Σελ. 607 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 587597602605606607608609612617627 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.091-9.105 από 19519
  1. #9091
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κάνεις clean install;;
    Είναι εγκατάσταση σε laptop, έτσι ήρθε στα χέρια μου.

  2. #9092
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι εγκατάσταση σε laptop, έτσι ήρθε στα χέρια μου.
    Tότε είναι λογικό να έχει και τέτοια partitions μέσα, ο συμφορουμίτης λέει ότι έχει κάνει format και του παρουσίασε τα συγκεκριμένα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavpal Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως θα βοηθούσε ένα shortcut C:\Windows\System32\shutdown.exe /s /f /t 0
    Που θα βοηθήσει ακριβώς;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #9093
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tότε είναι λογικό να έχει και τέτοια partitions μέσα, ο συμφορουμίτης λέει ότι έχει κάνει format και του παρουσίασε τα συγκεκριμένα.
    Σε καθαρή εγκατάσταση CU, σε παλιό υπολογιστή με παλιού τύπου BIOS, το recovery δεν είναι πριν το boot partition. Το έβαλε ανάμεσα στα δύο partitions του δίσκου.

  4. #9094
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, it's official κάτι πάει στραβά με το Creator's Fall Update.

    Είναι πλέον διαπιστωμένο ότι για κάποιο λόγο, κάποιας μορφής hibernation 'περνά' μετά το shut-down και εξηγώ:

    Αντί για shutdown το σύστημα κάνει hibernate. Ενώ, αν το κάνω restart τότε το σύστημα φορτώνει κανονικά (δλδ σε μη hibernate κατάσταση). Άρα, λογικά, κάτι δεν πάει καλά με το shut down.

    Ενέργειες που έκανα:

    Έχω απενεργοποιήσει το fast startup των Windows καθώς και μέσω CMD το hibernation γενικά.

    Και πάλι, όταν κάνω shutdown και επανεκκίνηση το σύστημα 'προσπαθεί' να επανέλθει σαν να προέρχεται από hibernate και φορτώνει και ανοίγει τα προγράμματα που είχα ανοικτά κατά το shutdown (εν προκειμένω Chrome και Outlook).

    Κάτι τέτοιο σίγουρα ΔΕΝ έπαιζε προ update. Το ερώτημα είναι τι άλλαξε και πώς το διορθώνω
    Δυστυχώς, άλλη μια πατάτα της MS

    https://www.tenforums.com/general-su...before-23.html

    Την έχω πάθει κι εγώ στο laptop. Και το θέμα είναι ότι κλειστό και μου "τρώει" μπαταρία. Κλείνω, κλείνω, κλείνω και τίποτε.

  5. #9095
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.780
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    ερώτηση/απορία. το πως εμφανίζονται τα partition στην διαχείριση δίσκου, πχ. 1ο κενό unallocated κομμάτι, 2o το recovery, 3ο το OS, κτλ, έτσι είναι φτιαγμένα με αυτή τη σειρά στον δίσκο; ή δεν παίζει ρόλο το πως τα δείχνει η διαχείριση δίσκων;

  6. #9096
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς, άλλη μια πατάτα της MS

    https://www.tenforums.com/general-su...before-23.html

    Την έχω πάθει κι εγώ στο laptop. Και το θέμα είναι ότι κλειστό και μου "τρώει" μπαταρία. Κλείνω, κλείνω, κλείνω και τίποτε.
    Thanks

    Λοιπόν, το έψαξα λίγο παραπάνω και δεν είναι ακριβώς bug, μάλλον feature αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω.

    Χωρίς να διευκρινίζεται, πρέπει να είναι feature για να διευκολύνει (και καλά ) τον χρήστη και εξηγώ:

    Χθες βράδυ το έκλεισα (shut down) και επίτηδες άφησα ένα σωρό προγράμματα ανοικτά και μαζί είχα τον browser και το Outlook.

    Σήμερα, κάνοντας startup διαπιστώνω ότι ΔΕΝ άνοιξε τα apps και προγράμματα που έτρεχαν πλην: Outlook και Chrome στις σελίδες που τον είχα αφήσει. Άρα, πρέπει - και καλά - να υπάρχει σαν feature για να διευκολύνει τον χρήστη που δουλεύει να μη χρειάζεται να ξανα-ανοίγει τον browser ψάχνοντας να βρει ποια tabs είχε ανοικτά.

    Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι αλλά μακακία τους. Πάντως δεν φαίνεται να μην κάνει shutdown και απλά να μπαίνει διαρκώς σε hibernate αφού τα λοιπά προγράμματα έκλεισαν κανονικά και δεν τα βρήκα ανοικτά στο startup (όπως θα ανέμενα από ένα hibernation)

    Ερώτηση: Άλλοι που έχετε επίσης περάσει το Fall Update σε Pro Edition, αυτό το παρατηρείτε; Είμαι σε Pro edition και ίσως και αυτό να παίζει ρόλο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #9097
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ερώτηση: Άλλοι που έχετε επίσης περάσει το Fall Update σε Pro Edition, αυτό το παρατηρείτε; Είμαι σε Pro edition και ίσως και αυτό να παίζει ρόλο
    Το δοκίμασα στο καβουρντιστήρι που έχει τα Pro. Άνοιξα Edge, Chrome, Store, Paint 3D, Settings και Explorer. Μετά το shutdown, άνοιξε αυτόματα μόνο ο Chrome.
    Θα περίμενα να ανοίξει και ο Edge που είναι και δικό τους "παιδί"

    - - - Updated - - -

    Μόλις είδα οτι, μετά την αναβάθμιση σε FU, έβαλε πάλι στις γλώσσες πληκτρολογίου τα English (US) ενώ τα είχα βγάλει μετά την εγκατάσταση του CU

  8. #9098
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μήπως το θέμα είναι του Chrome;

  9. #9099
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το θέμα είναι του Chrome;
    Αυτό φαντάζομαι κι εγώ/

  10. #9100
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το θέμα είναι του Chrome;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό φαντάζομαι κι εγώ/
    Δεν είναι θέμα Chrome επειδή το κάνει και με το Outlook. Και γενικά, δεν είναι θέμα αλλά μάλλον feature το οποίο όμως δεν εξηγούν τι ακριβώς κάνει και πώς απενεργοποιείται.

    Πάντως στο link που έδωσε ο manicx (thanks και πάλι ) το support της M$ αν και δεν διευκρινίζει τι ακριβώς είναι αυτό το feature, πάντως εξηγεί ότι ενεργοποιείται σε όσους έχουν ενεργοποιημένο το use my sign in info to automatically finish setting up my device after an update shutdown που βρίσκεται στα Sign-in options των Windows.

    Το απενεργοποίησα και αναμένω επόμενο update να δω τι θα κάνει. Επίσης, να ξαναρωτήσω, αυτό το παρατηρείτε και άλλοι που έχετε Pro ή συμβαίνει και σε Home edition; Ξαναλέω, φαίνεται για feature των Windows FU
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #9101
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Και σε Home FU to κάνει. Μου άνοιξε Chrome & Task Manager.

  12. #9102
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε Home FU to κάνει. Μου άνοιξε Chrome & Task Manager.
    Σωστά, παρέλειψα να αναφέρω ότι αν έχω κάνει shutdown / restart με Task Manager ανοικτό τότε στην επαναλειτουργία θα το βρω να λειτουργεί.

    Γενικά, μακακίζεται η Μ$ και μου φαίνεται ότι πρόκειται για feature το οποίο όμως δεν έχει επαρκώς εξηγήσει για ποια apps ισχύει, πώς, γιατί, και με ποιον τρόπο (απ)ενεργοποιείται

    - - - Updated - - -

    Πάντως, τουλάχιστον η εδώ συζήτηση και το ψάξιμο με ανακούφισαν - δεν πρόκειται για κάτι προβληματικό στο PC μου όπως π.χ. πλέον να μπαίνει μόνιμα σε hibernation μόνο και να μην μπορεί να κάνει κανονικό κλείσιμο ή επανεκκίνηση
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #9103
    Windows 10 pro Fall .... fast boot turn off hybernate off ... ανοικτα tab στο chrome .... shutdown .... παλι ανοικτα τα tab στο Chrome.

    Μαλλον καπου τα αποθηκευει προσωρινα στο σκληρο , δεν νομιζω να τα κραταει στη ram μετα απο shut down.


    Καλα το τελευταιο ειναι ευκολο να διαπιστωθει αν κλεισω τον διακοπτη του τροφοδοτικου...

    - - - Updated - - -

    Shut down απο περιεργεια .... εκλεισα το διακοπτη του τροφοδοτικου .... ανοιξα εκκινησα τα tabs ανοικτα .... οποτε δεν τα κραταει στη ram ωστε να καταναλωνεται πχ ηλεκτρικη ενεργεια.

    - - - Updated - - -

    Θα με ενδιεφερε επειδη δεν εχω UPS πως συμπεριφερεται με διακοπη του ηλεκτρικου ρευματος και οχι τυπικο shutdown (δεν θελω να το δοκιμασω αυτο:P) .... αυτο θα ηταν χρησιμο.

  14. #9104
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Windows 10 pro Fall .... fast boot turn off hybernate off ... ανοικτα tab στο chrome .... shutdown .... παλι ανοικτα τα tab στο Chrome.

    Μαλλον καπου τα αποθηκευει προσωρινα στο σκληρο , δεν νομιζω να τα κραταει στη ram μετα απο shut down.


    Καλα το τελευταιο ειναι ευκολο να διαπιστωθει αν κλεισω τον διακοπτη του τροφοδοτικου...

    - - - Updated - - -

    Shut down απο περιεργεια .... εκλεισα το διακοπτη του τροφοδοτικου .... ανοιξα εκκινησα τα tabs ανοικτα .... οποτε δεν τα κραταει στη ram ωστε να καταναλωνεται πχ ηλεκτρικη ενεργεια.

    - - - Updated - - -

    Θα με ενδιεφερε επειδη δεν εχω UPS πως συμπεριφερεται με διακοπη του ηλεκτρικου ρευματος και οχι τυπικο shutdown (δεν θελω να το δοκιμασω αυτο:P) .... αυτο θα ηταν χρησιμο.
    Δεν αλλάζει κάτι, ή θα έχεις το software που θα δέχεται εντολή απο το Ups οτι το ρεύμα είναι off, όποτε κάνε shutdown (ή ότι άλλο έχεις επιλέξει) ή θα το κάνει όπως εσύ με τον διακόπτη όταν τελειώσει η μπαταρία.

  15. #9105
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αλλάζει κάτι, ή θα έχεις το software που θα δέχεται εντολή απο το Ups οτι το ρεύμα είναι off, όποτε κάνε shutdown (ή ότι άλλο έχεις επιλέξει) ή θα το κάνει όπως εσύ με τον διακόπτη όταν τελειώσει η μπαταρία.
    Χμ εννοω διακοπη της ΔΕΗ ... οχι να δωσει εντολη ο υπολογιστης να κανει shut down αντι να την δωσω εγω.

    Desktop υπολογιστης χωρις UPS...

    - - - Updated - - -

    Το σκεπτικο μου ειναι εχεις για παραδειγμα ανοικτο το Chrome και γινεται διακοπη της ΔΕΗ, η αποθηκευση για τα tabs που εχεις ανοικτα γινεται on the fly καθως τα ανοιγεις ή οταν πατας απλως shut down.

    Γιατι αν γινεται on the fly , λογικα θα στα ξαναανοιξει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaranero : 25-11-17 στις 16:32.

Σελ. 607 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 587597602605606607608609612617627 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας