Σελ. 93 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.381-1.395 από 1809
  1. #1381
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αυτό με τα δύο speedport δεν νομίζω θα δουλέψει, από αντίστοιχα router το firmware συνήθως είναι κλειδωμένο στο να κάνει register τα fxs μόνο μέσα από το wan interface που στην δικιά μας περίπτωση είναι το adsl/vdsl interface.
    Από την στιγμή που δεν μπορείς να έχει δύο modem πάνω στην ίδια γραμμή δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο. Μόνο αν τα speedport είχαν ethernet wan interface, ήταν στην ουσία μόνο router κι όχι modem/router.

  2. #1382
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παίζουν μια χαρά ως σκέτα router τα Speedport, αφού μία LAN αλλάζει σε WAN. Το έχουν κάνει δεκάδες μέλη με VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ βάζοντας το Speedport ως σκέτο router πίσω από το δικό τους modem/router.
    Η αμφιβολία μου είναι αν μπορεί να γίνει ταυτόχρονα συγχρονισμός της τηλεφωνίας από 2 συσκευές και να δουλεύει σωστά πάντα.

  3. #1383
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Υπάρχουν στοιχεία σε τι ποσοστό έχει διεισδύσει το VOIP στις γραμμές του ΟΤΕ και αν όντως ισχύει το χρονοδιάγραμμα οτι μέχρι τέλους του έτους θα ειναι 100% ολες οι γραμμές voip?

  4. #1384
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.346
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν στοιχεία σε τι ποσοστό έχει διεισδύσει το VOIP στις γραμμές του ΟΤΕ και αν όντως ισχύει το χρονοδιάγραμμα οτι μέχρι τέλους του έτους θα ειναι 100% ολες οι γραμμές voip?
    Όχι...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #1385
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Στο τέλος του 2017 ήταν 1,2 εκ. VoIP από 2,6 εκ. στο σύνολο.

  6. #1386
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν ειναι ΑΔΙΚΟ,
    ιδιο router(speedport-το περιφημο...), ιδιο πακετο στην cosmote (adsl), voip - ευρυζωνικη τηλεφωνια και τα δυο,
    και σε σπιτια που απεχουν περιπου 2 χλμ το ενα απο το αλλο, και προφανως πεφτουν σε αλλο 'κεντρο',
    το ενα να κλειδωνει στα 2,5, και το αλλο στο 1,4 ?

    Μιλησα με cosmote, και οταν τους ειπα για το 1,4, μου ειπαν οτι στην περιοχη, δηλαδη οι γραμμες της περιοχης που πεφτουν στο ιδιο κεντρο με το σπιτι που κλειδωνει στο 1,4, ειναι οντως εκει γυρω σε ταχυτητα, 1,3 με 1,5.
    Αρα δεν υπαρχει ελπιδα....

    Αντιθετως, 2 χλμ παραπερα, ιδιο πακετο, ιδιο ρουτερ, ιδια χρηματα στον οτε, εχει 2,5mbit...
    Δηλαδη για να αποκτησει το σπιτι με το 1,4, τα 2,5, πρεπει να παει να αγορασει πακετο vdsl, ενω το αλλο σπιτι το εχει τσαμπα...

    Το βρισκω αδικο....

  7. #1387
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νόμοι της φυσικής που ισχύουν σε όλο τον γαλαξία και δεν αλλάζουν.
    Σε xDSL η ταχύτητα συγχρονισμού εξαρτάται κυρίως από την απόσταση που έχουμε από το DSLAM και την ποιότητα ου χάλκινου δικτύου στην περιοχή.
    Δευτερευόντως με την εσωτερική μας εγκατάσταση και τυχόν θέματα ή ασυμβατότητα εξοπλισμού.

    Υπάρχουν εκατοντάδες περιπτώσεις που στο ίδιο σπίτι, 2 γραμμές έχουν διαφορετική ταχύτητα συγχρονισμού, πόσο μάλλον σε εντελώς διαφορετικές περιοχές και αστικά κέντρα.

  8. #1388
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.346
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι ΑΔΙΚΟ,
    ιδιο router(speedport-το περιφημο...), ιδιο πακετο στην cosmote (adsl), voip - ευρυζωνικη τηλεφωνια και τα δυο,
    και σε σπιτια που απεχουν περιπου 2 χλμ το ενα απο το αλλο, και προφανως πεφτουν σε αλλο 'κεντρο',
    το ενα να κλειδωνει στα 2,5, και το αλλο στο 1,4 ?

    Μιλησα με cosmote, και οταν τους ειπα για το 1,4, μου ειπαν οτι στην περιοχη, δηλαδη οι γραμμες της περιοχης που πεφτουν στο ιδιο κεντρο με το σπιτι που κλειδωνει στο 1,4, ειναι οντως εκει γυρω σε ταχυτητα, 1,3 με 1,5.
    Αρα δεν υπαρχει ελπιδα....

    Αντιθετως, 2 χλμ παραπερα, ιδιο πακετο, ιδιο ρουτερ, ιδια χρηματα στον οτε, εχει 2,5mbit...
    Δηλαδη για να αποκτησει το σπιτι με το 1,4, τα 2,5, πρεπει να παει να αγορασει πακετο vdsl, ενω το αλλο σπιτι το εχει τσαμπα...

    Το βρισκω αδικο....
    Άτυχο θέλεις να πεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #1389
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δηλαδη ρε παιδια, πρεπει να πουμε και 'παλι καλα που με την λεγε-με-αναβαθμιση-σε voip-' δεν επεσε κιολας η ταχυτητα;;;;;;

  10. #1390
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν κανεις τον "λαθος" τροπο επιστροφης της τηλεφωνιας..... τοτε ναι. θα πρεπει να λες και ευχαριστω.

    Αλλιως αν κανεις τον "σωστο" τοτε ή θα παραμεινουν τα ιδια ή θα βελτιωθουν κατα πολυ τα στατιστικα της γραμμης.
    The gr81 .

  11. #1391
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    2km σε νοητή ευθεία τα δύο σπίτια μεταξύ τους αλλά το καλώδιο που έρχεται από το αστικό κέντρο πάει παράλληλα με το δρόμο κι ανάλογα τη διαδρομή που είχαν επιλέξει όταν το περνάγανε.
    Έτσι στην πραγματικότητα μπορεί να απέχεις πολύ περισσότερο από στο αστικό, σημασία έχει τι γίνεται στο καλώδιο.

  12. #1392
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Πήρα αριθμούς από Yuboto. Κάνω ήδη χρήση και έχω δώσει τον καινούριο αριθμό σε 5-6 πελάτες για να δω πως πάει. Νομίζω θα είναι θετικό το πείραμα.

    Είδα ότι έχει πρόγραμμα η Wind 50/5 με 28€/μήνα, σκέτο-νέτο. Χωρίς δωρεάν χρόνους, χωρίς τίποτα, μια χαρά.

    Είμαι κοντά στο να αμολήσω τον ΟΤΕ και να πάω σε πάροχο ιντερνετ Wind και VoIP τηλεφωνίας Yuboto.

    Τρόπος μεταφοράς:

    1. Βάζω άλλο ένα MSN στην COSMOTE.

    2. Κάνω κεφαλικό το καινούριο ΜSN και τα "παλιά" νούμερα γίνονται MSN.

    3. Μεταφέρω τα δύο MSN στην Yuboto, ίσως μόνο το ένα, θα δω.

    4. Αίτηση στην Wind για το 50/5 με 28€ στην θέση της COSMOTE.

    5. Πληρώνω πρόστιμο στην COSMOTE για διακοπή συμβολαίου πριν την χρήση. Είμαι 7 μήνες, ενώ το συμβόλαιο είναι 24 μήνες. Υπολογίζω 120-160€, θα μάθω αργότερα.

    Μέχρι τώρα πλήρωνα στην Cosmote για το 100/10, 70 ευρώ τον μήνα.

    Με το καινούριο στήσιμο θα πληρώνω:
    28€ - Wind
    7,16€ - Yuboto - Τα δυο καινούρια νούμερα που έχω πάρει με τρία κανάλια φωνής.
    3€ - Yuboto - To MSN που θα μεταφέρω στην Yuboto.
    20-25€ - Yuboto - Χρήση μηνιαίως σταθερά και κινητά. Έχω υπολογίσει τους μέγιστους μηνιαίους χρόνους που είχα στην COSMOTE.

    Σύνολο τα παραπάνω: 58-63€.

    Με λιγότερα χρήματα, θα έχω:
    1. 3 αριθμούς, αντί για 2
    2. 5 κανάλια φωνής αντί για 2
    3. 50/5 αντί 100/10 (αδιάφορο)
    4. Κανένα άγχος για κωδικούς SIP trunk από τον ΟΤΕ και σίγουρα καλύτερη τεχνική υποστήριξη. Την τελευταία φορά που είχα πάρει τον ΟΤΕ μου είπαν ότι από την στιγμή που δεν χρησιμοποιώ το speedport δεν έχουν καμία ευθύνη, καμία παροχή υποστήριξης. Λογικοί αυτοί, λογικός και εγώ.

    Τα 1 και 2 είναι απόλυτα καθοριστικά. Τρεις αριθμοί, 5 κανάλια φωνής με λιγότερα λεφτά και δυνατότητα να προσθέσω με ελάχιστα χρήματα και άλλους αριθμούς και κανάλια; ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gordonas : 05-07-18 στις 14:17.

  13. #1393
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κάτι δεν βγαίνει σωστά στην yuboto, πρόσφατα έγινε αύξηση τιμών, το νουμεράκι κοστίζει 36 τον χρόνο

  14. #1394
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Τα έχει υπολογίσει μια χαρά, 3 ευρώ το μήνα βάζει, αυτό με το έξτρα κανάλι δεν ξέρω.

    @gordonas: Πέρα από την αύξηση του μηνιαίου παγίου (στην omnivoice είναι 6 ευρώ ο χρόνος συν κάτι ψιλά, σε άλλες εταιρείες [ephone, modulus, interconnect] 12 ευρώ) δες αν μπορείς να έχεις και πακέτα προπληρωμένου χρόνου (interconnect δίνει) και βέβαια αν συμφέρουν. Με το setup που περιγράφεις και αφού είσαι ικανός να το ψάξεις, εγώ δεν θα έβαζα όλα τα αυγά σε ένα καλάθι, θα έπαιρνα πακέτο με χρόνο σε σταθερά και τα δύο άλλα νούμερα θα τα μοίραζα, ώστε αν 'πέσει' εντελώς ένας πάροχος να μπορείς να έχεις τουλάχιστον επικοινωνία με τα άλλα νούμερα. Εννοείται θα κοιτάξεις και την ποιότητα αν μπει κι άλλος παίκτης στο παιχνίδι.
    hnesne

  15. #1395
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχει υπολογίσει μια χαρά, 3 ευρώ το μήνα βάζει, αυτό με το έξτρα κανάλι δεν ξέρω.

    @gordonas: Πέρα από την αύξηση του μηνιαίου παγίου (στην omnivoice είναι 6 ευρώ ο χρόνος συν κάτι ψιλά, σε άλλες εταιρείες [ephone, modulus, interconnect] 12 ευρώ) δες αν μπορείς να έχεις και πακέτα προπληρωμένου χρόνου (interconnect δίνει) και βέβαια αν συμφέρουν. Με το setup που περιγράφεις και αφού είσαι ικανός να το ψάξεις, εγώ δεν θα έβαζα όλα τα αυγά σε ένα καλάθι, θα έπαιρνα πακέτο με χρόνο σε σταθερά και τα δύο άλλα νούμερα θα τα μοίραζα, ώστε αν 'πέσει' εντελώς ένας πάροχος να μπορείς να έχεις τουλάχιστον επικοινωνία με τα άλλα νούμερα. Εννοείται θα κοιτάξεις και την ποιότητα αν μπει κι άλλος παίκτης στο παιχνίδι.
    ouch αν μιλάει για μήνα ναι

Σελ. 93 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας