Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Καλημέρα σε όλους,

    για μια άλλη φορά θα ήθελα τα φώτα σας.

    Θέλω να έχω ένα ελληνικό voip νούμερο (Αθήνας) για να με καλούν με αστική χρέωση φίλοι και συγγενείς από Ελλάδα. Είχα πάρει (και έχω ακόμα) ένα νούμερο από την viva.gr αλλά δεν έχω μείνει ενθουσιασμένος με την ποιότητα της voip κλήσης. Ακούγεται σχετικά μπουκωμένη η γραμμή και μερικές φορές αν μιλάνε και οι 2 ταυτόχρονα χάνονται κάποια λόγια κλπ κλπ. Με λίγα λόγια είναι σίγουρα χειρότερη από την γραμμή τηλεφώνου που μου δίνει ο πάροχός μου (voip και αυτό αλλά το διαχειρίζεται το modem του παρόχου) και γενικότερα χειρότερη από όπως πρέπει να είναι μια σωστή γραμμή τηλεφώνου (όχι πολύ αλλά είναι).

    Οπότε τα παραπάνω με κάνουν να πιστέψω ότι δεν είναι θέμα voip (σαν τεχνολογία) αλλά απλά η viva δεν είναι όσο καλή θα ήθελα. Μπορεί να φταίει ότι δεν έχω κάνει και εγώ κάποια σωστή ρύθμιση στο voip τηλέφωνό μου αλλά αυτό μου φαίνεται το λιγότερο πιθανό.

    Το voip τηλέφωνό μου είναι το Siemens Gigaset C610 IP.

    Έχετε να προτείνετε κάποιον voip provider με καλή ποιότητα που να δίνει νούμερα Αθήνας με κόστος 2-3 ευρώ το μήνα;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Σπύρος
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Έχω πάνω από 10 γραμμές στην viva χωρίς πρόβλημα στην ποιότητα. Για δες τις ρυθμίσεις σου. Έχεις βάλει ως sever τον VoIP.viva.gr ,τι codec έχεις ενεργοποιημένα; g729 ή g711. Αν θες ακουστική ποιότητα ρυθμίζεις σε g711 και το Siemens και την viva

    - - - Updated - - -

    Επίσης και ή Modulus.gr δίνει νούμερα

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω πάνω από 10 γραμμές στην viva χωρίς πρόβλημα στην ποιότητα. Για δες τις ρυθμίσεις σου. Έχεις βάλει ως sever τον VoIP.viva.gr ,τι codec έχεις ενεργοποιημένα; g729 ή g711. Αν θες ακουστική ποιότητα ρυθμίζεις σε g711 και το Siemens και την viva
    Δοκίμασα και το g711 με τα ίδια αποτελέσματα. Το έβαλα στο c610
    Από τη μεριά της viva (web interface) πως διαλέγω τον προτιμώμενο codec;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #5
    Εγγραφή
    22-04-2014
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους,

    για μια άλλη φορά θα ήθελα τα φώτα σας.

    Θέλω να έχω ένα ελληνικό voip νούμερο (Αθήνας) για να με καλούν με αστική χρέωση φίλοι και συγγενείς από Ελλάδα. Είχα πάρει (και έχω ακόμα) ένα νούμερο από την viva.gr αλλά δεν έχω μείνει ενθουσιασμένος με την ποιότητα της voip κλήσης. Ακούγεται σχετικά μπουκωμένη η γραμμή και μερικές φορές αν μιλάνε και οι 2 ταυτόχρονα χάνονται κάποια λόγια κλπ κλπ. Με λίγα λόγια είναι σίγουρα χειρότερη από την γραμμή τηλεφώνου που μου δίνει ο πάροχός μου (voip και αυτό αλλά το διαχειρίζεται το modem του παρόχου) και γενικότερα χειρότερη από όπως πρέπει να είναι μια σωστή γραμμή τηλεφώνου (όχι πολύ αλλά είναι).

    Οπότε τα παραπάνω με κάνουν να πιστέψω ότι δεν είναι θέμα voip (σαν τεχνολογία) αλλά απλά η viva δεν είναι όσο καλή θα ήθελα. Μπορεί να φταίει ότι δεν έχω κάνει και εγώ κάποια σωστή ρύθμιση στο voip τηλέφωνό μου αλλά αυτό μου φαίνεται το λιγότερο πιθανό.

    Το voip τηλέφωνό μου είναι το Siemens Gigaset C610 IP.

    Έχετε να προτείνετε κάποιον voip provider με καλή ποιότητα που να δίνει νούμερα Αθήνας με κόστος 2-3 ευρώ το μήνα;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Σπύρος

    Έχοντας εμπειρία χρήσης viva, yuboto, modulus (την πρώτη πάνω από 3 χρόνια, τη δεύτερη 1 χρόνο, την τρίτη μισό χρόνο), θα απόφευγα οπωσδήποτε την πρώτη (είχε ανεκτό ήχο μεν - αλλά κάκιστη δικτυακή και τηλεφωνική εμπειρία διαχείρισης των χρεώσεων - έχασα αρκετά χρήματα από το πάρε δώσε μαζί τους), με τη δεύτερη μέχρι τώρα είμαι αρκετά οκ, με την τρίτη, ναι μεν έχω λίγο διάστημα χρήσης της, έχω όμως αντιληφθεί μικροζητήματα που μπορεί να με προβληματίσουν.

    Σαν χρήστης τηλεφωνίας voip, έχοντας κάποια εμπειρία πλέον, εκτιμώ ότι η πρώτη είναι πλέον ένα από τα πολλά κομμάτια σε δικτυακή πολυκαταστηματική/πολυπροσπάθεια/brand name, κάπου χάνεται το τμήμα τηλεφωνίας σε άλλα του ίδιου brand name... ομπρέλα αυτού του brand name =εισιτήρια ταξιδιών κι εκδηλώσεων + δικτυακού συστήματος πληρωμών + κι άλλα... Η δεύτερη πρέπει να είναι "προσωπική επιχείρηση" ή υπόθεση λίγων ανθρώπων (σχετικών με το voip) και το προσπαθούν αρκετά θα έλεγα, θέλουν να φτιάξουν όνομα στην αγορά. Η τρίτη νομίζω ότι απευθύνεται σε μεγάλες επιχειρήσεις, οπότε σαν απλός οικιακός χρήστης θα την αδικούσα αν δοκίμαζα να την κρίνω.

    Σήμερα έχουν βγει voip τηλεφωνικές συσκευές με νέα τσιπάκια στο hardware τους, έχουν πολύ καλή ποιότητα ήχου (HD), π.χ. οι yealink .. που πιθανά θα σε βοηθήσουν στο ζήτημα που θίγεις, σε σημαντικό βαθμό.
    Υπόψη ότι η ετήσια χρέωση του τηλεφωνικού αριθμού και οι μετακινήσεις σε διάφορους voip παροχείς στοιχίζουν κάπως.

    (υγ. τα παραπάνω είναι εντυπώσεις ενός οικιακού χρήστη - κι όχι επαγγελματία της voip)

  6. #6
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Εχω δουλέψει την viva -περιπου 2,5 χρονια- και την yuboto -καποιους μηνες τωρα-, χωρις να διαπιστώσω προβλήματα στην ποιότητα του ήχου.
    Χρησιμοποιώ ενα παλιό, πιθανότατα μαϊμού, Linksys Pap2 που ειχα αγοράσει απο το ebay
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ήδη το ψάχνω το ζήτημα και έχω επικοινωνήσει με τις εταιρείες που αναφέρατε.
    Θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου τις επόμενες μέρες που από ότι φαίνεται θα καταλήξω στο τι θα κάνω/που θα πάω.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #8
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    προσωπικά χρησιμοποιώ www.ephone.gr και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Θα γράψω μερικές γραμμές για την εμπειρία μου:

    viva: μέτρια ποιότητα, πολύ ακριβή (3 φορές πάνω από τον ανταγωνισμό) και με κουτοπόνηρες πολιτικές. Αυτόματη ανανέωση 2χρονου συμβολαίου με 1 και μόνο ενημερωτικό email (στο τέλος 2χρονου συμβολαίου ενώ ο αριθμός είχε να χρησιμοποιηθεί για μήνες) και ενώ δεν υπήρχαν τα απαραίτητα λεφτά στον λογαριασμό. Για την ακρίβεια υπήρχαν πολύ λίγα γιατί δεν σκόπευα να τον ανανεώσω. Το ανανέωσαν με το ζόρι, παίρνοντας ότι υπόλοιπο είχα και βάζοντας αρνητικό υπόλοιπο για ότι δεν υπήρχε! Τώρα τι θα πάρουν για το αρνητικό υπόλοιπο, να μην το αναλύσω.

    Με λίγα λόγια, ακριβή, με μέτρια ποιότητα και εταιρεία που κοιτάζει να στα πάρει (βασιζόμενη σε όρους πολύ βολικούς γι'αυτή) και όχι απαραίτητα να σε εξυπηρετήσει. Μόνο και μόνο για το τελευταίο θα τους έβαζα ένα μεγάλο Χ όπως και έκανα.

    yuboto: Ζήτησα testing λογαριασμό. Μου απάντησαν ότι μπορώ να πάρω συνδρομή για 1 χρόνο και αν δε μείνω ικανοποιημένος να μου επιστρέψουν τα λεφτά μου πίσω. Δεν είχα ιδιαίτερη διάθεση να μπω σε μια τέτοια διαδικασία όταν άλλες εταιρείες μου δίναν κατευθείαν testing λογαριασμό. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Ας προσπαθούσαν περισσότερο.

    modulus: Μου έδωσαν κατευθείαν testing λογαριασμό χωρίς να ζητάνε καμία δέσμευση για να δοκιμάσω τις υπηρεσίες τους. Μου έβαλαν και οι άνθρωποι 2 ευρώ για εξερχόμενες κλήσεις χωρίς προφανώς να μου ζητήσουν να τα πληρώσω (τελικά δεν τα χρησιμοποίησα). Εξαιρετική εξυπηρέτηση μέσω email. Τόσο καλή που ένιωθα άσχημα που τους έπρηζα με ερωτήσεις για ρυθμίσεις και λεπτομέρειες ενώ οι άνθρωποι μου είχαν δώσει ένα δωρεάν testing λογαριασμό. Τελικά έκλεισα σε αυτούς αφού ήταν και καλή η ποιότητα VoIP (καλύτερη από την viva), σχεδόν 3 φορές φθηνότεροι από τη viva (με ετήσιο συμβόλαιο & όχι 2ετές) και εξαιρετική εξυπηρέτηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 01-08-15 στις 11:22.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-17, 01:41
  2. VOIPYO: VOIP provider με χρεωση 0,006 € το λεπτό σε κινητά!
    Από kbitsik στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 224
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-16, 12:26
  3. 3ds max 2010 πρόβλημα με ελληνικά
    Από xri_xanth στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-14, 21:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας