Σελ. 101 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 81919699100101102103106111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.501-1.515 από 1809
  1. #1501
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To λαμπάκι συνάδελφοι άναψε χτές τό απόγευμα 17:00 ώρα,άρα έχουν περάσει 20 ώρες από τότε καί λογικά θά έπρεπε νά ήμουν οκ μέ τα λεγόμενα σας,μού είπαν χτές ότι η βλάβη θά κλείσει σέ 2-3 εργάσιμες καί λέω να περιμένω,αααα μόλις τώρα μέ ειδοποίησε η γυναίκα μου στό κινητό ότι χτύπησε τό σταθερό καί ήταν διαφημιστικά,παίρνω πάλι πίσω στό σπίτι να δώ άν όλα είναι οκ,αλλά τίποτα καί πάλι πρόβλημα δέν κουδουνίζει η συσκευή.
    Πού θά πάει λίγη υπερπροσπάθεια καί θά φτιάξει χάχάχά.

  2. #1502
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έκανε φορητότητα ο άνθρωπος, από pstn σε voip τον άλλαξαν. Σε μένα έγινε με ένα τηλεφώνημα από τον τεχνικό του ΟΤΕ επιτόπου, άναψε το λαμπάκι και έπαιξαν αμέσως όλα κανονικά.

    @weather1967: Να επιμείνεις με τις βλάβες και να τους πεις ότι ανάβει το λαμπάκι telephony. Θα έλεγα καλύτερα να το δηλώσεις ως βλάβη internet γιατί τα παιδιά που κάνουν support εκεί ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω (στο άλλο thread τα έχω πάρει μαζί τους αλλά τέλος πάντων).
    Δεν παιζει ρολο. ειτε φορητοτητα ειτε μετρατροπη ... πρεπει πλεον να ενημρωθουν ολα τα συστηματα που κανουν routing.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To λαμπάκι συνάδελφοι άναψε χτές τό απόγευμα 17:00 ώρα,άρα έχουν περάσει 20 ώρες από τότε καί λογικά θά έπρεπε νά ήμουν οκ μέ τα λεγόμενα σας,μού είπαν χτές ότι η βλάβη θά κλείσει σέ 2-3 εργάσιμες καί λέω να περιμένω,αααα μόλις τώρα μέ ειδοποίησε η γυναίκα μου στό κινητό ότι χτύπησε τό σταθερό καί ήταν διαφημιστικά,παίρνω πάλι πίσω στό σπίτι να δώ άν όλα είναι οκ,αλλά τίποτα καί πάλι πρόβλημα δέν κουδουνίζει η συσκευή.
    Πού θά πάει λίγη υπερπροσπάθεια καί θά φτιάξει χάχάχά.
    απο την εμπειρια μου εχω δει οτι χρειαζονται περιπου 24 με 36 ωρες για να ολοκληρωθει η διαδικασια.

    Αυτο βεβαια δεν αποκλειει περιπτωσεις που ολα εγιναν σε 5-6 ωρες ή αλλες περιπτωσεις που πηρε μερες ολοκληρες.

    Λιγο υπομονη και ολα θα παμε καλα.
    The gr81 .

  3. #1503
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παιζει ρολο. ειτε φορητοτητα ειτε μετρατροπη ... πρεπει πλεον να ενημρωθουν ολα τα συστηματα που κανουν routing.



    απο την εμπειρια μου εχω δει οτι χρειαζονται περιπου 24 με 36 ωρες για να ολοκληρωθει η διαδικασια.

    Αυτο βεβαια δεν αποκλειει περιπτωσεις που ολα εγιναν σε 5-6 ωρες ή αλλες περιπτωσεις που πηρε μερες ολοκληρες.

    Λιγο υπομονη και ολα θα παμε καλα.
    Ευχαριστώ
    Εφόσον έχεις ακούσει ότι έχει ξαναυπάρξει παρόμοιο πρόβλημα,δηλαδή νά μπορώ νά κάνω κλήσεις,αλλά όταν μέ καλούν νά μήν κουδουνίζει τό τηλέφωνο οκ,γιατί το μυαλό που πήγε γιά μιά στιγμή μήπως έχει πρόβλημα τό ρούτερ.Οτι θά πάνε όλα καλά είμαι σίγουρος,στό τέλος όλα διορθώνονται.
    Θα αναφέρω ότι εξελίξεις έχω μέ τό πρόβλημα,γιά νά κατέχουν οι επόμενοι πού θά μπούν σέ ευρυζωνική τηλεφωνία.
    Πάντος πληροφοριακά είχα διαβάσει αρκετά γιά τήν ευρυζωνική τού ΟΤΕ στό forum,σέ μερικές περιπτώσεις μερικά μέλη ανέφεραν ότι υπάρχουν διακοπές στήν συνομιλία,χάνονται λέξεις καί παρόμοια,καί λέω από μέσα μου ώχ-ωχ αυτό μάς έλλειπε νά αναβαθμίσουμε γυρνώντας πρός τά 80's πού γιά νά μιλήσουμε μέ Κηφισιά από Αθήνα ήταν σάν υπεραστικό τηλεφώνημα από θέμα ποιότητας,αλλά τί νά κάνουμε θά τό υποστούμε νά προσπαθούμε νά συνεννοηθούμε,σάμπως μέ τά κινητά τά ίδια δέν κάνουμε,τά ίδια θά κάνουμε καί μέ τό σταθερό τηλέφωνο (έλα δέν σέ άκουσα καλά επανέλαβε έχεις διακοπές κ.τ.λ) ,αλλά πρός έκπληξη καί ευτυχώς πρός τό παρών όπου έχω πάρει τηλέφωνο σέ σταθερό αριθμό καί έχω μιλήσει δέν έχω διαπιστώσει νά χάνονται λέξεις,διακοπές στήν συνομιλία κ.τ.λ
    Αλλά όχι καί στήν αντιπέρα όχθη πού λένε καλύτερη ποιότητα συνομιλίας κ.τ.λ,είναι ακριβώς σαν καί πρίν μέ τήν PSTN από ότι ακούω καί συγκρίνω τήν ποιότητα συνομιλίας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος weather1967 : 12-09-18 στις 23:28.

  4. #1504
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μα ποτέ δεν είπε κανένας ότι θα έχεις καλύτερη ποιότητα. Στη συγκεκριμένη αλλαγή, άμεσα, μόνο ο πάροχος κερδίζει που μειώνει τα έξοδα.
    Ο πελάτης άντε να κερδίσει κάποια υπηρεσία αλλά σε ποιότητα δεν αλλάζει κάτι. To g711 θα βασιλεύει για πολλά χρόνια ακόμα, τουλάχιστον στις οικιακές συνδέσεις.

  5. #1505
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εγω θα διαφωνησω παντως.

    Ενα απο τα πλεονεκτηματα ειναι οτι μπορω να βαλω πολλες συσκευες πλεον στο ρουτερ και να μην εχω επιπτωσεις στα χαρακτηριστικα της γραμμης μου.
    Επι adsl εποχης τρομαζα να βαλω κανα ασυρματο (καποιες μαρκες χαλαγανε την γραμμη) ή επιπλεον συσκευες .

    Επισης επειδη εχω παντου ιντερνετ μεσα στο σπιτι καλωδιακα μπορω να παρω το ρουτερ και να το κουμπωσω οπουδηποτε και να εχω τηλεφωνο.
    Μπορω ακομα και χιλιομετρα μακρυα να το εχω με καποιο ασυρματο λινκ. 1-2 ms lag δεν δημιουργει κανενα προβλημα στην συνομιλια.

    Ο παροχος παλι στα ιδια ειναι. ειχε εναν εξοπλισμο που δουλευε και τωρα πρεπει να επενδυσει σε νεο εξοπλισμο οποτε μια η αλλη ειναι.
    Αυτο που ειχα διαβασει απο καποιον οτι γλυτωνουν σε ρευμα.... αχχααχχα δεν θα το σχολιασω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ
    Εφόσον έχεις ακούσει ότι έχει ξαναυπάρξει παρόμοιο πρόβλημα,δηλαδή νά μπορώ νά κάνω κλήσεις,αλλά όταν μέ καλούν νά μήν κουδουνίζει τό τηλέφωνο οκ,γιατί το μυαλό που πήγε γιά μιά στιγμή μήπως έχει πρόβλημα τό ρούτερ.Οτι θά πάνε όλα καλά είμαι σίγουρος,στό τέλος όλα διορθώνονται.
    Στο γραφειο καναμε κανα 20ημερο να στρωσουν τα πραγματα. Απο OTE απο το 1991 πηγαμε το 2016 σε forthnet. Οι ISDN αντικατασταθηκαν με ενα oxygen.
    Ημουν τρομοκρατημενος καθως χωρις τηλεφωνο απλα δεν δουλευουμε. σε 2 ωρες ειχε γινει ολη η μετατροπη και ειχε ρυθμιστει ακομα και το κεντρο μας .

    ΑΛΛΑ για καποιο λογο εισερχομενες απο wind κινητα και εισερχομενες απο vodafone κινητα δεν δουλευαν. Τους εβγαζε μυνημα οτι ο αριθμος δεν αντιστοιχει σε συνδρομητη.
    Αφου λοιπον παιρναμε καθε φορα την Τ.Υ της forthnet και διναμε τους αριθμους βρεθηκε καποια στιγμη το λαθος.
    Κατι στην δρομολογηση δεν δουλευε σωστα. 2.5 χρονια τωρα ολα ειναι αψογα.

    Και ενα ακομα πλεονεκτημα. το oxygen αρκει να βγαινει απο ΙΡ της forthnet και δουλευει.
    Οποτε και τιποτα να μην δουλευει στο γραφειο απο ιντερνετ κλπ κλπ ενεργοποιω το λινκ με το σπιτι (εχω και 4νετ εκει) και δουλευουν ολα τελεια παρολο που ολη η περιοχη καθεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 13-09-18 στις 11:06.
    The gr81 .

  6. #1506
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα διαφωνησω παντως.

    Ενα απο τα πλεονεκτηματα ειναι οτι μπορω να βαλω πολλες συσκευες πλεον στο ρουτερ και να μην εχω επιπτωσεις στα χαρακτηριστικα της γραμμης μου.
    Επι adsl εποχης τρομαζα να βαλω κανα ασυρματο (καποιες μαρκες χαλαγανε την γραμμη) ή επιπλεον συσκευες .

    Επισης επειδη εχω παντου ιντερνετ μεσα στο σπιτι καλωδιακα μπορω να παρω το ρουτερ και να το κουμπωσω οπουδηποτε και να εχω τηλεφωνο.
    Μπορω ακομα και χιλιομετρα μακρυα να το εχω με καποιο ασυρματο λινκ. 1-2 ms lag δεν δημιουργει κανενα προβλημα στην συνομιλια.

    Ο παροχος παλι στα ιδια ειναι. ειχε εναν εξοπλισμο που δουλευε και τωρα πρεπει να επενδυσει σε νεο εξοπλισμο οποτε μια η αλλη ειναι.
    Αυτο που ειχα διαβασει απο καποιον οτι γλυτωνουν σε ρευμα.... αχχααχχα δεν θα το σχολιασω.

    Αν έχεις μια συσκευή που δημιουργεί πρόβλημα στην γραμμή, συνήθως λόγο του ότι περνάει θόρυβο στην γραμμή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα και στο speedport, ακόμα υπάρχει πλέον θέμα το πόσες συσκευές θα βάλεις στην γραμμή αφού το speedport έχει περιορισμένη δυνατότητα παροχής ρεύματος, εκτός αν το πολλές είναι 2 σε κάθε πορτ.

    Ναι μπορείς να πάρεις το router να το πας όπου έχεις Internet απο την ίδια γραμμή xdsl Που έχει το νούμερο, όχι όπου υπάρχει Internet, έχει δηλαδή κάποιους περιορισμούς.

    Καλό είναι οτι αφού πλέον δίνουν τους κωδικούς ότι μπορείς να τους βάλεις σε κάποιο pbx χωρίς την ανάγκη εξτρά καρτών.

  7. #1507
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μα νομιζω οτι 4 συσκευες σε ενα σπιτι ειναι αρκετες. πριν με το που εβαζα 3ή συσκευη η 4η συσκευη στην adsl το μοντεμ αρχιζε τα κολπα. Ακομα και ενα gigaset ασυρματο μολις το εβαζα γεμιζε errors η γραμμη.

    Εννοειται απο την δικη μας ΙΡ να βγαινει . γιαυτο και εγραψα καλωδιακα μεσα στο σπιτι ή με λινκ εξω απο το σπιτι.

    Με τους κωδικους δεν θελω να μπλεξω ακομα αφου ακομα δεν εχω εξοικιωθει με το freepbx. ειμαι ακομα στις δοκιμες και δεν θελω να μεινω χωρις τηλεφωνο.
    Συντομα θα το επιχειρησω ομως. Ευτυχως που ειναι και autoprovisioning το speedport οποτε οτι λαλακιες και να κανω με ενα reset θα εχω παλι τηλεφωνο.

    @astbox Ξερεις περιπου ποσο κοστιζουν αυτοι οι σερβερσ που αναφερεις? ξερεις τα συμβολαια υποστηριξης ποσο εχουν? Ξερεις ποσο ρευμα καινε?
    Και αυτα εχουν ατομα να τα συντηρουν. Και εχουν και περιορισμενο χρονο ζωης. Δεν ειναι σαν το παλιο τηλεφωνικο καντρο που ζει εδω και 50 χρονια.
    Εμενα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δαπανά περισσοετρα χρηματα τωρα για το voip.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 13-09-18 στις 12:02.
    The gr81 .

  8. #1508
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα διαφωνησω παντως.

    Ενα απο τα πλεονεκτηματα ειναι οτι μπορω να βαλω πολλες συσκευες πλεον στο ρουτερ και να μην εχω επιπτωσεις στα χαρακτηριστικα της γραμμης μου.
    Επι adsl εποχης τρομαζα να βαλω κανα ασυρματο (καποιες μαρκες χαλαγανε την γραμμη) ή επιπλεον συσκευες .

    Επισης επειδη εχω παντου ιντερνετ μεσα στο σπιτι καλωδιακα μπορω να παρω το ρουτερ και να το κουμπωσω οπουδηποτε και να εχω τηλεφωνο.
    Μπορω ακομα και χιλιομετρα μακρυα να το εχω με καποιο ασυρματο λινκ. 1-2 ms lag δεν δημιουργει κανενα προβλημα στην συνομιλια.

    Ο παροχος παλι στα ιδια ειναι. ειχε εναν εξοπλισμο που δουλευε και τωρα πρεπει να επενδυσει σε νεο εξοπλισμο οποτε μια η αλλη ειναι.
    Αυτο που ειχα διαβασει απο καποιον οτι γλυτωνουν σε ρευμα.... αχχααχχα δεν θα το σχολιασω.



    Στο γραφειο καναμε κανα 20ημερο να στρωσουν τα πραγματα. Απο OTE απο το 1991 πηγαμε το 2016 σε forthnet. Οι ISDN αντικατασταθηκαν με ενα oxygen.
    Ημουν τρομοκρατημενος καθως χωρις τηλεφωνο απλα δεν δουλευουμε. σε 2 ωρες ειχε γινει ολη η μετατροπη και ειχε ρυθμιστει ακομα και το κεντρο μας .

    ΑΛΛΑ για καποιο λογο εισερχομενες απο wind κινητα και εισερχομενες απο vodafone κινητα δεν δουλευαν. Τους εβγαζε μυνημα οτι ο αριθμος δεν αντιστοιχει σε συνδρομητη.
    Αφου λοιπον παιρναμε καθε φορα την Τ.Υ της forthnet και διναμε τους αριθμους βρεθηκε καποια στιγμη το λαθος.
    Κατι στην δρομολογηση δεν δουλευε σωστα. 2.5 χρονια τωρα ολα ειναι αψογα.

    Και ενα ακομα πλεονεκτημα. το oxygen αρκει να βγαινει απο ΙΡ της forthnet και δουλευει.
    Οποτε και τιποτα να μην δουλευει στο γραφειο απο ιντερνετ κλπ κλπ ενεργοποιω το λινκ με το σπιτι (εχω και 4νετ εκει) και δουλευουν ολα τελεια παρολο που ολη η περιοχη καθεται.
    Φίλε griniaris νομίζω ότι έχεις δίκιο,κάτι παρόμοιο παρατήρησα σήμερα μέ τό δικό μου πρόβλημα εισερχομένων κλήσεων.
    Είδα ότι τό τηλέφωνο κουδουνίζει κανονικά από αρχικά νούμερα 211-218-693 από 210 - 697 δέν κουδουνίζει,άρα ενημερώνονται σταδιακά τά συστήματα νά υποθέσω ? η υπάρχει πρόβλημα στήν δρομολόγηση ? πάντος όταν παίρνω τό σταθερό μου μέ κινητό απο 697 η απο άλλο σταθερο από 210 κάνει ότι καλεί κανονικά τό σταθερό μου,αλλά δέν κουδουνίζει η συσκευή.

    Σέ όλους αυτό γίνεται όταν περνάνε σέ ευρυζωνική τηλεφωνία ? σταδιακά ενημερώνονται τά συστήματα μέ τά αρχικά κλήσεων ? καί παίρνει 1-2-3-4-5 κ.ο.κ μέρες ?

  9. #1509
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.302
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ξαναγράφω ότι δεν είναι φυσιολογικό αυτό, αφού δεν σου έγινε φορητότητα. Η περίπτωση που λέει ο griniaris αφορά αλλαγή εταιρείας, εσένα αφορά αλλαγή από ένα σύστημα του ΟΤΕ στο άλλο. Μίλα με το 13888 να το διορθώσουν, κάτι πατάτα έχουν κάνει στη σύνδεσή σου, δεν θα φτιάξει περιμένοντας. Τυπικά η αλλαγή ολοκληρώνεται σε 5 λεπτά.
    hnesne

  10. #1510
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έγινε και σε μένα που απλά έκανα αλλαγή από PSTN σε VoIP και παρέμεινα στο ίδιο DSLAM του αστικού κέντρου χωρίς να πάω σε άλλο (π.χ. της καμπίνας). Απλά για 2-3 ώρες είχα θέμα με εισερχόμενες από κινητά (δεν έψαξα από ποιες εταιρείες) και το σταθερό της εταιρείας της συζύγου (Vodafone).
    Τώρα πως και πότε εμφανίζεται το πρόβλημα δεν γνωρίζω.

  11. #1511
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναγράφω ότι δεν είναι φυσιολογικό αυτό, αφού δεν σου έγινε φορητότητα. Η περίπτωση που λέει ο griniaris αφορά αλλαγή εταιρείας, εσένα αφορά αλλαγή από ένα σύστημα του ΟΤΕ στο άλλο. Μίλα με το 13888 να το διορθώσουν, κάτι πατάτα έχουν κάνει στη σύνδεσή σου, δεν θα φτιάξει περιμένοντας. Τυπικά η αλλαγή ολοκληρώνεται σε 5 λεπτά.
    Στην περίπτωση μετάβασης από κλασική τηλεφωνία σε ευρυζωνικού τύπου, δεν είναι φορητότητα με την έννοια της μετάβασης σε άλλο πάροχο, αλλά εσωτερική φορητότητα της Cosmote από το κλασικό αστικό κέντρο, στον IMS. Οι διαδικασίες είναι οι ίδιες, απλά γίνεται εσωτερικά. Και, ναι, εμφανίζονται τέτοιου είδους προβλήματα όπως και στη φορητότητα από ένα πάροχο σε άλλο.

    Συμβουλή μου είναι, αν τα προβλήματα παραμένουν για περισσότερες από 2 μέρες, τότε πρέπει να το δηλώσετε βλάβη.

  12. #1512
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    @astbox Ξερεις περιπου ποσο κοστιζουν αυτοι οι σερβερσ που αναφερεις? ξερεις τα συμβολαια υποστηριξης ποσο εχουν? Ξερεις ποσο ρευμα καινε?
    Και αυτα εχουν ατομα να τα συντηρουν. Και εχουν και περιορισμενο χρονο ζωης. Δεν ειναι σαν το παλιο τηλεφωνικο καντρο που ζει εδω και 50 χρονια.
    Εμενα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δαπανά περισσοετρα χρηματα τωρα για το voip.
    Αν και το σβησα το ποστ, παρακάτω θα δεις ότι μιλάμε για 15 σημεία βάλε στο κάθε σημείο μερικούς servers

    https://www.adslgr.com/forum/threads...7%CE%BD-Huawei

    To ρεύμα δεν νομίζω ότι τους απασχολεί μια και που θα τρέχουν σαν vm's σε datacenter του ΟΤΕ.
    Φαντάσου για τώρα αντί για 15 σημεία πόσα είχε πριν ανά την επικράτεια με μηχανήματα της Erickson/Siemens που τρέχανε χρόνια και όντως καίγανε ρεύμα στο κάθε σημείο.

  13. #1513
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σάς ευχαριστώ όλους συνάδελφοι γιά τίς απαντήσεις,τό έχω δηλώσει ώς βλάβη στίς εισερχόμενες κλήσεις από προχτές Τρίτη πού ξεκίνησε τό πρόβλημα καί αναμένω,τουλάχιστον εφόσον κουδουνίζει η συσκευή τηλεφώνου σέ μερικά νούμερα αρχικά 211-218-693 σημαίνει ότι δέν είναι πρόβλημα τού ρούτερ,όπως πέρασε από τό μυαλό μου νά έχουν πρόβλημα οι θύρες phone1-phone2.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος weather1967 : 14-09-18 στις 14:29.

  14. #1514
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και το σβησα το ποστ, παρακάτω θα δεις ότι μιλάμε για 15 σημεία βάλε στο κάθε σημείο μερικούς servers

    https://www.adslgr.com/forum/threads...7%CE%BD-Huawei

    To ρεύμα δεν νομίζω ότι τους απασχολεί μια και που θα τρέχουν σαν vm's σε datacenter του ΟΤΕ.
    Φαντάσου για τώρα αντί για 15 σημεία πόσα είχε πριν ανά την επικράτεια με μηχανήματα της Erickson/Siemens που τρέχανε χρόνια και όντως καίγανε ρεύμα στο κάθε σημείο.
    βρε μπαγασα... εφαγα 10 λεπτα να αναρωτιεμαι που ειδα το ποστ και γιατι σου απαντησα. χαχαχαχαχα

    Τι να σου πω. Δεν μιλαμε για σπιτικο server με μερικες δεκαδες TB ram που να τρεχουν τα VM.

    Μιλαμε για ολοκληρα datacenter tier1 με οτι συνεπαγεται αυτο. Αν κρινω απο την ΕΡΓΟΣΕ που αντικαθιστα τα μηχανηματα καθε 4 χρονια..... " ειναι πολλα τα λεφτα ΑΡΗ ".
    Μιλαμε για επωνυμα μηχανηματα με τελευταιας τεχνολογιας εξαρτηματα.

    Δεν μπορω να υπολογισω το κοστος σε εκατομμυρια .Το θεμα ειναι οτι το datacenter εχει ημερομηνια ληξης σε αντιθεση με το απλο τηλεφωνικο κεντρο.

    Anyway . ειναι θεωρητικη η συζητηση και μαλλον εκτος θεματος.
    The gr81 .

  15. #1515
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ε ναι μετά δεν το θεώρησα και τόσο εποικοδομητικό για την συζήτηση.

Σελ. 101 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 81919699100101102103106111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας