Σελ. 1145 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 11251135114011431144114511461147115011551165 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.161-17.175 από 19515
  1. #17161
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με το BT και δεν μπορώ. Αγόρασα ένα TPlink UB4A και το σύνδεσα με ένα MS Bluetooth Keyboard και ένα MS Modern Mouse. Στην εκκίνηση δεν συνδέονται πάντα και είμαι αναγκασμένος να έχω και δεύτερο σετ ενεργό. Τώρα να φταίει το bug που λένε ότι έχουν οι AMD Zen 3 με το USB, να φταίει ο αντάπτορας ή κάτι άλλο;

    Βέβαια αντίστοιχα θέματα έχω και στο Linux. Στο Debian συνδέετε σχεδόν αμέσως ενώ στο Gentoo δεν έχω μπορέσει ακόμη.
    Μη βασίζεσαι στον bt driver των windows. Ψάξε βρες τον driver του κατασκευαστή.

    Παρόμοιο πρόβλημα υπάρχει με τα bt dongles και τα χειριστήρια του playstation.

    Χωρίς τον driver του κατασκευαστή, δεν κάνει pairing.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #17162
    Εγγραφή
    27-11-2008
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmayson2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα ειμαι απο μανζαρο που εβαλα για να δοκιμασω. εβαλα τωρα το usb που εχω με win 10 και στη εγκατασταση μου λεει οτι δε βρισκει το προγραμμα οδηγησης κατι τετοιο τι κανουμε τωρα;;; μητρικη μου ειναι gigabyte z77 d3h

    - - - Updated - - -

    Προγραμμα οδηγησης μεσων που χρειαζεται ο υπολογιστης σας αν εχω cd η dvd η flash usb με το προγραμμα οδηγησης τοποθετηστε το τωρα;; Τι εννοει;;
    Κανεις;;; Τωρα κατεβαζω iso win να το βαλω στι brasero να φτοιαξω boot dvd μηπως ξεπερασω το προβλημα.

  3. #17163
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη βασίζεσαι στον bt driver των windows. Ψάξε βρες τον driver του κατασκευαστή.

    Παρόμοιο πρόβλημα υπάρχει με τα bt dongles και τα χειριστήρια του playstation.

    Χωρίς τον driver του κατασκευαστή, δεν κάνει pairing.
    Δεν το σκέφτηκα καν αυτό. Θεώρησα πως έχουμε μπει στον 21ο αιώνα αλλά μάλλον δεν. Αυτό που μου έκανε τη χειρότερη εντύπωση είναι η αδυναμία εισαγωγής στο UEFI. Και απ' ότι διάβασα θες ειδικό αντάπτορα ο οποίος να δουλεύει υβριδικά και σαν RF. Έχω triple boot σύστημα και πρέπει κάθε φορά να επιλέγω με το F8 που θέλω να μπαίνω.

  4. #17164
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το σκέφτηκα καν αυτό. Θεώρησα πως έχουμε μπει στον 21ο αιώνα αλλά μάλλον δεν. Αυτό που μου έκανε τη χειρότερη εντύπωση είναι η αδυναμία εισαγωγής στο UEFI. Και απ' ότι διάβασα θες ειδικό αντάπτορα ο οποίος να δουλεύει υβριδικά και σαν RF. Έχω triple boot σύστημα και πρέπει κάθε φορά να επιλέγω με το F8 που θέλω να μπαίνω.
    Ναι, δυστυχώς ο generic driver είναι σάπιος στις περισσότερες περιπτώσεις.

    Όσον αφορά το triple boot, γιατί δεν χρησιμοποιείς έναν bootloader για όλα τα συστήματα;

    Αντί να παίζεις με F8, να εκκινεί ένας boot loader όπου θα επιλέγεις μετά ποιο θέλεις να εκκινήσει.

    Θέλει λίγο δουλίτσα στη ρύθμιση βέβαια.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #17165
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δυστυχώς ο generic driver είναι σάπιος στις περισσότερες περιπτώσεις.

    Όσον αφορά το triple boot, γιατί δεν χρησιμοποιείς έναν bootloader για όλα τα συστήματα;

    Αντί να παίζεις με F8, να εκκινεί ένας boot loader όπου θα επιλέγεις μετά ποιο θέλεις να εκκινήσει.

    Θέλει λίγο δουλίτσα στη ρύθμιση βέβαια.
    Μα το πρόβλημα θα παραμένει. Πάλι το BT δεν θα δουλεύει οπότε θα είμαι ξεκρέμαστος.

    Τώρα δεν έχω θέμα. ο υπολογιστής ξεκινάει στα Windows και όταν θέλω διαλέγω δίσκο εκκίνησης. Γιατί να μπλέκω με επιπλέον ρυθμίσεις; Το κάθε λειτουργικό να κάνει κουμάντο στο δίσκο του. Επειδή την έχω πατήσει άπειρες φορές με τέτοιες καταστάσεις τις αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι. Πολύ παλιά που οι δίσκοι ήταν ακριβοί και οι μητρικές έδιναν μόνο 4 IDE άξιζε. Όταν όμως πέρασα στις SATA που αυξήθηκαν και ταυτόχρονα έπεσαν οι τιμές στους HDD δεν υπάρχει λόγος μπλεξίματος.

  6. #17166
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απενεργοποίησε το TCP/IP NetBIOS Helper από τις ρυθμίσεις τoυ Internet protocol Version 4 στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου.

    Επίσης, στα properties της κάρτας δικτύου, βεβαιώσου πως είναι απενεργοποιημένα (εάν υπάρχουν) τα green ethernet και energy-efficient ethernet.

    Τέλος, πάλι στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου, στο power management tab, τικάρεις όλες τις επιλογές.

    Όσον αφορά την εφαρμογή, σου προτείνω να τσεκάρεις το wake on lan. Καθαρή εφαρμογή, χωρίς ads και χωρίς tracking.

    Δυστυχώς δεν λέει να ανοίξει...
    Πώς γίνεται να δούλευε στα 7, και όχι στα 10 !!!!!

    Απενεργοποιήσα το TCP/IP NetBIOS Helper, ενώ στο Power Management ήταν όλα tickαρισμένα.
    Τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν υπάρχουν στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου μου.


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

  7. #17167
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bianconero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν λέει να ανοίξει...
    Πώς γίνεται να δούλευε στα 7, και όχι στα 10 !!!!!

    Απενεργοποιήσα το TCP/IP NetBIOS Helper, ενώ στο Power Management ήταν όλα tickαρισμένα.
    Τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν υπάρχουν στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου μου.
    Τότε θα πρέπει να δεις και στο BIOS, μήπως έχει energy efficient ρυθμίσεις για την κάρτα δικτύου.

    Βασικά πρέπει να είσαι σε S3 ή S4 state. Αλλιώς δεν δουλεύει στα 10άρια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το πρόβλημα θα παραμένει. Πάλι το BT δεν θα δουλεύει οπότε θα είμαι ξεκρέμαστος.
    Απλώς όταν είσαι σε boot manager, μήπως το αναγνωρίζει εκεί το bt, γι'αυτό το λέω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα δεν έχω θέμα. ο υπολογιστής ξεκινάει στα Windows και όταν θέλω διαλέγω δίσκο εκκίνησης. Γιατί να μπλέκω με επιπλέον ρυθμίσεις; Το κάθε λειτουργικό να κάνει κουμάντο στο δίσκο του. Επειδή την έχω πατήσει άπειρες φορές με τέτοιες καταστάσεις τις αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι. Πολύ παλιά που οι δίσκοι ήταν ακριβοί και οι μητρικές έδιναν μόνο 4 IDE άξιζε. Όταν όμως πέρασα στις SATA που αυξήθηκαν και ταυτόχρονα έπεσαν οι τιμές στους HDD δεν υπάρχει λόγος μπλεξίματος.

    Κατανοητό. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να το δουλεύω έτσι γιατί έχω ασχοληθεί αρκετά με τους boot loaders τόσα χρόνια και ξέρω να διορθώνω τα όποια προβλήματα προκύπτουν.

    Με βολεύει γιατί έχω καλύτερο έλεγχο.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #17168
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλώς όταν είσαι σε boot manager, μήπως το αναγνωρίζει εκεί το bt, γι'αυτό το λέω.

    Κατανοητό. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να το δουλεύω έτσι γιατί έχω ασχοληθεί αρκετά με τους boot loaders τόσα χρόνια και ξέρω να διορθώνω τα όποια προβλήματα προκύπτουν.

    Με βολεύει γιατί έχω καλύτερο έλεγχο.
    Απ' ότι διάβασα δεν γίνεται παρά μόνο με την υβριδική λειτουργία RF. Τα Logitech έχουν κάτι τέτοιο αλλά που να το φανταστώ εν έτη 2021 ότι θα υπάρχουν τέτοια θέματα σε κάτι τόσο κοινό. Πήγα και αγόρασα 2 προϊόντα MS που δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ και ένα TPlink που θεώρησα ότι θα είναι και αυτό ΟΚ.

    Ακόμη και οι MAC που είναι εντελώς κλειστοί έχουν κάτι αντίστοιχο.

    Επειδή έχω δει και κάνει διάφορα τερατουργήματα με τα partitions και γενικά με formats αποφάσισα αυτό που έγραψα πιο πάνω. Ο κάθε ένας σπίτι του. Το κλασικότερο που έχω κάνει είναι να διαγράψω το Linux και να μείνω χωρίς Windows καθώς ήταν στον ίδιο δίσκο και δεν έκανα πρώτα fixmbr. Αλλά εκεί που χέστηκα πάνω μου και είπα τέλος ήταν σε ένα resize που ποτέ δεν κατάλαβα τι έγινε. Το πρώτο partition με τα Windows ήταν ΟΚ. Διαγράφω το Linux και για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν ενώνω τα partitions αλλά φορμάρω το δεύτερο σε NTFS. Και ξαφνικά έχω μερικά PB χώρου. Κάτι στη "γεωμετρία" μάλλον γράφτηκε λάθος και αντί για 100GB πχ είδα τα PB.

  9. #17169
    Εγγραφή
    27-11-2008
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmayson2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανεις;;; Τωρα κατεβαζω iso win να το βαλω στι brasero να φτοιαξω boot dvd μηπως ξεπερασω το προβλημα.
    αν δε δουλεψει to dvd win τι κανουμε μετα;;; εχω καει απο χτες και λυση δε βρισκω.

  10. #17170
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #17171
    Εγγραφή
    23-12-2013
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέβασε καινούριο iso από τη Microsoft και δοκίμασε ξανά. Δεν έχω ακούσει να κολλάς έτσι από την εποχή του sasser.
    Και το προηγουμενο iso απο την Microsoft το ειχα κατεβασει, αλλα και αυτο παλι απο εκει το κατεβασα...

  12. #17172
    Εγγραφή
    27-11-2008
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημερα τελικα το dvd ελυσε το προβλημα και μπηκαν win 10.Αυριο περιμενουμε τη νεα εκδοση;;Εννοειται σταδιακα θα τη βαλουμε μεσα στις επομενες 3 βδομαδες.

  13. #17173
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.970
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Για όποιον ενδιαφέρεται για Αγγλικά ή Γερμανικά....τα ISO ειναι εδώ.. ( Windows 10 21H1 19043 )

    https://www.deskmodder.de/blog/2021/...utsch-english/

  14. #17174
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.102
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mormnak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όποιον ενδιαφέρεται για Αγγλικά ή Γερμανικά....τα ISO ειναι εδώ.. ( Windows 10 21H1 19043 )

    https://www.deskmodder.de/blog/2021/...utsch-english/
    Εάν το περάσουμε μετά το update δεν μπορούμε να έχουμε ελληνικά μενού???
    Με ενδιαφέρει περισσότερο για τον λογαριασμό του μικρού.
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  15. #17175
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mormnak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όποιον ενδιαφέρεται για Αγγλικά ή Γερμανικά....τα ISO ειναι εδώ.. ( Windows 10 21H1 19043 )

    https://www.deskmodder.de/blog/2021/...utsch-english/
    Είναι σίγουρα η τελική;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 1145 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 11251135114011431144114511461147115011551165 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας