Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Καλημερα,
    προσφατα συνδεθηκα στη nova και μου εδωσαν το HG8145 V5.Επειδη δεν εχει καλο wi-fi σημα πως θα μπορουσα να το συνδεσω με το tp link vr900 που εχω ωστε να παιρνω wi-fi σημα απο το tp link?
    Ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-03-2014
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    openwrt x86 abomination
    1. το συνδέεις με ethernet
    2. ρυθμίζεις το access point με διαφορετικό subnet (ie 192.168.2.1/24 ενώ το huawei έιναι 192.168.1.1/24) και κλείνεις από το huawei το wifi
    3. κάνεις είτε dmz προς την IP (192.168.1.x όχι 2.x) του access point ή αν το huawei δεν έχει dmz κάνεις port forward tcp και udp με range 1-65535 προς το access point

  3. #3
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicman23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. το συνδέεις με ethernet
    2. ρυθμίζεις το access point με διαφορετικό subnet (ie 192.168.2.1/24 ενώ το huawei έιναι 192.168.1.1/24) και κλείνεις από το huawei το wifi
    3. κάνεις είτε dmz προς την IP (192.168.1.x όχι 2.x) του access point ή αν το huawei δεν έχει dmz κάνεις port forward tcp και udp με range 1-65535 προς το access point
    Για ποιο λόγο να το βάλει σε άλλο subnet και να κάνει DMZ? Μόνο για wifi το θέλει
    Στο ίδιο subnet να το βάλει, κλεισιμο το DHCP στο TP-Link και θα παίρνει DHCP από το huawei

    @brainmasterx: Διευκρίνησε αν θες το TP-Link μόνο για wifi και αν ναι σου γράφουμε τι να κάνεις..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  4. #4
    Εγγραφή
    26-03-2014
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    openwrt x86 abomination
    γιατι το huawei είναι για τα κλάματα. τα καινούργια tp link έχουν καλό traffic shaping και βοηθάνε πολύ σε περιπτώσεις που είναι πολλά clients και κατεβάζουν ταυτόχρονα.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο να το βάλει σε άλλο subnet και να κάνει DMZ? Μόνο για wifi το θέλει
    Στο ίδιο subnet να το βάλει, κλεισιμο το DHCP στο TP-Link και θα παίρνει DHCP από το huawei

    @brainmasterx: Διευκρίνησε αν θες το TP-Link μόνο για wifi και αν ναι σου γράφουμε τι να κάνεις..
    Ναι μονο για το wi-fi το θελω

  6. #6
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brainmasterx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μονο για το wi-fi το θελω
    Επειδή κι εγώ αυτό κατάλαβα πως θες, εξού και το προηγούμενο ποστ μου. Επειδή όμως δεν ξέρω τι μέρος του λόγου είναι το huawei, αξίζει ίσως να λάβεις υπόψη σου αυτό που έγραψε ο nicman23 πιο πάνω:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicman23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι το huawei είναι για τα κλάματα. τα καινούργια tp link έχουν καλό traffic shaping και βοηθάνε πολύ σε περιπτώσεις που είναι πολλά clients και κατεβάζουν ταυτόχρονα.
    Σε κάθε περίπτωση, αν τελικά θες μόνο για Access Point, θα πρέπει να κάνεις τα παρακάτω:
    1. Πήγαινε στο Huawei και δες τις ρυθμίσεις του DHCP να δεις σε τι range δίνει διευθύνσεις (αν το huawei έχει 192.168.1.1 και δίνει DHCP από 192.168.1.2-192.168.1.254 άλλαξέ το να ξεκινάει να δίνει από 192.168.1.10. Αυτό σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις 8 στατικές διευθύνσεις που δεν θα μπλέκουν με το DHCP - από τη .2 ως την .9 )
    2. Πήγαινε και επενεργοποίησε το wifi στο huawei
    3. Αναψε το TP-Link και σύνδεσε πάνω του ένα λάπτοπ ή κομπιούτερ (μόνο στην πρίζα το TP-Link, όχι άλλη σύνδεση)
    4. Από default θα τρέχει σίγουρα DHCP, οπότε το λάπτοπ σου θα πάρει IP. Internet φυσικά δεν θα έχεις αλλά στην παρούσα φάση δε σε νοιάζει
    5. Βρες από τον υπολογιστή σου τη διεύθυνση του TP-Link (θα είναι το Default Gateway του υπολογιστή)
    6. Συνδέσου στο web interface του
    7. Πήγαινε στις ρυθμίσεις του και άλλαξέ του τη διεύθυνση από 192.168.1.1 (που μάλλον θα έχει) σε 192.168.1.2
    8. Κάνε Off τον DHCP server του να μην δίνει αυτό διευθύνσεις.
    9. Πήγαινε και ρύθμισε το wifi του με τα SSID και passwords που θες.
    10. Από μια πόρτα του huawei, σύνδεσε καλώδιο ethernet σε μια πόρτα του TP-Link

    Έτσι θα χρησιμοποιείται μόνο για το wifi το TP-Link. Aν θέλεις στο μέλλον κάτι να αλλάξεις στο wifi συνδέεσαι από το κομπιούτερ σου στην 192.168.1.2. Aν θέλεις να αλλάξεις κάτι στο ρούτερ συνδέεσαι από το κομπιούτερ σου στην 192.168.1.1.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  7. #7
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    [QUOTE=ChriZ;7500949]Επειδή κι εγώ αυτό κατάλαβα πως θες, εξού και το προηγούμενο ποστ μου. Επειδή όμως δεν ξέρω τι μέρος του λόγου είναι το huawei, αξίζει ίσως να λάβεις υπόψη σου αυτό που έγραψε ο nicman23 πιο πάνω:



    Σε κάθε περίπτωση, αν τελικά θες μόνο για Access Point, θα πρέπει να κάνεις τα παρακάτω:
    1. Πήγαινε στο Huawei και δες τις ρυθμίσεις του DHCP να δεις σε τι range δίνει διευθύνσεις (αν το huawei έχει 192.168.1.1 και δίνει DHCP από 192.168.1.2-192.168.1.254 άλλαξέ το να ξεκινάει να δίνει από 192.168.1.10. Αυτό σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις 8 στατικές διευθύνσεις που δεν θα μπλέκουν με το DHCP - από τη .2 ως την .9 )
    2. Πήγαινε και επενεργοποίησε το wifi στο huawei
    3. Αναψε το TP-Link και σύνδεσε πάνω του ένα λάπτοπ ή κομπιούτερ (μόνο στην πρίζα το TP-Link, όχι άλλη σύνδεση)
    4. Από default θα τρέχει σίγουρα DHCP, οπότε το λάπτοπ σου θα πάρει IP. Internet φυσικά δεν θα έχεις αλλά στην παρούσα φάση δε σε νοιάζει
    5. Βρες από τον υπολογιστή σου τη διεύθυνση του TP-Link (θα είναι το Default Gateway του υπολογιστή)
    6. Συνδέσου στο web interface του
    7. Πήγαινε στις ρυθμίσεις του και άλλαξέ του τη διεύθυνση από 192.168.1.1 (που μάλλον θα έχει) σε 192.168.1.2
    8. Κάνε Off τον DHCP server του να μην δίνει αυτό διευθύνσεις.
    9. Πήγαινε και ρύθμισε το wifi του με τα SSID και passwords που θες.
    10. Από μια πόρτα του huawei, σύνδεσε καλώδιο ethernet σε μια πόρτα του TP-Link

    Έτσι θα χρησιμοποιείται μόνο για το wifi το TP-Link. Aν θέλεις στο μέλλον κάτι να αλλάξεις στο wifi συνδέεσαι από το κομπιούτερ σου στην 192.168.1.2. Aν θέλεις να αλλάξεις κάτι στο ρούτερ συνδέεσαι από το κομπιούτερ σου στην 192.168.1.1.[/QUOT
    Καταρχας σε ευχαριστω κ μονο που μπηκες στον κοπο να μου γραψεις ολο αυτο το κατεβατο.Θα το κανω οπως ακριβως μου το περιγραφεις και ελπιζω να τα καταφερω.
    Αν καπου κολλησω θα ρωτησω.
    Και παλι ευχαριστω πολυ.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brainmasterx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας σε ευχαριστω κ μονο που μπηκες στον κοπο να μου γραψεις ολο αυτο το κατεβατο.Θα το κανω οπως ακριβως μου το περιγραφεις και ελπιζω να τα καταφερω.
    Αν καπου κολλησω θα ρωτησω.
    Και παλι ευχαριστω πολυ.
    Να' σαι καλά..
    Μια διόρθωση στο βήμα 2
    2. Πήγαινε και απεπενεργοποίησε το wifi στο huawei

    Αν κολλήσεις κάπου εδώ είμαστε.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ότι κάνει στο ρούτερ να το κάνει πριν κλείσει τον dhcp γιατί μόλις κάνει save πιθανότατα θα τον πετάξει απέξω μέχρι μετά να το συνδέσει στο huawei ώστε να παίξει ο άλλος dhcp...
    Οπότε τα βήματα 8-9 καλύτερα να αντιστραφούν....
    Πρώτα το ασύρματο μετά τον dhcp off...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστό...
    Αν δεν κάνει reboot μάλλον δεν θα τον πετάξει, αλλά σωστό..

    Σε περίπτωση που τα κάνει έτσι τα βήματα, πάντως, και όντως τον πετάξει, για να μη ρυθμίζει με το χέρι μετά διευθύνσεις στο PC, παει στο βήμα 10 και μετά θα βλέπει κανονικά και το TP-Link για να ρυθμίσει wifi
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Μωρέ παίζει και να τον πετάξει...
    Μου έχει συμβεί..

    Στο βήμα 10 που λες, βέβαια θα βλέπει το tplink αρκεί να έχει ρυθμίσει κάτι στο wifi του tplink η να μην έχει αλλάξει τα εργοστασιακά...
    Αλλιώς θα θέλει καλώδιο και υπολογιστή για να τα ρυθμίσει...
    Η να ανοίξει πάλι από το κουμπί το wifi του huawei να μπει μέσω αυτού να ρυθμίσει το wifi του tplink και μετά να κλείσει πάλι από το κουμπί το wifi του huawei...

    Νομίζω...

    Γενικά το ζαλισαμε λίγο το τελευταίο θέμα, αλλά οκ... Άκρη θα βγει πιστεύω...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μωρέ παίζει και να τον πετάξει...
    Μου έχει συμβεί..

    Στο βήμα 10 που λες, βέβαια θα βλέπει το tplink αρκεί να έχει ρυθμίσει κάτι στο wifi του tplink η να μην έχει αλλάξει τα εργοστασιακά...
    Αλλιώς θα θέλει καλώδιο και υπολογιστή για να τα ρυθμίσει...
    Η να ανοίξει πάλι από το κουμπί το wifi του huawei να μπει μέσω αυτού να ρυθμίσει το wifi του tplink και μετά να κλείσει πάλι από το κουμπί το wifi του huawei...

    Νομίζω...

    Γενικά το ζαλισαμε λίγο το τελευταίο θέμα, αλλά οκ... Άκρη θα βγει πιστεύω...
    Σας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις

  13. #13
    Εγγραφή
    29-11-2004
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Shared
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SpeedTouch wireless
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 17(dB)
    Καλησπέρα παιδιά,

    Κι εγώ έχω το Huawei το FTTH με 500-ρα/50 γραμμή πλέον, έχω ένα δεύτερο ρούτερ που το έχω κανονικά σε router mode.

    Το router το δεύτερο είναι VPN router οπότε και είναι μόνιμα συνδεδεμένο σε NordVPN. Έχω φιλτράρει μέσω mac address ποιές συσκευές να μου δρομολογεί μέσω του VPN tunnel και ποιές όχι.

    Ιδανικά θα ήθελα να δοκιμάσω να παρακάμψω όσο το δυνατόν περισσότερο και καλύτερα το Huawei, ώστε όλες μου οι συσκευές να συνδέονται επάνω στο δεύτερο router (το δεύτερο router είναι αυτό εδώ με 4-core CPU : https://www.gl-inet.com/products/gl-ax1800/ ) χωρίς την παραμικρή απώλεια ταχύτητας. Τώρα το έχω συνδεδεμένο στο WAN port σαν router οπότε και έχω Double Nat.

    Θα πρέπει να δοκιμάσω να δω αν αντέχει το δεύτερο ρουτεράκι να τα κάνει όλα αυτά που θέλω, με το VPN filtering και λίγο Gaming (!) πού και πού, αλλά αυτό αργότερα αφότου το ρυθμίσω.

    Ποιές ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνω στα ρουτεράκια για να πετύχω αυτό που θέλω χωρίς Double-NAT - θα κερδίσω τίποτα; Επίσης, η μέθοδος με το DMZ είναι καλύτερη από άλλες σε ταχύτητα με μικρότερο overhead;

  14. #14
    Εγγραφή
    10-10-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα κοιτούσα κι εγώ το θέμα και μιας και έχω το ίδιο ρούτερ από nova κι εγώ, δυστυχώς με firmware wind οπότε bridge mode δε παίζει από ότι κατάλαβα, και θέλω να βάλω ένα mesh της tp link ήθελα να ρωτήσω για αυτό. Για να έχω mesh πρέπει το δεύτερον ρούτερ το déco να μπει σε router mode. Θεωρείται με 1 static IP και με dmz το δεύτερο ρούτερ που έχω βάλει με lan καλώδιο πίσω από το Huawei θα υπάρχει θέμα? Double nat γίνεται ούτως ή άλλως εκτος κι αν βάλω το Huawei σε bridge mode και μόνο?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας