Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα σε ολους. Το παρακατω δεν αφορα αποκλειστικα τα w10 της φιλης μου, αφορα ΚΑΙ αυτα μιας και χρησιμοποιειται και εκει ο συγκεκριμενος ms account. Αν οι mods κρινουν οτι ειναι σε λαθος μερος, ας το μεταφερουν εκει που πρεπει.

    Ολα ξεκινησαν* πριν 3-4 μερες απο την gmail εφαρμογη του κινητου, στην οποια κακως εχει περασει το hotmail της. Απο εκεινη τη μερα οχι μονο δεν μπορει να μπει στο hotmail της ουτε απο το pc, αλλα ακομα και ο ms account που ειναι περασμενος στα 10 δεν δεχεται τον κωδικο της (παρολο που στα 10 κανει login στην εκκινηση με pin).
    Αν προσπαθησει να μπει στο hotmail της απο τον browser πετιεται αυτο στην εικονα και την στελνει κατευθειαν για ανακτηση του λογαριασμου. Το κακο δεν ειναι πως το recovery mail της ηταν στο in.gr (μιας και ειναι 20 χρονων παλιος ο λογαριασμος), αλλα το οτι η ms ζηταει της Παναγιας τα ματια για επιβεβαιωση με αλλο mail. Για αρχη, αν το mail στο οποιο θα ζητηθει βοηθεια για την επαναφορα δεν εινια της ms αλλα απο καποιο "μικρο" παροχο, πχ gmail ή yahoo, δεν προχωραει περα απο ενα σημειο. Αν ειναι της ms, προχωραει μεχρι καπου που ζηταει
    - τους κωδικους που εχει χρησιμοποιησει, παρολο που εχει τον ιδιο κωδικο ολα αυτα τα 20 χρονια. Οχι να εχει δοκιμασει να δει αν μπαινουν, κωδικους που εχει χρησιμοποιησει στο παρελθον και εχει μπει!
    - τους τελευταιους παραληπτες που εστειλε mail και το ΑΚΡΙΒΕΣ θεμα του καθε mail. Αν εινια ποτε δυνατον!

    Αυτα γινονται απο τη σελιδα της. Εκτος σελιδας, το mail δεν περνιεται στο outlook του office επειδη δεν μπορει να κανει authenticate με την ms, οποτε δεν μπορει να δει εκει τα mail της, και, ακομα χειροτερα, οταν τα windows ζητανε τα credentials της για κατι, πχ για να δει τους αποθηκευμενους κωδικους στον chrome (στον οποιο εχει περασμενο το gmail της). Αυτο ειναι αναπηρια του chrome που εχω κραξει παλια**

    Οποτε ζητουνται ιδεες. Την παραπανω διαδικασια ανακτησης την εχω κανει παλιοτερα για να παρω πισω το skype account μου και ξερω απο πρωτο χερι ποσο pain in the ass ειναι, μιας και μου πηρε 1+ μηνα, συν συνομιλιες με το support της ms, για να το παρω πισω.

    * https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post7555807

    ** https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post7374710

    - - - Updated - - -

    Κατι εντελως αναπηρικο που εχει στο recovery του λογαριασμου. Ρωταει αν χρησιμοποιειται ο λογαριασμος σε καποιο προϊον της ms και δεν εχει μεσα τα windows, αλλα εχει skype, hotmail/outlook και xbox!

    - - - Updated - - -

    Και ακομα μια αναπηρια. Εκει που ζηταει ονομα, επωνυμο, ημερομηνια γεννησης κλπ συμπληρωνει ΟΛΑ τα πεδια και το συστημα αποτυγχανει και την γυριζει εκει για να συμπληρωσει περισσοτερα!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2024-03-18-113518_1280x1024_scrot.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 20-03-24 στις 16:17.
    ديميتريس

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μετα απο συνομιλια 45+ λεπτων με το support της ms, που ειτε δεν μπορει οντως να κανει τιποτα ή ο εκπροσωπος δεν καταλαβαινε το "τα εχω κανει ηδη ολα αυτα, 10 φορες σιγουρα", η φιλη μου θα προσπαθησει να βρει παλια mail που εστειλε για να παρει απο εκει τους αποδεκτες και το ακριβες τιτλο του καθενος, μπας και δουλεψει το αναπηρο συστημα τους οταν δει συμπληρωμενα περισσοτερα πεδια. Προταθηκε βεβαια απο τον εκπροσωπο το να ερθω σε επαφη με το in.gr για να ζητησω προσβαση στο κλεισμενο mail service τους!

    Ξεχασα να πω παραπανω πως τα 10 της βγαζανε ειδοποιηση για προβλημα ασφαλειας στο λογαριασμο της. Τον γυρισα ξανα σε ms account και αντε γεια.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    73
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Vivodi - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NETFASTER IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 23(dB)
    E-mail sto in.gr;
    Από ότι γνωρίζω είχαν ειδοποιήσει ότι ο mail server του in.gr θα κλείσει
    και να αλλάξουν πάροχο.

    Ο χρήστης είναι υπεύθυνος για ότι συμβαίνει και όχι τα συστήματα.
    Αν τα θέλει όλα δικά του χωρίς να κουνάει το δακτυλάκι του, ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ!
    Δεν είμαστε ΘΕΟΙ να τους διορθώνουμε την κάθε μ@κ@κί@ τους!
    DELETE όλα μπας και βάλουν μυαλό.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τεο συμφωνω με οσα λες, αλλα...

    Για αρχη, δεν ειδα, ουτε σαν ειδηση στο in.gr ή αλλου, να αναφερεται οτι κλεινουν το mail service τους. Και αν υποθεσουμε πως το κλεινουν, που θα εστελναν email για να ειδοποιησουν? Το hotmail της δεν εχει για recovery αυτο του in αλλα το αναποδο.
    Επισης, θεωρω πως για το προβλημα της συνολικα ευθυνεται και η ms, μιας και ειχανε και αλλοι προβλημα με λογαριασμους της σε εφαρμογες σε android, και η google, μιας και η εφαρμογη του gmail εκανε τη "ζημια" ανεπανορθωτη.
    Γιαυτο το λογο ξηλωσα χτες τον ms account της απο τα 10 και το hotmail της απο την εφαρμογη του gmail απο την πρωτη μερα. Αν ηταν δικο μου το κινητο θα ξηλωνα και την εφαρμογη του gmail.

    Σε αλλα νεα τωρα, ειπα νωριτερα να δω τι τροπους αντιμετωπισης εχουν google και yahoo για τετοιες περιπτωσεις, δοκιμαζοντας τους δικους μου λογαριασμους. Και οπως φαινεται στις εικονες ειναι κια οι 2 για γελια.
    Η yahoo, επιλεγοντας "ξεχασα το ονομα χρηστη", στελνει κωδικο ανακτησης στο mail που δεν μπορω να μπω, αλλα μετα εχει φατσα καρτα την επικοινωνια με εκπροσωπο.
    H google, που ξερει ηδη το mail μιας και το εβαλα, ζητα και το ονομα μου, αλλα μετα δεν βοηθαει για κατι παραπανω, οποτε φανταζομαι θα ειναι δυσκολο να μιλησω με εναν εκπροσωπο για να συνεχισω.

    Να δειτε που στο τελος θα κλειδωθω εγω εξω απο καποιον λογαριασμο μου και μετα θα τους κραζω για μηνες
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2024-03-23-065719_1280x1024_scrot.png  

    2024-03-23-065732_1280x1024_scrot.png  

    2024-03-23-070341_1280x1024_scrot.png  

    2024-03-23-070439_1280x1024_scrot.png  

    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    73
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Vivodi - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NETFASTER IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεο συμφωνω με οσα λες, αλλα...

    Για αρχη, δεν ειδα, ουτε σαν ειδηση στο in.gr ή αλλου, να αναφερεται οτι κλεινουν το mail service τους. Και αν υποθεσουμε πως το κλεινουν, που θα εστελναν email για να ειδοποιησουν? Το hotmail της δεν εχει για recovery αυτο του in αλλα το αναποδο.
    Επισης, θεωρω πως για το προβλημα της συνολικα ευθυνεται και η ms, μιας και ειχανε και αλλοι προβλημα με λογαριασμους της σε εφαρμογες σε android, και η google, μιας και η εφαρμογη του gmail εκανε τη "ζημια" ανεπανορθωτη.
    Γιαυτο το λογο ξηλωσα χτες τον ms account της απο τα 10 και το hotmail της απο την εφαρμογη του gmail απο την πρωτη μερα. Αν ηταν δικο μου το κινητο θα ξηλωνα και την εφαρμογη του gmail.

    Σε αλλα νεα τωρα, ειπα νωριτερα να δω τι τροπους αντιμετωπισης εχουν google και yahoo για τετοιες περιπτωσεις, δοκιμαζοντας τους δικους μου λογαριασμους. Και οπως φαινεται στις εικονες ειναι κια οι 2 για γελια.
    Η yahoo, επιλεγοντας "ξεχασα το ονομα χρηστη", στελνει κωδικο ανακτησης στο mail που δεν μπορω να μπω, αλλα μετα εχει φατσα καρτα την επικοινωνια με εκπροσωπο.
    H google, που ξερει ηδη το mail μιας και το εβαλα, ζητα και το ονομα μου, αλλα μετα δεν βοηθαει για κατι παραπανω, οποτε φανταζομαι θα ειναι δυσκολο να μιλησω με εναν εκπροσωπο για να συνεχισω.

    Να δειτε που στο τελος θα κλειδωθω εγω εξω απο καποιον λογαριασμο μου και μετα θα τους κραζω για μηνες
    Το in.gr ειδοποίησε μήνες πριν ότι θα κλείσει με e-mail. Ζήτησε από τους χρήστες να μεταβούν σε άλλη υπηρεσία e-mail και αν έχουν σημαντικά e-mail να τα κάνουν backup. Το αν μπλέκουν τα "μπούτια" τους ξεχνώντας passwords..καλά να πάθουν! Λέω σε όλους να γράφουν τους κωδικούς σε ένα χαρτί και να το φυλάνε σε ένα συρτάρι για ώρα ανάγκης και όχι online!

  6. #6
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.662
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sktheo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το in.gr ειδοποίησε μήνες πριν ότι θα κλείσει με e-mail.
    Μου έχουν τύχει πολλές περιπτώσεις τέτοιες με κλειδωμένους λογαριασμούς και υπηρεσίες οι οποίες δεν υπάρχουν πλέον. Το ότι το in.gr (αλλά και οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία να ήταν) προειδοποίησε ότι θα σταματήσει να παρέχει κάποια υπηρεσία δεν σημαίνει ότι ο χρήστης το πήρε χαμπάρι κιόλας. Μπορεί ο χρήστης να είχε δημιουργήσει ένα email απλώς επειδή του το ζήτησαν κάπου, να το χρησιμοποίησε 1 φορά, και μετά να μην ξαναμπήκε ποτέ, οπότε δεν θα έβλεπε τι μηνύματα του ερχόντουσαν. Εγώ προσωπικά όταν μου λέει κάποιος να τον εγγράψω σε μια υπηρεσία και ΔΕΝ έχει email, του δημιουργώ ένα email ή στο GMAIL ή στο Hotmail στα οποία μπορείς να δηλώσεις και αριθμό τηλεφώνου, και τον υποχρεώνω να δηλώσουμε και τον αριθμό του τηλεφώνου του, οπότε και να ξεχάσει τον κωδικό απλώς κάνουμε ανάκτηση λογαριασμού με κωδικό που έρχεται με SMS στον αριθμό του.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μια σημαντικη λεπτομερια που χανετε και οι 2: η κοπελα ΔΕΝ ξεχασε τον κωδικο της, μιας και ιενια ο ιδιος εδω και 20 χρονια, απλα δεν την αφηνει πλεον η ms να μπει με αυτο τον κωδικο και ζητα ανακτηση οπωσδηποτε.
    Και ολο αυτο ξεκινησε την εβδομαδα που μας περασε, επειδη εβγαλε το gmail της την ειδοποιηση που λεω παραπανω και μετα κλειδωσανε ή βγαλανε προβλημα ολα οσα ειχανε περασμενο το συγκεκριμενο λογαριασμο, πχ τα w10 που το εχει για ms account και η σελιδα του outlook στην οποια εβλεπε τα mail της στο browser.

    Επισης, ωραια ολα αυτα για τον αριθμο τηλεφωνου σαν recovery option, αλλα σιγουρα δεν υπηρχανε 15-20 χρονια πριν που θα εκανε το hotmail της, Και σε μενα, που εχω εχασα skype πριν πολλα χρονια με το yahoo mail μου (20 χρονων account σημερα, απο τα παλια που ειναι με σκετο username), η ms καποτε προτεινε να το συνδεσω με ενα ms account για καλυτερη ασφαλεια.
    Δεν το εκανα γιατι αν μια μερα εχανα την προσβαση στο ενα, αυτοματως θα την εχανα και στο αλλο, πχ αν μου τυχαινε ενα περιστατικο σαν της φιλης μου. Εδωσα βεβαια το τηλεφωνο μου για recovery αλλα ως εκει, δεν το εχω δωσει αλλου. Και μιλαμε για εποχες που viber και λοιπη σαβουρα ηταν ακομα αγνωστα.

    Τελος, τα καταφερα και κολλησα το δικο μου yahoo mail με τις προσπαθειες μου να βγαλω screenshots για οσα λεω παραπανω, αλλα αργοτερα με αφησε, ζητωντας αναγκαστικα κωδικο που εστειλε στο recovery mail που του εχω ορισει.
    ديميتريس

  8. #8
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    291
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Huawei DN8245V-70
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ασχετο αλλα ειχα και εγω μια παρομοια εμπειρια μιας και μου χακαραν το ms λογαριασμο. Επεσε και μεσα στα χριστουγεννα οποτε αντε να βρεις ατομο να μιλησεις. Ειχα γραψει την εμπειρια μου εδω https://www.reddit.com/r/pcmasterrac...ery_is_a_joke/

    Επερνα τηλεφωνο σε οτιδηποτε ειχε σχεσει με microsoft. Ολα ειχαν γινει ρομποτ και σε μετεφεραν κατευθειαν σε ανθρωπο μονο για αγορες προιοντων. Με το που καταλαβεναν οτι ηθελες κατι αλλο στο εκλειναν στα μουτρα. Μεχρι και στην Αφρικη πηρα τηλεφωνο. Τιποτα.

    Καποια στιγμη βρικα το xbox support που ειχε live chat. Τα πιο πολλα τα λεω στο link. Στο τελος απλα μου κλεισαν τον λογαριασμο διοτι τεχνικα "και ο χακερ εχει ιδιωτικα δεδομενα και θα ηταν λαθος να μπω και να τα δω" Λογικη μηδεν. Απλα τα παρατησα. Κριμα διοτι ειχε μεσα το πρωτο παιχνιδι που μου πηρε ο πατερας μου.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παρομοια περιπτωση ειχα και εγω με το skype account, που το ελεγες και χακαρισμενο. Ειχα κανει login απο ξενο υπολογιστη και την επομενη μερα ειδα σε οοολες τις επαφες μου να εχει στειλει το ιδιο μηνυμα spam. Μου πηρε 1+ μηνα να το επαναφερω, και παρολο που ειχα ανοιξει θεμα στο φορουμ της ms, χρειαστηκε να μιλησω μεσω email με καποιο εκπροσωπο τους.

    Στην περιπτωση της φιλης μου ομως, ποιος να της το χακαρε? Το gmail app στο κινητο? Αν νια, εινια για κλωτσιες οι devs της google.
    ديميتريس

  10. #10
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ανασυρω το θεμα σχεδον 1 μηνα μετα για να πω οτι τελικα δεν εγινε τιποτα. Ο αλλος υπαλληλος απο το support της ms δεν βοηθησε καθολου, απλα ειπε πως ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να βρει μερικα προσφατα θεματα απο email που εστειλε και τους παραληπτες τους για να τα βαλει στην φορμα ανακτησης. Το εκανε, μιας και ετυχε να εχει περασμενο το mail της στο παλιο της ταμπλετ που το εχει κλειστο εδω και μηνες, αλλα ο λογαριασμος δεν ανακτηθηκε.
    Long story short, αν χαθει το mail ανακτησης, χανονται τα παντα, μιας και η αυτοματοποιημενη διαδικασια ανακτησης εινια εντελως για πεταμα και το support δεν κανει τιποτα ουσιαστικο.

    Ο λογαριασμος αφαιρεθηκε απο τα w10 της την ιδια στιγμη που το support ειπε πως μονο με την αυτοματοποιημενη διαδικασια γινεται η δουλεια και η ιδια αλλαξε το mail απο οσες υπηρεσιες το ειχε καταχωρημενο.
    Επισης, δεν εχω πλεον το λινκ που σε πηγαινε να μιλησεις κατευθειαν με τον εκπροσωπο της ms, οποτε δεν μπορω και να τους πω οτι η διαδικασια απετυχε!
    ديميتريس

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανασυρω το θεμα σχεδον 1 μηνα μετα για να πω οτι τελικα δεν εγινε τιποτα. Ο αλλος υπαλληλος απο το support της ms δεν βοηθησε καθολου, απλα ειπε πως ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να βρει μερικα προσφατα θεματα απο email που εστειλε και τους παραληπτες τους για να τα βαλει στην φορμα ανακτησης. Το εκανε, μιας και ετυχε να εχει περασμενο το mail της στο παλιο της ταμπλετ που το εχει κλειστο εδω και μηνες, αλλα ο λογαριασμος δεν ανακτηθηκε.
    Long story short, αν χαθει το mail ανακτησης, χανονται τα παντα, μιας και η αυτοματοποιημενη διαδικασια ανακτησης εινια εντελως για πεταμα και το support δεν κανει τιποτα ουσιαστικο.
    κλασική M$ αδιαφορούν παντελώς για τον τελικό Χρήστη, λες και το κάνουν επίτηδες, δες το παρακάτω βίντεο για το τι τράβηξε ο Άρης.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  12. #12
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πολυ καλα τα λεει ο τυπος. Τα ιδια ισχυουν και για αλλες εταιριες με παρομοιες consumer unfriendly πρακτικες, πχ adobe, teamviewer κλπ. Και ευτυχως που η φιλη μου δεν εχει δωσει φραγκο στην ms, αλλιως θα ηταν χειροτερα.

    Καπου στο βιντεο αναφερεται ενα migration tool που χρησιμοποιησε για να μεταφερει τα mail του στο νεο παροχο. Ξερουμε αν υπαρχει κατι για μεταφορα απο ms σε google, μιας και οτι βρισκω online αφορα google workspace, που δεν εχει καν η κοπελα.
    ديميتريس

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας