Σελ. 752 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 732742747750751752753754757762772 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.266-11.280 από 19506
  1. #11266
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε καμία ελαφριά υλοποίηση για παλιά μηχανάκια;
    Έχω ενα Dell Laptop, Core Duo, με SSD και 4GB Ram και κάνω μόνο browsing.
    Δυστυχώς γενικά η CPU δουλεύει στο 100% λόγω του Microsoft Software protection, όπως δείχνει το Task manager, ότι τρώει συχνά μεγάλη χρήση.
    Αν βάλεις ακόμα 4GB μνήμη λογικά θα απογειώσεις το μηχάνημα, γίνεται;

  2. #11267
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Microsoft's Hotfix service is no longer available
    Τέρμα το μεμονωμένο.
    Όποιος θέλει, πλέον, θα πρέπει να παίρνει ολόκληρο το upd.

    Επόμενες κινήσεις, φαντάζομαι, :
    - Αδυναμία απενεργοποίησης των upd με κάθε τρόπο
    - Αναγκαστικά upd οποιαδήποτε στιγμή και χωρίς καμία ενημέρωση (background upd)
    - Αδυναμία κλεισίματος παύσης της εγκατάστασης ή κλεισίματος του ΗΥ καθ όλη την διάρκεια των upd
    Στο τελευταίο προβλέπω δημιουργία νέων τεχνικών που θα εμποδίζουν το κλείσιμο του ΗΥ από το on/off πχ επιβολή στους κατασκευαστές μηχανισμού αναδυόμενης πινέζας πάνω στο button κλπ

    Για το σοβαρό του θέματος...
    Καταλαβαίνω ότι υπάρχει μια προσπάθεια επιβολής ενημερώσεων με σκοπό την σταθερότητα του συστήματος που είναι και το ζητούμενο (υποθετικά πάντα αν αφήσουμε τους εκ του πονηρού λογισμούς).
    Φυσικά και τα παράθυρα δεν είναι μήλα με συγκεκριμένο εύρος hw.
    Απλά εκεί έξω γίνεται ο χαμός και κανείς πλέον δεν σέβεται τίποτε ούτε σε επίπεδο hw ούτε σε επίπεδο sw.
    Το τελευταίο πρόβλημα με τις διαγραφές αρχείων δείχνει ότι δεν ήταν ένα απλό προγραμματιστικό λάθος αλλά κάτι σοβαρότερο.
    Ίσως το μάθουμε κάποια στιγμή.
    Ήταν όμως ένα καλό μάθημα για να καταλάβουμε ότι ποτέ δεν αφήνουμε default ρυθμίσεις.
    Προσωπικά ποτέ δεν έσωζα αρχεία στους default φακέλους από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να ασχολείται με ΗΥ.
    Αν τώρα αποφάσισε η m$ να κόψει περισσότερο τον έλεγχο/παραμετροποίηση του συστήματος από τους χρήστες, να κάνει δηλαδή τα m$ κάτι σαν blackbox βλ. μήλα, θα πρέπει να δαπανήσει πολύ χρόνο και χρήμα στο να προσφέρει ότι προσφέρει με την ύψιστη ασφάλεια/σταθερότητα.
    Πράγμα δύσκολο έως ακατόρθωτο με το όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση.
    Το μόνο που θα καταφέρει στο τέλος είναι να φτιάξει ένα σύστημα που θα έχει ελαφρός λιγότερα προβλήματα (δεν υπάρχει σύστημα χωρίς errors) και ο χρήστης θα είναι αδύνατον να επέμβει (ή θα έχει ελάχιστη δυνατότητα και με πολύ κόπο) και θα πρέπει να περιμένει την μαμά για το μπισκοτάκι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #11268
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να το έχεις και στην home.
    Νομίζω εσύ είχες ποστάρει και Link για dw αν δεν κάνω λάθος.
    To είχα ανεβάσει παλιά αλλά στην 1803 που το είχα δοκιμάσει δεν δούλευε, δεν ξέρω μήπως βγάλανε κάτι καινούργιο και δεν το έχω πετύχει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #11269
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To είχα ανεβάσει παλιά αλλά στην 1803 που το είχα δοκιμάσει δεν δούλευε, δεν ξέρω μήπως βγάλανε κάτι καινούργιο και δεν το έχω πετύχει.
    Τώρα που το λες...
    Τελευταία φορά που το εγκατέστησα, έτρεχε αλλά δεν μου εμφάνιζε τον defender για να κάνω τις ρυθμίσεις.
    Τις υπόλοιπες ρυθμίσεις τις είχε κανονικά, τουλάχιστον αυτές που χρησιμοποιώ εγώ.
    Δεν θυμάμαι όμως σε ποια έκδοση ήταν τα win.
    Για home πάντα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #11270
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που το λες...
    Τελευταία φορά που το εγκατέστησα, έτρεχε αλλά δεν μου εμφάνιζε τον defender για να κάνω τις ρυθμίσεις.
    Τις υπόλοιπες ρυθμίσεις τις είχε κανονικά, τουλάχιστον αυτές που χρησιμοποιώ εγώ.
    Δεν θυμάμαι όμως σε ποια έκδοση ήταν τα win.
    Για home πάντα.
    Θα κάνω πρόχειρα μια εγκατάσταση Home και θα το δοκιμάσω πάλι να δω τι γίνεται και θα ψάξω μήπως έχουν ανεβάσει και κάτι άλλο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #11271
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εβαλα τελικα την 1809 στον athlon 200ge που ελεγα και δεν ειδα καποιο σοβαρο προβλημα. Εκανε και οτι ενημερωσεις ειχε και πλεον δουλευει κανονικα.
    Το μονο θεμα που συναντησα, που ειναι γενικο για τα 10, ειναι με το σκανερ, ενα canoscan lide 25 της canon. Η σελιδα της canon λεει απλα
    Canon will not issue drivers for this model to support the Windows 10 operating system. The Windows 7 drivers should function in the Windows 10 environment with some limitations which are currently unknown to Canon.
    Οι drivers για τα 7 μπαινουν κανονικα, φαινεται και σαν συσκευη απεικονησης στον device manager. αλλα οταν παω να σκαναρω (δεξι κλικ στο σκανερ > σαρωση) λεει οτι δεν βρεθηκε wia ή twain source. Εκανα οτι λεει εδω αλλα δεν δουλεψε. Η κλασικη "επισημη" παπατζα των φορουμ της ms

    https://social.technet.microsoft.com...noscan-lide-25

    Μετα επεσα πανω στο vuescan, το οποιο δουλευει κανονικα με το σκανερ, αλλα ειναι επι πληρωμη... Καμια αλλη ιδεα?
    ديميتريس

  7. #11272
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλα τελικα την 1809 στον athlon 200ge που ελεγα και δεν ειδα καποιο σοβαρο προβλημα. Εκανε και οτι ενημερωσεις ειχε και πλεον δουλευει κανονικα.
    Το μονο θεμα που συναντησα, που ειναι γενικο για τα 10, ειναι με το σκανερ, ενα canoscan lide 25 της canon. Η σελιδα της canon λεει απλα

    Οι drivers για τα 7 μπαινουν κανονικα, φαινεται και σαν συσκευη απεικονησης στον device manager. αλλα οταν παω να σκαναρω (δεξι κλικ στο σκανερ > σαρωση) λεει οτι δεν βρεθηκε wia ή twain source. Εκανα οτι λεει εδω αλλα δεν δουλεψε. Η κλασικη "επισημη" παπατζα των φορουμ της ms

    https://social.technet.microsoft.com...noscan-lide-25

    Μετα επεσα πανω στο vuescan, το οποιο δουλευει κανονικα με το σκανερ, αλλα ειναι επι πληρωμη... Καμια αλλη ιδεα?
    Απο την στιγμή που ο κατασκευαστής δεν βγάζει οδηγούς δεν μπορείς να κάνεις κάτι, έχω ενα παλιό πολυμηχάνημα της Hp ακόμα η Hp βγάζει οδηγούς, ακόμα και για τα 10αριά και μια χαρά δουλεύει το σκάνερ.

    Η πάς στην λύση του vuescan ή καινούργιο σκανερ

  8. #11273
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Aυτο με την cannon με ξεπερναει,θα σου πω τι δοκιμασα εγω,troubleshooting στην κατηγορια συσκευες
    προσθηκη εκτυπωτη, απο τις ρυθμισεις,και κατεβασμα απο το store τις εφαρμογης cannon,ελπιζω να βοηθαω.
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  9. #11274
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.053
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα επεσα πανω στο vuescan, το οποιο δουλευει κανονικα με το σκανερ, αλλα ειναι επι πληρωμη... Καμια αλλη ιδεα?
    Τα κακά νέα είναι ότι το TWAIN είναι deprecated στα W10, δεν θα βγάλεις άκρη.

    Τα καλά νέα είναι ότι το TWAIN ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ κανονικά, μια και είναι από τις απλούστερες implementations.
    Ναι, ποτέ τα W10 δε θα δουν "συσκευή" imaging, αλλά οποιοσδήποτε LEGACY photo editor που "αξιοποιεί" TWAIN
    (πχ picture publisher), οποιαδήποτε εφαρμογή που έχει ακόμα το "select TWAIN source ή ακόμα και η χαζή
    εφαρμογή που έδινε η CANON εγκατεστημένη σε compatibility mode θα λειτουργήσει.

    Υπάρχει φυσικά και αυτό το post που ΠΡΕΠΕΙ να βάλεις:

    WAIN can still be used In Windows 10; however, the TWAIN Path is not preset in system Environment Variables under Advanced System Settings. Any user running Windows 10 simply has to click "New" to add the path, then enter the name "TWAIN" and then add the path "C:\Windows\twain_32" then click "OK" to finish. Do not include the quotes (of course) when adding the name/path. I have an old CanoScan LIDE25 and it works perfectly in Windows 10
    source
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  10. #11275
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλα τελικα την 1809 στον athlon 200ge που ελεγα και δεν ειδα καποιο σοβαρο προβλημα. Εκανε και οτι ενημερωσεις ειχε και πλεον δουλευει κανονικα.
    Το μονο θεμα που συναντησα, που ειναι γενικο για τα 10, ειναι με το σκανερ, ενα canoscan lide 25 της canon. Η σελιδα της canon λεει απλα

    Οι drivers για τα 7 μπαινουν κανονικα, φαινεται και σαν συσκευη απεικονησης στον device manager. αλλα οταν παω να σκαναρω (δεξι κλικ στο σκανερ > σαρωση) λεει οτι δεν βρεθηκε wia ή twain source. Εκανα οτι λεει εδω αλλα δεν δουλεψε. Η κλασικη "επισημη" παπατζα των φορουμ της ms

    https://social.technet.microsoft.com...noscan-lide-25

    Μετα επεσα πανω στο vuescan, το οποιο δουλευει κανονικα με το σκανερ, αλλα ειναι επι πληρωμη... Καμια αλλη ιδεα?
    Εγώ είχα ένα παλιό πολυμηχάνημα EPSON. Δεν ξέρω αν δουλεύει σε Windows 10 γιατί πλέον έχει παροπλιστεί εδώ και 3-4 χρόνια. Αλλά ο κατασκευαστής είχε βγάλει οδηγούς και λογισμικό σκαναρίσματος μόνο σε Windows XP (μιλάμε για πολύ παλιό πολυμηχάνημα), και τα οποία δεν λειτουργούσαν σε Windows 7. Παρόλα αυτά μπορούσα να σκανάρω κανονικότατα με τη ενσωματωμένη εφαρμογή των Windows 7. Τώρα έχω Windows 10 και βλέπω ότι έχει μια εφαρμογή για σκανάρισμα. Πιθανώς να την έχεις και εσύ, γιατί δεν δοκιμάζεις με αυτή;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #11276
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    τοσο βαρυ ειναι αυτο το defender?εχω το εχω αφησει ως εχει απο μαμα και εχω να χρησιμοποιησω αλλο antivirus χρονια
    VAMOS ARIS

  12. #11277
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    τοσο βαρυ ειναι αυτο το defender?εχω το εχω αφησει ως εχει απο μαμα και εχω να χρησιμοποιησω αλλο antivirus χρονια
    δεν ειναι θεμα βαρους απλα ειναι κατι άχρηστο που τρεχει και καταναλωνει πορους χωρις λογο. =
    Ποτε δεν βρισκει τιποτα σε κανεναν

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται να κλέισει τελείως το Defender;
    ;
    καποια AV οταν εγκατασταθουν απενεργοποιουν το defender αυτοματα

  13. #11278
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έχει,προχώρα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά όχι, καθώς οι προσωπικές ρυθμίσεις των εφαρμογών βρίσκονται συνήθως στο προφίλ του κάθε χρήστη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι θεμα βαρους απλα ειναι κατι άχρηστο που τρεχει και καταναλωνει πορους χωρις λογο. =
    Ποτε δεν βρισκει τιποτα σε κανεναν

    - - - Updated - - -


    καποια AV οταν εγκατασταθουν απενεργοποιουν το defender αυτοματα
    και γω ειχα την εντυπωση πως ειναι αρκετα καλο.τοσα χρονια απο τα 8.1 και μετα δε χρησιμοποιω κανενα αλλο και δεν ειχα θεμα..να κοιταξω κατι αλλο?
    VAMOS ARIS

  14. #11279
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γω ειχα την εντυπωση πως ειναι αρκετα καλο.τοσα χρονια απο τα 8.1 και μετα δε χρησιμοποιω κανενα αλλο και δεν ειχα θεμα..να κοιταξω κατι αλλο?
    Tώρα τελευταία με τα 10 το έχουν βελτιώσει αρκετά απ' ότι δείχνουν τα tests, αν δεν χρειάζεσαι μια ολοκληρωμένη σουίτα είναι εντάξει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #11280
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γω ειχα την εντυπωση πως ειναι αρκετα καλο.τοσα χρονια απο τα 8.1 και μετα δε χρησιμοποιω κανενα αλλο και δεν ειχα θεμα..να κοιταξω κατι αλλο?
    Όσο είχα μόνο σταθερό υπολογιστή δεν είχα κανένα antivirus. Αλλά, ο υπολογιστής ήταν πάντα υπό το δικό μου έλεγχο (δεν τον χρησιμοποιούσε κανείς άλλος), εγώ ήξερα πού μπαίνω και πού όχι, κλπ.

    Όταν άρχισα να χρησιμοποιώ φορητούς υπολογιστές, οι οποίοι συνδέονταν σε διάφορα "ξένα" ασύρματα δίκτυα, άρχισα να χρησιμοποιώ το Security Essentials (πρόγονος του Defender), και τώρα στα Windows 10 έχω μόνο το Defender. Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ θέματα επιδόσεων στους υπολογιστές μου· ίσως φταίει ότι πάντα είχαν αρκετή RAM.

    Έχω δει θέματα σε εταιρικό δίκτυο, αλλά το πρόβλημα ήταν ότι τα policies από τον management server (SCCM) δεν εφαρμόζονταν σωστά/καθόλου, με αποτέλεσμα στο εβδομαδιαίο scanning να ανεβαίνει υπερβολικά η χρήση CPU. Τα θέματα αυτά διορθώθηκαν είτε με το μηνιαίο patching του SCCM, είτε με το μηνιαίο patching των Windows 10.
    Ανυπόγραφος

Σελ. 752 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 732742747750751752753754757762772 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας