Σελ. 1170 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 11501160116511681169117011711172117511801190 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.536-17.550 από 19516
  1. #17536
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν περιμένεις 2-3 μήνες θα κυκλοφορήσει η 21H2 ή μπορεί και κατευθείαν τα 11.
    11 δεν βάζω.

    Όσο για τα 10, πάντα περιμένω 2-3 μήνες, πριν βάλω feature ή ημι-feature update. Άρα αποκλείεται σε 2-3 μήνες να βάλω H2 αφού μόλις θα έχει κυκλοφορήσει. Εξάλλου, το update από H1 σε H2, είναι πάντα πιο ανώδυνο, απ' ό,τι το αντίστροφο.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #17537
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.780
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων

    @Zus
    Ενα pdf ειχε μου ειπε και το ανοιξε.

    @sweet_dreams
    Δεν ξερω τι εχει το eset, δεν ασχολουμαι με av. Ρωτησα εδω για να δω αν υπαρχει καποια αλλη λυση που να υλοποιειται εντος των windows, πχ να της μαθω να τρεχει τον browser σε sandbox.


    είτε ανοίγει τα pdf στον browser είτε με (ενημερωμένο) adobe reader, όλο και κάτι θα σταματούσαν, και όπως είπε ο Gentoo είναι απίθανο να είχε το pdf τόσο εξειδικευμένο ιό που να κάνει παπάδες. επίσης θέλω να πιστεύω οι πάροχοι μέιλ τα σκανάρουν για ιούς και ίσως το έκοβαν αν το έβλεπαν.
    στο θέμα του εσέτ, έχει μια λειτουργία που λέγεται Banking & Payment Protection αρκεί να χρησιμοποιεί έναν από τους υποστηριζόμενα προγράμματα.

    •Internet Explorer 8.0.0.0+

    •Microsoft Edge 83.0.0.0+

    •Google Chrome 64.0.0.0+

    •Firefox 24.0.0.0+


    πάντως δοκίμασα να ενσωματώσω σε ένα pdf το αρχείο EICAR σε μορφή txt + zip, στο άνοιγμα δεν το τσάκωσε αλλά το βρήκε στον συνεχόμενο/περιοδικό έλεγχο του συστήματος που κάνει. οπότε κατά 99.999% είναι ΟΚ η φίλη σου.
    και Κασπέρσκι να είχε πάλι κάτι μπορεί να του ξέφευγε, σημασία έχει πώς το ρυθμίζουμε και αν πειράζουμε τις προεπιλεγμένες που έχει.

  3. #17538
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    11 δεν βάζω.

    Όσο για τα 10, πάντα περιμένω 2-3 μήνες, πριν βάλω feature ή ημι-feature update. Άρα αποκλείεται σε 2-3 μήνες να βάλω H2 αφού μόλις θα έχει κυκλοφορήσει. Εξάλλου, το update από H1 σε H2, είναι πάντα πιο ανώδυνο, απ' ό,τι το αντίστροφο.
    Τα 11 είναι το H2 πιθανότατα Δεν είναι kernel bump release, απλά άλλαξαν όνομα στην H2.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #17539
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    11 δεν βάζω.

    Όσο για τα 10, πάντα περιμένω 2-3 μήνες, πριν βάλω feature ή ημι-feature update. Άρα αποκλείεται σε 2-3 μήνες να βάλω H2 αφού μόλις θα έχει κυκλοφορήσει. Εξάλλου, το update από H1 σε H2, είναι πάντα πιο ανώδυνο, απ' ό,τι το αντίστροφο.
    H 21H1 έχει ήδη 2 μήνες που έχει κυκλοφορήσει.
    Αν είναι να πάθεις κάτι θα το πάθεις όποτε και να την βάλεις, εκτός και αν κατά τύχη αλλάξεις σ' αυτό το διάστημα hardware που και πάλι εντελώς τυχαία δεν θα έχει πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #17540
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    H 21H1 έχει ήδη 2 μήνες που έχει κυκλοφορήσει.
    Αν είναι να πάθεις κάτι θα το πάθεις όποτε και να την βάλεις, εκτός και αν κατά τύχη αλλάξεις σ' αυτό το διάστημα hardware που και πάλι εντελώς τυχαία δεν θα έχει πρόβλημα.
    Εγώ έχω κάτι πόνους στο στήθος πάντως. Ή η Η1 φταίει, ή η insider preview που έχω βάλει σε vm, ή το εμβόλιο. Θα το βρω που θα μου πάει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #17541
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύσκολο πράμμα το μυαλό.
    Παντρέψου την και αν της φύγει.

    Εμβόλιο έκανε, αν όχι ξεκίνα απ'αυτό.

    ΥΓ
    2ος λογαριασμός σε τράπεζα και web banking σε λογαριασμό με λίγα λεφτά. Θα τον γεμίζει πηγαίνοντας στην τράπεζα

    ΥΓ2
    Με μικρή χρέωση ανέλαβε εσύ το web banking, όσο διαρκεί η εμπιστοσύνη

    ΥΓ3
    Η φοβία μπορεί να μην της φύγει ποτέ, ισα-ίσα μπορεί να αποκτήσει κι άλλες.

    ΥΓ4
    portable win ?
    https://www.hitmanpro.com/en-us/hmp για δοκίμασε αυτό στον υπολογιστή της, σε εμένα αυτά που δεν έβρισκε το av, τα έβρισκε αυτό και μετά την αφαίρεση των ιών διόρθωνα τα corrupted files

  7. #17542
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω κάτι πόνους στο στήθος πάντως. Ή η Η1 φταίει, ή η insider preview που έχω βάλει σε vm, ή το εμβόλιο. Θα το βρω που θα μου πάει.
    Mια χαρά είναι τα καημένα τα 10 και τα έχουμε ξεσκίσει στο βρίσιμο(κι' εγώ μαζί εννοείται). Θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε τα χειρότερα για να εκτιμήσουμε τα καλύτερα.

    Υ.Γ. Περιμένω το εμβόλιο από την Kaspersky, μου είπαν μόλις είναι έτοιμο να πάω να το κάνω από τους πρώτους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #17543
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Εγω την έχω βάλει.. Μέρες τώρα

  9. #17544
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για το θεμα του mail της κοπελας.
    Για αρχη, πριν κανα μηνα ειχε λαβει ενα email που ελεγε οτι καποιος εχει καταγραψει οτι κανει στο λαπτοπ της και της ζηταγε 1500$ για να μην αποκαλυψει τα παντα σε φιλους κλπ. Scam προφανως, αλλα τοτε ειχε επικοινωνησει ακομα και με την διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος, που της ειπανε να το αγνοησει. Και περασε απο το μυαλο της οτι μπορει να ξαναγινει το ιδιο και τωρα.
    Επιπλεον, λεει οτι παρατηρησε καθυστερηση στο λαπτοπ της ορισμενες στιγμες, αλλα αυτο θα μπορουσε να ειναι πχ απο το wu.

    Οποτε, ζητειται τροπος να κανει το web banking της, τουλαχιστον, με ασφαλεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 20-06-21 στις 08:38.
    ديميتريس

  10. #17545
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το θεμα του mail της κοπελας.
    Για αρχη, πριν κανα μηνα ειχε λαβει ενα email που ελεγε οτι καποιος εχει καταγραψει οτι κανει στο λαπτοπ της και της ζηταγε 1500$ για να μην αποκαλυψει τα παντα σε φιλους κλπ. Scam προφανως, αλλα τοτε ειχε επικοινωνηση ακομα και με την διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος, που της ειπανε να το αγνοησει. Και περασε απο το μυαλο της οτι μπορει να ξαναγινει το ιδιο και τωρα.
    Επιπλεον, λεει οτι παρατηρησε καθυστερηση στο λαπτοπ της ορισμενες στιγμες, αλλα αυτο θα μπορουσε να ειναι πχ απο το wu.

    Οποτε, ζητειται τροπος να κανει το web banking της, τουλαχιστον, με ασφαλεια.
    Να το κάνει από το κινητό της
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  11. #17546
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σωστο σαν ιδεα, θα της το προτεινω αλλα δεν ξερω αν θα τη βολεψει.
    Meanwhile, πετυχα ξανα το webconverger, που ειναι μια σκετη διανομη με εναν ff και λεω να το δοκιμασω.
    ديميتريس

  12. #17547
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το θεμα του mail της κοπελας.
    Για αρχη, πριν κανα μηνα ειχε λαβει ενα email που ελεγε οτι καποιος εχει καταγραψει οτι κανει στο λαπτοπ της και της ζηταγε 1500$ για να μην αποκαλυψει τα παντα σε φιλους κλπ. Scam προφανως, αλλα τοτε ειχε επικοινωνησει ακομα και με την διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος, που της ειπανε να το αγνοησει. Και περασε απο το μυαλο της οτι μπορει να ξαναγινει το ιδιο και τωρα.
    Επιπλεον, λεει οτι παρατηρησε καθυστερηση στο λαπτοπ της ορισμενες στιγμες, αλλα αυτο θα μπορουσε να ειναι πχ απο το wu.

    Οποτε, ζητειται τροπος να κανει το web banking της, τουλαχιστον, με ασφαλεια.
    Οπότε ουσιαστικά μιλάμε για μία φοβία που της δημιούργησε το email και όχι για υπαρκτό κίνδυνο.

    Το καλύτερο θα ήταν να της εξηγήσεις πως λειτουργεί ένα τυπικό malware και πώς μπορεί να εισέλθει στο σύστημα (φαντάζομαι σε γενικές γραμμές τα γνωρίζεις), για να τα έχει λίγο πιο ξεκάθαρα στο μυαλό της.

    Κάνε της και μια νύξη για το 2fa και πως δεν μπορεί κάποιος μόνο με τον κωδικό του web banking να της αδειάσει τον λογαριασμό.

    Από 'κει και πέρα, μπορείς να της κάνεις dual boot με δεύτερη εγκατάσταση windows ή με εγκατάσταση διανομής linux.

    Αν και το θεωρώ overkill το να αλλάζεις λειτουργικό μόνο για να μπεις στο web banking, αλλά οκ.

    Αυτές οι φοβίες μου θυμίζουν τα πρώτα χρόνια των ηλεκτρονικών αγορών, που ο κόσμος δίσταζε να βάλει στοιχεία κάρτας, διεύθυνση κλπ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #17548
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Έβαλα τα 11. Δε μπόρεσα να ασχοληθώ πολύ χτες καθώς ήθελαν ενεργοποίηση και δεν κάθισα να μπλέξω. Λίγο πιο όμορφα από τα 10. Έκαναν και κάποιες αλλαγές στο Win32 theming με αποτέλεσμα κάποια κουμπιά να είναι λόγο πιο στρογγυλεμένα. Βέβαια για εμάς με OCD κάνει μπαμ η απλή αλλαγή και όχι η επανεγγραφή του όλου UI αλλά να το δεχτώ σαν κίνηση. Βέβαια οι εφαρμογές UWP παραμένουν άθλιες εμφανισιακά αν και δε δούλεψα καθόλου κάτι να δω αν έχουν εκείνα τα ηλίθια animation που νομίζεις ότι καθυστερεί το σύμπαν

  14. #17549
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.780
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το θεμα του mail της κοπελας.
    Για αρχη, πριν κανα μηνα ειχε λαβει ενα email που ελεγε οτι καποιος εχει καταγραψει οτι κανει στο λαπτοπ της και της ζηταγε 1500$ για να μην αποκαλυψει τα παντα σε φιλους κλπ. Scam προφανως, αλλα τοτε ειχε επικοινωνησει ακομα και με την διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος, που της ειπανε να το αγνοησει. Και περασε απο το μυαλο της οτι μπορει να ξαναγινει το ιδιο και τωρα.
    Επιπλεον, λεει οτι παρατηρησε καθυστερηση στο λαπτοπ της ορισμενες στιγμες, αλλα αυτο θα μπορουσε να ειναι πχ απο το wu.

    Οποτε, ζητειται τροπος να κανει το web banking της, τουλαχιστον, με ασφαλεια.
    αν μπορείς, κατέβασε 2 trial από AV και σκάναρε το μηχάνημα μπροστά της, όσο θα πίνετε ένα καφέ. μήπως έτσι της φύγει η ιδέα ότι κόλλησε κάτι.

  15. #17550
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αγγελια. Ζητουνται τα sha1sums (ή οποιοδηποτε αλλο sum βολευει, πχ md5) και τα μεγεθη των αρχειων (οχι ακριβως, αρκει κατα προσεγγιση, πχ 250kb) απο τις γραμματοσειρες tahoma.tff και tahomabd.tff. Ερχονται προεγκατεστημενες με τα windows απο την εποχη του χαλκου (win98), οποτε εινια σιγουρο οτι τις εχετε.

    Για το θεμα τις φιλης μου με το av θα απαντησω αργοτερα που θα εχω μιλησει και με την ιδια.
    ديميتريس

Σελ. 1170 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 11501160116511681169117011711172117511801190 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας