Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλησπέρα σε όλους,

    Έχω ένα bash script που κάνει tar.gz όλο το /home folder.... Έπειδή όμως το /home έχει και email χρστών θέλω αυτά να κάνω exclude ...
    Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω αυτό ? Υπάρχει η παράμετρος --exclude και ξέρω πως δουλεύει αλλά δεν θέλω να βάλω ένα ενα όλα τα folders .....
    Εϊναι πολλά ...Κανα κολπάκι που να του το πω ποιό γενικά ...Όπου βλέπει π.χ Maildir folders .... Βασικά δεν θέλω τα αρχεία των emails να βάζει στο backup ...Τους φακέλους. που είναι τα folder των email accounts πρέπει να τα παίρνει για μην γίνει break το σύστημα ! Έχει ιδέα κανείς πως το κάνω ?

  2. #2
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    /boot/vmlinuz
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Zyxel P-661H-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 30(dB)
    Μια γρηγορη σκεψη χωρις να μπλέξουμε find και λοιπα utils δοκίμασε: tar -zcvf file.tar --exclude="home/*/Maildir" /home (υποθέτωντας οτι Maildir είναι κοινή ονομασια για τα mail folders καθε χρηστη)
    Unix is user-friendly. It's just very selective about who its friends are...

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KernelPanic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια γρηγορη σκεψη χωρις να μπλέξουμε find και λοιπα utils δοκίμασε: tar -zcvf file.tar --exclude="home/*/Maildir" /home (υποθέτωντας οτι Maildir είναι κοινή ονομασια για τα mail folders καθε χρηστη)
    Έτσι όμως δεν θα απορρίψει και τον ίδιο τον κατάλογο Maildir ?

    Μια άλλη λύση θα μπορούσε να ήταν --exclude "Maildir/*" ώστε να απορρίψει μόνο τα αρχεία και υποκαταλόγους μέσα στο Maildir και να σώσει τον ίδιο τον κατάλογο Maildir.

    Χωρίς όμως να ξέρουμε την δομή των καταλόγων σου DVader μόνο μαντεψιές μπορούμε να κάνουμε.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι όμως δεν θα απορρίψει και τον ίδιο τον κατάλογο Maildir ?

    Μια άλλη λύση θα μπορούσε να ήταν --exclude "Maildir/*" ώστε να απορρίψει μόνο τα αρχεία και υποκαταλόγους μέσα στο Maildir και να σώσει τον ίδιο τον κατάλογο Maildir.

    Χωρίς όμως να ξέρουμε την δομή των καταλόγων σου DVader μόνο μαντεψιές μπορούμε να κάνουμε.
    Υπάρχει το /home ένας φάκελος που έιναι ο φάκελος του domain. Οπότε στην ουσία κάθε φάκελος είναι ένα domain !
    Τώρα αν υποθέσουμε ότι έχουμε το domain mydomain.gr τότε ο κεντρικός του φάκελος θα είναι /home/mydomain. Μέσα εκεί υπάρχει ο homes δηλαδή /home/mydomain/homes..
    Για κάθε χρήστη μέσα στο homes υπάρχει ο φακελος του user1 όπου από εκεί κάτω έχει δημιουργήσει την δομή του postfix/dovecot.
    Δηλαδή /home/mydomain/homes/user1

    Τα αρχεία των emails είναι της μορφής 12341342.2333_0.servername.mydomain.gr

    Την δομή δεν την έχω φτιάξει εγώ αλλά το virtualmin ...

    Βασικά σκέφτηκα να του πω να κάνει exclude ότι αρχεία είναι της *.servername.mydomain.gr αλλα πω θα το εκφράσω σαν path ?

    --exclude /home/*.servername.mydomain.gr αυτό σαν absolute path μου μοιάζει !

    Σπαζοκεφαλιά ρε gmt !


    - - - Updated - - -

    Εγώ τα αρχεία θέλω να μην πάρει ..Τους φακέλους πρέπει διαφορετικά σε περίπτωση Restore δεν θα παίζει το postfix/dovecot γιατί θα λείπουν οι φάκελοι των διευθύνσεων !

    Καταλάβατε ?

  5. #5
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Γιατί δεν του λες να κάνει exclude το pattern των αρχείων μονο;
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  6. #6
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν του λες να κάνει exclude το pattern των αρχείων μονο;
    Όπως ? Σαν παράδειγμα πες το γιατί δεν το έπιασα ?

    Στουρν εδώ !

    - - - Updated - - -

    Κάτι τέτοιο --exclude *.servername.mydomain.gr ?

  7. #7
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ναι κάτι τέτοιο εννοώ. Τώρα το ακριβές pattern εξαρτάται από το τι θες να κάνεις match αλλά αυτή είναι η ιδέα.

    edit

    Βασικά κάπως έτσι

    /home/*.servername.mydomain.gr
    Αν έχεις πχ πολλά domains και δεν θες να ανανεώνεις το script θα πρέπει να κάνεις match κάτι τέτοιο (αφού το μεταφράσεις σε regexep συμβατό με το tar)
    http://refiddle.com/2eb1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pmav99 : 24-07-15 στις 13:43.
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι κάτι τέτοιο εννοώ. Τώρα το ακριβές pattern εξαρτάται από το τι θες να κάνεις match αλλά αυτή είναι η ιδέα.

    edit

    Βασικά κάπως έτσι



    Αν έχεις πχ πολλά domains και δεν θες να ανανεώνεις το script θα πρέπει να κάνεις match κάτι τέτοιο (αφού το μεταφράσεις σε regexep συμβατό με το tar)
    http://refiddle.com/2eb1
    Επειδή ναι έχω πολλά domains αν το έβαζα *.servername.mydomain.gr...Δεν θα δούλευε ?

    Εχω ψάξει πολλά Sites με θέμα την tar αλλά κανένα δεν λέει πως το pattern που έχει δουλεύει ... Απλά λέει ότι δέχετε pattern στο Exclude !

  9. #9
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Η δομή δεν είναι η κλασική με τους καταλόγους cur, new, κτλ ? Αν ναι, δοκίμασες --exclude 'Maildir/*/*' ?

    Βασικά με ενδιαφέρει τι βάθος καταλόγων υπάρχει και αν είναι σταθερό σε όλες τις περιπτώσεις.

    Οι μικρές λεπτομέρειες και οι εσωτερικές υλοποιήσεις συνήθως δεν αναφέρονται στην manpage για να μην υπάρχει άσκοπη πληροφορία που γεμίζει την manpage. Για τον λόγο αυτό υπάρχουν οι info pages και εκεί θα βρεις ότι θέλεις για τα patterns. Νομίζω πάντως ότι είναι globbing patterns και δεν μπορείς να δουλέψεις regexps. Ίσως να μην θυμάμαι καλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 24-07-15 στις 14:14.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ως συνήθως, ο imitheos έχει δίκιο. Globbing παίρνει η tar
    http://www.gnu.org/software/tar/manu..._6.html#SEC111
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δομή δεν είναι η κλασική με τους καταλόγους cur, new, κτλ ? Αν ναι, δοκίμασες --exclude 'Maildir/*/*' ?

    Βασικά με ενδιαφέρει τι βάθος καταλόγων υπάρχει και αν είναι σταθερό σε όλες τις περιπτώσεις.

    Οι μικρές λεπτομέρειες και οι εσωτερικές υλοποιήσεις συνήθως δεν αναφέρονται στην manpage για να μην υπάρχει άσκοπη πληροφορία που γεμίζει την manpage. Για τον λόγο αυτό υπάρχουν οι info pages και εκεί θα βρεις ότι θέλεις για τα patterns. Νομίζω πάντως ότι είναι globbing patterns και δεν μπορείς να δουλέψεις regexps. Ίσως να μην θυμάμαι καλά.
    "Η δομή δεν είναι η κλασική με τους καταλόγους cur, new, κτλ ? Αν ναι, δοκίμασες --exclude 'Maildir/*/*' ?"

    Ναι είναι..Δεν το δοκίμασα γιατί δεν το σκέφτηκα αυτό ! Τώρα που το λες θα το βάλω έτσι να δω τι θα κάνει !
    Καλά κάτσε να διαβάσω το link να δώ τι εννοείτε globbing patterns και τα λέμε πάλι !

    Είπαμε γνωρίζω κάποια πράγματα στο Linux και από Bash scripting αλλά πάντα μα πάντα θα μου λείπουν γνώσεις !

    Πάντως ευχαριστω τις βοήθειες σας ! ε...

  12. #12
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κάτσε να διαβάσω το link να δώ τι εννοείτε globbing patterns και τα λέμε πάλι !
    Με μπακάλικα λόγια, globbing είναι μια ευκολία που παρέχουν τα shells (και έχουν υιοθετήσει πολλά προγράμματα). Όταν έχεις πολλά αρχεία που αρχίζουν όλα πχ από DV, μπορείς να γράψεις DV* και αυτό θα σημαίνει όλα τα αρχεία αντί να πρέπει να τα γράψεις ένα-ένα. Το ερωτηματικό ? σημαίνει οποιονδήποτε ένα χαρακτήρα ενώ ο αστερίσκος * οσοδήποτε χαρακτήρες. Επίσης με τις αγκύλες μπορείς να ορίσεις σύνολα δηλαδή το "[a-c]lala" θα ισοδυναμεί με "alala blala clala" (αν φυσικά υπάρχουν τέτοια αρχεία)

    Δες το παρακάτω παράδειγμα.
    Κώδικας:
    % cd /tmp
    % touch f1 f2
    % ls f1 f2
    f1  f2
    % ls f*
    f1  f2
    
    % ls 'f*'
    /bin/ls: cannot access f*: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
    Όταν λέω ls f*, το κέλυφος κάνει expand το globbing pattern και έτσι είναι σαν να έγραψα "ls f1 f2". Η εντολή ls δηλαδή δεν γνωρίζει ότι εγώ έγραψα κάτι διαφορετικό. Αν χρησιμοποιήσω όμως τα μονά εισαγωγικά, αποτρέπω το κέλυφος από το να κάνει expand αυτό που έχω γράψει και έτσι η εντολή ls βλέπει να έχω γράψει το "f*" και μου λέει ότι δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο.

    Υπάρχουν όμως εντολές όπως το tar που έχουν υποστήριξη οι ίδιες για globbing οπότε _πρέπει_ να βάλεις τα εισαγωγικά ώστε το tar να λάβει το pattern αυτούσιο αντί να το αλλάξει το κέλυφος όπως σου εξηγεί παρακάτω η info page.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tar_info_page
    * When you use `--exclude=PATTERN', be sure to quote the PATTERN
    parameter, so GNU `tar' sees wildcard characters like `*'. If you
    do not do this, the shell might expand the `*' itself using files
    at hand, so `tar' might receive a list of files instead of one
    pattern, or none at all, making the command somewhat illegal.
    This might not correspond to what you want.

    For example, write:

    $ tar -c -f ARCHIVE.TAR --exclude '*.o' DIRECTORY

    rather than:

    # _Wrong!_
    $ tar -c -f ARCHIVE.TAR --exclude *.o DIRECTORY

    * You must use use shell syntax, or globbing, rather than `regexp'
    syntax, when using exclude options in `tar'. If you try to use
    `regexp' syntax to describe files to be excluded, your command
    might fail.
    Εδώ αναφέρει και αυτό που είπα ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις regular expression. Με regexp μπορείς να κάνεις τα κέρατα αλλά η σύνταξη είναι πιο πολύπλοκη επειδή υποστηρίζουν τα πάντα ενώ το globbing είναι πολύ απλό όπως είπαμε στην αρχή. Εκτός αυτού υπάρχουν και διαφορές στην σύνταξη τους με πιο γνωστή αυτήν του αστερίσκου.

    Όπως είπαμε πριν, ο αστερίσκος σε globbing σημαίνει οσοδήποτε και οποιουσδήποτε χαρακτήρες δηλαδή το a*b θα κάνει match το aab, το acfbb, το afgjhjkfhfb, κτλ. Σε regular expressions ο αστερίσκος σημαίνει οσεσδήποτε εμφανίσεις του προηγούμενου χαρακτήρα δηλαδή το a*b θα κάνει match μόνο τα ab, aab, aaab, κτλ.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα γιατί δεν έπαιξε .....τελικά

    Το έχω βάλει ώς --exclude Maildir/*/* αλλά μπα τα παίρνει πάλι ..

    Τι θέλει .....gmt ?

  14. #14
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα γιατί δεν έπαιξε .....τελικά

    Το έχω βάλει ώς --exclude Maildir/*/* αλλά μπα τα παίρνει πάλι ..

    Τι θέλει .....gmt ?
    Το λέει το μήνυμα ακριβώς πάνω από το δικό σου: single quotes.
    Κώδικας:
    --exclude 'Maildir/*'
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λέει το μήνυμα ακριβώς πάνω από το δικό σου: single quotes.
    Κώδικας:
    --exclude 'Maildir/*'
    Λές να είναι τόσο χαζό λάθοςςςςςςςςς...οεοεοε

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας