Σελ. 13 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 19519
  1. #181
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτό είδες τόσο μεγάλη αύξηση στην ταχύτητα. Τα 8.1 είναι πολύ καλύτερα από τα 7 σε performance. Ο λόγος είναι η καλύτερη διαχείριση των πόρων του συστήματος. Στην ουσία η διαφορά μεταξύ 8.1 και 10 σε performance είναι αδιάφορη. Θέλω να πω μην παινεύεις τα 10 επειδή έχουν καλύτερο performance, δεν έχουν. Απλά επειδή οι περισσότεροι πάνε από τα 7 βλέπουν μεγάλη αύξηση και νομίζουν ότι κάτι έκανε η Μ$.
    Μα με 7 θα έβαζα 8? με Full metro κλπ? δηλαδή υπήρχε πολύς κόσμος που τα είχε βάλει? εδώ στην δουλειά κάποιοι που έπαιρναν καινούργια pc/Laptop με 8 πάνω έκλαιγαν και τους τα ξήλωνα και τους έβαζα 7... η MS τυχαία δηλαδή έκανε στροφή με τα 10 μετά το κράξιμο όλου του πλανήτη 2 χρόνια τώρα? Βασικά σε κάποια φάση τα είχα βάλει τα 8.1 .. απο 7 έκανα update σε 8 και μετά 8.1 ε δεν είχα νοιώσει το ίδιο με τα 10... τώρα θα μου πεις ίσως είμαι λίγο προκατειλημμένος από το interface των 8 οπότε δεν είμαι και πολύ τίμιος σε άποψη, σαν να με πιέσει κάποιος να δουλέψω σε Osx ένα πράγμα :-) .

    Παρόλα αυτά μάλλον έχεις δίκιο γιατί πολύς κόσμος με 8 το έλεγε πως είναι ποιο γρήγορα από τα 7.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #182
    Εγγραφή
    31-03-2013
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aragorncb600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα βρε παιδια σε win 8.1 μα με τιποτα δεν ξεκιναει το upgrade στο ιστορικο μου βνγαζει failed και αυτον τον κωδικο 80240020
    γιατι ομως?μπας και παιζουν ρολο η γλωσαα στα αγγλικα τα ειχα παρει εχω βαλει αγγλικα σαν κυρια γλωσσα να τα γυρισω ολα αγγλικα?
    κατέβασε καλύτερα το εργαλείο της microsoft. Κάποιοι μου είπαν ότι πάει πιο γρήγορα από την ενημέρωση, τουλάχιστον εγώ που είχα το ίδιο πρόβλημα στην ενημέρωση περίμενα πάρα πολύ για την λήψη, στο εργαλείο λίγο γρηγορότερα
    Πήγαινε ο άλλος ο ανεύθυνος, ο επιπόλαιος, ο αχρείος, με 180 στην Αττική Οδό.
    Του τράβηξα κι εγώ μια μούντζα όπως τον προσπερνούσα για να μάθει...

    ΑΣΤΕΙΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ! ( ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ )

    http://http://ta-anekdota-tou-internet.blogspot.gr/

  3. #183
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aragorncb600 Εμφάνιση μηνυμάτων

    ευχαριστω πολυ να εισαι καλα.
    ενα αλλο ακομα με το upgade θα χαθουν παιχνιδια και εφαρμογες?γιατι ειλικρινα βαριεμε να ξανα στηνω τον υπολογιστη απο την αρχη
    Οχι, όλα μένουν ως είναι, αλλά απλά κάνεις αναβάθμιση στα Windows
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #184
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέμε λογαριασμό microsoft εννοούμε αυτόν που έχουμε πχ στο hotmail μας; Και αν ναι, αναφερόμαστε στο log in των windows με αυτο τον λογαριασμό αντι να κάνουμε έναν τοπικό user; Και πάλι αν ναι ( :P ), γιατί όλοι είστε τόσο κατά της σύνδεσης με ms λογαριασμό;
    Ναι. Ναι. Γιατί να θέλεις να συνδέσεις τον λογαριασμό σου στο σύστημά σου; Για να βάζεις password κάθε φορά που ανάβεις το PC; Για να μην αναφερθώ στο ότι αν κάποιος κάτσει στο PC σου θα έχει πλήρης πρόσβαση στο Μ$ λογαριασμό σου(Skype, e-mails, office κλπ). Επίσης γιατί να το κάνεις αυτό; για να διευκολύνεις τη Μ$ στο να σου κλέβει δεδομένα; Αφού το δήλωσε ξεκάθαρα στο EULA ότι εμείς βλέπουμε και διαβάζουμε τα πάντα στο PC. Γιατί να τα συνδέσει και με το λογαριασμό μου;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα με 7 θα έβαζα 8? με Full metro κλπ? δηλαδή υπήρχε πολύς κόσμος που τα είχε βάλει? εδώ στην δουλειά κάποιοι που έπαιρναν καινούργια pc/Laptop με 8 πάνω έκλαιγαν και τους τα ξήλωνα και τους έβαζα 7... η MS τυχαία δηλαδή έκανε στροφή με τα 10 μετά το κράξιμο όλου του πλανήτη 2 χρόνια τώρα? Βασικά σε κάποια φάση τα είχα βάλει τα 8.1 .. απο 7 έκανα update σε 8 και μετά 8.1 ε δεν είχα νοιώσει το ίδιο με τα 10... τώρα θα μου πεις ίσως είμαι λίγο προκατειλημμένος από το interface των 8 οπότε δεν είμαι και πολύ τίμιος σε άποψη, σαν να με πιέσει κάποιος να δουλέψω σε Osx ένα πράγμα :-) .

    Παρόλα αυτά μάλλον έχεις δίκιο γιατί πολύς κόσμος με 8 το έλεγε πως είναι ποιο γρήγορα από τα 7.
    Είσαι προκατειλημμένος όπως και οι περισσότεροι και με το δίκιο σας. Κι εγώ συχαίνομαι το interface των 8 αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το λειτουργικό είναι κακό. Είμαι χρόνια χρήστης και 8(με Start8 κλπ) και των 8.1 και είναι πολύ καλύτερα λειτουργικά από τα 7, ασχέτως του απαίσιου interface. Τα 8.1 δε, δεν χρειάζεται να κάνεις και χακιές. Μπαίνει αυτόματα στο desktop και δεν βλέπεις τη start screen ποτέ, εκτός άμα θέλεις να τη δεις. Για search κάνεις Win+S ή Win+Q και σου βγάζει το search. Όλα τα υπόλοιπα όπως τα ξέρεις. Θέλεις οπωσδήποτε start menu; βάζεις classic shell/start8/whatever(τα οποία θα δουλεύουν και στα 10) και παίζεις με start menu των 7 σε Windows 8.1.

    Το πρόβλημα τόσο με τα 8/8.1 όσο και με τα 10 είναι η πολιτική της Μ$, όχι το λειτουργικό. Η νοοτροπία με την οποία φτιάχνει όλα τα καινούργια λειτουργικά της είναι ανόητη και παράλογη. Προσπαθεί να φτιάξει ένα λειτουργικό το οποίο θα είναι εξίσου καλό σε οποιαδήποτε συσκευή και να εγκατασταθεί. Ε αυτό δεν γίνεται. Άλλες απαιτήσεις έχουν οι χρήστες μίας συσκευής και άλλες απαιτήσεις μίας άλλης συσκευής και πολλές φορές αυτές οι απαιτήσεις είναι αντικρουόμενες.

  5. #185
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2

  6. #186
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    MIA βοήθεια και εδώ παρακαλώ.
    Πως γίνετε να ΜΗΝ εγκατασταθούν τα 10;
    Κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή,αρχίζουν και κατεβαίνουν μόνα τους.Πρέπει να κλικάρω στο εικονίδιο στο system tray,να κάνω κλικ στον "έλεγχος εγκατάστασης" και από εκεί να κάνω ακύρωση.Και να ΜΗΝ κλείσω το παράθυρο γιατί θα ξαναρχίσει το κατέβασμα αλλά να το έχω στην μπάρα εργασίας

  7. #187
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    @GrandGamer δεν τα γνώριζα αυτά και γι'αυτό ρώτησα και η αλήθεια είναι πως ήσουν αρκετά κατατοπιστικός και μάλιστα συμφωνώ μαζί σου (και με του περισσότερους απ'οτι βλέπω)! Ευχαριστώ πολύ!

    - - - Updated - - -




  8. #188
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να βάλεις λογαριασμό Μ$; όσο πιο μακριά μπορείς απ' αυτό! Επίσης δες εδώ για μερικές ακόμα ρυθμίσεις
    Αδελφέ πολύ καλά όλα.. τα έκανα όλα μιλάμε... thx..

    Άσχετο αλλά νοιώθω μια διαφορά στα 10 που δεν την είχα στα 7...στα sidebar gadgets που έχω ένα από αυτά είναι το Aida64 Extreme που μου λέει πληροφορίες για τα πάντα... ε πριν η CPU μου όταν το PC καθόταν ήταν καρφωτή στα 800mhz τώρα κάνει peak στα 4.5gz κάθε λίγο και λιγάκι και σταθεροποιήτε στα 1300-1600mhz με αποτέλεσμα ενώ στα 7 idle είχα 40 βαθμούς τώρα με τα 10 είμαι idle στους 47 οπότε κάτι έχει αλλάξει...αλλά στο task manager που κοιτάω πάλι το μόνο που τρώει γύρω στα 5-6% cpu είναι το software του καταγραφικού με τις κάμερες...

    Έχει παρατηρήσει άλλος λίγο παραπάνω CPU στο Idle ή βλέπω πουλάκια?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 03-08-15 στις 16:14.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #189
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν ισχύει κάτι τέτοιο φαντάζομαι είναι αρνητικός παράγοντας για Laptops και αποθαρυντικός για χρήστες laptops να περάσουν τα 10άρια....

  10. #190
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδελφέ πολύ καλά όλα.. τα έκανα όλα μιλάμε... thx..

    Άσχετο αλλά νοιώθω μια διαφορά στα 10 που δεν την είχα στα 7...στα sidebar gadgets που έχω ένα από αυτά είναι το Aida64 Extreme που μου λέει πληροφορίες για τα πάντα... ε πριν η CPU μου όταν το PC καθόταν ήταν καρφωτή στα 800mhz τώρα κάνει peak στα 4.5gz κάθε λίγο και λιγάκι και σταθεροποιήτε στα 1300-1600mhz με αποτέλεσμα ενώ στα 7 idle είχα 40 βαθμούς τώρα με τα 10 είμαι idle στους 47 οπότε κάτι έχει αλλάξει...αλλά στο task manager που κοιτάω πάλι το μόνο που τρώει γύρω στα 5-6% cpu είναι το software του καταγραφικού με τις κάμερες...

    Έχει παρατηρήσει άλλος λίγο παραπάνω CPU στο Idle ή βλέπω πουλάκια?
    Άλλος σε CPU, άλλος σε HDD και άλλος σε RAM. Γενικά υπάρχουν αυτά τα peaks σε μερικούς αλλά κανείς δεν ξέρει πως και γιατί για την ώρα. Κάποιοι δεν έχουν θέμα.

  11. #191
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλος σε CPU, άλλος σε HDD και άλλος σε RAM. Γενικά υπάρχουν αυτά τα peaks σε μερικούς αλλά κανείς δεν ξέρει πως και γιατί για την ώρα. Κάποιοι δεν έχουν θέμα.
    Είχα παρατηρήσει ανάλογο θέμα με παλιό πρόγραμμα που ανέβαζε το cpu usage.
    Το πέταξα και όλα οκ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #192
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτό είδες τόσο μεγάλη αύξηση στην ταχύτητα. Τα 8.1 είναι πολύ καλύτερα από τα 7 σε performance. Ο λόγος είναι η καλύτερη διαχείριση των πόρων του συστήματος. Στην ουσία η διαφορά μεταξύ 8.1 και 10 σε performance είναι αδιάφορη. Θέλω να πω μην παινεύεις τα 10 επειδή έχουν καλύτερο performance, δεν έχουν. Απλά επειδή οι περισσότεροι πάνε από τα 7 βλέπουν μεγάλη αύξηση και νομίζουν ότι κάτι έκανε η Μ$.
    Αυτό που έκανε η MS στα 8 είναι αντί για τ6ερματισμό να κάνει υβριδικό τερματισμό.
    Αν κλείσεις το Hibernation στα 8, ίδια απόδοση με τα 7 έχουν.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  13. #193
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έκανε η MS στα 8 είναι αντί για τ6ερματισμό να κάνει υβριδικό τερματισμό.
    Αν κλείσεις το Hibernation στα 8, ίδια απόδοση με τα 7 έχουν.
    Δεν αναφέρομαι στο shut down/boot. Αναφέρομαι στις επιδόσεις του συστήματος γενικά, χρόνο ανταπόκρισης κλπ. Κλειστό το έχω το hibernation.

  14. #194
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αναφέρομαι στο shut down/boot. Αναφέρομαι στις επιδόσεις του συστήματος γενικά, χρόνο ανταπόκρισης κλπ. Κλειστό το έχω το hibernation.
    Πώς έκανες τις μετρήσεις;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #195
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Με το μάτι. Χρησιμοποιούσα χρόνια 7 και χρησιμοποιώ χρόνια 8/8.1. Ακόμα και σήμερα, που το λειτουργικό είναι γεμάτο με αηδίες και χρειάζεται format, ανταποκρίνεται πάρα πολύ καλά στα πάντα, ενώ τα 7, αν τα ζορίσεις λίγο με 2-3 προγράμματα αρχίζουν και καθυστερούν. Από την πρώτη στιγμή μπορείς να δεις τη διαφορά αν εγκαταστήσεις φρέσκα 7 και 8.1 σε PC με ίδιο hardware.

Σελ. 13 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας