Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Καλησπέρα σε όλους.

    Μίνι εισαγωγή : Μετά από πάνω από 3 δεκαετίες (!) η γιαγιά μου είπε να βγάλει στην σύνταξη την παλιά της τοστιέρα,μια ΣΕΒ θωρηκτό. Συμπλήρωσε ένσημα με άλλα λόγια η καημένη η τοστιέρα , η λαβή ράγισε, οι πλάκες τα ψιλοπαιξαν, οι αντιστάσεις αργούνε πολύ...

    Απαραίτητα χαρακτηριστικά (με σειρά προτεραιότητας):

    1. Να είναι ποιοτική
    2. Οι πλάκες να είναι αντικολλητικές και αφαιρούμενες
    3. Να είναι ευμεγέθης
    4. Να κάνει 3 σε 1 : Τόστ,γκριλ,bbq να ανοίγει δηλαδή η πάνω πλάκα σε 180 μοίρες
    5. Να είναι δυνατή (ιδιαίτερα χρήσιμο σε bbq) και να ζεσταίνει γρήγορα,και να έχει θερμοστάτη με "σκάλες"
    6. Λυχνία λειτουργίας,που θα σβήνει όταν πιάσει θερμοκρασία
    7. "Χωροταξικές" ευκολίες,όπως να στέκεται όρθια ή/και να μαζεύει το καλώδιο της καλούμπα στο "σασί" της θα συνεκτιμηθούν θετικά
    8. Οτιδήποτε άλλο χρήσιμο (αν και δεν νομίζω να άφησα και τίποτα)




    Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 3 :

    http://www.skroutz.gr/s/276864/Delonghi-CG196.html

    http://www.skroutz.gr/s/6034471/Sing...ill-T04-1.html

    Η συγκεκριμένη Singer,έχει κεραμικές πλάκες,αυτό είναι καλύτερο ή χειρότερο?

    http://www.e-shop.gr/tostiera-grill-...l-p-HAP.206606


    Εύρος τιμών,κοντά στο 50άρικο.


    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, και για τις συμβουλές σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.314
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Σούπερ θέμα!

    Έχω αυτήν, την είχα πάρει κάτω από 50ρικο σε προσφορά του ίδιου μαγαζιού, αν δεις έχει πολλές μαζεμένες να δεις και να διαλέξεις και σε αυτά τα είδη μπορεί να βρεις μεγάλες διαφορές από μαγαζί σε μαγαζί.

    Κάνει τα 1, 2, 3 και 4 που θέτεις. Μειονέκτημα ότι δεν έχει το 6, ένδειξη δηλαδή για το πότε είναι σε φάση off ο θερμοστάτης.

    Ως προς το 5, την έχω χρησιμοποιήσει λίγες φορές για σουβλάκια, μπιφτέκια και συναφή, ακριβώς γιατί δεν είναι τόσο δυνατή όσο θα ήθελα. Στην τέρμα ρύθμιση (3) όταν δουλεύει ο θερμοστάτης είναι ΟΚ, αν πέσει και μέχρι να ξαναπάρει μπρος είναι της υπομονής. Αν όμως έχεις κέφι και όρεξη, δεν είναι πρόβλημα. Δεν ξέρω όμως να σου πω κι αν υπάρχουν άλλες της ίδιας κατηγορίας που είναι πιο δυνατές.

    Για το 7, στέκεται μεν όρθια, αλλά δεν έχει πρόβλεψη για το καλώδιο, μόνο νομίζω ένα σφιχτηράκι ενσωματωμένο στο ίδιο το καλώδιο. Λογικό, γιατί ανεβάζει πολύ θερμοκρασία στο σασί της και θα ήταν χαζό να τυλίξει κάποιος το καλώδιο. Στη λαβή δεν υπάρχει πρόβλημα με τη θερμοκρασία.

    Ειδική μνεία για το 3. Θα την προτιμούσα λίγο πιο βαθειά, να χωρά μέσα ολόκληρο το σουβλάκι-γίγας, τώρα πρέπει να τα συμπιέζω λίγο για να ψήνονται μέχρι τις άκρες.

    Άλλο χαρακτηριστικό, ότι οι πλάκες είναι εναλλάξιμες (η πάνω μπαίνει κάτω και αντίστροφα) και έχουν αυλάκι γύρω-γύρω που καταλήγει σε ένα στόμιο για τη συλλογή των ζουμιών. Μόνο που όταν είναι ανοιχτή θες 2 δοχεία αντδιαμετρικά, ένα από κάθε πλάκα, ακριβώς γιατί είναι εναλλάξιμες.

    Θέλει λίγο συνήθεια, ειδικά στα τοστ, γιατί μόλις ανεβάσει θερμοκρασία μετά από λίγο τα ψήνει απότομα, ειδικά αν μιλάμε για ψωμί με χημικά, όπως "τοστάκι", "10" και τα άλλα αντίστοιχα. Σε αραβικές πίτες, τορτίγιες, κανονικά ψωμιά, κανένα πρόβλημα.

    Edit: Την Singer καλοβλέπω, ακριβώς επειδή είναι κεραμικές οι πλάκες, ίσως ζορίζονται λίγο να ζεσταθούν αρχικά αλλά καθαρίζονται πιο εύκολα. (τη δική μου την κάνω με μια χαρτοπετσέτα μετά από κάθε ψήσιμο και στο πλυντήριο αφού ψήσω κρεατικό/λαχανικό)
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Σούπερ θέμα!

    Έχω αυτήν, την είχα πάρει κάτω από 50ρικο σε προσφορά του ίδιου μαγαζιού, αν δεις έχει πολλές μαζεμένες να δεις και να διαλέξεις και σε αυτά τα είδη μπορεί να βρεις μεγάλες διαφορές από μαγαζί σε μαγαζί.

    Κάνει τα 1, 2, 3 και 4 που θέτεις. Μειονέκτημα ότι δεν έχει το 6, ένδειξη δηλαδή για το πότε είναι σε φάση off ο θερμοστάτης.

    Ως προς το 5, την έχω χρησιμοποιήσει λίγες φορές για σουβλάκια, μπιφτέκια και συναφή, ακριβώς γιατί δεν είναι τόσο δυνατή όσο θα ήθελα. Στην τέρμα ρύθμιση (3) όταν δουλεύει ο θερμοστάτης είναι ΟΚ, αν πέσει και μέχρι να ξαναπάρει μπρος είναι της υπομονής. Αν όμως έχεις κέφι και όρεξη, δεν είναι πρόβλημα. Δεν ξέρω όμως να σου πω κι αν υπάρχουν άλλες της ίδιας κατηγορίας που είναι πιο δυνατές.

    Για το 7, στέκεται μεν όρθια, αλλά δεν έχει πρόβλεψη για το καλώδιο, μόνο νομίζω ένα σφιχτηράκι ενσωματωμένο στο ίδιο το καλώδιο. Λογικό, γιατί ανεβάζει πολύ θερμοκρασία στο σασί της και θα ήταν χαζό να τυλίξει κάποιος το καλώδιο. Στη λαβή δεν υπάρχει πρόβλημα με τη θερμοκρασία.

    Ειδική μνεία για το 3. Θα την προτιμούσα λίγο πιο βαθειά, να χωρά μέσα ολόκληρο το σουβλάκι-γίγας, τώρα πρέπει να τα συμπιέζω λίγο για να ψήνονται μέχρι τις άκρες.

    Άλλο χαρακτηριστικό, ότι οι πλάκες είναι εναλλάξιμες (η πάνω μπαίνει κάτω και αντίστροφα) και έχουν αυλάκι γύρω-γύρω που καταλήγει σε ένα στόμιο για τη συλλογή των ζουμιών. Μόνο που όταν είναι ανοιχτή θες 2 δοχεία αντδιαμετρικά, ένα από κάθε πλάκα, ακριβώς γιατί είναι εναλλάξιμες.

    Θέλει λίγο συνήθεια, ειδικά στα τοστ, γιατί μόλις ανεβάσει θερμοκρασία μετά από λίγο τα ψήνει απότομα, ειδικά αν μιλάμε για ψωμί με χημικά, όπως "τοστάκι", "10" και τα άλλα αντίστοιχα. Σε αραβικές πίτες, τορτίγιες, κανονικά ψωμιά, κανένα πρόβλημα.

    Edit: Την Singer καλοβλέπω, ακριβώς επειδή είναι κεραμικές οι πλάκες, ίσως ζορίζονται λίγο να ζεσταθούν αρχικά αλλά καθαρίζονται πιο εύκολα. (τη δική μου την κάνω με μια χαρτοπετσέτα μετά από κάθε ψήσιμο και στο πλυντήριο αφού ψήσω κρεατικό/λαχανικό)
    ευχαριστώ πολύ jap

    ωραία αυτή η tefal, στο θέμα ποιότητας συγκεκριμένα με γεμίζει το μάτι πιο πολύ απο αυτές που σκέφτομαι εγώ, αλλά ξεφεύγει σε τιμή δυστυχώς (και οι πλάκες είναι λιγουλάκι στενές)

    για το κεραμικό Singer που ανέφερες, και γώ σκέφτηκα οτι θα καθαρίζονται εύκολα (μεγάλο συν αυτό μιας και την τοστιέρα θα την δουλεύει η γιαγιά μου), αλλά όταν λές οτι θα ζεσταίνονται πιο δύσκολα... αυτό λίγο με κακοφαίνεται, το κεραμικό κατα κανόνα αργεί πιό πολύ? και άπαξ και ζεσταθεί, πόσο καλά κρατάει την θερμότητα του,σε σχέση με τις συμβατικές πλάκες,χειρότερα ή καλύτερα?

    για το δε καλώδιο,καλά εξυπακούεται, μόνο για αποθήκευση είναι να μαζεύει στο σασί, με την ζέστη που βγάζουν έτσι και το τυλίξει κανείς με το που το βγάλει απ την πρίζα,πάει το καλώδιο θα λιώσει

    τα Delonghi γενικά σαν ποιότητα σε τέτοιες συσκευές τι λένε? εμένα δεν με γεμίζει το μάτι ούτε σαν brand ούτε και η συγκεκριμένη,αλλά η γιαγιά οταν της την έδειξα της άρεσε περισσότερο,γιατί δεν ήξερε -ούτε και γώ - οτι η Singer βγάζει τοστιέρες και δεν τις πήρε με καλό μάτι...

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.314
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εντάξει, η γιαγιά ξέρει τη μάρκα από τις ραπτομηχανές. Σαν τον πεθερό μου που του έλεγα να πάρει ό,τι TV θέλει εκτός από Sony και τώρα τη λούζεται.

    Δεν έχω μέτρο σύγκρισης, γιατί μέχρι να πάρω την tefal είχα βγάλει blr κάμποσες μικρότερες, όχι τόσο μεγάλη. Για το κεραμικό υποθέτω ότι αργεί, από κάτι τηγάνια που πήρα, δεν ξέρω τι συμβαίνει γενικά.
    hnesne

  5. #5
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτή https://www.skroutz.gr/s/4781945/Izzy-TG-03.html πήρα σχετικά πρόσφατα και τη βρίσκω μια χαρούλα!
    Το καλό ότι έχει ανεξάρτητη ρύθμιση στις πλάκες, που είναι αποσπώμενες και χωράει 4 τοστ άνετα, τα οποία τα ξεροψήνει σε 3 λεπτά.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  6. #6
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βρισκομαι στην ιδια διαδικασια αναζητησης.
    Δυο επιπλεον χαρακτηριστικα που μου φανηκαν χρησιμα ειναι,
    1. οι πλακες διπλης οψης (επιπεδη και τυπου γκριλ)
    2. η ξεχωριστη ρυθμιση θερμοκρασιας σε ανω και κατω πλακα.
    Οι μονες που τα συγκεντρωναν, μαζι με καθετη αποθηκευση κλπ, ειναι αυτες:
    1. Μια ασχημη αλλα σε σχετικα νορμαλ τιμη Singer.
    2. Μια πανακριβη λυση αλλα σιγουρα πιο εμφανισιμη Bosch.
    Η πρωτη με κεραμικες, η δευτερη μα αλουμινενιες πλακες, αλλες βασικες διαφορες δεν εντοπισα, και φυσικα το design.
    Εσυ ποια πηρες τελικα artemius?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kontinos : 19-08-15 στις 17:07.

Παρόμοια Θέματα

  1. Portable προγράμματα. Ποιά είναι η γνώμη σας;
    Από Skakinen στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-15, 08:56
  2. Με ποια συσκευή σε ποιά εταιρία να φτασει η αναγνωριση κλησης στο pc?
    Από thorik στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-15, 18:41
  3. επιλογη μητρικης για amd...ποια απο τις 3;
    Από ethnik471 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-14, 00:31
  4. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-14, 14:06
  5. Ποια μητρική να επιλέξω ?
    Από DjTony στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-14, 15:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας