Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Καλησπερα,
    Επειδη ειναι πολλα αυτα που θελω να πω/ρωτησω μπαινω κατευθειαν στο θεμα:
    Πριν απο 1μιση μηνα περιπου εκανα αναβαθμιση απο 4 mbps στα 50.Επειδη η περιοχη ειναι σχετικα αραιοκατοικημενη η αποσταση μου απο τον υπαιθριο κατανεμητη (vdsl καμπινα) ειναι 1400 περιπου μετρα οποτε στον κατανεμητη επιανε max 30 mbps.Ο τεχνικος του οτε που ηρθε διαπιστωσε οτι το προβλημα ειναι στην εσωτερικη καλωδιωση μιας και στον κατανεμητη συγχρονιζε στα 30 mbps σε vdsl2 ενω μες το σπιτι συγχρονιζε σε adsl2+ στα 11 mbps.Φωναξα εναν ηλεκτρολογο και πραγματι ειδε οτι υπαρχει προβλημα.Στην επομενη επισκεψη, μας εφερε καλωδιο cat 7 επειδη δε μπορουσαμε να κανουμε κατι με την υπαρχουσα καλωδιωση.Εκανε ενα δοκιμαστικο ελεγχο με το καινουργιο καλωδιο και συγχρονιζε στα 21 mbps Ομως με τιποτα δε δουλευε ο συναγερμος.Οταν καταφεραμε να τον κανουμε να δουλεψει ο συγχρονισμος μια πηγαινε στα 16 και μια στα 19 , παντα σε vdsl 2.O συναγερμος δεν πρεπει να εχει φιλτρο και χρησιμοποιει την τηλεφωνικη συνδεση.Ο ηλεκτρολογος μου φανηκε οτι τα μασουσε λιγο.Μια ελεγε οτι φταει ο συναγερμος και μια ελεγε οτι ο οτε κανει κατι με τους κομβους του και σε αυτον οφειλεται ο διαφορετικος συγχρονισμος καθε φορα (Αληθευει αυτο? Γιατι απο τα 16 συγχρονισμο στα 19 μου φαινεται μεγαλη διαφορα).Τελικα επειδη δεν εμεινα ευχαριστημενος με το καινουργιο καλωδιο και επειδη δε μπορεσαμε να το διωχευτευσουμε απο εκει που επρεπε ,δε το εγκατεστησα.Τα ξανασυνεδεσε οπως ηταν και απο εκει που ηταν σε adsl2+ τωρα εχει μεινει στα 18 mbps σε vdsl2 με αποσυνδεσεις οχι με την εννοια να αναβοσβηνει το ρουτερ, αλλα οι ενδοιξεις του ρουτερ να παραμενουν σταθερες, ομως οι σελιδες λενε "ο ιστοτοπος δεν ειναι διαθεσιμος" και απο κατω κατι μηνυματα με dns που δε πολυ καταλαβα.Ο ηλεκτρολογος ειπε οτι σε δυο μερες θα ξαναπαει στο φυσιολογικο.
    Οποτε οι ερωτησεις ειναι οι εξης:
    Αν βαλω φιλτρο στο συναγερμο (Χωρις να ξερω αν ηδη εχει) , θα βελτιωθει καπως η κατασταση?
    Υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερω το ιντερνετ απο τον κατανεμητη μεχρι το σπιτι χωρις να σκαψω για να φερω το καινουργιο καλωδιο,γιατι πρεπει να σκαφτει μεγαλο μερος του τοιχου και γενικα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια (πχ μεσω κεραιας)?***
    Μηπως θα ηταν καλυτερα να εχω το συναγερμο σαν καρτοκινητο για να μην επηρεαζεται το ιντερνετ?
    Οταν αποσυνεδεε το συναγερμο το ιντερνετ παλι δεν ηταν σταθερο δλδ πηγαινει απο 18 mbps μεχρι 22 στο συγχρονισμο απο τα στατιστικα του ρουτερ.(Η συνδεση με τον κατανεμητη ηταν μεσω του cat 7 καλωδιου που εφερε).

    *** Επειδη το σπιτι ειναι μονοκατοικια ο κατανεμητης βρισκεται σε μια εξωτερικη ντουλαπα στα 35 περιπου μετρα απο το σπιτι.
    Παρακατω παραθετω τα στατιστικα του ρουτερ μετα απο μια επανεκκινηση και μια εικονα για το πως περιπου ειναι η σχετικη θεση, κατανεμητη,σπιτιου
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο 2015-07-22, 7.24.03 PM.png 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  62,3 KB 
ID: 158513Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  katanemitis.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  10,8 KB 
ID: 158514
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος __Christos__ : 22-07-15 στις 19:30.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-08-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σου συστήνω να διαβάσεις αυτό
    https://www.cyta.com.cy/mp/informati...oadband_GR.pdf

    Θα βρεις την απάντηση στο πρόβλημα σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου συστήνω να διαβάσεις αυτό
    https://www.cyta.com.cy/mp/informati...oadband_GR.pdf

    Θα βρεις την απάντηση στο πρόβλημα σου.
    Ευχαριστω πολυ, θα το κοιταξω

    - - - Updated - - -

    Διαβασα τον οδηγο που αναφερες και εχω τις ακολουθες αποριες:

    Ο ηλεκτρολογος ειχε πει οτι το προβλημα ειναι μεταξυ του κατανεμητη και της ρεγκλετας του σπιτιου.Συγκεκριμενα ειχε πει οτι βρηκε αντισταση 8 αμπερ το οποιο δεν ειναι φυσιολογικο και για αυτο υπαρχει και το προβλημα.Αφου τελικα δεν εγκαταστησαμε το καινουργιο καλωδιο , εβαλε τα πραγματα οπως ηταν και ειπε οτι τωρα παρακαμψε καποια κομματια της καλωδιωσης (δε πολυκαταλαβα γιατι δεν ηταν και πολυ ξεκαθαρος) και για αυτο συγχρονιζει ακομα σε vdsl αλλα σε δυο μερες θα ξαναπεσει ή αν παρει υγρασια το καλωδιο.Πως γινεται πριν να μην επιανε και τωρα να πιανει το σημα vdsl?.Επισης νομιζω οτι ειπε οτι στη πριζα που ειναι το ρουτερ ειναι και η κεντρικη πριζα αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Εγω λοιπον σε αυτη τη πριζα εχω το vdsl splitter το τηλεφωνο και το modem.Σε καμια αλλη πριζα δεν υπαρχει τηλεφωνο.Επισης ειναι συνδεδεμενες καποιες απο τις πριζες που υπαρχουν στο σπιτι αλλα δεν ηξερε ποιες ειναι και ποιες οχι.Ο συναγερμος επειδη βρισκεται διπλα στη ρεγκλετα νομιζω συνδεεται απευθειας με αυτη μεσω του καλωδιου τηλεφωνιας.

    Υποθετοντας οτι ειμαι συνδεδεμενος στην κεντρικη πριζα του σπιτιου (που πιθανοτα ειμα) πως προχωραω για την επιλυση του προβληματος?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-18, 11:11
  2. VDSL στην Σινδο Θεσσαλονικης
    Από xazobiolis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-15, 22:25
  3. ερωτηση για φορητοτητα vdsl
    Από Pieros στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-15, 14:35
  4. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-15, 22:25
  5. Συνδεσμολογία - Καλωδίωση για vDSL
    Από macaronas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-15, 15:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας