Σελ. 94 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 748489929394959699104114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.396-1.410 από 1809
  1. #1396
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχει υπολογίσει μια χαρά, 3 ευρώ το μήνα βάζει, αυτό με το έξτρα κανάλι δεν ξέρω.

    @gordonas: Πέρα από την αύξηση του μηνιαίου παγίου (στην omnivoice είναι 6 ευρώ ο χρόνος συν κάτι ψιλά, σε άλλες εταιρείες [ephone, modulus, interconnect] 12 ευρώ) δες αν μπορείς να έχεις και πακέτα προπληρωμένου χρόνου (interconnect δίνει) και βέβαια αν συμφέρουν. Με το setup που περιγράφεις και αφού είσαι ικανός να το ψάξεις, εγώ δεν θα έβαζα όλα τα αυγά σε ένα καλάθι, θα έπαιρνα πακέτο με χρόνο σε σταθερά και τα δύο άλλα νούμερα θα τα μοίραζα, ώστε αν 'πέσει' εντελώς ένας πάροχος να μπορείς να έχεις τουλάχιστον επικοινωνία με τα άλλα νούμερα. Εννοείται θα κοιτάξεις και την ποιότητα αν μπει κι άλλος παίκτης στο παιχνίδι.
    Ναι, έχεις δίκιο. Οι αριθμοί από COSMOTE καλό είναι να πάνε στην Modulus. Έτσι με Modulus και Yuboto η μόνη περίπτωση να μην έχω καθόλου τηλέφωνο είναι να μην έχω ίντερνετ.

  2. #1397
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Οπότε σε αυτή την περίπτωση, απλοποιείται και λίγο η διαδικασία και, αν θες λίγο έξτρα ασφάλεια και δεν σε πειράζει να πληρώσεις ενεργοποίηση, παίρνεις τη σύνδεση από Wind παράλληλα (όχι με φορητότητα), κι αφού δεις ότι όλα δουλεύουν καλά κάνεις φορητότητα με ταυτόχρονη κατάργηση στη modulus. (Ενδεικτικές οι εταιρείες, δεν προτείνω καμία συγκεκριμένη, προσωπικά στη yuboto είμαι και μένω ευχαριστημένος, όταν έρθει η ώρα για την ανανέωση θα δω τι θα κάνω, έχω σχεδόν 1 χρόνο)
    hnesne

  3. #1398
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε σε αυτή την περίπτωση, απλοποιείται και λίγο η διαδικασία και, αν θες λίγο έξτρα ασφάλεια και δεν σε πειράζει να πληρώσεις ενεργοποίηση, παίρνεις τη σύνδεση από Wind παράλληλα (όχι με φορητότητα), κι αφού δεις ότι όλα δουλεύουν καλά κάνεις φορητότητα με ταυτόχρονη κατάργηση στη modulus. (Ενδεικτικές οι εταιρείες, δεν προτείνω καμία συγκεκριμένη, προσωπικά στη yuboto είμαι και μένω ευχαριστημένος, όταν έρθει η ώρα για την ανανέωση θα δω τι θα κάνω, έχω σχεδόν 1 χρόνο)

    Από COSMOTE με ενημέρωσαν ότι το ποσό που θα πληρώσω για πρόωρη διακοπή συμβολαίου είναι 170€ και δεν έχει σημασία αν το κάνω τώρα που είμαι στον 7ο μήνα ή όταν είμαι στον 17ο μήνα. Οπότε όσο το συντομότερα τόσο το καλύτερο.

    Θα προχωρήσω άμεσα στο πλάνο που ανάλυσα πιο πάνω.

  4. #1399
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Πληροφοριακά, αν περιμένεις λίγο όλο και κάποιες αυξησούλες θα κάνουν που θα δικαιολογούν ανέξοδη αποχώρηση. Στα 2 χρόνια και κάτι ψιλά που είμαι συνδρομητής ΟΤΕ έχει δοθεί η ευκαιρία κάμποσες φορές.
    hnesne

  5. #1400
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πληροφοριακά, αν περιμένεις λίγο όλο και κάποιες αυξησούλες θα κάνουν που θα δικαιολογούν ανέξοδη αποχώρηση. Στα 2 χρόνια και κάτι ψιλά που είμαι συνδρομητής ΟΤΕ έχει δοθεί η ευκαιρία κάμποσες φορές.
    Με τα 10 ευρώ που κερδίζω τον μήνα επί 17 μήνες που απομένουν για την λήξη του συμβολαίου μου έχει γίνει η απόσβεση. Δεν ξέρω πότε θα κάνουν αυξήσεις και δεν ξέρω πόσο αυτόματα γίνεται η ανέξοδη αποχώρηση. Τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου θα κάνω την κίνηση για να φύγω. Αν γίνει κάτι μέχρι τότε οκ. Τα 170€ δεν με απασχολούν πάντως μπροστά σε ένα τηλεφωνικό κέντρο που θα λειτουργεί όπως θέλω.

  6. #1401
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Κατά λάθος άλλαξα την ρύθμιση του ασυρμ τηλεφώνου σε παλμικο από τονικό σύστημα και είδα ότι η κλήση έγινε κανονικα μέσω voip. Δεν περίμενα να έχει προς τα πίσω συμβατοτητα

  7. #1402
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά λάθος άλλαξα την ρύθμιση του ασυρμ τηλεφώνου σε παλμικο από τονικό σύστημα και είδα ότι η κλήση έγινε κανονικα μέσω voip. Δεν περίμενα να έχει προς τα πίσω συμβατοτητα
    Είναι κάτι που το αναλαμβάνει το voip ata

  8. #1403
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Θεωρητικά, η επικοινωνία δύο συνδρομητών μέσω voip είναι ποιοτικά καλύτερη επειδή δεν μεσολαβεί κάποια μετατροπή σε σχέση μεταξύ συνδρομητή TDM και συνδρομητή voip; θα λέγαμε ότι το voip του ΟΤΕ μας προσφέρει HD voice;

  9. #1404
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Νομίζω παντού g711 alaw.

  10. #1405
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά, η επικοινωνία δύο συνδρομητών μέσω voip είναι ποιοτικά καλύτερη επειδή δεν μεσολαβεί κάποια μετατροπή σε σχέση μεταξύ συνδρομητή TDM και συνδρομητή voip; θα λέγαμε ότι το voip του ΟΤΕ μας προσφέρει HD voice;
    Αν έκανες χρήση sip συσκευών ή λογισμικού, ανάλογα πάντα με το codec ναι μπορεί να είναι καλυτερη, απο την στιγμή όμως που υπάρχει κλασική τηλεφωνική συσκευή τότε πάλι γίνεται μετατροπή σαν του TDM

  11. #1406
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Με κλήσεις μεταξύ speedport και fritz με συσκευές που υποστήριζαν HD voice, μου έδειχνε στο fritz ότι η επικοινωνία γινόταν με HD πρωτόκολλο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #1407
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κλήσεις μεταξύ speedport και fritz με συσκευές που υποστήριζαν HD voice, μου έδειχνε στο fritz ότι η επικοινωνία γινόταν με HD πρωτόκολλο.
    Η επικοινωνία του Fritz με τις HD συσκευές που είναι επάνω του θα είναι HD αφού το υποστηρίζουν η επικοινωνία των απλών τηλεφωνικών συσκευών με το speedport θα είναι ποιότητας απλής τηλεφωνικής συσκευής αφου αυτό υποστηρίζουν οι συσκευές που είναι συνδεμένες στο speedport.

    Δεν βάζω κάν επικοινωνία με sip server μέσα, μπορεί πχ εσύ να βλέπεις στο fritz HD ανάμεσα συσκευή με fritz, απο το fritz να φεύγει με sip μέσω g729 κλπ

  13. #1408
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε περίπτωση που καταφέρω να αποκτήσω τους κωδικούς τηλεφωνίας από τον ΟΤΕ , έχετε κάποιον οδηγό how to για να έχω το σταθερό μου στο smartphone ?

  14. #1409
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geopro64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση που καταφέρω να αποκτήσω τους κωδικούς τηλεφωνίας από τον ΟΤΕ , έχετε κάποιον οδηγό how to για να έχω το σταθερό μου στο smartphone ?
    Αυτό είναι ενα απο τα καλά του voip που όμως δεν μπορείς να το έχεις καθώς για να δουλέψει η τηλεφωνία θα πρέπει να γίνεται η σύνδεση απο το internet της συγκεκριμένης γραμμής τηλεφώνου.

  15. #1410
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ενα απο τα καλά του voip που όμως δεν μπορείς να το έχεις καθώς για να δουλέψει η τηλεφωνία θα πρέπει να γίνεται η σύνδεση απο το internet της συγκεκριμένης γραμμής τηλεφώνου.
    Δηλαδή το να έχω το σταθερό τηλέφωνο εκτός σπιτιού δεν γίνεται ;

Σελ. 94 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 748489929394959699104114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας