Σελ. 1181 από 1297 ΠρώτηΠρώτη ... 11611171117611791180118111821183118611911201 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.701-17.715 από 19451
  1. #17701
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.568
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πειτε καμια ιδεα για το παρακατω, μπας και μου μεινει καμια τριχα στο κεφαλι :P

    Σε ενα χρεπι λαπτοπ με w10 1909 με μια realtek rtl8723be, η ασυρματη συνδεση παιρνει μπροστα μετα απο Ν εκκινησεις. Οταν δεν παιρνει μπροστα, δεν φαινεται καν η καρτα στον device manager, οποτε δεν υπαρχει και η αντιστοιχη ασυρματη συνδεση στις συνδεσεις δικτυου. Οταν δουλευει, δουλευει χωρις κανενα προβλημα μεχρι τον τερματισμο.
    Αν παιζει ρολο, στον device manager υπαρχει ενα intel(r) trusted execution engine interface με θαυμαστικο, το οποιο δεν φευγει με τιποτα.

    Δοκιμασα με ενα live cd οταν δεν φαινεται και δεν την εδειχνε ουτε εκει. Βεβαια, επειδη εχει τσιπακι του κιλου της realtek, υπεθεσα οτι μπορει να μην υποστηριζεται καν απο το λινουξ, αν και δεν το νομιζω.
    Εννοειται πως δεν ειναι σε flight mode και οταν παταω το αντιστοιχο κουμπι στο πληκτρολογιο ή στο notification center, το μονο που φαινεται να ανοιγοκλεινει ειναι το bt.

    Σκεφτομια βεβαια να την αλλαξω, αλλα μιλαμε για λαπτοπ απο hp. Εχω δει παλιοτερα, σε αλλαγη ασυρματης καρτας σε λαπτοπ της hp με i7 κλπ, να σταματαει στο post και να λεει οτι η καρτα που εβαλα δεν ειναι supported απο την hp!
    Έχω αλλάξει πολλές φορές και σε HP και σε Acer την wifi και δεν είχα θέμα, μόνο πρόσεξε αν αυτή που έχει είναι combo με Bluetooth να πάρεις αντίστοιχη Intel που να έχει Bluetooth και αυτή.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #17702
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.266
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο εχει σημασια αν δεν με ενδιαφερει το bluetooth? Προς το παρον δουλευει, μην το ματιασω!

    Στον i7 που λεω (hp dv7 6c06ev) η intel centrino wireless-n 1030 του αντικατασταθηκε με μια intel centrino advanced-n 6230, που ηταν προφανως στην "whitelist" της hp, αλλα στην πρωτη εκκινηση εβγαλε 702 error και δεν προχωρησε περα απο το post.
    ديميتريس

  3. #17703
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο καιρό άρχισαν και πάλι τα προβλήματα με το skype.
    Συγκεκριμένα... δέχομαι κλήσεις στο κινητό και δεν χτυπάει παράλληλα και η εφαρμογή στον ΗΥ.
    Δοκίμασα και με την desktop έκδοση και με το app.
    Το τελευταίο ήταν χειρότερο.
    Πολλές φορές αρνείται να εμφανίσει την κλήση ακόμα και αν έχω ανοιχτή την εφαρμογή.
    Αν δεν απαντήσω στην κλήση πολλές φορές δεν μου εμφανίζει ούτε καν την ειδοποίηση ότι υπήρξε αναπάντητη.
    Σαν να κοιμάται και να αργεί να ξυπνήσει.
    Προφανώς και αν κάνω κλήση εγώ δουλεύει κανονικά.
    Επίσης μετά από χρήση του, δέχομαι κανονικά και εισερχόμενες.
    Το θέμα είναι όταν δέχομαι κλήσεις και βρίσκεται σε κατάσταση αδράνειας στην taskbar.

    Καμιά ιδέα;
    Σχεδόν το ίδιο πρόβλημα έχω με το viber.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mormnak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελείως αναμενόμενο, θα ήταν παράνοια να μην έχουν LTSC.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Workaround for Windows 10 and 11 HiveNightmare Windows Elevation of Privilege Vulnerability
    Το έκανα πριν λίγο στον φορητό και με έβγαλε SAM maybe VULN
    Ακολούθησα τις οδηγίες και φαίνεται να είναι οκ
    Δεν ξέρω από που και πώς
    Και εγώ το ίδιο βγήκα. Τι είναι το Shadow Copy; Τι χαλάει αν το σβήσουμε;
    Note: deleting shadow copies may have unforeseen effects on applications that use Shadow Copies for their operations.

  4. #17704
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.122
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδόν το ίδιο πρόβλημα έχω με το viber.
    Εδώ και λίγο καιρό μου έρχεται πολύ καθυστερημένα η ειδοποίηση των μηνυμάτων στο desktop.
    Με τις κλήσεις δεν έχω θέμα.
    Για το Skype είδα ότι αν το έχω run as admin ξεπερνάει το πρόβλημα, αλλά δεν δουλεύει το startup run.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #17705
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.266
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε μια ολοκαινουρια εγκατασταση 21h1 σε ενα toshiba skullcandy (i5 6ης γενιας, 16gb ram, intel hd 520 + nvidia 930m), εμφανιζονται artifacts σε διαφορα γραμματα απο τη στιγμη που μπηκε ο driver της nvidia. Δεν το κανει σε συγκεκριμενα γραμματα, ουτε σε ολοκληρες λεξεις, αλλα οταν κουναω το ποντικι ή μετακινω το παραθυρο, τα artifacts πανε σε αλλο γραμμα. Πχ στις λεξεις "Windows update" τα o και d μονο εινια οπως στον τυπο εδω
    https://www.tenforums.com/graphic-ca...g-desktop.html

    Εχουνε γινει ολες οι ενημερωσεις, driver της nvidia μπηκε απο το wu και ειναι στην εκδοση 457.49.

    - - - Updated - - -

    Ενημερωσα τους drivers και των 2, αλλα παλι τα ιδια. Ο driver της nvidia ειναι πλεον στην 471.41.
    ديميتريس

  6. #17706
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.568
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Υπάρχει κανένας GPO guru εδώ μέσα να βοηθήσει?
    Έχω το εξής θεματακι. Από group policy στο DC έχω ρυθμίσει όλα τα vm τερματικά να κάνουν οπως και να έχει τα windows update και να δίνουν 1 ημέρα περιθώριο στο χρήστη για rst κλπ, όλα καλά μέχρι εδώ.
    Αυτό που θέλω τώρα είναι να τρέχει το disc cleanup μετά από κάθε restart και να καθαρίζει τα windows update.
    Έχω κάνει το 1ο στάδιο να φτιάξω τις ρυθμίσεις μέσω Gpo που ρυθμίζει τη registry για το πώς θα τρέξει το disc cleanup για να καθαρίσει τα windows update αλλά με την καμία δεν μπορώ να βρω πως να το κάνω να τρέξει στο logon του χρήστη. Βάζω το command σε gpo στα logon scripts αλλά Κούκου.

    Εδώ θέλω βοήθεια αν κάποιος ξέρει.

  7. #17707
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.909
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Να το κάνεις scheduled task at logon μέσα από group policy preferences;
    Ανυπόγραφος

  8. #17708
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.568
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το κάνεις scheduled task at logon μέσα από group policy preferences;
    Μόλις τώρα αυτό κοιτούσα στο ίντερνετ και δεν το είχα σκεφτεί έτσι.
    Ευχαριστώ

    Δεν είχα πει πριν γιατί το θέλω αυτό. Το θέλω για να μειώσω τον όγκο των offsite backup βασικά καθαρίζοντας όσο γίνεται τα σκουπίδια.

  9. #17709
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.698
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις τώρα αυτό κοιτούσα στο ίντερνετ και δεν το είχα σκεφτεί έτσι.
    Ευχαριστώ

    Δεν είχα πει πριν γιατί το θέλω αυτό. Το θέλω για να μειώσω τον όγκο των offsite backup βασικά καθαρίζοντας όσο γίνεται τα σκουπίδια.
    Κάνεις offsite backup ολο το VM κάθε χρήστη;

  10. #17710
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.568
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις offsite backup ολο το VM κάθε χρήστη;
    Ναι κάθε μέρα τοπικά και μέρα παρα μέρα σε 2 offsite locations. Τον SQL τον κάνω κάθε 2 ώρες 24/7/365
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #17711
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ένα περίεργο πρόβλημα που αντιμετώπισα αρχικά το ΣΚ στο PC μου στην Ελλάδα και (πιθανή) λύση:

    Είχα τον υπολογιστή κλειστό για ένα μήνα περίπου και πρώτη κίνηση ήταν να ξεκινήσω για updates αλλά η διαδικασία κολλούσε διαρκώς αφού έψαχνε για updates και μου ζητούσε Retry με error που δεν θυμάμαι αλλά αφορούσε σε αδυναμία OS να βρει τα updates.

    Έτρεξα το troubleshoot του update και δεν βρήκε πρόβλημα αλλά αμέσως μετά το σύστημα βρήκε τα απαραίτητα updates στον server. Υποθέτω πως κάτι είχε κολλήσει στο cache ή κάπου στη μνήμη και με το troubleshoot 'καθάρισε', έστω και αν δεν βρήκε πρόβλημα; Τέλος πάντων, όλα καλώς, αλλά επισημαίνω πως ενίοτε ίσως καλό είναι να τρέχει το troubleshoot του update
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #17712
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.568
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα περίεργο πρόβλημα που αντιμετώπισα αρχικά το ΣΚ στο PC μου στην Ελλάδα και (πιθανή) λύση:

    Είχα τον υπολογιστή κλειστό για ένα μήνα περίπου και πρώτη κίνηση ήταν να ξεκινήσω για updates αλλά η διαδικασία κολλούσε διαρκώς αφού έψαχνε για updates και μου ζητούσε Retry με error που δεν θυμάμαι αλλά αφορούσε σε αδυναμία OS να βρει τα updates.

    Έτρεξα το troubleshoot του update και δεν βρήκε πρόβλημα αλλά αμέσως μετά το σύστημα βρήκε τα απαραίτητα updates στον server. Υποθέτω πως κάτι είχε κολλήσει στο cache ή κάπου στη μνήμη και με το troubleshoot 'καθάρισε', έστω και αν δεν βρήκε πρόβλημα; Τέλος πάντων, όλα καλώς, αλλά επισημαίνω πως ενίοτε ίσως καλό είναι να τρέχει το troubleshoot του update
    Μου συμβαίνει πάντα σε VM στο μαγαζί της παραγωγής που δεν τους δίνω πρόσβαση ίντερνετ οπότε μένουν καιρό χωρίς update. Αν κάποιο βράδυ κάθε 1-2 μήνες μπω και αφού τους δώσω ίντερνετ πάω στο update μου κάνει το ίδιο... απλά περιμένω και σε κάποια φάση συνέρχεται μόνο του χωρίς troubleshooting.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #17713
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου συμβαίνει πάντα σε VM στο μαγαζί της παραγωγής που δεν τους δίνω πρόσβαση ίντερνετ οπότε μένουν καιρό χωρίς update. Αν κάποιο βράδυ κάθε 1-2 μήνες μπω και αφού τους δώσω ίντερνετ πάω στο update μου κάνει το ίδιο... απλά περιμένω και σε κάποια φάση συνέρχεται μόνο του χωρίς troubleshooting.
    Γιατί δεν τους δίνεις μόνο πρόσβαση στους Update servers; καθώς και το p2p που έχει για αναβαθμίσεις ώστε να τραβάει τοπικά;

  14. #17714
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.568
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν τους δίνεις μόνο πρόσβαση στους Update servers; καθώς και το p2p που έχει για αναβαθμίσεις ώστε να τραβάει τοπικά;
    Θα το δοκιμάσω ναι αλλά το update δεν είναι το πρόβλημα, το cleanmgr δεν θέλει να τρέξει με τίποτα αυτόματα. Το έβαλα σε GPO στον task scheduler και δεν το δίνει στους client με τίποτα. Μιλάμε έφαγα τη μισή μέρα σήμερα με το ρημαδι.
    100 howto προσπάθησα και δεν θέλει με τίποτα, κάτι κακό έχω κάπου και δεν το βρίσκω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #17715
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το δοκιμάσω ναι αλλά το update δεν είναι το πρόβλημα, το cleanmgr δεν θέλει να τρέξει με τίποτα αυτόματα. Το έβαλα σε GPO στον task scheduler και δεν το δίνει στους client με τίποτα. Μιλάμε έφαγα τη μισή μέρα σήμερα με το ρημαδι.
    100 howto προσπάθησα και δεν θέλει με τίποτα, κάτι κακό έχω κάπου και δεν το βρίσκω.
    δες τα βήματα από την αρχή

    πιθανό κάποιο βήμα να αναιρεί το άλλο ή κάποιο policy
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


Σελ. 1181 από 1297 ΠρώτηΠρώτη ... 11611171117611791180118111821183118611911201 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας