Σελ. 800 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 780790795798799800801802805810820 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.986-12.000 από 19506
  1. #11986
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το δω γιατί δεν είμαστε για τίποτα περίεργα. ΟΚ έχω PS2 πληκτρολόγιο αλλά όπως και να το κάνεις τέτοιες αλλαγές είναι μπελαλίδικες. Τουλάχιστον την προηγούμενη φορά πήγα από AMD σε AMD οπότε δεν είχα θέμα.
    Τι λες τώρα;Υπάρχουν και χειρότερα. Εδώ άλλοι έμειναν με την Radeon VII στο χέρι, ανακαλύπτοντας ότι δεν έχει υποστήριξη UEFI BIOS, άρα δεν είναι και W10 compatible.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  2. #11987
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λες τώρα;Υπάρχουν και χειρότερα. Εδώ άλλοι έμειναν με την Radeon VII στο χέρι, ανακαλύπτοντας ότι δεν έχει υποστήριξη UEFI BIOS, άρα δεν είναι και W10 compatible.
    ΟΡΙΣΤΕΕΕΕΕΕΕ;;;;

    Τι είπες τώρα; Με έβαλες και το έψαξα σε τίτλους. Καλά κάνω και φεύγω λοιπόν. Όχι ότι είχα σκοπό να την αγοράσω αλλά όπως και να το κάνεις είναι πολύ χοντρό.

  3. #11988
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Αυτο φανταζομαι διορθωνεται με ενα BIOS update της Radeon VII.

  4. #11989
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο φανταζομαι διορθωνεται με ενα BIOS update της Radeon VII.
    Ήδη έχει κυκλοφορήσει διορθωτικό BIOS. Σε κάθε περίπτωση, προφανώς η κάρτα δουλεύει και στα 10, απλά χωρίς UEFI support δεν λειτουργεί το Secure Boot (αν κάποιος το θέλει).

  5. #11990
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.769
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΡΙΣΤΕΕΕΕΕΕΕ;;;;

    Τι είπες τώρα; Με έβαλες και το έψαξα σε τίτλους. Καλά κάνω και φεύγω λοιπόν. Όχι ότι είχα σκοπό να την αγοράσω αλλά όπως και να το κάνεις είναι πολύ χοντρό.
    πόσο πήρες την 1050ti ?

  6. #11991
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leros2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πόσο πήρες την 1050ti ?
    180€. Ήθελα συγκεκριμένη έκδοση single slot. Δυστυχώς ASUS είχε τη φαεινή ιδέα να βάλει την PCI-E x16 στην τρίτη θέση και όχι στην πρώτη. Οι κάτω θύρες είναι απλές PCI και ήδη γεμάτες. Οπότε ήταν μονόδρομος. Αλλιώς ένα παλικάρι εδώ είχε ήδη βγάλει 2 φορές την ίδια στα 150 ίσως και λιγότερα. Και βρήκα σε διπλανό forum την 1060 στα 180.

  7. #11992
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.769
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    180€. Ήθελα συγκεκριμένη έκδοση single slot. Δυστυχώς ASUS είχε τη φαεινή ιδέα να βάλει την PCI-E x16 στην τρίτη θέση και όχι στην πρώτη. Οι κάτω θύρες είναι απλές PCI και ήδη γεμάτες. Οπότε ήταν μονόδρομος. Αλλιώς ένα παλικάρι εδώ είχε ήδη βγάλει 2 φορές την ίδια στα 150 ίσως και λιγότερα. Και βρήκα σε διπλανό forum την 1060 στα 180.
    Εντάξει έχεις συγκεκριμένη απαίτηση.. αλλιώς 1050ti και 1060 3gb δεν υφίστανται όταν παίρνεις καινούργια την 570 με 2 παιχνίδια δώρο στα 142€ ή την rx580 στα 180€ πάλι με 2 παιχνίδια

  8. #11993
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leros2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει έχεις συγκεκριμένη απαίτηση.. αλλιώς 1050ti και 1060 3gb δεν υφίστανται όταν παίρνεις καινούργια την 570 με 2 παιχνίδια δώρο στα 142€ ή την rx580 στα 180€ πάλι με 2 παιχνίδια
    Άσε. Όταν πήρα τον υπολογιστή ήθελα σαν τρελός Intel. Όμως η περίοδος ήταν τότε που έκανε το μεγάλο μπαμ με τους Sandy Bridge και η AMD πέταγε αετό. Έδιναν μόνο 2 SATA 6 στη μητρική και τα υπόλοιπα ήταν SATA 3. Εγώ όμως ήθελα να έχω ταχύτητα στα δεδομένα μου καθώς είχα προ πολλού ξεκινήσει να στήνω τη μουσική μου βιβλιοθήκη. Επειδή δεν ήθελα να πουλήσω το σπίτι μου αποφάσισα και πήρα τον Phenom που έχω καθώς έδινε 6 θύρες SATA 6. Φυσικά έχω γεμίσει τις 5 από τις 6. Όμως είχε αυτή τη μικρή χαζομάρα η μητρική. Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    Ακόμη θυμάμαι το σκηνικό. Είχα διαβάσει τα πρώτα τεστ μετά τις γιορτές τα οποία ήταν απίστευτα. Και είχα βγει με το αγροτικό στο βουνό για βόλτα μιας που είχε πολύ ωραίο χειμωνιάτικο καιρό. Ψιλόβροχο και κρύο. Και σε όλη τη διαδρομή μιλούσα με ένα φίλο που δυστυχώς έχει φύγει για τις πιθανές διαμορφώσεις. Βέβαια όταν ήρθε ή ώρα του ταμείου άλλαξαν όλα.

  9. #11994
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε. Όταν πήρα τον υπολογιστή ήθελα σαν τρελός Intel. Όμως η περίοδος ήταν τότε που έκανε το μεγάλο μπαμ με τους Sandy Bridge και η AMD πέταγε αετό. Έδιναν μόνο 2 SATA 6 στη μητρική και τα υπόλοιπα ήταν SATA 3. Εγώ όμως ήθελα να έχω ταχύτητα στα δεδομένα μου καθώς είχα προ πολλού ξεκινήσει να στήνω τη μουσική μου βιβλιοθήκη. Επειδή δεν ήθελα να πουλήσω το σπίτι μου αποφάσισα και πήρα τον Phenom που έχω καθώς έδινε 6 θύρες SATA 6. Φυσικά έχω γεμίσει τις 5 από τις 6. Όμως είχε αυτή τη μικρή χαζομάρα η μητρική. Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    Ακόμη θυμάμαι το σκηνικό. Είχα διαβάσει τα πρώτα τεστ μετά τις γιορτές τα οποία ήταν απίστευτα. Και είχα βγει με το αγροτικό στο βουνό για βόλτα μιας που είχε πολύ ωραίο χειμωνιάτικο καιρό. Ψιλόβροχο και κρύο. Και σε όλη τη διαδρομή μιλούσα με ένα φίλο που δυστυχώς έχει φύγει για τις πιθανές διαμορφώσεις. Βέβαια όταν ήρθε ή ώρα του ταμείου άλλαξαν όλα.
    Ειδικά η ASUS "φόραγε" επιπλέον controller της Marvel με έξτρα SATA 6 θύρες. Άρα ξεκινούσες με 4 το ελάχιστο.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  10. #11995
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δε θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά νομίζω πως η AMD τότε τις έδινε native. Πάντως μου είχε κάνει τρομερή έκπληξη στο ψάξιμο. Παντού 2 θύρες. Άτιμο μονοπώλιο.

  11. #11996
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #11997
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά η ASUS "φόραγε" επιπλέον controller της Marvel με έξτρα SATA 6 θύρες. Άρα ξεκινούσες με 4 το ελάχιστο.

    Off Topic

    Ναι στην αρχη είχανε της Marvel. Αλλα μετα βγηκε η ASMEDIA με τα (φθηνοτερα για τους κασκευαστες) δικα της τσιπ (SATAIII + USB3.0) που ειχαν παρομοιες δυνατοτητες, οποτε ολοι οι κατασκευαστες προτίμησαν τα τσιπ της ASMEDIA.

    Σε εμενα ο ASMEDIA SATA στην μητρικη είναι προβληματικος. Τον χρειαστηκα προσφατα, αλλα δεν λειτουργει (εχει χαθει - τοσο καιρο τον είχα απενεργοποιημένο και τωρα που τον ενεργοποιησα εξαφανιστηκε). Ευτυχως είχα καρτούλα (παλι με ASMEDIA SATA) και εκανα τη δουλεια μου.

    Υ.Γ.: καποιες μητρικες είχαν Jmicron SATA ή USB τσιπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος masterfaster : 13-02-19 στις 10:22.

  13. #11998
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Off Topic

    Ναι στην αρχη είχανε της Marvel. Αλλα μετα βγηκε η ASMEDIA με τα (φθηνοτερα για τους κασκευαστες) δικα της τσιπ (SATAIII + USB3.0) που ειχαν παρομοιες δυνατοτητες, οποτε ολοι οι κατασκευαστες προτίμησαν τα τσιπ της ASMEDIA.

    Σε εμενα ο ASMEDIA SATA στην μητρικη είναι προβληματικος. Τον χρειαστηκα προσφατα, αλλα δεν λειτουργει (εχει χαθει - τοσο καιρο τον είχα απενεργοποιημένο και τωρα που τον ενεργοποιησα εξαφανιστηκε). Ευτυχως είχα καρτούλα (παλι με ASMEDIA SATA) και εκανα τη δουλεια μου.

    Υ.Γ.: καποιες μητρικες είχαν Jmicron SATA ή USB τσιπ.
    Σωστός για ASMEDIA JMicron. Όσο για το "εχει χαθει" δοκίμασε να βρεις οδηγούς για 10 και δεν παίζουν. Καμιά φορά παίζουν και των Windows 8 στα 10 να ξέρεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη έχει κυκλοφορήσει διορθωτικό BIOS. Σε κάθε περίπτωση, προφανώς η κάρτα δουλεύει και στα 10, απλά χωρίς UEFI support δεν λειτουργεί το Secure Boot (αν κάποιος το θέλει).
    Για αυτό εδώ γράφεις; AMD Radeon™ VII BIOS V105 x64
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  14. #11999
    Εγγραφή
    17-06-2008
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΡΙΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leros2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει έχεις συγκεκριμένη απαίτηση.. αλλιώς 1050ti και 1060 3gb δεν υφίστανται όταν παίρνεις καινούργια την 570 με 2 παιχνίδια δώρο στα 142€ ή την rx580 στα 180€ πάλι με 2 παιχνίδια
    Πού υπάρχει αυτή η προσφορά;

  15. #12000
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Σε κοινοχρηστο μηχανάκι με 10 πως δημιουργούμε χρήστη με ελάχιστα δικαιώματα, πιο κάτω και απο τον limited user?
    Κάποιος εϊναι ασχετο-επικίνδυνος και χρειάζεται ελάχιστα:
    να μπορεί να κάνει login,
    να μπορεί να τρέχει browser και notepad-wordpad-calc κλπ,
    να εγκαθιστά και να τρέχει ότι συνημμένο βρει στα e-mail και ότι μολυσμένο και malware κυκλοφορεί και ότι του κατέβει.

    Ομως να μην μπορεί να επηρεάσει ούτε το σύστημα ούτε τους υπόλοιπους (limited) χρήστες.
    Σκέφτηκα την διαγραφή του user (μόλις φύγει) και δημιουργία νέου user με το ίδιο password αλλά φτάνει αυτό, υπάρχει απλούστερος τρόπος?

Σελ. 800 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 780790795798799800801802805810820 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας