Σελ. 113 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113114115118 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.681-1.695 από 1809
  1. #1681
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα 18€ ισχύουν αν γίνει η μετατροπή του Annex* (αλλάζει η κάρτα σύνδεσης στο DSLAM), αλλά σε FTTH δεν χρειάζεται καθώς δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα και η συσκευή δουλεύει ως απλό router και όχι DSL router.
    Το 1,5€ φαντάζομαι αναφέρεται στο επιπλέον MSN, κάτι που δεν είναι υποχρεωτικό να το πάρει κάποιος. Κανονικά το πάγιο αυξάνεται κατά 6,5€ για το 2ο κανάλι.

    * Και αυτό σε VDSL είναι άσχετο καθώς δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Μόνο σε ADSL παίζει ρόλο. Προφανώς είναι κόλλημα (όπως και άλλα) του εμπορικού της εταιρείας και δυσκαμψία αλλαγής πολιτικής.

  2. #1682
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    1,5€ ειναι για κάθε επιπλέον αριθμό (msn). Το παραπάνω κανάλι έχει 5€/μήνα και θα πρέπει να κάνουν αλλαγή πακέτου (εμπορικά). Όταν το εμπορικό περάσει την αίτηση δεν θα τους βγάλει (πλέον) αλλαγή εξοπλισμού άρα δεν θα χρειαστεί και ραντεβού από τεχνικό.

  3. #1683
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετατροπή θα πληρώσεις, άσχετα αν είσαι σε χαλκό ή σε οπτική, στους νέου τιμοκαταλόγους το αναφέρει πλέον 2 κανάλια φωνής, μπορεί να μην έχει αλλάξει ακόμα στο διαχειριστικό που βλέπουνε.
    Το 1.5 αν δεν κάνω λάθος είναι για τον εξτρά αριθμό.

    Κάνε μια προσπάθεια ακόμα, αν σου πούνε οτι θα στείλουνε εξοπλισμό πες ναι, δεν θα σε ενοχλήσει εσύ πάλι θα συνεχίσεις με τον δικό σου
    ακριβως το 1,5 περιπου ειναι για το MSN ,για την μετατροπη δεν το ειδα στους τιμοκαταλογους αλλα αφου το ειδες οκ. Θα κανω μια προσπαθεια παλι

  4. #1684
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Και η μετατροπή έχει κόστος, κάπου στο 35ευρο νομίζω

  5. #1685
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    1,5€ ειναι για κάθε επιπλέον αριθμό (msn). Το παραπάνω κανάλι έχει 5€/μήνα και θα πρέπει να κάνουν αλλαγή πακέτου (εμπορικά). Όταν το εμπορικό περάσει την αίτηση δεν θα τους βγάλει (πλέον) αλλαγή εξοπλισμού άρα δεν θα χρειαστεί και ραντεβού από τεχνικό.
    Με ενδιαφέρει να μην ανανεωθει εκ νεου το συμβολαιο, φανταζομαι πως οχι γιατι θεωρείτε υπηρεσια

  6. #1686
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακριβως το 1,5 περιπου ειναι για το MSN ,για την μετατροπη δεν το ειδα στους τιμοκαταλογους αλλα αφου το ειδες οκ. Θα κανω μια προσπαθεια παλι
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  12,2 KB 
ID: 213142

    Χονδρικά, 54 το κόστος νεας γραμμης 2 καναλιών, - 36 νεα γραμμή με 1 καναλι =18

    https://help.cosmote.gr/system/templ...h_2kanalia.pdf
    https://help.cosmote.gr/system/templ...hony_gr_06.pdf


    Πλάκα πλάκα το μειώσανε, ήταν 35 αν δεν κάνω λάθος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 30-03-20 στις 15:38. Αιτία: typo

  7. #1687
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  12,2 KB 
ID: 213142

    Χονδρικά, 56 το κόστος νεας γραμμης 2 καναλιών, - 36 νεα γραμμή με 1 καναλι =18

    https://help.cosmote.gr/system/templ...h_2kanalia.pdf
    https://help.cosmote.gr/system/templ...hony_gr_06.pdf


    Πλάκα πλάκα το μειώσανε, ήταν 35 αν δεν κάνω λάθος
    Στο πρωτο Pdf αντιλαμβανομαι οτι αναφέρετε σε ISDN BRI - PRI αν και δεν το αναφέρει

  8. #1688
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πρωτο Pdf αντιλαμβανομαι οτι αναφέρετε σε ISDN BRI - PRI αν και δεν το αναφέρει

    Λέει τηλεφωνική γραμμή με 2 κανάλια φωνής, είναι αυτό που θέλεις εσυ

  9. #1689
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Πέρυσι τέτοιον καιρό είχα ζητήσει μετατροπή δύο γραμμών adsl με ευρυζωνικές μονοκάναλες τηλεφωνίες ως εξής:
    Η πρώτη θα γινόταν από adsl > vdsl με δύο κανάλια.
    Η δεύτερη θα γινόταν από adsl > σε τηλεφωνία με δύο κανάλια χωρίς internet.
    Στην πρώτη περίπτωση μου άλλαξαν το ρούτερ από 2i > plus και η μετατροπή έγινε αμέσως.
    Στην δεύτερη περίπτωση πήραν πίσω το 2i, μετά από 1 μήνα ήρθε τεχνικός για να περάσει netmod (αρνήθηκα) και μετά από 3 ημέρες μου έστειλαν νέο 2i και ενεργοποίησαν την τηλεφωνία.

    Μου είπε έναν λόγο ο τεχνικός, γιατί έπρεπε να περάσω πρώτα σε netmod και μετά να γίνει η μετατροπή, που ούτε ο ίδιος δεν τον καταλάβαινε.
    Και επειδή μου είχε πει ότι η μετατροπή σε 2κάναλη με χρήση 2i θα γινόταν άμεσα, του αρνήθηκα την εγκατάσταση του netmod.
    Στην περίπτωση που δεχόμουν θα έπρεπε να μπω στον κόπο να το επιστρέψω και πάλι πίσω.
    + ότι δεν βιαζόμουν ιδιαίτερα για την ενεργοποίηση της συγκεκριμένης γραμμής.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #1690
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Μετα απο τρεις αποτυχημένες συνομιλίες με το 13888 στον τέταρτο βρήκα ακρη. Ουτε εξοπλισμο θα στείλει γιατι δεν χρειάζετε ουτε παράξενες χρεώσεις. Απλώς μου ειπε οτι τα δυο καναλια τα περνάνε σαν ISDN γραμμή στο σύστημα, αυτην την ενημέρωση έχουν, απο εκει και πέρα αναλαμβανει το τεχνικό τμημα να ξεδιαλύνει την κατάσταση!

  11. #1691
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο τρεις αποτυχημένες συνομιλίες με το 13888 στον τέταρτο βρήκα ακρη. Ουτε εξοπλισμο θα στείλει γιατι δεν χρειάζετε ουτε παράξενες χρεώσεις. Απλώς μου ειπε οτι τα δυο καναλια τα περνάνε σαν ISDN γραμμή στο σύστημα, αυτην την ενημέρωση έχουν, απο εκει και πέρα αναλαμβανει το τεχνικό τμημα να ξεδιαλύνει την κατάσταση!
    Περίμενε πρώτα να γίνει και να έρθει ο πρώτος λογαριασμός

  12. #1692
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε πρώτα να γίνει και να έρθει ο πρώτος λογαριασμός
    Μου ειπε για την μετατροπη θα χρεωθω 18,15 και μετα 6,5 ευρω /μηνα

  13. #1693
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ειπε για την μετατροπη θα χρεωθω 18,15 και μετα 6,5 ευρω /μηνα
    Οκ τότε, άπλα είπες όχι περίεργες χρεώσεις και νόμιζα οτι εννοούσες και αυτές

  14. #1694
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο τρεις αποτυχημένες συνομιλίες με το 13888 στον τέταρτο βρήκα ακρη. Ουτε εξοπλισμο θα στείλει γιατι δεν χρειάζετε ουτε παράξενες χρεώσεις. Απλώς μου ειπε οτι τα δυο καναλια τα περνάνε σαν ISDN γραμμή στο σύστημα, αυτην την ενημέρωση έχουν, απο εκει και πέρα αναλαμβανει το τεχνικό τμημα να ξεδιαλύνει την κατάσταση!
    Καλησπέρα, είμαι παλιός χρήστης Isdn που τώρα έχει μετατραπεί σε δικάναλη voip με έναν επιπλέον αριθμό, δηλαδή τον βασικό κ τον msn. Δεν χρειάζεται κανέναν εξοπλισμό, αν κ νομίζω στις πρώην isdn ζητάνε πολύ router που βγάζει από κάτω s0 ή κάπως έτσι εξοδο-για isdn συσκευές. Κατά τα άλλα, εγώ που έχω δικό μου εξοπλισμό, fritz 7590, απλά πας κ προσθέτεις στον ήδη υπάρχον voip λογαριασμό του οτε (δεν δημιουργείς κανούργιο, διότι το account που κάνει register είναι ένα) τον δεύτερο αριθμό, κτλ, με τα ίδια στοιχεία, νομίζω αυτό λέγεται sip trunk. Αν έχεις router του οτε, αυτό περνάει αυτόματα λογικά, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ...

  15. #1695
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, είμαι παλιός χρήστης Isdn που τώρα έχει μετατραπεί σε δικάναλη voip με έναν επιπλέον αριθμό, δηλαδή τον βασικό κ τον msn. Δεν χρειάζεται κανέναν εξοπλισμό, αν κ νομίζω στις πρώην isdn ζητάνε πολύ router που βγάζει από κάτω s0 ή κάπως έτσι εξοδο-για isdn συσκευές. Κατά τα άλλα, εγώ που έχω δικό μου εξοπλισμό, fritz 7590, απλά πας κ προσθέτεις στον ήδη υπάρχον voip λογαριασμό του οτε (δεν δημιουργείς κανούργιο, διότι το account που κάνει register είναι ένα) τον δεύτερο αριθμό, κτλ, με τα ίδια στοιχεία, νομίζω αυτό λέγεται sip trunk. Αν έχεις router του οτε, αυτό περνάει αυτόματα λογικά, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ...
    Η γραμμή του MSN αριθμού από που βγαίνει στο Fritz;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 113 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113114115118 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας