Σελ. 91 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.351-1.365 από 1809
  1. #1351
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Όχι δεν μπορείς να πας τα πάντα εκεί. Από τους δύο αριθμούς που έχεις μπορείς να πας μόνο το msn. Κανένας πάροχος δεν δίνει μόνο internet, απαραίτητα πρέπει να έχεις και τηλέφωνο.
    Αν θες παραπάνω αριθμούς και κανάλια σε συμφέρει η Yuboto. Από αξιοπιστία έχει να κάνει και με το αν έχεις internet. Αν έχεις μιλάς, αν δεν έχεις τις χάνεις όλες. Βέβαια το ίδιο ισχύει και την γραμμή του ΟΤΕ.
    Ε τα υπόλοιπα είναι σχετικά. Αν έχεις vdsl μάλλον δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Όπως και να χει, μπορείς να την δοκιμάσεις, πάγιο δεν υπάρχει οπότε αν δεις ότι δεν σου αρέσει, μεταφέρεις τον αριθμό στο ΟΤΕ.
    Για το κόστος μπες στο site της modulus και δες πόσο χρεώνει το λεπτό. Υπολογίζοντας θα δεις αν σε συμφέρει ή όχι.

  2. #1352
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν μπορείς να πας τα πάντα εκεί. Από τους δύο αριθμούς που έχεις μπορείς να πας μόνο το msn. Κανένας πάροχος δεν δίνει μόνο internet, απαραίτητα πρέπει να έχεις και τηλέφωνο.
    Αν θες παραπάνω αριθμούς και κανάλια σε συμφέρει η Yuboto. Από αξιοπιστία έχει να κάνει και με το αν έχεις internet. Αν έχεις μιλάς, αν δεν έχεις τις χάνεις όλες. Βέβαια το ίδιο ισχύει και την γραμμή του ΟΤΕ.
    Ε τα υπόλοιπα είναι σχετικά. Αν έχεις vdsl μάλλον δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Όπως και να χει, μπορείς να την δοκιμάσεις, πάγιο δεν υπάρχει οπότε αν δεις ότι δεν σου αρέσει, μεταφέρεις τον αριθμό στο ΟΤΕ.
    Για το κόστος μπες στο site της modulus και δες πόσο χρεώνει το λεπτό. Υπολογίζοντας θα δεις αν σε συμφέρει ή όχι.
    Μπορείς να μεταφέρεις μόνο msn;

  3. #1353
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εφόσον θέλει να κρατήσει τη γραμμή, ναι. Αλλά μπορεί να βάλει ένα νέο MSN, να ζητήσει να γίνει αυτό κεφαλικό και το κεφαλικό MSN και μετά να κάνει τη μεταφορά. (Επίσης, αν δεν θες να κρατήσεις τη γραμμή, πρέπει πρώτα να καταργήσεις τα MSN και μετά να κάνεις μεταφορά του κεφαλικού σε voip.)
    hnesne

  4. #1354
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Νταξ δεν χρειάζεται να πάει τόσο μακριά αφού έτσι κι αλλιώς θα κάνει τηλέφωνα από την γραμμή μπορεί να κρατήσει το κεφαλικό και το msn. Το παραπάνω τον συμφέρει αν καταργήσει και το συμβόλαιο με τις απεριόριστες που λογικά έχει.
    Σε αυτή τη περίπτωση ναι, θα πρέπει να ορίσει σαν κεφαλικό το msn του fax που θα έχει ελάχιστη κίνηση και μεταφορά του παλιού κεφαλικού σε voip πάροχο ώστε να χρεώνεται ανά λεπτό.

  5. #1355
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Καλό ακούγεται. Όλα εξαρτώνται από το τρέχον συμβόλαιο θα έλεγα και πόσο εξαρτάται από τον υπάρχοντα ISDN εξοπλισμό.
    hnesne

  6. #1356
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Έχει sip trunk με τον ΟΤΕ.

  7. #1357
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Έχεις δίκιο, μπέρδεψα με τον Ραφαήλ που ρώταγε παραπάνω. Το κόστος του συμβολαίου παίζει ρόλο και το αν μπορεί να το υποβαθμίσει. Ισχύουν όσα έχεις γράψει
    hnesne

  8. #1358
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μίλησα με modulus, πήρα και προσφορά, έχω πλήρη εικόνα. Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται να έχω μόνο Ιντερνετ από κάποια εταιρεία. Αυτό θα ήταν ιδανικό. Πραγματικά αυτά που δίνουν οι εταιρείες IP τηλεφωνίας δεν παίζονται. 3 αριθμοί με δύο κανάλια ο κάθε αριθμός (αν κατάλαβα σωστά) και με κόστος πολύ χαμηλό. Wow!

    Στην περίπτωσή μου θα μπορούσε να παίξει και το εξής τρελό σενάριο. Το γραφείο είναι δίπλα στο πατρικό μου. Στο πατρικό εύκολα μπορώ να αναβαθμίσω σε 10/100. Εκεί υπάρχει τηλέφωνο έτσι και αλλιώς. Σκέφτομαι να πάρω ίντερνετ από εκεί και να το γυρίσω σε VOIP τηλεφωνία από Modulus ή Yuboto καταργώντας τελείως την COSMOTE. Νομίζω ότι μπορώ να τραβήξω και τα δύο νούμερα κεφαλικό και MSN, αν καταργήσω την γραμμή του ΟΤΕ.

    Τραβηγμένο σενάριο αλλά μπορεί να γίνει. Λιγάκι ασόβαρο, ίσως όχι και τόσο όμως. Πρακτικά μάλλον είναι η ευκολότερη λύση και σίγουρα η φτηνότερη. Το καλό που έχει είναι ότι μπορεί να γίνει η αλλαγή σε μηδενικό χρόνο. Φέρνω ιντερνετ στο switch μου από το router του πατρικού μου, έχω ίντερνετ και δίνοντας το ΟΚ σε Modulus για την μεταφορά είμαι online.

    Πηγαίνοντας στην IP τηλεφωνία δεν είναι λογικό να βγουν πια πακέτα με σκέτο ιντερνετ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νταξ δεν χρειάζεται να πάει τόσο μακριά αφού έτσι κι αλλιώς θα κάνει τηλέφωνα από την γραμμή μπορεί να κρατήσει το κεφαλικό και το msn. Το παραπάνω τον συμφέρει αν καταργήσει και το συμβόλαιο με τις απεριόριστες που λογικά έχει.
    Σε αυτή τη περίπτωση ναι, θα πρέπει να ορίσει σαν κεφαλικό το msn του fax που θα έχει ελάχιστη κίνηση και μεταφορά του παλιού κεφαλικού σε voip πάροχο ώστε να χρεώνεται ανά λεπτό.
    Σωστό, πολύ σωστό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gordonas : 21-04-18 στις 00:04.

  9. #1359
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Βασικά ναι μπορείς να το κάνεις, απλά να θυμάσαι, αν κάποιος κατεβάζει στο πατρικό σου και πιτάρει την γραμμή τότε θα έχεις πρόβλημα στα τηλέφωνα.
    Επίσης δεν θα μπορείς να βάλεις τον λογαριασμό της αναβαθισμένης πλέον γραμμή σου (κι άρα μεγαλύτερο πάγιο) στα έξοδα σου!
    Όχι δεν γίνεται να πάρεις μόνο internet, το θέμα πιστεύω είναι νομικής φύσης.
    Αν θυμάμαι καλά υπάρχει νόμος ή κανονισμός της ΕΕΤΤ που αναφέρει ότι η τηλεφωνική σύνδεση είναι υποχρεωτική για λόγους ασφαλείας.
    Τέλος ο μόνος που το κάνει είναι η Inalan που σου φέρνει οπτική μέσα στο χώρο κι αν θες παίρνεις τηλέφωνο.
    Έχει περιορισμένη κάλυψη, δες το site τους για περιοχές που καλύπτουν αν είσαι βέβαια Αττική.

  10. #1360
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    πάρε γραμμή ιντερνετ 100/10 με τηλέφωνο στο γραφείο σου... και δώσε απο εκεί... το τηλ στο πατρικό σου... και ιντερνετ... κανε και σωστή διαχείριση με ένα ρούτερ.. και είσαι κομπλέ!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  11. #1361
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάρε γραμμή ιντερνετ 100/10 με τηλέφωνο στο γραφείο σου... και δώσε απο εκεί... το τηλ στο πατρικό σου... και ιντερνετ... κανε και σωστή διαχείριση με ένα ρούτερ.. και είσαι κομπλέ!!!
    Έχω ήδη γραμμή 100/10 στο γραφείο μου. Το θέμα είναι ότι όταν έχεις γραμμή 100/10 πάει πακέτο με ένα ακριβό πάγιο που περιλαμβάνει και τηλεφωνία με δωρεάν χρόνους ομιλίας κτλ.

    Προφανώς και δεν είναι χαζοί οι πάροχοι και σε εγκλωβίζουν στην εταιρεία τους. Λογικό. ΚΑΝΕΙΣ δεν δίνει 100/10 με τηλεφωνική γραμμή χωρίς δωρεάν χρόνους ομιλίας κτλ, ώστε να έχει χαμηλό πάγιο. Το φτηνότερο που υπάρχει είναι 50/10 στην Cyta 29€.

    Μπορεί να γίνει μετάβαση σε Modulus η Yuboto σε συνδυασμό με ένα φτηνό 50/5 ή 50/10 αλλά είναι σπαζοκεφαλιά και θεωρώ απίθανο να μην έχω downtime.

    Γενικά μπλέξιμο. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο δεν γίνονται πιο ευέλικτοι οι κλασσικοί πάροχοι. Χρειάζεται να περάσουμε πλήρως σε ευρυζωνική; Είναι νωρίς ακόμα; Για ποιο λόγο να πρέπει να πληρώσω 17€ τον μήνα για να πάρω ένα αριθμό / ένα κανάλι ή 21€ για ένα αριθμό / δύο κανάλια στον ΟΤΕ; Ήδη δίνω 70€ τον μήνα για 100/10 και δύο αριθμούς / δύο κανάλια φωνής.

    Το 2018 δεν βρίσκω κανένα λόγο να υπάρχει κατειλημμένο νούμερο σε μικρομεσαία επιχείρηση. Με τα κοστολόγια που μπορούμε να έχουμε με την ευρυζωνική τηλεφωνία έπρεπε να γίνεται χαμός με τα πακέτα προς επαγγελματίες με αριθμούς και κανάλια φωνής. Ας μην ήταν τόσο χαμηλά όσο στα κοστολόγια των Yuboto/Modulus. Ας ήταν 50% ακριβότερα. Πάλι χαμός θα γινόταν. Τα δύο κανάλια φωνής δεν αρκούν σε κανέναν.

    Δεν ξέρω τι θα κάνω. Με φοβίζει η μετάβαση. Το πιο ασφαλές είναι να πάρω άλλο ένα MSN από COSMOTE και ας μείνω με δύο κανάλια φωνής. Μπορεί να μου την βαρέσει και να την κάνω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά ναι μπορείς να το κάνεις, απλά να θυμάσαι, αν κάποιος κατεβάζει στο πατρικό σου και πιτάρει την γραμμή τότε θα έχεις πρόβλημα στα τηλέφωνα.
    Επίσης δεν θα μπορείς να βάλεις τον λογαριασμό της αναβαθισμένης πλέον γραμμή σου (κι άρα μεγαλύτερο πάγιο) στα έξοδα σου!
    Όχι δεν γίνεται να πάρεις μόνο internet, το θέμα πιστεύω είναι νομικής φύσης.
    Αν θυμάμαι καλά υπάρχει νόμος ή κανονισμός της ΕΕΤΤ που αναφέρει ότι η τηλεφωνική σύνδεση είναι υποχρεωτική για λόγους ασφαλείας.
    Τέλος ο μόνος που το κάνει είναι η Inalan που σου φέρνει οπτική μέσα στο χώρο κι αν θες παίρνεις τηλέφωνο.
    Έχει περιορισμένη κάλυψη, δες το site τους για περιοχές που καλύπτουν αν είσαι βέβαια Αττική.
    Είδα τον τιμοκατάλογο της Inalan και πήγαν να με πάρουν τα κλάματα...100/100 με 28€, χωρίς τηλέφωνο. Ιδανικό για αυτό που συζητάμε. Μόνο μια λεπτομέρεια...Είμαι στην Πελοπόννησο. Η ειρωνεία είναι ότι το σπίτι μου στο Χαλάνδρι το καλύπτει. Με Inalan και Yuboto/Modulus είσαι κομπλέ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gordonas : 22-04-18 στις 17:52.

  12. #1362
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Ε αφού έχεις... κράτα του γραφείου... Κάνε του πατρικού σου μεταφορά στου γραφείου την γραμμή ή voip κάπου αλλού... Και δώσε απ το γραφείο ίντερνετ και τηλ... Στο πατρικό σου... ώστε να μην έχεις το πάγιο από κει.

    Αν μιλάς με εξωτερικό.. Και κινητα.. Κάνε με τον αριθμό του ΟΤΕ που έχεις ένα just call στην modulus... Και είσαι κομπλε

  13. #1363
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Το αναφέρω και εδώ:
    Σε επικοινωνία που είχα πριν λίγο με το εμπορικό τμήμα και για επαγγελματική αλλά και για οικιακή χρήση, διαθέτουν τα πακέτα ΜΟΝΟ τηλεφωνίας πχ Home Telephone L, με 2 κανάλια φωνής ΚΑΙ μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης πλέον.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #1364
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    To OPENVOX λοιπόν μετά από 15-20 ημέρες για κάποιο λόγο γίνεται unregistered. Όσα restart από το GUI και να του κάνεις δεν κάνει register. Υπάρχει μόνο μια λύση, να βγει από την μπρίζα για 1 λεπτό και μετά επανασύνδεση. Μετά από 5-10 λεπτά έχει γίνει register.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω για να το αποφύγω. Τουλάχιστον γνωρίζω τι συμβαίνει και ποια είναι η λύση. Το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Θα μένω για 15-20 λεπτά χωρίς τηλέφωνο μια φορά τις 15-20 ημέρες αλλά τουλάχιστον είναι ελεγχόμενο. Γεμίζει κάποιο buffer του και αποσυνδέεται; Είναι τυχαίο; Άγνωστο.

    Θα δοκιμάσω να του κάνω επανεκκίνηση μια φορά τις 15 ημέρες Σάββατο ή Κυριακή που το γραφείο είναι κλειστό, ώστε να δω πως συμπεριφέρεται.

    Δεν είμαι σίγουρος αν είναι θέμα του OPENVOX ή του OTE, νομίζω ότι είναι του ΟΤΕ. Την προηγούμενη φορά που το OPENVOX δεν έκανε register, το speedport του ΟΤΕ έκανε.

  15. #1365
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    To OPENVOX λοιπόν μετά από 15-20 ημέρες για κάποιο λόγο γίνεται unregistered. Όσα restart από το GUI και να του κάνεις δεν κάνει register. Υπάρχει μόνο μια λύση, να βγει από την μπρίζα για 1 λεπτό και μετά επανασύνδεση. Μετά από 5-10 λεπτά έχει γίνει register.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω για να το αποφύγω. Τουλάχιστον γνωρίζω τι συμβαίνει και ποια είναι η λύση. Το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Θα μένω για 15-20 λεπτά χωρίς τηλέφωνο μια φορά τις 15-20 ημέρες αλλά τουλάχιστον είναι ελεγχόμενο. Γεμίζει κάποιο buffer του και αποσυνδέεται; Είναι τυχαίο; Άγνωστο.

    Θα δοκιμάσω να του κάνω επανεκκίνηση μια φορά τις 15 ημέρες Σάββατο ή Κυριακή που το γραφείο είναι κλειστό, ώστε να δω πως συμπεριφέρεται.

    Δεν είμαι σίγουρος αν είναι θέμα του OPENVOX ή του OTE, νομίζω ότι είναι του ΟΤΕ. Την προηγούμενη φορά που το OPENVOX δεν έκανε register, το speedport του ΟΤΕ έκανε.
    Όπως το περιγράφεις δεν έχει καμιά σχέση με τον ΟΤΕ.
    Δες αν έχει σύνδεση στο δίκτυο.
    Εμένα πάει το μυαλό μου στο να κολλήσει ο οδηγός της κάρτας του, οπότε δεν μπορείς να βγεις προς τα έξω και να κάνεις register.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 91 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας