Σελ. 3 από 74 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 1110
  1. #31
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Οι όροι δεν βγήκαν από το μυαλό μου, αλλά υπάρχουν διεθνώς εδώ και χρόνια. Υπάρχουν 3 είδη raid ως προς την υλοποίηση:

    A. Hardware raid (τέτοια είναι συνήθως σε ακριβές PCI-X, PCI-e ή PCI κάρτες)
    - η υλοποίηση γίνεται σε hardware χωρίς να χρειάζεται ένας driver για κάθε λειτουργικό
    - όλα τα raid arrays φαίνονται σαν ενιαίοι φυσικοί δίσκοι από το επίπεδο BIOS και πάνω
    - μπορεί να γίνει εκκίνηση από το raid array χωρίς καμμία βοήθεια software

    Β. BIOS-assisted ή fake-hardware raid (τέτοια είναι συνήθως όλα τα ενσωματωμένα σε motherboard chipsets (nForce4, 5, Intel Ιχ-Μπιν-xxxx) καθώς και Silicon Image SI-3xxx, Promise PDC-20xxx κλπ.)
    - η υλοποίηση ΔΕΝ γίνεται σε hardware αλλά απαιτείται ένας ειδικός driver για κάθε λειτουργικό
    - όλα τα raid arrays φαίνονται σαν ενιαίοι φυσικοί δίσκοι από το επίπεδο BIOS και πάνω
    - μπορεί να γίνει εκκίνηση από το raid array με επιπλέον βοήθεια software για κάθε λειτουργικό

    Γ. Software raid (Dynamic disks, LVM κλπ.)
    - η υλοποίηση γίνεται πλήρως σε software και απαιτείται ένας ειδικός driver για κάθε λειτουργικό
    - όλα τα raid arrays ΔΕΝ φαίνονται σαν ενιαίοι φυσικοί δίσκοι από το επίπεδο BIOS και πάνω. Στο BIOS διακρίνονται οι ξεχωριστοί δίσκοι που απαρτίζουν ένα array
    - ΔΕΝ μπορεί να γίνει εκκίνηση από το raid array
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 28-05-07 στις 12:55.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #32
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    Ok, ευχαριστώ. Από bios assisted raid , δεν θα μπορώ να εγκαταστήσω το arch?

  3. #33
    Το avatar του μέλους aspirin
    aspirin Guest
    πολύ ωραίος οδηγός. Μήπως υπάρχει σε pdf για να είναι πιο ευκολη η εκτύπωση? Θέλω πολλά έτσι!!!!

    Μπράβο Wantilles. Θα το εφαρμόσω άμεσα.

  4. #34
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aspirin Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ ωραίος οδηγός. Μήπως υπάρχει σε pdf για να είναι πιο ευκολη η εκτύπωση? Θέλω πολλά έτσι!!!!

    Μπράβο Wantilles. Θα το εφαρμόσω άμεσα.
    Here you are.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails arch_linux.pdf  

    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #35
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    το "Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση" στο μενού "Tutorial Εργαλεία" δεν σε βοήθησε;

  6. #36
    Το avatar του μέλους aspirin
    aspirin Guest
    Είσαι κ ο πρώτος Wan. Αξίζεις πολλά μπράβο και πολλά ευχαριστώ.

    @ranger η εμφάνιση εκτύπωσης έχει το κακό ότι σου κρύβει τα spoiler. Με απο τέλεσμα να τυπώνεις χωρίς τις απαραίτητες εντολές.

  7. #37
    Το avatar του μέλους aspirin
    aspirin Guest
    Μια μικρή ερώτηση ακόμα.
    Στο λίνκ που δίνεις για τα images ποιό iso κατεβάζω για x86 πλατφόρμα? Στις διαθέσιμες επιλογές έχει:

    i686: full or base or ftpinstall
    x86_64: full or base or ftpinstall

  8. #38
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    i686.
    συνιστάται το base. το full δεν σου χρειάζεται όλο. θα βάλεις ότι θες εσύ.
    το ftpinstall είναι για να κατεβάσεις όλα τα προς εγκατάσταση πακέτα από τον ftp τους.

  9. #39
    Το avatar του μέλους aspirin
    aspirin Guest
    Thx ranger. Και μία ερώτηση ακόμα μια κ είσαι εδώ :-)))

    Τα πάρακάτω πακέτα θα χρειαστούν κατά την εγκατάσταση? Πρέπει να τα έχω σε κάποιο άλλο cd ή δεν είναι εντελώς απαραίτητα? Το λέω γιατί δε θα έχω άλλο υπολογιστή διαθέσιμο την ώρα της εγκατάστασης και εαν χρειαστεί κάτι θα είναι δύσκολο να το βρώ.
    x86
    ----> pacman-3.0.4-arch32.tgz
    ----> mc-utf8-4.6.1-arch32.tgz

  10. #40
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    κοίτα, εγώ έκανα την εγκατάσταση μου πριν τον οδηγό και έβαλα τον pacman που είχε μέσα το cd. Τώρα νομίζω ότι στο cd έχει τον 3.0.4-2 άρα από εκεί είσαι καλυμμένος
    τον mc μπορείς να τον έχεις σε κάποιο partition που θα το κάνεις mount μετά. Δεν είναι απολύτως απαραίτητος, εγώ δεν τον χρησιμοποιώ. Αν τον χρειαστείς αργότερα, ένα pacman -S mc-utf8 (αφού έχεις ενεργοποιήσει το community) και είσαι OK.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 30-05-07 στις 20:36.

  11. #41
    Το avatar του μέλους aspirin
    aspirin Guest
    Ωραία. Ετοιμάζομαι πυρετωδώς. Το βράδυ θα γίνει το ντού!:-)

  12. #42
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν ο καινούριος pacman υπάρχει (υποθέτω από όσα διαβάζω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει) ήδη μέσα στο καινούριο install image.

    Ο οδηγός δεν ανανεώθηκε σχετικά (και δεν θα ανανεωθεί) μέχρι να μου υποδείξετε ποιές (μικρο)αλλαγές έχουν γίνει στο καινούριο install image, στον installer.

    Όταν το κάνετε αυτό, θα ανανεωθεί σχετικά ο οδηγός, και θα απαλειφθεί και το κομμάτι για την εγκατάσταση του pacman 3.x αφού πλέον είναι ήδη μέσα και δεν χρειάζεται.

    Επίσης το πακέτο του mc-utf8 - πέραν του ότι χρειάζεται σε οποιοδήποτε σύστημα (γιατί δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θα έχει αρκετούς ψήφους για να υπάρχει έτοιμο στο community και να μην πρέπει να χτιστεί από το AUR) - είχε τριπλό σκοπό:

    1. τον καιρό εκείνο, ακόμα και να είχε αρκετούς ψήφους και να υπήρχε έτοιμο στο community, ήταν χτισμένο με την slang 1.x. Στο μεταξύ είχε περάσει στο σύστημα η slang 2.x και δεν δούλευε ο mc-utf8 αν δεν ξαναχτιζόταν με την 2.x.

    2. Λειτουργούσε σαν ένα πρώτο τεστ ότι έχει περαστεί σωστά ο καινούριος pacman 3.x.

    3. Λειτουργούσε σαν ένα πρώτο τεστ ότι έχει στηθεί σωστά το τοπικό repository.

    Οι λόγοι 1 και 2 μπορεί να μην ισχύουν πια, αλλά ο 3 ισχύει και θα συνεχίζει να ισχύει. Μην ξεχνάτε ότι το τοπικό repository είναι ο πιο εύχρηστος τρόπος για να έχετε όσα πακέτα χρειάζεστε που δεν υπάρχουν στο community αλλά μόνο στο AUR.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 31-05-07 στις 01:18.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #43
    Το avatar του μέλους aspirin
    aspirin Guest
    Κόλλησα εκεί που εγκαθίστανται τα πακέτα του kde. Μερικά δε μπορεί να τα βρεί όπως το gtk-qt-engine kbiff. Χρησιμοποιώ το mirror belnet.be και έναν άλλο. Από την άλλη δεν θέλω να εγκαταστήσει τα πάντα από το kde. Τί κάνω?

  14. #44
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aspirin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κόλλησα εκεί που εγκαθίστανται τα πακέτα του kde. Μερικά δε μπορεί να τα βρεί όπως το gtk-qt-engine kbiff. Χρησιμοποιώ το mirror belnet.be και έναν άλλο.
    Είναι προφανώς μόνο στο AUR οπότε πρέπει να τα χτίσεις μόνος σου αυτά τα πακέτα.

    Καλό είναι να μην συνδυάζεις mirrors αλλά να χρησιμοποιείς έναν κάθε φορά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aspirin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη δεν θέλω να εγκαταστήσει τα πάντα από το kde. Τί κάνω?
    Τίποτα.

    Τα πακέτα του KDE είναι μεγάλα και μονολιθικά. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

    Μπορείς όμως να πας στο Gnome που από τη φύση του δεν έχει άχρηστα και επαναλαμβανόμενα, επικαλυπτόμενα πράγματα (π.χ. 3 editors ενώ χρειάζεσαι μόνο έναν κλπ.).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #45
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aspirin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κόλλησα εκεί που εγκαθίστανται τα πακέτα του kde. Μερικά δε μπορεί να τα βρεί όπως το gtk-qt-engine kbiff. Χρησιμοποιώ το mirror belnet.be και έναν άλλο. Από την άλλη δεν θέλω να εγκαταστήσει τα πάντα από το kde. Τί κάνω?
    τα πακέτα αυτά υπάρχουν στο AUR. Δεν τα εγκαθιστάς με pacman αλλά ή χειροκίνητα, ή με κάποιο από τα προγραμματάκια που υπάρχουν (εγώ χρησιμοποιώ το AURBUILD).

    Για mirror βάλε το ntua. Πολύ καλές ταχύτητες και ενημερωμένο.

    Για το KDE φυσικά και δεν είναι ανάγκη να πας σε Gnome. Όταν κάνεις pacman -S kde σε ρωτάει αν θες όλο το group. Αν του πεις ότι σε ρωτάει τι θες να εγκαταστήσει.
    Αν θες ακόμα μεγαλύτερη παραμετροποίηση του KDE, βάζεις το KDEmod όπου μπορείς να περάσεις μόνο τα προγράμματα που θες εσύ (έχει και κάποια παραπάνω εφέ αν τα θες).
    Τόσο απλά...

    (για το KDEmod δες εδώ και εδώ)

Σελ. 3 από 74 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 322
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-11, 14:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας