Σελ. 108 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 8898103106107108109110113118 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.606-1.620 από 1809
  1. #1606
    Εγγραφή
    20-02-2009
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τώρα ταυτόχρονα συνδεδεμένες έχω δύο Panasonic KX-TS560 και μία Panasonic KX-T3155.

  2. #1607
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από max12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα ταυτόχρονα συνδεδεμένες έχω δύο Panasonic KX-TS560 και μία Panasonic KX-T3155.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από max12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συσκευές και η συνδεσμολογία είναι ακριβώς η ίδια, προ και μετά voip.
    Προ voip οι μπαταρίες διαρκούσαν 10-12 μήνες, με voip ούτε δύο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει να κάνει με τις συσκευές σου και οχι με το voip.


    Οντως εχει να κανει με τις συσκευες σου.

    Συμφωνα με το manual της KX-T3155 στη σελιδα 21 αναφερει ξεκαθαρα οτι η οθονη λειτουργει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τις μπαταριες.
    Δεν εμπλεκεται πουθενα η ταση της γραμμης για να φορτιζει ή να τροφοδοτισει την συσκευη.

    Επομενως κατι γινεται με την συσκευη σου. Το αντιστοιχο θα γινεται και με την 560 αλλα δεν εχω αλλο χρονο να ψαξω και αυτη.

    Δες τις ρυθμισεις σου στις συσκευες.

    Υ.Γ Αν ειχε να κανει με την γραμμη σου τοτε θα εβαζες επαναφορτιζομενες μπαταριες .... κατι που ρητα το απαγορευει ο κατασκευαστης.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  er.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  135,2 KB 
ID: 205502


    Και κατι ακομα για να κλεισουμε το θεμα.

    Τον διακοπτη βαλτον στο L1 αν χρησιμοποιεις μονο μια γραμμη. Αν το εχεις στο L1/L2 αυτο σου καταναλωνει την μπαταρια.
    ΟΛΑ ΤΑ LED ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΒΗΣΤΑ.
    The gr81 .

  3. #1608
    Εγγραφή
    20-02-2009
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η KX-T3155 είναι η τελευταία που με απασχολεί. Είναι 30 ετών, είναι συνδεδεμένη σωστά και φυσικά δεν έχει αναγνώριση κλίσης.
    Η αλλαγή στην κατανάλωση φάνηκε στις άλλες δύο με την έλευση του voip.
    Εμφάνισαν ταυτόχρονα και οι δύο πρόβλημα. Τυχαίο; Ισως...
    Τεσπα, το ανέφερα μήπως υπήρχε κι άλλος παθών.

  4. #1609
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι παλιότερα η συσκευή σου μπορούσε να υποβοηθηθεί ενεργειακά από την τάση της γραμμής.
    Και με την χρήση του speed το ρεύμα αυτό μπορεί να μην είναι επαρκές, οπότε καταναλώνει γρηγορότερα τις μπαταρίες.
    Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την τεχνολογία voip αλλά με τον εξοπλισμό που σου παρέχουν.
    Όπως επίσης... και με το εάν ήσουν σε άλλο δίκτυο, όπου η τάση της γραμμής είναι μικρότερη από του ΟΤΕ, θα είχες το ίδιο θέμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #1610
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Απλά το router του ΟΤΕ δεν δίνει τόσο ρεύμα για να τροφοδοτήσει 5 συσκευές πάνω σε μία θύρα.
    Ακόμα και σε κανονική pstn γραμμή είσαι οριακά. Αν θες μπορείς να πεις μέσα από τις επιλογές του router όταν έχεις εισερχόμενη κλήση να χτυπάει και στις δύο αναλογικές και να μοιράσεις έτσι στις δύο πόρτες τις συσκευές σου.

    ---edit---
    Λες για fon2, χρησιμοποιείς fritz; Για εξήγησε ποια είναι η συνδεσμολογία σου και μιλάς με τον ΟΤΕ.

  6. #1611
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά το router του ΟΤΕ δεν δίνει τόσο ρεύμα για να τροφοδοτήσει 5 συσκευές πάνω σε μία θύρα.
    Ακόμα και σε κανονική pstn γραμμή είσαι οριακά. Αν θες μπορείς να πεις μέσα από τις επιλογές του router όταν έχεις εισερχόμενη κλήση να χτυπάει και στις δύο αναλογικές και να μοιράσεις έτσι στις δύο πόρτες τις συσκευές σου.

    ---edit---
    Λες για fon2, χρησιμοποιείς fritz; Για εξήγησε ποια είναι η συνδεσμολογία σου και μιλάς με τον ΟΤΕ.
    Ανάλογα με τις συσκευές.
    Σε gigaset σταθερή με πλήρη τροφοδοσία από το speed, αν είχα παράλληλα και δεύτερη συσκευή την οποία σήκωνα ώστε να μιλάω παράλληλα, η γραμμή έπεφτε αμέσως.
    Ακόμα και η οθόνη της συσκευής έχανε τις ενδείξεις της σε αυτή την περίπτωση, ένδειξη ότι δεν επαρκούσε η τροφοδοσία.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #1612
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Οι συσκευές gigaset τουλάχιστον αυτές που έχω εγώ παρατηρώ ότι έχουν αρκετά μεγάλη κατανάλωση ρεύματος. Το βλέπω σε UPS apc.

  8. #1613
    Εγγραφή
    20-02-2009
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Από τον ΟΤΕ είπαν να αλλάξω το speedport μήπως βελτιωθεί η κατάσταση αλλά δεν θα ασχοληθώ.
    Θα δώσω ρεύμα με τροφοδοτικο να τελειώνει η ιστορία.

  9. #1614
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συσκευές gigaset τουλάχιστον αυτές που έχω εγώ παρατηρώ ότι έχουν αρκετά μεγάλη κατανάλωση ρεύματος. Το βλέπω σε UPS apc.
    Αυτό ίσχυε πάντα.
    Από εποχής siemens.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #1615
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Είχα ISDN με fritz!box 7170 και με γύρισε ο ΟΤΕ υποχρεωτικά σε ευρυζωνική. Μου έφερε το oxygen. Είχα κάποια προβλήματα με αποσυνδέσεις και αργή γραμμή. Πέραν όμως αυτών των αποσυνδέσεων έχω και το εξής πρόβλημα: Στην έξοδο ISDN του oxygen έχω συνδέσει το fritz και την τηλεφωνία την κάνει το fritz.

    Στο fritz τρέχουν επίσης 2 λογαριασμοί voip. Το fritz! παίρνει internet από το oxygen ως client (έχει τέτοια ρύθμιση). Ο ένας voip πάροχος χρησιμοποιεί την πόρτα 5060. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, μετά από 15 ώρες σύνδεση μπλοκάρει ο voip πάροχος και το fritz μου δείχνει ότι δε μπορεί να συνδεθεί λόγω dns error. Κάνω επανεκκίνηση στο oxygen όλα δουλεύουν για 15 ώρες περίπου και μετά πάλι κάτω το voip. Έχω καταντήσει κάθε πρωί που ξυπνάω να κάνω επανεκκίνηση στο oxygen για να πέσει το voip τη νύχτα και να δουλεύει τη μέρα.

    Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Βλάβη έχω δώσει αλλά μου λένε δεν ξέρουν.

  11. #1616
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nongrata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα ISDN με fritz!box 7170 και με γύρισε ο ΟΤΕ υποχρεωτικά σε ευρυζωνική. Μου έφερε το oxygen. Είχα κάποια προβλήματα με αποσυνδέσεις και αργή γραμμή. Πέραν όμως αυτών των αποσυνδέσεων έχω και το εξής πρόβλημα: Στην έξοδο ISDN του oxygen έχω συνδέσει το fritz και την τηλεφωνία την κάνει το fritz.

    Στο fritz τρέχουν επίσης 2 λογαριασμοί voip. Το fritz! παίρνει internet από το oxygen ως client (έχει τέτοια ρύθμιση). Ο ένας voip πάροχος χρησιμοποιεί την πόρτα 5060. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, μετά από 15 ώρες σύνδεση μπλοκάρει ο voip πάροχος και το fritz μου δείχνει ότι δε μπορεί να συνδεθεί λόγω dns error. Κάνω επανεκκίνηση στο oxygen όλα δουλεύουν για 15 ώρες περίπου και μετά πάλι κάτω το voip. Έχω καταντήσει κάθε πρωί που ξυπνάω να κάνω επανεκκίνηση στο oxygen για να πέσει το voip τη νύχτα και να δουλεύει τη μέρα.

    Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Βλάβη έχω δώσει αλλά μου λένε δεν ξέρουν.
    Πιθανώς την ακούει το Oxygen επειδή και αυτό και ο VoIP πάροχος κάνουν register στην 5060. Επικοινώνησε με τον VoIP πάροχο και ρώτα αν μπορείς να κάνεις register σε άλλη πόρτα.

  12. #1617
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όρισε στο Fritz χειροκίνητα DNS server αντί να παίρνει αυτόματα την ΙΡ του Oxygen.

  13. #1618
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανώς την ακούει το Oxygen επειδή και αυτό και ο VoIP πάροχος κάνουν register στην 5060. Επικοινώνησε με τον VoIP πάροχο και ρώτα αν μπορείς να κάνεις register σε άλλη πόρτα.
    Ο πάροχος με ρώτησε αν δοκίμασα την6000 αλλά δεν ξέρω πως να την ορίσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όρισε στο Fritz χειροκίνητα DNS server αντί να παίρνει αυτόματα την ΙΡ του Oxygen.
    Έχει μια ρύθμιση να στήνει δική του σύνδεση internet. Το επέλεξα, αλλά δεν είχα μεγάλη αλλαγή.

  14. #1619
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nongrata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πάροχος με ρώτησε αν δοκίμασα την6000 αλλά δεν ξέρω πως να την ορίσω.
    Στο σημείο που ορίζεις σε ποιον server θα κάνει register, δοκίμασε στο τέλος να βάλεις :6000 . Αν δεν δουλέψει, πρέπει να απαντήσει κάποιος που ξέρει τα fritzbox

  15. #1620
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Σε σπίτι που νοικιάζει η σύζυγος εκτός Αττικής ο ΟΤΕ από πέρσι τέλη Νοέμβρη έκανε μετατροπή των γραμμών σε ευρυζωνικές. Το σπίτι είναι σε απόσταση 50-60 μέτρων από καμπίνα όπου φτάνει οπτική ίνα και μέχρι τότε το μόντεμ που είχαμε (Αsus DSL-N14U) κλείδωνε στα 21-22Mbps (σε 24άρα ADSL γραμμή με πάροχο ΟΤΕ) δηλαδή άψογα και με ελάχιστες ως μηδαμινές αποσυνδέσεις. Μετά την μετατροπή της γραμμής σε ευρυζωνική μας έδωσαν ένα μόντεμ/ρούτερ ΖΤΕ (το γνωστό όρθιο λευκό). Ενώ γενικά στο ίντερνετ έχει σωστή συμπεριφορά, όποτε κούμπωνα πάνω και τηλέφωνο, σχεδόν πάντα μετά από μερικά λεπτά χρήσης του τηλεφώνου αποσυγχρονίζεται το ίντερνετ και φυσικά κόβεται η κλήση και πρέπει να περάσουν 2-3 λεπτά για να επανασυγχρονίσει. Με λίγα λόγια η απροβλημάτιστη χρήση τηλεφώνου πήγε περίπατο. Η συνδεσμολογία που ακολουθήθηκε είναι αυτή που προτείνει ο ΟΤΕ (ταφ στην πρίζα τηλεφώνου κλπ). Για το λόγο αυτό μέχρι πρότινος που το σπίτι δεν κατοικούνταν σε μόνιμη βάση αλλά μόνο περιστασιακά, είχα αποσυνδέσει το τηλέφωνο και έκανα χρήση μόνο του ίντερνετ χωρίς γενικά προβλήματα. Επειδή ωστόσο εδώ και λίγο καιρό το σπίτι κατοικείται σε μόνιμη βάση αναγκάστηκα να ξανασυνδέσω το τηλέφωνο αλλά δυστυχώς πάλι έχω τα ίδια θέματα. Άπαξ και χρησιμοποιείται το τηλέφωνο, σχεδόν πάντα μέσα σε 2-3 λεπτά αποσυνδέεται το ίντερνετ και φυσικά κόβεται και η κλήση. Προτού απευθυνθώ στον ΟΤΕ υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να ψάξω/κάνω μπας και αντιμετωπίσω το πρόβλημα; Έχετε ιδέα που θα μπορούσε να οφείλεται; Υπόψη ότι το σπίτι είναι 10ετίας και η τηλεφωνική εγκατάσταση δεν είχε ποτέ θέματα.

Σελ. 108 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 8898103106107108109110113118 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας