Σελ. 912 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 892902907910911912913914917922932 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.666-13.680 από 19515
  1. #13666
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τότε που μια κρίση θυμού και η κλωτσιά που ακολούθησε κατέστρεψε το δίσκο μου αποφάσισα πάντα μα πάντα 2 δίσκους. Σύστημα με όλα τα προγράμματα και ο δεύτερος τα δεδομένα μου στα οποία πρόσβαση δε θα έχει κανένα. Δηλαδή δήθεν ευκολίες του στυλ "βιβλιοθήκη βίντεο" κτλ απαγορευονται δια ροπάλου. Όλα τα προγράμματα βλέπουν κανονικά μόνο το c:/users/Tiffany το οποίο φυσικά είναι άδειο από προσωπικά αρχεία. Οι μόνες εξαιρέσεις είναι τα προγράμματα μουσικής και το plex. Και αυτά μετά από πολύ προσεκτική επιλογή ώστε να μην πειράζουν τους φακέλους.

    Επίσης δε θέλω ένα εξάμηνο μετά να μπω πάλι στο άγχος του χώρου. Για λίγα χρόνια είχα 2 δίσκους των 2TB και ένα στο 1. Εκεί είχα τη μουσική μου. Το μπάχαλο. Ευτυχώς που είμαι ψείρας και δεν είχα πολλά διπλά. Πήγαινα ταξίδι και έψαχνα από δίσκο σε δίσκο να βρω μουσικές. Το Πάσχα αγόρασα έναν στα 6 και ησύχασα. Τα πέρασα όλα εκεί και τελείωσε.
    Άρα έχεις χωριστό δίσκο για το σύστημα, γιατί πιο πάνω έγραψες ότι είναι όλα στον C.
    Όλα κάτω από τον C:\ και τέλος
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #13667
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα έχεις χωριστό δίσκο για το σύστημα, γιατί πιο πάνω έγραψες ότι είναι όλα στον C.
    Ναι. Από το πρώτο post το έχω γράψει. Ότι το σύστημα μου δεν εκκινούσε καθώς ο δίσκος χαμαλης που έχω δεν αναγνωρίζετε. Και αυτό μου έκανε εντύπωση. Το σύστημα είναι οκ αλλα ένας άλλος δίσκος για κάποιο λόγο μπλόκαρε την εκκίνηση.

    Τώρα έχω πάνω 6 δίσκους. Σύστημα Windows, σύστημα Linux, χαμαλης, μουσική και 2 με ταινίες.

    - - - Updated - - -

    Εννοώ τα πάντα σχετικά με το σύστημα. Δηλαδή εφαρμογές, παιχνίδια και ρυθμίσεις.

  3. #13668
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Από το πρώτο post το έχω γράψει. Ότι το σύστημα μου δεν εκκινούσε καθώς ο δίσκος χαμαλης που έχω δεν αναγνωρίζετε. Και αυτό μου έκανε εντύπωση. Το σύστημα είναι οκ αλλα ένας άλλος δίσκος για κάποιο λόγο μπλόκαρε την εκκίνηση.

    Τώρα έχω πάνω 6 δίσκους. Σύστημα Windows, σύστημα Linux, χαμαλης, μουσική και 2 με ταινίες.

    - - - Updated - - -

    Εννοώ τα πάντα σχετικά με το σύστημα. Δηλαδή εφαρμογές, παιχνίδια και ρυθμίσεις.
    Ο δίσκος πάντως του συστήματος είναι ο μηχανικός 3TB;; ή δεν κατάλαβα σωστά;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #13669
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δίσκος πάντως του συστήματος είναι ο μηχανικός 3TB;; ή δεν κατάλαβα σωστά;;
    Σύστημα μηχανικός 3ΤΒ
    Linux μηχανικός 1ΤΒ
    Χαμάλης μηχανικός 3ΤΒ
    Μουσική μηχανικός 6ΤΒ
    Βίντεο 2 μηχανικοί * 2ΤΒ

    Σύνολο 6 μηχανικοί. Ιδανικά δε θα ήθελα καμία αλλαγή. Αν όμως υπάρχει θέμα με τον χαμάλη τότε πρέπει να ψαχτώ. Το ευχής έργο θα ήταν να βρω έναν SSD στα 2ΤΒ κάτω από τα 200€ για σύστημα και μετά την εγκατάσταση να αλλάξω τους 2 τριάρηδες που έχω. Ο δίσκος συστήματος είναι αγορασμένος το Πάσχα του 2017. Δε λέω ότι είναι σε άριστη κατάσταση αλλά είναι πολύ πιο καινούριος από τον άλλο.

    Επιμένω για SSD μεγάλο καθώς θα δώσει "αέρα" στον υπολογιστή. Καλά και χρυσά τα Windows αλλά σαν σύγχρονο λειτουργικό γράφουν σαν τρελά στο δίσκο.

  5. #13670
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν χρειάζεται τόσο μεγάλο για το σύστημα. Πάρε έναν 512 και πάλι πολύ είναι.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #13671
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Και το forza motorsport που είναι σχεδόν 100 gb που θα το βάλω; το Witcher 3 και τα λοιπά παιχνίδια; Επίσης έχω το Adobe Bridge για τις φωτογραφίες μου με μεγάλη cache. Δυστυχώς μαζεύονται τα gb για πλάκα. Εννοείται πως θέλω και χώρο για vm. Δε θα τις τρέχω από μηχανικό δίσκο. Είναι λίγο παράνοια.

  7. #13672
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    εγω που πηρα για λειτουργικο office προγραματα 256gb το μετάνιωσα. Επρεπε να παρω 120 (αφου οτι και να βαλεις πανω απο 50 σπανια παει).
    Μετα σε αλλο δισκο η δισκους τα αλλα αναλογος τον χρηστη

  8. #13673
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω που πηρα για λειτουργικο office προγραματα 256gb το μετάνιωσα. Επρεπε να παρω 120 (αφου οτι και να βαλεις πανω απο 50 σπανια παει).
    Μετα σε αλλο δισκο η δισκους τα αλλα αναλογος τον χρηστη
    Να δεις για πότε γεμίζουν και δεν το παίρνεις χαμπάρι, ειδικά μετά απο μερικούς μήνες που θα αρχίσουν τα Updates
    Καλύτερα να έχεις μπόλικο ελεύθερο χώρο τώρα, παρά να ψάχνεις πως να γλυτώσεις 10GB μετά

  9. #13674
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να δεις για πότε γεμίζουν και δεν το παίρνεις χαμπάρι, ειδικά μετά απο μερικούς μήνες που θα αρχίσουν τα Updates
    Καλύτερα να έχεις μπόλικο ελεύθερο χώρο τώρα, παρά να ψάχνεις πως να γλυτώσεις 10GB μετά
    τον εχω ηδη 2 χρονια Εχω παντω 70Gb αδεια οτι και αν εκανα. Για δισκο λειτουργικου μιλαω παντα
    Συμφωνω οτι θελουμε χωρο και για αυτο ενω θελω 40 ηθελα το τριπλάσιο αρα 120
    Τα αλλα σε αλλους δισκους

  10. #13675
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Εγώ πάντως είμαι της άποψης καλύτερα Toyota hilux τετραπορτο με 4x4 πάρα Suzuki jimny με κοτσαδουρα και τρέιλερ. Ακόμη και αν είναι πιο ακριβό.

    Στα δικά μου τώρα. Έβαλα να κάνει και ένα update που το καθυστερούσα λόγω δουλειάς. Περιμένω να δω το βράδυ τι θα γίνει.

  11. #13676
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω που πηρα για λειτουργικο office προγραματα 256gb το μετάνιωσα. Επρεπε να παρω 120 (αφου οτι και να βαλεις πανω απο 50 σπανια παει).
    Μετα σε αλλο δισκο η δισκους τα αλλα αναλογος τον χρηστη
    Εκεί που έχουν φτάσει οι 250αρηδες δεν συμφέρει για 120αρη.

    Έχω 250αρη με 90 προγράμματα φορτωμένο και είμαι στα 177 ελεύθερα από 232, αλλά είναι καλύτερα για τον SSD.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #13677
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.102
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί που έχουν φτάσει οι 250αρηδες δεν συμφέρει για 120αρη.

    Έχω 250αρη με 90 προγράμματα φορτωμένο και είμαι στα 177 ελεύθερα από 232, αλλά είναι καλύτερα για τον SSD.
    Έτσι ακριβώς είμαι και εγώ.
    Εαν δεν βάζεις παιγνίδια μέχρι 250 για καθαρά ψυχολογικούς λόγους, να έχει ο SSD χώρο ελεύθερο για καλύτερη υγεία και ταχύτητα όπως λέγεται, είναι υπέρ αρκετά.
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  13. #13678
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί που έχουν φτάσει οι 250αρηδες δεν συμφέρει για 120αρη.

    Έχω 250αρη με 90 προγράμματα φορτωμένο και είμαι στα 177 ελεύθερα από 232, αλλά είναι καλύτερα για τον SSD.
    στο πρωτο θα συμφωνησω εχεις ενα δικιο
    Στο δευτερο ειμαι καλυτερα απο σενα αφου οπως ειπα τα 2/3 του δισκου ειναι αδεια
    Καποτε ειχα και εγω 90 προγραμματα εγκατεστημένα. Τωρα πια εχω μονο τα βασικα και ολα τα αλλα (τα 80) τα εχω σε αλλο δισκο σε portable εκδοση αφου η χρηση ειναι περιστασιακή Ετσι κανω και φορματ οποτε θελω αφου εχω λιγα να ξαναπερασω.
    Εκτος και αν χρησιμοποιείς 90 προγραμματ καθημερινα
    Οπως και να εχει ο καθενας κανει τα κουμαντα στο πισι του οπως του αρεσει Ο αλλος θελει 2Τ και καλα κανει, δικο του ειναι :-)

    υγ Για πισι μιλαω Στο λαπτοπ ειναι αλλιως ειδικα αν καποιος εχει δισκο...

  14. #13679
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο πρωτο θα συμφωνησω εχεις ενα δικιο
    Στο δευτερο ειμαι καλυτερα απο σενα αφου οπως ειπα τα 2/3 του δισκου ειναι αδεια
    Καποτε ειχα και εγω 90 προγραμματα εγκατεστημένα. Τωρα πια εχω μονο τα βασικα και ολα τα αλλα (τα 80) τα εχω σε αλλο δισκο σε portable εκδοση αφου η χρηση ειναι περιστασιακή Ετσι κανω και φορματ οποτε θελω αφου εχω λιγα να ξαναπερασω.
    Εκτος και αν χρησιμοποιείς 90 προγραμματ καθημερινα
    Οπως και να εχει ο καθενας κανει τα κουμαντα στο πισι του οπως του αρεσει Ο αλλος θελει 2Τ και καλα κανει, δικο του ειναι :-)

    υγ Για πισι μιλαω Στο λαπτοπ ειναι αλλιως ειδικα αν καποιος εχει δισκο...
    Τα προγράμματα τα θέλω για δοκιμές, σιγά μην τα χρησιμοποιώ κάθε μέρα όλα. Όσα βγαίνουν σε portable τα έχω και αυτά για να βλέπω διαφορές.

    Δεν έχει νόημα πλέον να έχεις μηχανικό δίσκο για το λειτουργικό εκεί που έχουν φτάσει οι μικροί SSD, αν έχεις δουλέψει μια φορά σε SSD δεν γυρίζεις με τίποτα πάλι σε μηχανικό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #13680
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα προγράμματα τα θέλω για δοκιμές, σιγά μην τα χρησιμοποιώ κάθε μέρα όλα. Όσα βγαίνουν σε portable τα έχω και αυτά για να βλέπω διαφορές.

    Δεν έχει νόημα πλέον να έχεις μηχανικό δίσκο για το λειτουργικό εκεί που έχουν φτάσει οι μικροί SSD, αν έχεις δουλέψει μια φορά σε SSD δεν γυρίζεις με τίποτα πάλι σε μηχανικό.
    Ποιος μιλησε για μηχανικο? Για μεγεθος δισκο λειτουργικου λεμε

    (αν και μεγαλη συζητηση για το αν εχει νοημα ο μηχανικος... προσωπικα για ασφαλεια τα back up τα εχω σε μηχανικο γιατι στην πραξη ολοι οι ssd οταν χαλανε απλα μια μερα δεν ανοιγουν. Δεν δινουν σημάδια πριν. Αν διαβασεις πχ στο skroutz θα δεις. Δεν συναιχιζω γιατι αυτο ειανι αλλο θεμα)

Σελ. 912 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 892902907910911912913914917922932 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας