της μεταβασης,
    και τη μερα που θα ξερω οτι γινεται η μεταβαση, να ξανασυνδεσω οριστικα το νεο router και τελος.

    Και να γραψω και τον τεχνικο, που πρεπει υποχρεωτικα να ερθει σπιτι 'για να κανει ρυθμισεις'....γιατι αλλιως 'δεν θα ολοκληρωθει η μεταβαση στην ευρυζωνικη τηλεφωνια'(ταδε εφη η τηλεφωνητρια του 13888).

    Ας μου πειτε ρε παιδια, μηπως και βγει ακρη.

  6. #1236
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο μερα σε μερα θα παραλαβω το router.
    Οπως ειπα σε προηγουμενα posts, εχει κλειστει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ραντεβου να ερθει τεχνικος στο σπιτι, με το ζόρι!

    Αν εγω συνδεσω το router, αν θυμαμαι καλα, η τηλεφωνητρια που ειχε πει οτι θα μου ερθει sms που θα λεει ποτε θα γινει η μεταβαση.
    Δεν πιστευω οτι με το που το συνδεω λοιπον, οτι παω απευθειας σε ευρυζωνικη.
    Επειδη ψαχνω να δω τι γινεται, και τροπο να παρακαμψω την ελευση τεχνικου στο σπιτι,
    μπορει να μου επιβεβαιωσει καποιος που εκανε μεταβαση προσφατα(φετος), αν οντως με το που συνδεεις το νεο router για ευρυζωνικη, οτι οντως ερχεται sms που σου λεει ποτε γινεται η μεταβαση;

    Αν οντως ισχυει, θα μπορουσα να το συνδεσω,
    κατοπιν να το αποσυνδεσω και να ξαναριξω στο γραμμη το υπαρχον adsl router για να εχω νετ+τηλεφωνο μεχρι τη μερα της μεταβασης,
    και τη μερα που θα ξερω οτι γινεται η μεταβαση, να ξανασυνδεσω οριστικα το νεο router και τελος.

    Και να γραψω και τον τεχνικο, που πρεπει υποχρεωτικα να ερθει σπιτι 'για να κανει ρυθμισεις'....γιατι αλλιως 'δεν θα ολοκληρωθει η μεταβαση στην ευρυζωνικη τηλεφωνια'(ταδε εφη η τηλεφωνητρια του 13888).

    Ας μου πειτε ρε παιδια, μηπως και βγει ακρη.

    ρε παλικάρι μου... μην του ανοίγεις... άμα έχεις τόσο θέμα πια!!! κάποια στιγμή που δεν θα δουλεύει το τηλ σου άλλο... τότε κούμπωσε το στην γραμμή... και αν και μετά δεν δουλεύει... και χρειαστείς τον τεχνικό τους... άνοιξε του την πόρτα. πνίγηκες σε μια κουταλιά νερό ρε παιδί μου!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #1237
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τέλη Φλεβάρη έκανα ανανέωση την ADSL για 24μηνο. Αν και αρχικά που είπαν ότι η τηλεφωνία θα παραμείνει PSTN, εν τούτοις την περασμένη Παρασκευή ήρθε ενημερωτικό sms ότι σήμερα Δευτέρα θα γίνει μετάπτωση σε VoIP και να φροντίσω να έχω στην γραμμή την συσκευή τους αλλά και πληροφορίες από ένα βίντεο πως να κάνω τις συνδέσεις.

    Πράγματι σήμερα κατά τις 11 το πρωί έγινε η μετάπτωση και το απόγευμα πήρα τηλέφωνο να μου στείλουν τον κωδικό με sms. Έγινε όλη η διαδικασία ταυτοποίησης αλλά το σύστημα έδειχνε στην τεχνικό ότι ακόμη δεν είχε ολοκληρωθεί κι έτσι ήταν αδύνατο να βγει καινούργιος και να μου αποσταλεί. Σε κάθε περίπτωση θα γινόταν όταν το επέτρεπε το πληροφοριακό σύστημα (αφού είναι σε εκκρεμότητα το αίτημα) και αν δεν έχει γίνει μέχρι αύριο, να τους πάρω πάλι τηλέφωνο. Μέχρι αυτή την στιγμή δεν έχει έρθει τίποτα.

    @cool11, δεν χρειάζεται ο τεχνικός για την σύνδεση. Συνήθως έρχεται όταν η παλιά γραμμή είναι ISDN (για να παραλάβει το Netmod) ή υπάρχει τέτοιο τηλεφωνικό κέντρο για να δώσει το Oxygen (που μόνο ο τεχνικός το δίνει και δεν αποστέλεται). Ωστόσο δεν αποκλείεται κάποιες φορές να έρθει ο τεχνικός και για μια απλή αλλαγή της τηλεφωνίας, απλά δεν συνηθίζεται.

  8. #1238
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλη Φλεβάρη έκανα ανανέωση την ADSL για 24μηνο. Αν και αρχικά που είπαν ότι η τηλεφωνία θα παραμείνει PSTN, εν τούτοις την περασμένη Παρασκευή ήρθε ενημερωτικό sms ότι σήμερα Δευτέρα θα γίνει μετάπτωση σε VoIP και να φροντίσω να έχω στην γραμμή την συσκευή τους αλλά και πληροφορίες από ένα βίντεο πως να κάνω τις συνδέσεις.

    Πράγματι σήμερα κατά τις 11 το πρωί έγινε η μετάπτωση και το απόγευμα πήρα τηλέφωνο να μου στείλουν τον κωδικό με sms. Έγινε όλη η διαδικασία ταυτοποίησης αλλά το σύστημα έδειχνε στην τεχνικό ότι ακόμη δεν είχε ολοκληρωθεί κι έτσι ήταν αδύνατο να βγει καινούργιος και να μου αποσταλεί. Σε κάθε περίπτωση θα γινόταν όταν το επέτρεπε το πληροφοριακό σύστημα (αφού είναι σε εκκρεμότητα το αίτημα) και αν δεν έχει γίνει μέχρι αύριο, να τους πάρω πάλι τηλέφωνο. Μέχρι αυτή την στιγμή δεν έχει έρθει τίποτα.

    @cool11, δεν χρειάζεται ο τεχνικός για την σύνδεση. Συνήθως έρχεται όταν η παλιά γραμμή είναι ISDN (για να παραλάβει το Netmod) ή υπάρχει τέτοιο τηλεφωνικό κέντρο για να δώσει το Oxygen (που μόνο ο τεχνικός το δίνει και δεν αποστέλεται). Ωστόσο δεν αποκλείεται κάποιες φορές να έρθει ο τεχνικός και για μια απλή αλλαγή της τηλεφωνίας, απλά δεν συνηθίζεται.
    Ούτε το method... Ούτε i2 μου ζήτησαν... Όταν μου φέρανε το oxygen...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #1239
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν ξέρω εκεί στην Θάσο, αλλά εδώ στην Αθήνα το Oxygen έρχεται συνοδεία του τεχνικού.
    Λάθος διάβασα. Ο τεχνικός που φέρνει το Oxygen, παραλαμβάνει το Netmod. Το Speedport δεν τον ενδιαφέρει, αλλά αν είναι με χρησιδάνειο πρέπει να το στείλεις/παραδώσεις εσύ.

  10. #1240
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω εκεί στην Θάσο, αλλά εδώ στην Αθήνα το Oxygen έρχεται συνοδεία του τεχνικού.
    Ναι ο τεχνικος το έφερε... αλλα το συστημα... δεν του ζητησε να παρει κατι πισω.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  11. #1241
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλη Φλεβάρη έκανα ανανέωση την ADSL για 24μηνο. Αν και αρχικά που είπαν ότι η τηλεφωνία θα παραμείνει PSTN, εν τούτοις την περασμένη Παρασκευή ήρθε ενημερωτικό sms ότι σήμερα Δευτέρα θα γίνει μετάπτωση σε VoIP και να φροντίσω να έχω στην γραμμή την συσκευή τους αλλά και πληροφορίες από ένα βίντεο πως να κάνω τις συνδέσεις.

    Πράγματι σήμερα κατά τις 11 το πρωί έγινε η μετάπτωση και το απόγευμα πήρα τηλέφωνο να μου στείλουν τον κωδικό με sms. Έγινε όλη η διαδικασία ταυτοποίησης αλλά το σύστημα έδειχνε στην τεχνικό ότι ακόμη δεν είχε ολοκληρωθεί κι έτσι ήταν αδύνατο να βγει καινούργιος και να μου αποσταλεί. Σε κάθε περίπτωση θα γινόταν όταν το επέτρεπε το πληροφοριακό σύστημα (αφού είναι σε εκκρεμότητα το αίτημα) και αν δεν έχει γίνει μέχρι αύριο, να τους πάρω πάλι τηλέφωνο. Μέχρι αυτή την στιγμή δεν έχει έρθει τίποτα.

    @cool11, δεν χρειάζεται ο τεχνικός για την σύνδεση. Συνήθως έρχεται όταν η παλιά γραμμή είναι ISDN (για να παραλάβει το Netmod) ή υπάρχει τέτοιο τηλεφωνικό κέντρο για να δώσει το Oxygen (που μόνο ο τεχνικός το δίνει και δεν αποστέλεται). Ωστόσο δεν αποκλείεται κάποιες φορές να έρθει ο τεχνικός και για μια απλή αλλαγή της τηλεφωνίας, απλά δεν συνηθίζεται.
    Τι κωδικο πρεπει να λαβεις και τον περιμενες;

  12. #1242
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το κωδικό της VoIP τηλεφωνίας. Αν κάποιος θέλει να βάλει την δικιά του συσκευή στη γραμμή και να λειτουργεί και η τηλεφωνία, χρειάζεται ο κωδικός.
    Κανονικά η τηλεφωνία λειτουργεί μέσω της συσκευής του παρόχου αλλά ο κωδικός είναι κρυφός. Στην περίπτωση αυτή κάνουμε σχετικό αίτημα και από το σύστημα βγαίνει αυτόματα νέος κωδικός (καταργείται ο υπάρχον) που στέλνεται με sms (δεν υπάρχει καμία εμπλοκή του ανθρώπινου παράγοντα).

  13. #1243
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κωδικό της VoIP τηλεφωνίας. Αν κάποιος θέλει να βάλει την δικιά του συσκευή στη γραμμή και να λειτουργεί και η τηλεφωνία, χρειάζεται ο κωδικός.
    Κανονικά η τηλεφωνία λειτουργεί μέσω της συσκευής του παρόχου αλλά ο κωδικός είναι κρυφός. Στην περίπτωση αυτή κάνουμε σχετικό αίτημα και από το σύστημα βγαίνει αυτόματα νέος κωδικός (καταργείται ο υπάρχον) που στέλνεται με sms (δεν υπάρχει καμία εμπλοκή του ανθρώπινου παράγοντα).
    Μα δεν ειχες router του οτε? Δικο σου εβαλες;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο μερα σε μερα θα παραλαβω το router.
    Οπως ειπα σε προηγουμενα posts, εχει κλειστει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ραντεβου να ερθει τεχνικος στο σπιτι, με το ζόρι!

    Αν εγω συνδεσω το router, αν θυμαμαι καλα, η τηλεφωνητρια που ειχε πει οτι θα μου ερθει sms που θα λεει ποτε θα γινει η μεταβαση.
    Δεν πιστευω οτι με το που το συνδεω λοιπον, οτι παω απευθειας σε ευρυζωνικη.
    Επειδη ψαχνω να δω τι γινεται, και τροπο να παρακαμψω την ελευση τεχνικου στο σπιτι,
    μπορει να μου επιβεβαιωσει καποιος που εκανε μεταβαση προσφατα(φετος), αν οντως με το που συνδεεις το νεο router για ευρυζωνικη, οτι οντως ερχεται sms που σου λεει ποτε γινεται η μεταβαση;

    Αν οντως ισχυει, θα μπορουσα να το συνδεσω,
    κατοπιν να το αποσυνδεσω και να ξαναριξω στο γραμμη το υπαρχον adsl router για να εχω νετ+τηλεφωνο μεχρι τη μερα της μεταβασης,
    και τη μερα που θα ξερω οτι γινεται η μεταβαση, να ξανασυνδεσω οριστικα το νεο router και τελος.

    Και να γραψω και τον τεχνικο, που πρεπει υποχρεωτικα να ερθει σπιτι 'για να κανει ρυθμισεις'....γιατι αλλιως 'δεν θα ολοκληρωθει η μεταβαση στην ευρυζωνικη τηλεφωνια'(ταδε εφη η τηλεφωνητρια του 13888).

    Ας μου πειτε ρε παιδια, μηπως και βγει ακρη.

    Ξερει κανεις;;;;

  14. #1244
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Την επόμενη μέρα αλλάζει από ότι έχω δει.

  15. #1245
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την επόμενη μέρα αλλάζει από ότι έχω δει.
    thanks!
    Ερχεται sms που να ενημερωνει για την επικειμενη αλλαγη, ή απλα καποια στιγμη αν εχεις πανω το παλιο router, ξεμενεις απο net και τηλεφωνο;
    (γιατι αν εχεις το νεο router, διχως μεταβαση, εισαι ξεκρεμαστος μεχρι να γινει η αλλαγη)

Σελ. 83 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 63737881828384858893103 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας