Σελ. 106 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 8696101104105106107108111116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.576-1.590 από 1809
  1. #1576
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήταν πολυ καλό να υπήρχε και στο σταθερό την δυνατότητα τερματισμού κλήσης σε εισερχόμενη κλήση, όπως και στα κινητά
    Μπορεί να γίνει αργότερα... γενικά ο οτε μου είχε πει ένας τεχνικός οτι θέλει για αρχή να πασάρει το VoIP και μετά σιγά σιγά να πασάρει προιόντα και ολοκληρωμένες λύσεις VoIP και μου ανέφερε το smart office, επομένως θέλω να πιστεύω οτι θα γίνει κάοια στιγμή και αυτό γιατί το VoIP γενικά έχει ευελιξία.

  2. #1577
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να γίνει αργότερα... γενικά ο οτε μου είχε πει ένας τεχνικός οτι θέλει για αρχή να πασάρει το VoIP και μετά σιγά σιγά να πασάρει προιόντα και ολοκληρωμένες λύσεις VoIP και μου ανέφερε το smart office, επομένως θέλω να πιστεύω οτι θα γίνει κάοια στιγμή και αυτό γιατί το VoIP γενικά έχει ευελιξία.
    Σαν υπηρεσια το smartoffice υπάρχει εδω και καιρό. Δεν εχει να κάνει με το voip

  3. #1578
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, τα φώτα σας παίδες. Ο οτε για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια συνεργασίας δοκιμάζει πλέον την υπομονή μου. Εχω γραμμή isdn η πιο σωστά με δυο κανάλια φωνής πλέον μιας κ ειναι voip. Αιτήθηκα μεταφορά δευτερου νούμερο (εκτός από το κεφαλικό που υπάρχει ήδη φυσικά), το κλασικό msn που λέγαμε παλιά στις ψηφιακές γραμμές. Το νουμεράκι ήρθε κανονικά, από 26/2 ήρθε τεχνικός στο καφάο κ έχει πάρει βρόχο ας πούμε (ουδέποτε κατάλαβα γιατί χρειάζεται αυτή η διαδικασία καθώς μιλάμε για voip αλλά δεν έχει σημασία). Το νούμερο από φορητότητα το βλέπω σαν pstn στο my cosmote κανονικά. Από τότε όμως, δηλαδή εδώ κ σχεδόν δύο εβδομάδες, δεν με έχει πάρει κανένας από τον ΟΤΕ για να με ενημερώσει με την ολοκλήρωση του αιτήματος, δηλαδή να "κουμπώσει" το δεύτερο νούμερο με το κεφαλικό στο voip λογαριασμό μου. Εχω δικό μου ρούτερ fritz 7590 με γεραμνικό sf κ έχω κάνει όλες τις απαραίτηρες ρυθμίσεις κ για το δευτερο νούμερο από την μεριά μου. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί καθυστερούν από τον ΟΤΕ τόσο πολύ για μία τόσο απλή διαδικασία που θα ορίσουν δηλαδή το δευτερο νούμερο στο sip trunk... Τους καλώ κάθε μέρα κ κάθε μέρα λένε υπομονή κ οτι θα με καλέσουν αυτοί. Γνωρίζει κάποιος μήπως κάτι επί της συγκεκριμένης διαδικασίας κ γιατί ενδέχεται να καθυστερεί τόσο? σε viva yuboto κτλ σε 5 λεπτά θα το είχαν φτιάξει...

  4. #1579
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, τα φώτα σας παίδες. Ο οτε για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια συνεργασίας δοκιμάζει πλέον την υπομονή μου. Εχω γραμμή isdn η πιο σωστά με δυο κανάλια φωνής πλέον μιας κ ειναι voip. Αιτήθηκα μεταφορά δευτερου νούμερο (εκτός από το κεφαλικό που υπάρχει ήδη φυσικά), το κλασικό msn που λέγαμε παλιά στις ψηφιακές γραμμές. Το νουμεράκι ήρθε κανονικά, από 26/2 ήρθε τεχνικός στο καφάο κ έχει πάρει βρόχο ας πούμε (ουδέποτε κατάλαβα γιατί χρειάζεται αυτή η διαδικασία καθώς μιλάμε για voip αλλά δεν έχει σημασία). Το νούμερο από φορητότητα το βλέπω σαν pstn στο my cosmote κανονικά. Από τότε όμως, δηλαδή εδώ κ σχεδόν δύο εβδομάδες, δεν με έχει πάρει κανένας από τον ΟΤΕ για να με ενημερώσει με την ολοκλήρωση του αιτήματος, δηλαδή να "κουμπώσει" το δεύτερο νούμερο με το κεφαλικό στο voip λογαριασμό μου. Εχω δικό μου ρούτερ fritz 7590 με γεραμνικό sf κ έχω κάνει όλες τις απαραίτηρες ρυθμίσεις κ για το δευτερο νούμερο από την μεριά μου. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί καθυστερούν από τον ΟΤΕ τόσο πολύ για μία τόσο απλή διαδικασία που θα ορίσουν δηλαδή το δευτερο νούμερο στο sip trunk... Τους καλώ κάθε μέρα κ κάθε μέρα λένε υπομονή κ οτι θα με καλέσουν αυτοί. Γνωρίζει κάποιος μήπως κάτι επί της συγκεκριμένης διαδικασίας κ γιατί ενδέχεται να καθυστερεί τόσο? σε viva yuboto κτλ σε 5 λεπτά θα το είχαν φτιάξει...
    Και εμένα εντύπωση μου κάνει η διαδικασία που περιγράφεις.
    Δεν βρίσκω τον λόγο να μεταβούν στο καφάο.
    Σίγουρα δεν μπορούν να κάνουν τις ρυθμίσεις γιατί έχεις το 7590 με γερμανικό fw.
    Μήπως εκεί κολλάνε;
    Τους έχεις ενημερώσει ότι δεν έχεις τον δικό τους εξοπλισμό;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #1580
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, τα φώτα σας παίδες. Ο οτε για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια συνεργασίας δοκιμάζει πλέον την υπομονή μου. Εχω γραμμή isdn η πιο σωστά με δυο κανάλια φωνής πλέον μιας κ ειναι voip. Αιτήθηκα μεταφορά δευτερου νούμερο (εκτός από το κεφαλικό που υπάρχει ήδη φυσικά), το κλασικό msn που λέγαμε παλιά στις ψηφιακές γραμμές. Το νουμεράκι ήρθε κανονικά, από 26/2 ήρθε τεχνικός στο καφάο κ έχει πάρει βρόχο ας πούμε (ουδέποτε κατάλαβα γιατί χρειάζεται αυτή η διαδικασία καθώς μιλάμε για voip αλλά δεν έχει σημασία). Το νούμερο από φορητότητα το βλέπω σαν pstn στο my cosmote κανονικά. Από τότε όμως, δηλαδή εδώ κ σχεδόν δύο εβδομάδες, δεν με έχει πάρει κανένας από τον ΟΤΕ για να με ενημερώσει με την ολοκλήρωση του αιτήματος, δηλαδή να "κουμπώσει" το δεύτερο νούμερο με το κεφαλικό στο voip λογαριασμό μου. Εχω δικό μου ρούτερ fritz 7590 με γεραμνικό sf κ έχω κάνει όλες τις απαραίτηρες ρυθμίσεις κ για το δευτερο νούμερο από την μεριά μου. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί καθυστερούν από τον ΟΤΕ τόσο πολύ για μία τόσο απλή διαδικασία που θα ορίσουν δηλαδή το δευτερο νούμερο στο sip trunk... Τους καλώ κάθε μέρα κ κάθε μέρα λένε υπομονή κ οτι θα με καλέσουν αυτοί. Γνωρίζει κάποιος μήπως κάτι επί της συγκεκριμένης διαδικασίας κ γιατί ενδέχεται να καθυστερεί τόσο? σε viva yuboto κτλ σε 5 λεπτά θα το είχαν φτιάξει...
    Ανέβασε τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει στο fritz για τον δεύτερο αριθμό και τα λέμε.
    Το αρχικό νούμερα στο fritz δουλεύει ?

  6. #1581
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέβασε τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει στο fritz για τον δεύτερο αριθμό και τα λέμε.
    Το αρχικό νούμερα στο fritz δουλεύει ?
    Δουλευει κανονικά το αρχικό νούμερο. Στο my cosmote αναγνωρίζει ομως κανονικα κ τις δυο γραμμες σαν ενα κοινο λογαριασμό. Τσέκαρε τις εικόνες.
    Τους εχω ενημερώσει κ το γνωρίζουν οτι εχω δικό μου αλλα αυτο δεν ειναι θεμα για αυτους εφοσον θα κανουν οτι κανουν σε αυτες τις ΠεριΠτωσeiwς δεν νομιζω να ειμαι ο Πρωτος Που ζηταει κατι τετοιο.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cosmote1.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  31,2 KB 
ID: 202112 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cosmote2.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  37,2 KB 
ID: 202113Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cosmote3.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  24,3 KB 
ID: 202114Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cosmote4.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  108,2 KB 
ID: 202115

  7. #1582
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλευει κανονικά το αρχικό νούμερο. Στο my cosmote αναγνωρίζει ομως κανονικα κ τις δυο γραμμες σαν ενα κοινο λογαριασμό. Τσέκαρε τις εικόνες.
    Τους εχω ενημερώσει κ το γνωρίζουν οτι εχω δικό μου αλλα αυτο δεν ειναι θεμα για αυτους εφοσον θα κανουν οτι κανουν σε αυτες τις ΠεριΠτωσeiwς δεν νομιζω να ειμαι ο Πρωτος Που ζηταει κατι τετοιο.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cosmote1.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  31,2 KB 
ID: 202112 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cosmote2.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  37,2 KB 
ID: 202113Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cosmote3.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  24,3 KB 
ID: 202114Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cosmote4.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  108,2 KB 
ID: 202115
    Απ ότι βλέπω τον 2ο αριθμό τον έχουν καταχωρίσει σαν διαφορετική ΝΕΑ σύνδεση PSTN.
    Δηλαδή
    Σαν , με το ίδιο ΑΦΜ , με τον ίδιο λογαριασμό myCosmote , να έχεις 2 τηλεφωνικές συνδέσεις.
    σαν να ήταν σε διαφορετικά σπίτια.
    Αυτά που έκανε στο KV o οτε ήταν για να σου φέρει 2η τηλεφωνική γραμμή (μόνο τηλέφωνο PSTN) στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.
    Τον 2ο δεν τον έχουν περάσει σαν msn στον πρώτο.
    Αν κοιτάξεις και τον λογαριασμό των 71 ΕΥΡΩ πρέπει να σου έχουν χρεώσει 2 πάγια.
    Ένα για την παλιά DP isdn σύνδεση και ένα για την νέα ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ - ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ pstn.
    Ανέβασε τον λογαριασμό των 71 ΕΥΡΩ και θα την βρούμε την άκρη.
    Τις ρυθμίσεις στο FRITZ τις έχεις σωστά.
    Αλλά αν κατάλαβα καλά, σύμφωνα με τα μυαλά του ΟΤΕ έχεις 2 παροχές , ανεξάρτητες μεταξύ τους.
    Περιμένω τον λογαριασμό των 71 ΕΥΡΩ και τα ξαναλέμε.

  8. #1583
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις δίκιο στο σκεπτικό, αλλά ο συγκεκριμένος λογαριασμός έχει εκδοθεί στις 15/2 οπότε δεν περιλαμβάνει το καινούργιο νούμερο. Ο καινούργιος αριθμός πάντως θα εκδοθεί κοντά στις 15 όποτε τότε θα μπορώ να στο στείλω. Ακριβώς, αυτος ειναι κ ο λόγος που τους ζάλισα στην εξυπηρέτηση, τους ειπα οτι ο αριθμός ειναι msn κ δεν χρειαζεται νέα γραμμή, αλλά μου απάντησαν ότι έτσι το βλέπει το σύστημα κ μετά λέει θα γίνουν ολα κομπλέ... Τεσπα ακόμα περιμένω να δω τι θα γίνει, πάντως μου επιβεβαίωσαν 100 φορές οτι η παραγγελία λέει για αριθμό msn που κουμπώνει με τον κεφαλικό οποτε πέρα από τν καθυστέρηση, έχουν καταλάβει σωστά αυτό που τους ζήτησα...

  9. #1584
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Αν κατάλαβα καλά, ο νέος αριθμός που τον θέλεις για msn ήταν προηγούμενα σε ξεχωριστή PSTN γραμμή σε άλλη διεύθυνση?
    Ηταν στο ίδιο όνομα με τον isdn ?
    Την μεταβίβαση την ζήτησες στο 13888 ή πήγες σε κατάστημα COSMOTE ή ΓΕΡΜΑΝΟΣ ?

  10. #1585
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά, ο νέος αριθμός που τον θέλεις για msn ήταν προηγούμενα σε ξεχωριστή PSTN γραμμή σε άλλη διεύθυνση?
    Ηταν στο ίδιο όνομα με τον isdn ?
    Την μεταβίβαση την ζήτησες στο 13888 ή πήγες σε κατάστημα COSMOTE ή ΓΕΡΜΑΝΟΣ ?
    Ο αριθμος ήρθε με φορητότητα από viva στην cosmote απο το 13888, ηταν στα δικα μου στοιχεια, κ ζήτησα να γίνει msn σε ήδη υπάρχουσα σύνδεση isdn που εχω. Η viva εχει πολυ υψηλες χρεώσεις ενώ στον οτε μπορω να τον εχω με 1.5 ευρω το μήνα. Επισης με το fritz θα δημιουργησω μία συσκευη iP που θα βγαινει στο Internet κ θα εχω τον αριρθμο για χρηση τωρα που θελω να παω Αγγλια μονιμα για εργασία.

  11. #1586
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Να ενημερώσω οτι ο ΟΤΕ μέσω voip υποστηρίζει το G722HD ,αρκεί και οι δύο να έχουν συμβατά τηλέφωνα και voip γραμμές ΟΤΕ, κλήση σε άλλο πάροχο voip δεν έχει δοκιμαστεί.
    Μεταξύ σταθερού και κινητού cosmote επισης υποστηρίζετε το G722 αρκεί να έχουν ενεργοποιημένο το volte στο κινητό τους . Οι άλλοι πάροχοι δεν υποστηρίζουν VoLTE για την ώρα και δεν το βλέπω να το κάνουν

  12. #1587
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ ότι βλέπω τον 2ο αριθμό τον έχουν καταχωρίσει σαν διαφορετική ΝΕΑ σύνδεση PSTN.
    Δηλαδή
    Σαν , με το ίδιο ΑΦΜ , με τον ίδιο λογαριασμό myCosmote , να έχεις 2 τηλεφωνικές συνδέσεις.
    σαν να ήταν σε διαφορετικά σπίτια.
    Αυτά που έκανε στο KV o οτε ήταν για να σου φέρει 2η τηλεφωνική γραμμή (μόνο τηλέφωνο PSTN) στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.
    Τον 2ο δεν τον έχουν περάσει σαν msn στον πρώτο.
    Αν κοιτάξεις και τον λογαριασμό των 71 ΕΥΡΩ πρέπει να σου έχουν χρεώσει 2 πάγια.
    Ένα για την παλιά DP isdn σύνδεση και ένα για την νέα ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ - ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ pstn.
    Ανέβασε τον λογαριασμό των 71 ΕΥΡΩ και θα την βρούμε την άκρη.
    Τις ρυθμίσεις στο FRITZ τις έχεις σωστά.
    Αλλά αν κατάλαβα καλά, σύμφωνα με τα μυαλά του ΟΤΕ έχεις 2 παροχές , ανεξάρτητες μεταξύ τους.
    Περιμένω τον λογαριασμό των 71 ΕΥΡΩ και τα ξαναλέμε.
    Αυτό το κάνουν καμιά φορά εικονικά για να περαστεί στα συστήματα τους το msn απλά το θέμα είναι γιατί αργεί να περαστεί στο κεφαλικό;;
    έχεις πάει σε κάποιο κατάστημα να ρωτήσεις την πορεία του αιτηματός σου μήπως είχε περαστεί λάθος;; από το τηλέφωνο καμιά φορά δεν γίνεται δουλειά.
    Εκτός αν κατάλαβε ο τεχνικός τπτ λάθος και στο άφησε αναμονή πουθενά σαν ανεξάρτητη γραμμή δεν ξέρω τι να πω...

  13. #1588
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Είχαν ενημερώσει περίπου πρίν 1 μήνα απο τον ΟΤΕ για την αναβάθμιση. ( σπίτι γονιών) δέν έδωσαν σημασία.
    Το πρόβλημα μου είναι οτι το Router βρίσκεται στο κάτω όροφο (γραφείο) και στόν επάνω όροφο δέν έχουν πλέον τηλέφωνο.
    Εχω συνδέσει στην υποδοχή Phone 1 το τηλέφωνο.
    Διάβασα για την συνδεσμολογία των πριζών .
    Ωστόσο ο ίδιος δεν γνωρίζω να το κάνω.
    Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση μιας και την Voip τηλεφωνία και να την απενεργοποιήσεις τώρα σε λίγα χρόνια θα είναι αναγκαία .
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  14. #1589
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To εύκολο να κάνεις την συνδεσμολογία με την επιστροφή της τηλεφωνίας μέσω του splitter σε όλες τις πρίζες. Έχει οδηγίες και το βιβλιαράκι της Cosmote.
    Το καλύτερο αλλά δυσκολότερο να διαχωρίσεις την γραμμή που έρχεται από τον πάροχο στον router με την υπόλοιπη τηλεφωνική εγκατάσταση του σπιτιού. Αφού λες ότι δεν έχεις τις γνώσεις, θέλεις ηλεκτρολόγο ή την νέα υπηρεσία τεχνικής εξυπηρέτησης της Cosmote επί πληρωμή.

  15. #1590
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποιά είναι η διαφορά του παρόντος θέματος με αυτό; Και τα 2 μιλάνε για τον ΟΤΕ.

    Ερώτηση. Πριν την μετάβαση σε voip, χρησιμοποιούσα έναν εντελώς μπακαλίστικο τρόπο για να διαπιστώσω αν δουλεύει μια συγκεκριμένη πρίζα και γενικότερα μια τηλεφωνική γραμμή. Πολύ απλά κουβαλούσα μαζί μου μια τηλεφωνική συσκευή, την τοποθετούσα στην τηλεφωνική πρίζα και έλεγχα αν υπάρχει τόνος και ίσως να δοκίμαζα να κάνω και 2-3 κλήσεις εισερχόμενες και εξερχόμενες. Τώρα που δεν υπάρχει τόνος στην τηλεφωνική γραμμή, ποιοι άλλοι τρόποι υπάρχουν για να ελέγχουμε ότι δουλεύει η γραμμή; Το θέμα είναι ότι με αυτό τον πολύ απλό τρόπο, μπορούσα να δω άμεσα αν λειτουργεί η γραμμή, από την άλλη αυτό που σκεφτόμουν είναι πολύ απλά να συνδέω το ρούτερ και να βλέπω αν συγχρονίζει, αλλά το πρόβλημα είναι ότι τα ρούτερ θέλουν αρκετά δευτερόλεπτα για να συγχρονίσουν και σε περίπτωση που θέλω να κάνω πολλές δοκιμές με διαφορετικά καλώδια ή πρίζες τότε θα μου τρώει χρόνο. Αν πάρω κάποιο πολύμετρο για να μετράω αν υπάρχει τάση, ή κάποια άλλη συσκευή;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Σελ. 106 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 8696101104105106107108111116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας