Σελ. 1105 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 10851095110011031104110511061107111011151125 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.561-16.575 από 19506
  1. #16561
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manos_ps Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σε όλους! όποιος μπορεί να βοηθήσει, είχαν μείνει κάποιες ενημερωσεις για windows 10 τις έκανε χθες μονοκοπανιά και από εκείνη τη στιγμή μου έχουν μικρύνει όλες οι γραμματοσειρές στο pc και δεν φτιάχνει με τίποτα. Σας έχει συμβεί;
    Μόνο γραμματοσειρές ή και εικονίδια;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #16562
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γενικά πάνε με ρυθμούς χελώνας, γιατί απ'ό,τι κατάλαβα έχουν απείρως μικρότερο team από παλιότερα για τα Windows.
    Και εγώ αυτό καταλαβαίνω. Με εξαίρεση το UWP δεν έχω δει κάτι συγκλονιστικό από τα Vista και μετά. Δε λέω ότι είμαστε στάσιμοι. Απλά έχουν εξελιχθεί νορμάλ. Την ίδια στιγμή οι "απέναντι" είναι συνεχώς σε αναβρασμό. Πχ η Apple έχει ρίξει τρελό χρήμα και δουλειά στον LLVM, στο Metal και το APFS, Το Linux το ίδιο. BtrFS, Wayland, OpenZFS κτλ. Εδώ δεν βλέπω κάτι το WOW. Το ReFS χαμένο κάπου στα Pro και τους Server. Το Directsound ζει και βασιλεύει. Ακόμη και βασικά σφάλματα εξακολουθούν και υπάρχουν ενώ θα μπορούσαν να έχουν διορθωθεί. Πχ πέρυσι το χειμώνα "χτυπημένος" δίσκος δεδομένων έκανε τον υπολογιστή μου άχρηστο καθώς η προσπάθεια ανάγνωσης σταματούσε όλα τα υπόλοιπα.

    Η απάντηση είναι γνωστή εδώ και χρόνια. Azure. Το θέμα είναι πως ακόμη δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα.

  3. #16563
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωη που βοηθήσει κάποιους, κατάφερα να διατηρήσει το σύστημα τους generic drivers της Microsoft ως εξής
    έχοντας τους conexant drivers, κανοντας δεξί κλικ στη κάρτα ήχου στην διαχείριση συσκευών, στην καρτέλα ιδιότητες-->προγραμμα οδήγησης, επέλεξα "επαναφορά".

    To σύστημα επανέφερε τους generic drivers, η συσκευή φάινεται ως high definition audio και έκτοτε, με αναζήτηση updates, δεν κατεβάζει/εγκαθιστά ξανά τους conexant drivers.

    Ελπίζω σύντομα να μου έρθει και η ειδοποίηση για αναβάθμιση σε 2004/20Η2.
    Για να κλείσω το κεφάλαιο της αναβάθμισης, παρά το γεγονός ότι οι conexant drivers έγιναν revert στους generic της microsoft, δεν μου ερχόταν ειδοποίηση ότι μπορώ να κάνω αναβάθμιση σε 2004/20Η2.
    Τελικά googlάρωντας βρήκα τις ακόλουθες οδηγίες :

    How to completely uninstall the Conexant audio driver from Windows 10 (and unlock the May 2020 Update)

    Διαγράφοντας τους conexant drivers από το local driver store (όπως το ονομάζει) και ακολουθώντας τις οδηγίες, σε 24 ώρες μου ήρθε η ειδοποίηση για αναβάθμιση σε 20Η2.

    To whom it may concern...
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  4. #16564
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κλείσω το κεφάλαιο της αναβάθμισης, παρά το γεγονός ότι οι conexant drivers έγιναν revert στους generic της microsoft, δεν μου ερχόταν ειδοποίηση ότι μπορώ να κάνω αναβάθμιση σε 2004/20Η2.
    Τελικά googlάρωντας βρήκα τις ακόλουθες οδηγίες :

    How to completely uninstall the Conexant audio driver from Windows 10 (and unlock the May 2020 Update)

    Διαγράφοντας τους conexant drivers από το local driver store (όπως το ονομάζει) και ακολουθώντας τις οδηγίες, σε 24 ώρες μου ήρθε η ειδοποίηση για αναβάθμιση σε 20Η2.

    To whom it may concern...
    περίεργο block για περίπτωση αναβάθμισης

    θα το έχουμε υπόψιν αλλά υπάρχει και το iso
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  5. #16565
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το πρωινο rant. "Τα windows βρισκουν και εγκαθιστουν μονα τους τον σωστοτερο/καταλληλοτερο driver" my ass.

    Εγκατεστησα χτες την 20h2 σε ενα ολοκαινουριο συστημα με καρτα ηχου μια alc892 της realtek (pci id 10ec:0892, onboard σε μια msi b450 tomahawk max, φωτο στο λινκ κατω). Αφησα το wu να κανει ολες τις ενημερωσεις και να εγκαταστησει οποιον driver ελειπε πριν κανω οτιδηποτε και οταν τελειωσε εκανα επανεκκινηση για να ειμαι σιγουρος. Παρολα αυτα, το Χ στο εικονιδιο του ηχου στο tray παρεμεινε και μετα την επανεκκινηση και το troubleshooting ελεγε τα δικα του. Στον device manager η συσκευη αναγνωριζοντα σαν hd audio κατι, χωρις θαυμαστικο διπλα...
    Δοκιμασα το καρφακι των ηχειων σε ΟΛΕΣ της υποδοχες της μητρικης (η προβλεπομενη εινια η κοκκινη στη φωτο) και μετα δοκιμασα και το handsfree μου, αλλα ηχος πουθενα. Μετα τα προβλεπομενα μπινελικια, πηγα στην realtek, κατεβασα τον driver, τον εγκατεστησα και δουλεψε με την μια.

    https://asset.msi.com/resize/image/g...a9ba1/1024.png
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 20-01-21 στις 10:04.
    ديميتريس

  6. #16566
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    περίεργο block για περίπτωση αναβάθμισης

    θα το έχουμε υπόψιν αλλά υπάρχει και το iso
    Φαίνεται ότι για να γίνει η αναβάθμιση, πρέπει να αφαιρεθούν οι μη συμβατοι οδηγοί εντελώς από το σύστημα.

    Όπως και να έχει, αυτή μάλλον είναι μια λύση.
    Όσο για το iso, είναι η πιο καθαρή λύση. Αλλά όσο σκέφτομαι το τι πρέπει να ξανακάνω για να ξαναστησω το σύστημα όπως είναι τώρα...
    Μόνο και μόνο το GNS3 που έχω με τα παρελκόμενα (VMware), με αποτρεπει.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  7. #16567
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρωινο rant. "Τα windows βρισκουν και εγκαθιστουν μονα τους τον σωστοτερο/καταλληλοτερο driver" my ass.

    Εγκατεστησα χτες την 20h2 σε ενα ολοκαινουριο συστημα με καρτα ηχου μια alc892 της realtek (pci id 10ec:0892, onboard σε μια msi b450 tomahawk max, φωτο στο λινκ κατω). Αφησα το wu να κανει ολες τις ενημερωσεις και να εγκαταστησει οποιον driver ελειπε πριν κανω οτιδηποτε και οταν τελειωσε εκανα επανεκκινηση για να ειμαι σιγουρος. Παρολα αυτα, το Χ στο εικονιδιο του ηχου στο tray παρεμεινε και μετα την επανεκκινηση και το troubleshooting ελεγε τα δικα του. Στον device manager η συσκευη αναγνωριζοντα σαν hd audio κατι, χωρις θαυμαστικο διπλα...
    Δοκιμασα το καρφακι των ηχειων σε ΟΛΕΣ της υποδοχες της μητρικη (η προβλεπομενη εινια η κοκκινη στη φωτο) και μετα δοκιμασα και το handsfree μου, αλλα ηχος πουθενα. Μετα τα προβλεπομενα μπινελικια, πηγα στην realtek, κατεβασα τον driver, τον εγκατεστησα και δουλεψε με την μια.

    https://asset.msi.com/resize/image/g...a9ba1/1024.png
    Eχω ακριβώς αυτή τη μητρική, με σύστημα που δεν έγινε refresh (δηλαδή το πήρα όπως ήταν από άλλη μητρική και το έκανα boot στην νέα) και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  8. #16568
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ησουν σε ηδη 20h2 οταν εκανες την αλλαγη?
    ديميتريس

  9. #16569
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Oχι, το 20Η2 το περασα 3 βδομαδες μετά.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  10. #16570
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τοτε μπορει να εινια προβληματικος ο driver στην 20h2. Να πω οτι δοκιμασα και μια εφαρμογη τυπου "driver manager" και δεν εβγαλε οτι υπαρχει νεοτερος ή καλυτερος driver απο τον ηδη εγκατεστημενο.
    ديميتريس

  11. #16571
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ αυτό καταλαβαίνω. Με εξαίρεση το UWP δεν έχω δει κάτι συγκλονιστικό από τα Vista και μετά. Δε λέω ότι είμαστε στάσιμοι. Απλά έχουν εξελιχθεί νορμάλ. Την ίδια στιγμή οι "απέναντι" είναι συνεχώς σε αναβρασμό. Πχ η Apple έχει ρίξει τρελό χρήμα και δουλειά στον LLVM, στο Metal και το APFS, Το Linux το ίδιο. BtrFS, Wayland, OpenZFS κτλ. Εδώ δεν βλέπω κάτι το WOW. Το ReFS χαμένο κάπου στα Pro και τους Server. Το Directsound ζει και βασιλεύει. Ακόμη και βασικά σφάλματα εξακολουθούν και υπάρχουν ενώ θα μπορούσαν να έχουν διορθωθεί. Πχ πέρυσι το χειμώνα "χτυπημένος" δίσκος δεδομένων έκανε τον υπολογιστή μου άχρηστο καθώς η προσπάθεια ανάγνωσης σταματούσε όλα τα υπόλοιπα.

    Η απάντηση είναι γνωστή εδώ και χρόνια. Azure. Το θέμα είναι πως ακόμη δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα.
    Σε ποιό πράγμα είναι απάντηση το Azure;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  12. #16572
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το iso, είναι η πιο καθαρή λύση. Αλλά όσο σκέφτομαι το τι πρέπει να ξανακάνω για να ξαναστησω το σύστημα όπως είναι τώρα...
    Δεν ξαναστήνεις τίποτα, τρέχεις το ISO μέσα από τα Windows και γίνεται η αναβάθμιση/μετάβαση χωρίς να πειραχτεί κάτι από προγράμματα/αρχεία/ρυθμίσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #16573
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοτε μπορει να εινια προβληματικος ο driver στην 20h2. Να πω οτι δοκιμασα και μια εφαρμογη τυπου "driver manager" και δεν εβγαλε οτι υπαρχει νεοτερος ή καλυτερος driver απο τον ηδη εγκατεστημενο.
    Με default είμαι από πριν, δεν ξέρω αν κάνει override ο 20Η2 τον παλιότερο.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  14. #16574
    Εγγραφή
    04-11-2020
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μπήκα στις ρυθμίσεις οθόνης και δε φαινόταν καμία αλλαγή με πριν. Τελικά συνήλθε μετά από εκατοστή επανεκκίνηση από μονο του μετα από 3 μέρες με γραμματοσειρές κουτσουλιές. Δεν μας τα λέει καλά...

  15. #16575
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρωινο rant. "Τα windows βρισκουν και εγκαθιστουν μονα τους τον σωστοτερο/καταλληλοτερο driver" my ass.

    Εγκατεστησα χτες την 20h2 σε ενα ολοκαινουριο συστημα με καρτα ηχου μια alc892 της realtek (pci id 10ec:0892, onboard σε μια msi b450 tomahawk max, φωτο στο λινκ κατω). Αφησα το wu να κανει ολες τις ενημερωσεις και να εγκαταστησει οποιον driver ελειπε πριν κανω οτιδηποτε και οταν τελειωσε εκανα επανεκκινηση για να ειμαι σιγουρος. Παρολα αυτα, το Χ στο εικονιδιο του ηχου στο tray παρεμεινε και μετα την επανεκκινηση και το troubleshooting ελεγε τα δικα του. Στον device manager η συσκευη αναγνωριζοντα σαν hd audio κατι, χωρις θαυμαστικο διπλα...
    Δοκιμασα το καρφακι των ηχειων σε ΟΛΕΣ της υποδοχες της μητρικης (η προβλεπομενη εινια η κοκκινη στη φωτο) και μετα δοκιμασα και το handsfree μου, αλλα ηχος πουθενα. Μετα τα προβλεπομενα μπινελικια, πηγα στην realtek, κατεβασα τον driver, τον εγκατεστησα και δουλεψε με την μια.

    https://asset.msi.com/resize/image/g...a9ba1/1024.png
    https://github.com/AlanFinotty/AAFDCHDriverMod/releases

Σελ. 1105 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 10851095110011031104110511061107111011151125 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας