Σελ. 495 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 475485490493494495496497500505515 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.411-7.425 από 19502
  1. #7411
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    ρε παιδια, ειχα διαπιστωσει πριν μερικες μερες οτι μου κανει κολληματα το pc. το ειχα παρατησει μιας και ημουν αρρωστος 10 μερες και δουλευα παραλληλα.
    Αυτο που παρατηρω τελικα ειναι οτι μπουκωνει το Pc χωρις να βρισκω το λογο. Ειναι pc με ι7, 8gb ram, amd7770 2gb καρτα γραφικων, ssd 256gb με τα μισα ελευθερα και συμβαινει το εξης:
    Εχω ανοιχτο chrome 5-6 tabs συν e-radio, εχω λογιστικα προγραμματα ανοιχτα, κανα 2 excel, και η ραμ δουλευει στο 30% περιπου. Αν πχ ανοιξω ενα νεο tab για FB σκαλωνει ολο το pc, δεν μπορεις καν να μπεις στη σελιδα και σερνεται, μοιαζει να μπουκωνει χωρις να κανει κατι αλλο (πχ να κατεβαζει καποια αναβαθμιση ή να ανοιγω καποιο βαρυ προγραμμα). Ταυτοχρονα ο chrome δειχνει να πιανει πολλη μνημη και να φτανει τη ραμ στο 70-80%. Ειναι λογικο ολο αυτο? Φτιαει κατι στα windows? στον chrome? ειναι τοσο βαρυ το να μπεις στο FB απο τον υπολογιστη?
    Αν λοιπον κατεβασω την σελιδα σε ελαχιστοποιηση, σερνεται παλι ολο το pc. Πας να ανοιξεις ενα Mozilla και δεν καταφερνει να ανοιξει. Γενικα παρατηρω πολλα κολληματα. Τα 10αρια τα περασα ως upgrade λογω των προγραμματων που εχω και δεν μπορουσα να τα ξανα στησω, ομως δουλευε αριστα μεχρι πριν 1 μηνα. Τωρα τελευταια μου κανει αυτα τα περιεργα, ενω ειναι δυνατο μηχανακι. Η μονη αλλαγη που εκανα ηταν το νεο Kaspersky που εβαλα με διαγραφη του παλιου και εγκατασταση του νεου. Τοσους πορους να χρησιμοποιει και αυτο?
    Εχετε καμια ιδεα? δεν μπορω να βρω τι φταιει απο τη διαχειριση, απλα βλεπω τον chrome ψηλα και το Kasper στη χρηση ραμ.ο επεξεργαστης δουλευει πολυ χαλαρα. μηπως τα 8 δε φτανουν? Ομως δεν γεμιζουν.

    εν τω μεταξυ, τωρα κατεβαζει την 1607.
    pc1
    case:coolermaster Silencio 550RC,psu: thermaltake 650watt, cpu: intel i7 2600k, m/b: Gigabyte Z68XP-UD4, Ram: 16GB-> Corsair XMS3 4x4GB DDR3-1600, vga: saphire ATI 6850 @2GB ram, SSD: Samsung 850pro 512GB, Hdd: 1TB WD
    pc2:
    case: Coolermaster n300,psu: Seasonic 620w bronze,cpu:i3 4160 3.6ghz,mb: Gigabyte GA-Z97-D3H,ram 1x8gb,vga: asus 9600GT 512mb Nvidia.Ssd: Samsung 840pro 256GB,160GB WD

  2. #7412
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Και σε μηχανακι με 3GB Ram ειχα τα 10ρια. Δεν ειναι η ποσοτητα το θεμα σου.

    Τωρα, ειτε ειναι hardware προβλημα (που δυσκολο το κοβω αλλα ποτέ μη το αποκλειεις), ειτε κατι αλλο.

    Τσεκαρε μηπως εχεις κλειστο το paging. Κανουν κατι τετοια κουλα τα windows οταν το κλεινεις (γιατι θεωρουν πως δε σου φτανει η ραμ , ακομη και αν εχεις 500GB και σου κανουν slow-down το pc - αλλα το παθαινα σε windows 7 αλλα μου εβγαζε μηνυμα, για τα 10ρια δε ξερω).
    Επισης τι το θες το kaspersky? Τοσα aV εχει... Κανε ενα τεστ με αυτο τελος παντων και ενα full scan με malwarebytes antimalware. Επισης , αν εχεις μtorrent τελευταιες εκδοσεις πανω μηπως;
    Τελος, κανε και ενα καθαρισμα την cache και ολα τα σχετικα.
    ΥΓ: Φανταζομαι πως εχεις ολα τα βασικα προγραμματα στον SSD. ΜΗπως εχεις και HDD ο οποιος τα παιζει; Γενικα, αν θες κατεβασε το hard disk sentinel να τσεκαρεις την υγεια των (οσων) δισκων.
    Επισης το απιθανο. Καμμια φορα κανει τετοια κουλα, επειδη το καλωδιο των δεδομενων τα φτυνει! Μου εχει τυχει αρκετες φορες (λογω του οτι δουλευα σε ιντερνετ καφε- λογικο ηταν εκει). Παρολα αυτα, ποτε δε μπορεις να πεις οτι τα'χεις δει ολα

    Το θεμα σου παντως δε σχετιζεται αμεσα με τα windows 10, οποτε καλο θα ηταν να ανοιγες θεμα ή να εβρισκες καταλληλοτερο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tommybertsen : 12-04-17 στις 11:03.

  3. #7413
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  4. #7414
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Γίνεται να εγκαταστήσουμε τα win 10 σε subdir που να μην λέγεται windows αλλά (πχ) 8aNasHs, Kwstas, CP/M-86, ZX-81 κλπ?
    Παλιά συνίστατο διότι οι ιοί σημάδευαν το c:\windows, σήμερα αξίζει?

  5. #7415
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται να εγκαταστήσουμε τα win 10 σε subdir που να μην λέγεται windows αλλά (πχ) 8aNasHs, Kwstas, CP/M-86, ZX-81 κλπ?
    Παλιά συνίστατο διότι οι ιοί σημάδευαν το c:\windows, σήμερα αξίζει?
    Δε θυμαμαι ποτέ να μπορουσες να το αλλαξεις αυτο. Μονο τον δισκο στον οποιο θα τα βαλεις. Ακομη και αν μπορεις να το αλλαξεις, δε βρισκω πως ακριβως ΔΕΝ θα βρει ο εκαστοτε ιος τον φακελο του συστηματος, αν αυτος ειναι ο στοχος.

  6. #7416
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Και στο M:\8aNasHs να τα βάλεις, αυτό αποθηκεύεται στη μεταβλητή %windir%, οπότε δώρο άδωρο...
    Ανυπόγραφος

  7. #7417
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στο M:\8aNasHs να τα βάλεις, αυτό αποθηκεύεται στη μεταβλητή %windir%, οπότε δώρο άδωρο...
    την %windir% την κάνω να δείχνει όπου θέλω, ακόμα και σε μαϊμού windows.
    Με το path δεν μπαλωνεται τίποτα?
    Παλιά με το κόλπο αυτό γλυτώναμε πολλά.

  8. #7418
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    την %windir% την κάνω να δείχνει όπου θέλω, ακόμα και σε μαϊμού windows.
    Με το path δεν μπαλωνεται τίποτα?
    Παλιά με το κόλπο αυτό γλυτώναμε πολλά.
    Ονόμασε το αρχείο "Mitsotakis", δεν θα πλησιάζει κανένας ιός.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #7419
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.622
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath

    για το keylogger των δουρειων windows 10.
    να πω οτι ημασταν καμια χωρα που δεν εχουμε ιστορια για το πως ο εκ των εσω εχθρος μπορει να οδηγησει στην αλωση (στην περιπτωση των δεδομενων , η αλωση της ιδιωτικοτητας της ανωνυμιας και της δυνατοτητας να διαλεξουμε εμεις τι θα μοιραστουμε με τους αλλους )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #7420
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    αυτο το service host:local system τι ειναι και τρωει ωρες ωρες τοσο cpu?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Capture333.JPG  


  11. #7421
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tommybertsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε μηχανακι με 3GB Ram ειχα τα 10ρια. Δεν ειναι η ποσοτητα το θεμα σου.

    Τωρα, ειτε ειναι hardware προβλημα (που δυσκολο το κοβω αλλα ποτέ μη το αποκλειεις), ειτε κατι αλλο.

    Τσεκαρε μηπως εχεις κλειστο το paging. Κανουν κατι τετοια κουλα τα windows οταν το κλεινεις (γιατι θεωρουν πως δε σου φτανει η ραμ , ακομη και αν εχεις 500GB και σου κανουν slow-down το pc - αλλα το παθαινα σε windows 7 αλλα μου εβγαζε μηνυμα, για τα 10ρια δε ξερω).
    Επισης τι το θες το kaspersky? Τοσα aV εχει... Κανε ενα τεστ με αυτο τελος παντων και ενα full scan με malwarebytes antimalware. Επισης , αν εχεις μtorrent τελευταιες εκδοσεις πανω μηπως;
    Τελος, κανε και ενα καθαρισμα την cache και ολα τα σχετικα.
    ΥΓ: Φανταζομαι πως εχεις ολα τα βασικα προγραμματα στον SSD. ΜΗπως εχεις και HDD ο οποιος τα παιζει; Γενικα, αν θες κατεβασε το hard disk sentinel να τσεκαρεις την υγεια των (οσων) δισκων.
    Επισης το απιθανο. Καμμια φορα κανει τετοια κουλα, επειδη το καλωδιο των δεδομενων τα φτυνει! Μου εχει τυχει αρκετες φορες (λογω του οτι δουλευα σε ιντερνετ καφε- λογικο ηταν εκει). Παρολα αυτα, ποτε δε μπορεις να πεις οτι τα'χεις δει ολα

    Το θεμα σου παντως δε σχετιζεται αμεσα με τα windows 10, οποτε καλο θα ηταν να ανοιγες θεμα ή να εβρισκες καταλληλοτερο
    η αληθεια ειναι οτι μπορει να φταινε τα παντα. Γενικα εχω βαλει ποιοτικο h/w και δε νομιζω να εχει καποιο θεμα.
    Τωρα για το page file (αυτο δεν εννοεις?) το ειχα κατεβασει στα 500ΜΒ και το ανεβασα στα 1500.
    Το Kasper το θεωρω απο τα κορυφαια και αξιοπιστα AV και το εχω χρονια, ασχετως αν προσεχω και αν δεν μου χρειαζεται, ειναι pc δουλειας που μπορει να μπε φλασακι απο πελατη, μπορει να κατσει καποιος αλλος κτλ, πρεπει να υπαρχει μια προστασια αξιοπιστη, γιαυτο και το πληρωνω καθε χρονο.
    Cache κτλ εννοεις να τρεξω ενα ccleaner? το εχω κανει και αυτο, αλλα τα ιδια..
    Το διαγνωστικο του kingstone μιας και εχω τον V300 (με τις Mlc Μνημες) δειχνε 100% υγεια μετα απο 3 χρονια χρησης με 4ΤΒ εγγραφων και 16 read.
    Τωρα για το καλωδιο ιντερνετ, θα το δοκιμασω αν και δε νομιζω να ειναι αυτο, ομως δεν το ειχα σκεφτει οποτε θα βαλω ενα αλλο.
    Παντως το να φταινε τα win δενειναι πολυ πιθανο ετσι?
    pc1
    case:coolermaster Silencio 550RC,psu: thermaltake 650watt, cpu: intel i7 2600k, m/b: Gigabyte Z68XP-UD4, Ram: 16GB-> Corsair XMS3 4x4GB DDR3-1600, vga: saphire ATI 6850 @2GB ram, SSD: Samsung 850pro 512GB, Hdd: 1TB WD
    pc2:
    case: Coolermaster n300,psu: Seasonic 620w bronze,cpu:i3 4160 3.6ghz,mb: Gigabyte GA-Z97-D3H,ram 1x8gb,vga: asus 9600GT 512mb Nvidia.Ssd: Samsung 840pro 256GB,160GB WD

  12. #7422
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    τι είναι αυτό πάλι, το creators που κατεβάζει εδώ και ώρα, μας ζάλισε.
    είναι υποχρεωτικό, δλδ έχει μέσα patches κλπ για exploits και τέτοια?
    Θα πάθουμε τίποτα άμα το τρέξουμε?

  13. #7423
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.789
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι είναι αυτό πάλι, το creators που κατεβάζει εδώ και ώρα, μας ζάλισε.
    είναι υποχρεωτικό, δλδ έχει μέσα patches κλπ για exploits και τέτοια?
    Θα πάθουμε τίποτα άμα το τρέξουμε?
    Είναι η πιο πρόσφατη μεγάλη ενημέρωση. Έχει και αναβαθμίσεις ασφάλειας και αλλάζει και κάποια πραγματάκια κάτω από το καπώ. Από περιεχόμενο δεν έχει μεγάλες διαφορές, εκτός κι αν χρησιμοποιείς hololens. Μία χρήσιμη αλλαγή που έχω διαβάσει ότι θα είχε (αλλά δεν έχω επιβεβαιώσει ακόμα) είναι ότι θα βλέπουμε επιτέλους ποια υπηρεσία τρέχει κάτω από κάθε εκτέλεση του svchost.

  14. #7424
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.969
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι είναι αυτό πάλι, το creators που κατεβάζει εδώ και ώρα, μας ζάλισε.
    είναι υποχρεωτικό, δλδ έχει μέσα patches κλπ για exploits και τέτοια?
    Θα πάθουμε τίποτα άμα το τρέξουμε?

    https://blogs.windows.com/windowsexp...FvC2xSogr4t.97

  15. #7425
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H μεγάλη αλλαγή που φαίνεται αμέσως είναι το Windows Defender Security Center, βέβαια πιστοί στην παράδοση κάνουν όλες τις ρυθμίσεις μαντάρα και πρέπει να τα κάνεις πάλι από την αρχή (Fast Boot, Defender, κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 495 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 475485490493494495496497500505515 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας