Σελ. 743 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 723733738741742743744745748753763 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.131-11.145 από 19506
  1. #11131
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε λιγες μερες θα εγκαταστησω τα w10 σε ενα καινουριο pc με ryzen. Επειδη κατεβασα την 1809 απο day 1 και εσβησα την 1803, θα υπαρξει καποιο προβλημα αν εγκαταστησω κατευθειαν αυτη?
    ديميتريس

  2. #11132
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ στο παρόν στάδιο, δεν θα έβαζα με την καμμία, την 1809.



    ΥΓ: Ελπίζω, όπως όλα τα PC που πιάνεις, να μην έχει και αυτό 2GB RAM και μηχανικό 5400, και μετά να λες ότι φταίνε τα Windows που σέρνεται.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #11133
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.970
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λιγες μερες θα εγκαταστησω τα w10 σε ενα καινουριο pc με ryzen. Επειδη κατεβασα την 1809 απο day 1 και εσβησα την 1803, θα υπαρξει καποιο προβλημα αν εγκαταστησω κατευθειαν αυτη?
    Σε clean install που έκανα από τα πρώτα ISOs που βγήκανε δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα... 17763.104 και πιστεύω πως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

  4. #11134
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκοπεύω να εγκαταστήσω Windows 10 σε ένα PC. Επειδή τελευταία διαβάζω ότι υπάρχουν διάφορα ζητήματα με τα updates, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δημιουργείται πρόβλημα με απενεργοποίηση των updates.

    Επίσης, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο build που είναι πιο σταθερό σε σχέση με τα υπόλοιπα ή δεν παίζει ρόλο;

    Ευχαριστώ!
    Τα Updates βγαίνουν για να διορθώνουν/ασφαλίζουν/βελτιώνουν/προσθέτουν σ/το λειτουργικό, τώρα αν με τα 10 τα έχουν κάνει γενικώς σκ@τ@, είναι άλλη υπόθεση.
    Αν ξέρεις τι πρέπει να περνάς και τι όχι μπορείς να τα βάζεις χειροκίνητα, αλλιώς αυτόματα.

    Δεν υπάρχει συγκεκριμένο build, κ.λ.π., σε όλα έχουν παρουσιαστεί προβλήματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #11135
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λιγες μερες θα εγκαταστησω τα w10 σε ενα καινουριο pc με ryzen. Επειδη κατεβασα την 1809 απο day 1 και εσβησα την 1803, θα υπαρξει καποιο προβλημα αν εγκαταστησω κατευθειαν αυτη?
    Το εχω κανει ηδη σε ενα pc και παει καλα...
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  6. #11136
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Εντάξει υπάρχει και ένα κάρο κόσμος που απλά δεν ξέρει τι του γίνεται, οπότε θεωρεί ότι το λειτουργικό πάει καλά. Και φυσικά ούτε λόγος για το γεγονός ότι σήμερα μπορεί να πηγαίνει καλά, αύριο όμως ίσως όχι. Κοινώς, όσο και αν δεν αρέσει σε μερικούς η λέξη, μπάχαλο. Δυστυχώς είναι και η μόνη που ταιριάζει. Οτιδήποτε άλλο είναι είτε άγνοια είτε πνεύμα αντιλογίας. Θεωρώ παρωπιδισμό τη λογική, "τα PCs εμένα και του φίλου μου πάνε καλά".

    Μια απλή ματιά ενός άσχετου στα δύο νήματα εδώ στo ADSLgr " Windows 7 - Συζήτηση, απορίες" και "Windows 10 Αναβάθμιση: Συζήτηση, προβλήματα, και λύσεις ;". Το πρώτο δεν έχει ακόμα 20 σελίδες και το λειτουργικό είναι εγκατεστημένο ακόμα στο 45% των PC και το 2ο νήμα έχει πάνω από τις δεκαπλάσιες. Ας σοβαρευτούμε.


    ΥΓ Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους στην έννοια acceptance test. Τροφή για σκέψη : Κανένα μα κανένα W10 feature update, δεν περνάει από ούτε το πιο απλό βήμα overall stability, οποιουδήποτε acceptance test.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  7. #11137
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στο παρόν στάδιο, δεν θα έβαζα με την καμμία, την 1809.



    ΥΓ: Ελπίζω, όπως όλα τα PC που πιάνεις, να μην έχει και αυτό 2GB RAM και μηχανικό 5400, και μετά να λες ότι φταίνε τα Windows που σέρνεται.
    Και εγω αυτο σκεφτηκα αλλα δεν λεει να κατεβασω την 1803 απο την αρχη.
    Το συγκεκριμενο συστημα ειναι με ryzen athlon, 4gb ram και εναν sandisk ssd γιατι ο κατοχος του εχει καβουρια στις τσεπες.

    @Mormnak +@gst
    Ευχαριστω για το feedback.
    ديميتريس

  8. #11138
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει υπάρχει και ένα κάρο κόσμος που απλά δεν ξέρει τι του γίνεται, οπότε θεωρεί ότι το λειτουργικό πάει καλά. Και φυσικά ούτε λόγος για το γεγονός ότι σήμερα μπορεί να πηγαίνει καλά, αύριο όμως ίσως όχι. Κοινώς, όσο και αν δεν αρέσει σε μερικούς η λέξη, μπάχαλο. Δυστυχώς είναι και η μόνη που ταιριάζει. Οτιδήποτε άλλο είναι είτε άγνοια είτε πνεύμα αντιλογίας. Θεωρώ παρωπιδισμό τη λογική, "τα PCs εμένα και του φίλου μου πάνε καλά".

    Μια απλή ματιά ενός άσχετου στα δύο νήματα εδώ στo ADSLgr " Windows 7 - Συζήτηση, απορίες" και "Windows 10 Αναβάθμιση: Συζήτηση, προβλήματα, και λύσεις ;". Το πρώτο δεν έχει ακόμα 20 σελίδες και το λειτουργικό είναι εγκατεστημένο ακόμα στο 45% των PC και το 2ο νήμα έχει πάνω από τις δεκαπλάσιες. Ας σοβαρευτούμε.


    ΥΓ Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους στην έννοια acceptance test. Τροφή για σκέψη : Κανένα μα κανένα W10 feature update, δεν περνάει από ούτε το πιο απλό βήμα overall stability, οποιουδήποτε acceptance test.
    Το μόνο σίγουρο είναι οτι υπάρχουν και αυτοί, αρκετοί μάλιστα δεν έχουν βάλει καν τα windows 10 απλά ακολουθούν το Hype.
    έχω 10δες pc αν όχι 100δες που πάνε καλά με τα 10 εδώ και πολύ καιρό.

    993 σελίδες έχει το νήμα για τα 7αριά, μετά έχουμε τα 100δες διάσπαρτα μηνύματα γενικά στο φόρουμ των windows για τα 7αρια


    ΥΓ. Ξαναλέω για να μην υπάρχει παρεξήγηση, δεν κάνω τα Update την στιγμή που θα βγούνε, όταν βγήκε η 1803 δεν την πέρασα πουθενά, πριν 4 με 5 μήνες ξεκίνησα να την περνάω κανονικά σε μηχανάκια, φυσικά αντιμετώπισα το πρόβλημα που δεν εμφανίζονται οι υπολογιστές στην περιοχή δικτύου, κάτι που όμως έχει λύση εδώ και καιρό, όπως και το να μην μπορούν να δούνε συσκευές που υποστηρίζουν μόνο smb1.
    Με την ίδια ακριβώς τακτική είχαμε παλιότερα και στα παλιότερα λειτουργικά, κάθε αναβάθμιση έφερνε νέα προβλήματα, όπως και διάφορες λύσεις μετά απο κάποιο διάστημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 23-10-18 στις 18:53.

  9. #11139
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο σίγουρο είναι οτι υπάρχουν και αυτοί, αρκετοί μάλιστα δεν έχουν βάλει καν τα windows 10 απλά ακολουθούν το Hype.
    έχω 10δες pc αν όχι 100δες που πάνε καλά με τα 10 εδώ και πολύ καιρό.

    993 σελίδες έχει το νήμα για τα 7αριά, μετά έχουμε τα 100δες διάσπαρτα μηνύματα γενικά στο φόρουμ των windows για τα 7αρια


    ΥΓ. Ξαναλέω για να μην υπάρχει παρεξήγηση, δεν κάνω τα Update την στιγμή που θα βγούνε, όταν βγήκε η 1803 δεν την πέρασα πουθενά, πριν 4 με 5 μήνες ξεκίνησα να την περνάω κανονικά σε μηχανάκια, φυσικά αντιμετώπισα το πρόβλημα που δεν εμφανίζονται οι υπολογιστές στην περιοχή δικτύου, κάτι που όμως έχει λύση εδώ και καιρό, όπως και το να μην μπορούν να δούνε συσκευές που υποστηρίζουν μόνο smb1.
    Με την ίδια ακριβώς τακτική είχαμε παλιότερα και στα παλιότερα λειτουργικά, κάθε αναβάθμιση έφερνε νέα προβλήματα, όπως και διάφορες λύσεις μετά απο κάποιο διάστημα.
    Για το νήμα των 7 έκανα λάθος γιατί σωστά 467 σελίδες βλέπω. Τώρα σε πιο αναφέρεσαι με 900+ δεν ξέρω, εμένα δε μου τις δείχνει. Άμα βάλεις και τα διάσπαρτα και για τα δύο λειτουργικά, καλύτερα μέτρησέ τα εσύ σαν mod, να δούμε πιο σωστά. Αλλά ας μην κολλήσουμε εκεί. Η ουσία είναι ότι κατά γενική ομολογία ότι τα 10 είναι για μαζόχες ή για τεχνικούς που διψάνε για προβλήματα. Δεν αξίζει ότι όρεξη και να έχεις. Ας το αναπτύξουν σωστά να τους πω και μπράβο, όπως λέω για τα 7. Τα 10 για εκπαιδευτικούς λόγους καλά είναι αλλά μέχρι εκεί. Άντε και για να τρέχεις DX12. Τα πάντα όλα τα κάνεις και αλλού καλύτερα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  10. #11140
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.970
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ουσία είναι ότι κατά γενική ομολογία ότι τα 10 είναι για μαζόχες ή για τεχνικούς που διψάνε για προβλήματα.
    Σε μια πρόταση περιέγραψες το 99,9% όσων έχουνε εγκατεστημένα win10 στο pc τους.

  11. #11141
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμενο συστημα ειναι με 4gb ram...
    Ε, στο λέω από τώρα. Θα σέρνεται.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #11142
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Πριν βαλω ο ιδιος 10αρια, (μολις πριν 1 μηνα) παρακολουθουσα το θεμα εδω για να ειμαι ενημερος. Για ενα φεγγαρι
    κιολας στην προηγουμενη δουλεια ειμουν σε project που ειχε να κανει με rollout 10αρια (σε αντικατασταση 7 Enterprise),
    οποτε θελοντας και μη μπλεχτηκα. Ομολογω οτι στο project δεν αντιμετωπισαμε (μεγαλα) προβληματα - ειχε να κανει
    με συμβατότητα εφαρμογων. Δεν προλαβα να δω το rollout γιατι στο μεταξυ άλλαξα δουλεια και δεν ξερω πως πηγε.
    Βεβαια ειναι διαφορετικα τα πραγματα σε εταιρικα περιβάλλοντα, πολλά από τα θέματα που μας απασχολουν εδω ειναι
    λυμενα λόγω group policies κλπ κλπ, αλλά σε home εγκαταστασεις είναι τελείως άλλο παιχνίδι.

    Τα έβαλα λοιπον κι εγω στο σπιτι, έτσι για να μην λέω χωρίς να έχω προσωπικη εμπειρία. Παρόλο που είχα διαβάσει για
    τα - αντικειμενικα απαράδεκτα - θέματα με χαμένα δίκτυα, αλλαγές ρυθμίσεων με το έτσι θέλω και χωρίς ενημέρωση, να μην
    σχολιάσω το απαράδεκτο αισχος από κάθε αποψη με τα updates (με το ζόρι μπαίνουν, με το ζόρι restart, μοίρασμα - ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ)
    κλπ κλπ. έκανα την ανάγκη φιλοτιμία (θες η "ανάγκη" / ψώνιο να συμβαδιζουμε με την τεχνολογια) θες οτι στο μηχανακι που εστηνα
    δεν έμπαιναν 7αρια (το ανακαλυψα εκ των υστερων), τα έβαλα.......

    20 μερες βλαστημησα. Όταν δε έκαναν restart από μόνα τους για να μπει ένα update ΧΩΡΙΣ να το θελω, τα εστειλα στο διαολο.
    Ευτυχως δεν μπλέχτηκα με το 1809, γιατι τότε θα με είχαν γράψει οι εφημερίδες........
    Δεν βλεπω να αλλαζω αποψη, στο σπιτι και σε οσους συγγενεις μπορω, 10αρια τελος (και ουτε αναλαμβανω υποστηριξη).
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  13. #11143
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, στο λέω από τώρα. Θα σέρνεται.
    Προβλημα ΤΟΥ (του χρηστη), αυτος ζητησε 10. Εγω του ειπα οτι δεν θα του προσφερω υποστηριξη για την καθε κουλαμαρα που θα του παρουσιαζεται και δεχτηκε.
    ديميتريس

  14. #11144
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το νήμα των 7 έκανα λάθος γιατί σωστά 467 σελίδες βλέπω. Τώρα σε πιο αναφέρεσαι με 900+ δεν ξέρω, εμένα δε μου τις δείχνει. Άμα βάλεις και τα διάσπαρτα και για τα δύο λειτουργικά, καλύτερα μέτρησέ τα εσύ σαν mod, να δούμε πιο σωστά. Αλλά ας μην κολλήσουμε εκεί. Η ουσία είναι ότι κατά γενική ομολογία ότι τα 10 είναι για μαζόχες ή για τεχνικούς που διψάνε για προβλήματα. Δεν αξίζει ότι όρεξη και να έχεις. Ας το αναπτύξουν σωστά να τους πω και μπράβο, όπως λέω για τα 7. Τα 10 για εκπαιδευτικούς λόγους καλά είναι αλλά μέχρι εκεί. Άντε και για να τρέχεις DX12. Τα πάντα όλα τα κάνεις και αλλού καλύτερα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις και για γυαλιά μαζί με τα υπόλοιπα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  5,0 KB 
ID: 198185

    Η ουσία είναι μια, όπως και τα προηγούμενα windows, όλα έχουν θέμα με τα updates, για αυτό και ποτέ δεν περνούσαμε αμέσως όλα τα Update. Λογικό είναι τα 7 να είναι καλύτερα σήμερα, το τελευταίο Major update το φάγαμε στην μάπα πριν πολλά χρονιά και ότι προβλήματα είχε μάθαμε να ζούμε με αυτά.

  15. #11145
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από isurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
    θες οτι στο μηχανακι που εστηνα
    δεν έμπαιναν 7αρια (το ανακαλυψα εκ των υστερων), τα έβαλα.......
    Πως τα πέρασες τελικά τα 7αρια μετά;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 743 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 723733738741742743744745748753763 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας