Σελ. 896 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 876886891894895896897898901906916 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.426-13.440 από 19515
  1. #13426
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καταλαβαίνω, απλά είμαι εντελώς διαφορετικός, το θεωρώ πολύ χρονοβόρο, ψυχοφθόρο, αγχωτικό, κ.λ.π. να πρέπει να ψάχνω τι είναι η κάθε ενημέρωση για να την εγκαταστήσω, αφού έχω φάει πρώτα όλο το Google διαβάζοντας τι δημιούργησε στον έναν, τι πείραξε στον άλλον, αν θα πειράξει και το δικό μου μηχάνημα, κ.λ.π.
    Ήδη και μόνο που τα έγραψα αγχώθηκα προτιμάω να ξοδεύω τον χρόνο στον υπολογιστή κάνοντας καμιά δοκιμή και μαθαίνοντας καινούργια πράγματα, αν τώρα γίνει κάτι με τις ενημερώσεις θα το φτιάξω κι' αυτό, σιγά τα ωά.
    Δεν το ψάχνω ιδιαίτερα. Τις εγκαθιστώ κάθε 2-3 μήνες, κάνω image πριν την εγκατάσταση και αν σκάσει ή δεν μου αρέσει κάτι, θα το κάνω επαναφορά
    Επίσης δυστυχώς δεν έχουμε επιλογή ποιες ενημερώσεις θα εγκαταστήσουμε (ένα cumulative update είναι πλέον) , οπότε τις βάζω όλες

  2. #13427
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να αναβαθμίσω ένα μηχάνημα στην 1903 από οπτικό μέσο DVD ISO επειδή όλοι οι άλλοι τρόποι απέτυχαν και μου βγάζει αυτό. Καμιά ιδέα;
    Συνημμένο Αρχείο 207948
    Αφαίρεσε ότι επιπρόσθετο έχεις στ σύστημα. Εμένα τη ζημιά την έκανε μια SD Card
    Sent From My Computer Using Firefox

  3. #13428
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.272
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Τα έκανα όλα αυτά. Τώρα δεν απομένει το ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι. Ίσως και η usb κάρτα wifi.
    Ωπ! ξέχασα και ένα εξωτερικό blueray dvd-cd writer.
    Γίνεται χωρίς internet μέχρι κάποιο στάδιο να γίνει η αναβάθμιση;

  4. #13429
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έκανα όλα αυτά. Τώρα δεν απομένει το ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι. Ίσως και η usb κάρτα wifi.
    Ωπ! ξέχασα και ένα εξωτερικό blueray dvd-cd writer.
    Γίνεται χωρίς internet μέχρι κάποιο στάδιο να γίνει η αναβάθμιση;
    Αν κάνεις την αναβάθμιση από dvd και έχεις local account... δεν το χρειάζεσαι το internet.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #13430
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.493
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ενα παλιο, refurbished dell με i3 2ης γενιας, 4gb ram, κανονικο σκληρο και 1803 παρατηρειται εδω και 10 μερες περιπου ενα απιστευτο σουρσιμο.
    Την πρωτη φορα που το ανοιξα, ο task manager ελεγε συνεχως χρηση δισκου 100% και ηταν πιασμενα τα 3,5gb της ram. Μπηκα services.msc, εκλεισα τον γνωστο καρκινο του wu, επανεκκινησα και απο τοτε η χρηση δισκου ειναι σε λογικα επιπεδα και η ram στα ~2,5gb.
    Ετρεξα και ενα hdsentinel απο περιεργεια και ειδα το εξης κουλο. Στο performance meter πανω ειχε 100% και στο health 0%! Απο κατω ελεγε και για bad sectors, αλλα λιγους, πχ 5.
    Να ζητησω να αντικατασταθει και να του βαλω ssd?

    Το συστημα αγοραστηκε πριν 2 χρονια μεταχειρισμενο και αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει η οικονομικη ανεση απο την οικογενεια για κατι καλυτερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 22-10-19 στις 14:57.
    ديميتريس

  6. #13431
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενα παλιο, refurbished dell με i3 2ης γενιας, 4gb ram, κανονικο σκληρο και 1803 παρατηρειται εδω και 10 μερες περιπου ενα απιστευτο σουρσιμο.
    Την πρωτη φορα που το ανοιξα, ο task manager ελεγε συνεχως χρηση δισκου 100% και ηταν πιασμενα τα 3,5gb της ram. Μπηκα services.msc, εκλεισα τον γνωστο καρκινο του wu, επανεκκινησα και απο τοτε η χρηση δισκου ειναι σε λογικα επιπεδα και η ram στα ~2,5gb.
    Ετρεξα και ενα hdsentinel απο περιεργεια και ειδα το εξης κουλο. Στο performance meter πανω ειχε 100% και στο health 0%! Απο κατω ελεγε και για bad sectors, αλλα λιγους, πχ 5.
    Να ζητησω να αντικατασταθει και να του βαλω ssd?

    Το συστημα αγοραστηκε πριν 2 χρονια μεταχειρησμενο και αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει η οικονομικη ανεση απο την οικογενεια για κατι καλυτερο.
    Δοκίμασε μία το Inspectre
    Αν σου βγάζει performance slower τότε ξέρεις τι φταίει, σε κάθε περίπτωση ενας ssd θα βοηθήσει πολύ, είδα τιμές πρόσφατα στα 19 ευρώ για 120GB

  7. #13432
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενα παλιο, refurbished dell με i3 2ης γενιας, 4gb ram, κανονικο σκληρο και 1803 παρατηρειται εδω και 10 μερες περιπου ενα απιστευτο σουρσιμο.
    Την πρωτη φορα που το ανοιξα, ο task manager ελεγε συνεχως χρηση δισκου 100% και ηταν πιασμενα τα 3,5gb της ram. Μπηκα services.msc, εκλεισα τον γνωστο καρκινο του wu, επανεκκινησα και απο τοτε η χρηση δισκου ειναι σε λογικα επιπεδα και η ram στα ~2,5gb.
    Ετρεξα και ενα hdsentinel απο περιεργεια και ειδα το εξης κουλο. Στο performance meter πανω ειχε 100% και στο health 0%! Απο κατω ελεγε και για bad sectors, αλλα λιγους, πχ 5.
    Να ζητησω να αντικατασταθει και να του βαλω ssd?

    Το συστημα αγοραστηκε πριν 2 χρονια μεταχειρισμενο και αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει η οικονομικη ανεση απο την οικογενεια για κατι καλυτερο.
    Δες και από ποιά μέτρηση προκύπτει το 0%, μπορεί να έχει και άλλα χαρακτηριστικά SMART που υποδηλώνουν πρόβλημα, εκτός τα bad sectors.
    Εάν ο δίσκος είναι retail, τρέξε και τα διαγνωστικά της εταιρίας του (πχ western digital).
    Οπωσδήποτε πάρε backup, εκτός από το ότι είναι αργός, είναι πιθανόν να αποδημήσει σύντομα.

  8. #13433
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενα παλιο, refurbished dell με i3 2ης γενιας, 4gb ram, κανονικο σκληρο και 1803 παρατηρειται εδω και 10 μερες περιπου ενα απιστευτο σουρσιμο.
    Την πρωτη φορα που το ανοιξα, ο task manager ελεγε συνεχως χρηση δισκου 100% και ηταν πιασμενα τα 3,5gb της ram. Μπηκα services.msc, εκλεισα τον γνωστο καρκινο του wu, επανεκκινησα και απο τοτε η χρηση δισκου ειναι σε λογικα επιπεδα και η ram στα ~2,5gb.
    Ετρεξα και ενα hdsentinel απο περιεργεια και ειδα το εξης κουλο. Στο performance meter πανω ειχε 100% και στο health 0%! Απο κατω ελεγε και για bad sectors, αλλα λιγους, πχ 5.
    Να ζητησω να αντικατασταθει και να του βαλω ssd?

    Το συστημα αγοραστηκε πριν 2 χρονια μεταχειρισμενο και αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει η οικονομικη ανεση απο την οικογενεια για κατι καλυτερο.
    Οπωσδήποτε ssd και 8gb.
    Θα βελτιώσει την κατάσταση αν και σε i3 μην περιμένεις θαύματα...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #13434
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενα παλιο, refurbished dell με i3 2ης γενιας, 4gb ram, κανονικο σκληρο και 1803 παρατηρειται εδω και 10 μερες περιπου ενα απιστευτο σουρσιμο.
    Την πρωτη φορα που το ανοιξα, ο task manager ελεγε συνεχως χρηση δισκου 100% και ηταν πιασμενα τα 3,5gb της ram. Μπηκα services.msc, εκλεισα τον γνωστο καρκινο του wu, επανεκκινησα και απο τοτε η χρηση δισκου ειναι σε λογικα επιπεδα και η ram στα ~2,5gb.
    Ετρεξα και ενα hdsentinel απο περιεργεια και ειδα το εξης κουλο. Στο performance meter πανω ειχε 100% και στο health 0%! Απο κατω ελεγε και για bad sectors, αλλα λιγους, πχ 5.
    Να ζητησω να αντικατασταθει και να του βαλω ssd?

    Το συστημα αγοραστηκε πριν 2 χρονια μεταχειρισμενο και αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει η οικονομικη ανεση απο την οικογενεια για κατι καλυτερο.
    Δοκίμασε τον δίσκο και με άλλο πρόγραμμα, σε μένα το HDS που έχω εγκατεστημένο έχει ερωτηματικά σε έναν εξωτερικό δίσκο και το portable τον βλέπει κανονικά. Έχω δει και μερικά άλλα κουλά που έχει κάνει και αρχίζει να με απογοητεύει σιγά-σιγά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #13435
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Όσο παλιό και να είναι το μηχανάκι με SSD πάει αξιοπρεπέστατα. Έχω ένα DC7900 sff και του έχω βάλει SSD. Δεν πετάει με την 1903, αλλά τρέχει αξιοπρεπώς εργαλεία για development (ακόμα και android studio που είναι βαρύ) αλλά και office browsing κλπ.

    Για παιχνίδια τώρα ε μη λέμε ότι θέμε..
    Sent From My Computer Using Firefox

  11. #13436
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπωσδήποτε ssd και 8gb.
    Θα βελτιώσει την κατάσταση αν και σε i3 μην περιμένεις θαύματα...
    Επακριβώς αυτά χρειάζονται.

    Έχουν δεν έχουν, τώρα πρέπει να πάρουν που είναι πολύ φθηνά.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #13437
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balander Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω και λιγες ημερες, οταν ανοιγω τον υπολογιστη, στην welcome screen οπου πρεπει να βαλω τον κωδικο για να μπω, παγωνει και δεν κανει τιποτα. Αλλες, φορες αν προλαβω, βαζω κωδικο, μπαινει μεσα και μετα απο 3-4 δευτερολεπτα παγωνει παλι. Κουναω το ποντικι, και ΙΣΩΣ να κουνηθει για λιγο, αλλα αργα....

    Κανω reset και μετα οταν ανοιγει, δουλευει κανονικα. Πως μπορω να δω τι σκ@τ@ κολλαει και το κανει αυτο;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εκανα. Λυθηκε για λιγες ημερες, αλλα πριν λιγο το ξαναεκανε. Αυτη την φορα παρατηρησα πως πατωντας το num lock για να βαλω κωδικο, πηγε να εμφανισει το πεδιο να τον βαλω αλλα κολλησε και δεν εμφανισε τπτ. Μονο το φοντο απο πισω και το ποντικι πηγαινε slow motion...
    Μετα απο προσπαθειες κτλ, δεν εγινε τπτ και πριν λιγο που το ξαναεκανε, προλαβα να μπω στα windows, ανοιξα youtube και ξαφνικα σταματησε το βιντεο και κολλησε παλι, αλλα αυτη την φορα όταν κουνουσα το ποντικι ή έκανα κλικ, απο τα ηχεια ακουγοταν για καθε μικρη κινηση ενας ήχος του στυλ "τακ τακ τακ"

  13. #13438
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.493
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για τα οσα ειπωθηκαν για τον dell με τον i3. Θα αγοραστει ενας φτηνος ssd μολις ο hdd παραδωσει πνευμα. Δεν εχει κατι σημαντικο μεσα, γιαυτο και το θεμα δεν επειγει. Με ανησυχει βεβαια το οτι ειναι καποιας εταιριας, γιατι παλιοτερα, σε αλλα dell και hp, μου εχει τυχει να παιζουν μονο με συγκεκριμενες μνημες.
    Το συγκεκριμενο ειναι ενα dell optiplex small form factor.

    Δεν μπορω να τρεξω κατι γιατι δεν εχω το συγκεκριμενο συστημα στα χερια μου.

    In other news, βγηκανε φρεσκα iso των 1903, 1809 και 1803 που περιεχουν και τις ενημερωσεις του Οκτωβριου. Επειδη βαριεμια να ποσταρω καθε μηνα sums κλπ, θα ποσταρω μονο οταν η ms δινει καποιο απο αυτα απο τη σελιδα της, οπως εγινε τον προηγουμενο μηνα με τα iso της 1903 που ειχανε μεχρι και τις ενημερωσεις του Σεπτεμβριου.
    ديميتريس

  14. #13439
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα οσα ειπωθηκαν για τον dell με τον i3. Θα αγοραστει ενας φτηνος ssd μολις ο hdd παραδωσει πνευμα. Δεν εχει κατι σημαντικο μεσα, γιαυτο και το θεμα δεν επειγει. Με ανησυχει βεβαια το οτι ειναι καποιας εταιριας, γιατι παλιοτερα, σε αλλα dell και hp, μου εχει τυχει να παιζουν μονο με συγκεκριμενες μνημες.
    Το συγκεκριμενο ειναι ενα dell optiplex small form factor.

    Δεν μπορω να τρεξω κατι γιατι δεν εχω το συγκεκριμενο συστημα στα χερια μου.

    In other news, βγηκανε φρεσκα iso των 1903, 1809 και 1803 που περιεχουν και τις ενημερωσεις του Οκτωβριου. Επειδη βαριεμια να ποσταρω καθε μηνα sums κλπ, θα ποσταρω μονο οταν η ms δινει καποιο απο αυτα απο τη σελιδα της, οπως εγινε τον προηγουμενο μηνα με τα iso της 1903 που ειχανε μεχρι και τις ενημερωσεις του Σεπτεμβριου.
    Εντάξει λοιπόν την επόμενη φόρα θα ρίχνουμε ΤΑΡΟ για να σου δίνουμε λύσεις, άλλωστε το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουν
    Το ένα δεν το κάνεις, το άλλο κοστίζει, εκείνο δεν μπορείς κοκ

  15. #13440
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.493
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για πες μου τι δεν εκανα, εκτος απο αυτα που απαιτουν να εχω το συστημα στα χερια μου...
    ديميتريس

Σελ. 896 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 876886891894895896897898901906916 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας