Σελ. 824 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 804814819822823824825826829834844 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.346-12.360 από 19506
  1. #12346
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 3ήμερο, σκέφτομαι να τολμήσω (αναγκαστικά) να μεταβώ από 1709 σε 1809.

    Τί θα πρέπει να προσέξω;

    Σημειωτέον, ότι έχω μόνιμα 9 network drives που βλέπουν στο NAS, τα οποία είναι απολύτως απαραίτητα.

    Επίσης έχω εγκατεστημένο τον τελευταίο standard (όχι DCH) driver της nVidia.

    Το μηχανάκι έχει Windows 10 Pro 64-bit 1709 (θα πάει σε 1809), και είναι Ryzen 7 1700 (σε X370 chipset), με 64GB RAM, 1070Ti και 4 SATA-3 SSDs.
    Εγώ θα πήγαινα στην 1803, στην 1809 θα πάω σε κανά 3μηνο, μπορείς να το επιλέξεις στο αν θα κάνει defer κάποια update.
    Περα απο το ότι θα πρέπει μάλλον να ενεργοποιήσεις ξανά το smb1 δεν νομίζω να έχεις θέμα, για πολύ μαζοχισμό κάνεις φρέσκια εγκατάσταση, που πάλι θα έχει τα ίδια θέματα με το smb καθώς και όδηγους

  2. #12347
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πριν από οποιαδήποτε αναβάθμιση (είτε τις μηνιαίες, είτε σε νέες εκδόσεις), κάνω πάντα image του δίσκου του λειτουργικού με το Acronis. Και να γίνει στραβή, θα το επαναφέρω.

    Άμα ήταν σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση να κάνω format και να κάθομαι μετά δύο μέρες να στήσω το μηχάνημα από το 0, άστο καλύτερα... Για κανένα λόγο, εκτός αν σκάσει το σύμπαν μετά την αναβάθμιση

  3. #12348
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    ok, αν το στήσιμο παίρνει 2 μέρες τότε κάνε απλώς update.

    Από πείρα λέω ότι 1 φορά το χρόνο χρειάζεται clean install. Δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα. Ναι είναι βαρετό.
    Αν εσείς είστε σίγουροι ότι όλα θα πάνε as M$ has planned to τότε καλώς, update.
    Εγώ σε 2-3 μηχανάκια που έκανα clean install παίζανε και καλύτερα και πιό γρήγορα και με λιγότερο cpu. Σκεφτείτε πόσα updates μάζεψαν από την 1507 ή 1607.
    Μπορεί το clean install να μην χρειάζεται σε μηχανάκια στα οποία δεν έχουν γίνει αλλαγές στο hardware (πχ σε εταιρείες) και το σκέτο update να φτάνει, δοκιμάστε το.

    edit: Μιλάω για τα προσωπικά μηχανάκια μόνον, σε εταιρεία ή οργανισμό με (πχ) 25 PC είναι άλλο πράμα, ότι θέλετε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 21-03-19 στις 02:55.

  4. #12349
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν χρειάζεται κάθε χρόνο καθαρή εγκατάσταση στα 10. Αυτές είναι απαρχαιωμένες συνήθειες παλιών εποχών.

  5. #12350
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok, αν το στήσιμο παίρνει 2 μέρες τότε κάνε απλώς update.

    Από πείρα λέω ότι 1 φορά το χρόνο χρειάζεται clean install. Δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα. Ναι είναι βαρετό.
    Αν εσείς είστε σίγουροι ότι όλα θα πάνε as M$ has planned to τότε καλώς, update.
    Εγώ σε 2-3 μηχανάκια που έκανα clean install παίζανε και καλύτερα και πιό γρήγορα και με λιγότερο cpu. Σκεφτείτε πόσα updates μάζεψαν από την 1507 ή 1607.
    Μπορεί το clean install να μην χρειάζεται σε μηχανάκια στα οποία δεν έχουν γίνει αλλαγές στο hardware (πχ σε εταιρείες) και το σκέτο update να φτάνει, δοκιμάστε το.

    edit: Μιλάω για τα προσωπικά μηχανάκια μόνον, σε εταιρεία ή οργανισμό με (πχ) 25 PC είναι άλλο πράμα, ότι θέλετε.
    Στο προηγούμενο λάπτοπ μου με Windows 7 Ultimate, είχα να κάνω format σίγουρα 3 χρόνια. Με SSD φυσικά. Λειτουργούσαν σαν την πρώτη μέρα. Κάθε χρόνο έχω να κάνω από εποχές Windows XP. Και 7 με μηχανικό σκληρό.

    Εννοείται ότι δεν εμπιστεύομαι την Microsoft ότι όλα θα πάνε καλά, για αυτό κάνω image του δίσκου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimangelid : 21-03-19 στις 04:56.

  6. #12351
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πείρα λέω ότι 1 φορά το χρόνο χρειάζεται clean install.
    Ποτέ δεν χρειάζεται αυτό, από εποχής Windows 7 και μετά.

    Φυσικά με την προϋπόθεση ότι έχεις άφθονη RAM, και πρωτοκλασάτο SSD με πολλά IOPS.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    gpedit.msc
    Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update
    Do not include drivers with Windows Updates: Enabled
    OK, ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα πήγαινα στην 1803, στην 1809 θα πάω σε κανά 3μηνο...
    Όχι γιατί ο χρόνος μου είναι πολύτιμος. Ο σκοπός είναι να το κάνω αυτό το πολύ κάθε χρόνο, όχι συχνότερα.

    Κοινώς, αν μπορούσα λόγω Microsoft, θα έμενα για πάντα στην 1709 αφού λειτουργεί άψογα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...για πολύ μαζοχισμό κάνεις φρέσκια εγκατάσταση...
    Ούτε με σφαίρες. Όπως προείπα, ο χρόνος μου είναι πολύτιμος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...θα έχει θέματα με όδηγους...
    Τί θέματα θα έχει με drivers;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #12352
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ούτε με σφαίρες. Όπως προείπα, ο χρόνος μου είναι πολύτιμος.



    Τί θέματα θα έχει με drivers;
    Όπως γράφω και πιο πάνω, αν είναι να έχεις θέμα με drivers θα το έχεις και με την νέα εγκατάσταση, οχι οτι απαραίτητα θα έχεις θέμα.

  8. #12353
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από οποιαδήποτε αναβάθμιση (είτε τις μηνιαίες, είτε σε νέες εκδόσεις), κάνω πάντα image του δίσκου του λειτουργικού με το Acronis. Και να γίνει στραβή, θα το επαναφέρω.

    Άμα ήταν σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση να κάνω format και να κάθομαι μετά δύο μέρες να στήσω το μηχάνημα από το 0, άστο καλύτερα... Για κανένα λόγο, εκτός αν σκάσει το σύμπαν μετά την αναβάθμιση
    Σωστότατος. Επίσης, δεν ξέρω αν γνωρίζεις ότι υπάρχει δυνατότητα να φτιάξεις προς εγκατάσταση δικιά σου έκδοση με όλα τα προγράμματα και drivers που χρησιμοποιείς. Είτε την χρησιμοποιείς σαν backup και την εγκαθιστάς από πάνω από προβληματική εγκατάσταση και στρώνει, είτε την εγκαθιστάς σε κενή κατάτμηση και μάλιστα σε οποιονδήποτε Η/Υ θέλεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ δεν χρειάζεται αυτό, από εποχής Windows 7 και μετά.
    Είναι φανερό ότι δεν έχεις διαφορές στις επιδόσεις πριν και μετά. Αν τις γνώριζες, η λογική λέει ότι είτε θα έκανες και εσύ καθαρή εγκατάσταση, είτε θα έγραφες ότι δεν αξίζει για σένα προσωπικά το κέρδος γιατί το θεωρείς. Τα νούμερα ωμά και πεντακάθαρα δείχνουν ότι αξίζει. Δεν έχει να κάνει με το πόσο χρονικό διάστημα μεσολαβεί μεταξύ δύο εγκαταστάσεων, αλλά μα το πόσο μπάχαλο καταλήγει το λειτουργικό με πολλαπλές εγκαταστάσεις/απεγκαταστάσεις διαφόρων εφαρμογών και updates, ιδίων προβληματικών. Και, ω τι σύμπτωση, τα Windows 10 δεν έχουν και την καλύτερη φήμη με τα updates τους και τις builds που σου σπρώχνουν ετσιθελικά κάθε μήνα/6μηνο.

    Εγώ στη θέση σου, θα το ξανασκευτόμουν, ιδίως με τα 10. Είπαμε διαρκή beta testing πρόκειται, όχι για σοβαρό λειτουργικό, εκτός αν έχεις LTSC.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  9. #12354
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    ρε παιδια πως κανω την διαταξη των φακελων να ΜΗΝ αλλαζει καθε λιγο?φτιαχνω εναν φακελο να δειχνει πχ σε λιστα φτιαχνω και αλλο φακελο το ιδιο και μετα απο λιγο παω στον 2ο και εχει αλλαξει η διαταξη σε εικονιδια!πως γινεται σε ΟΛΟΥΣ τους φακελους να εχουν την ιδια διαταξη και εαν αλλαξω του ενος να μην αλλαζει των αλλων?

  10. #12355
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.794
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Το να κάνεις κάθε έξι μήνες νέα εγκατάσταση αντί update είναι σαν να αγοράζεις νέο αυτοκίνητο αντί να το πας για service.
    Προφανώς και έχει πλεονεκτήματα, αλλά είναι σπατάλη χρόνου και ενέργειας... Ακόμη κι αν κάτι πάει στραβά στην αναβάθμιση της υπάρχουσας εγκατάστασης, συνήθως λύνεται πιο γρήγορα απ' ότι να το στήσεις από την αρχή.

    Τούτου λεχθέντος, είναι γεγονός ότι τα 10 έχουν αυξημένες πιθανότητες εμφάνισης προβλήματος ανά μονάδα χρόνου απ' ότι πχ τα 7, γιατί τα εξαμηνιαία feature updates εισάγουν και πολλές και λιγότερο ελεγμένες αλλαγές. Από την άλλη, έχουν αυξήσει αρκετά και την ευκολία επίλυσης προβλημάτων χωρίς να απαιτείται καθαρή εγκατάσταση.

  11. #12356
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντα καθαρή εγκατάσταση για να φεύγουν τα "σκουπίδια" που έχουν μαζευτεί στο σύστημα και να είναι όλα από την αρχή τακτοποιημένα.
    Για να το ξεκαθαρίσουμε και λίγο περισσότερο, καθαρή εγκατάσταση εννοείται και να περάσουμε το Image που έχουμε κρατήσει μετά την καθαρή εγκατάσταση που έχουμε κάνει, να κάνουμε τις απαραίτητες αναβαθμίσεις που χρειάζονται και ότι άλλο θέλουμε, να πάρουμε πάλι Image για να το έχουμε για την επόμενη φορά και πάει λέγοντας.
    Αυτό μέχρι τα 10αρια, με τα 10αρια και τις καινούργιες εκδόσεις μια καθαρή εγκατάσταση κάθε καινούργια έκδοση.

    Η καθαρή εγκατάσταση είναι χαρά και ευχαρίστηση, όπως όταν φοράς καινούργια ρούχα ένα πράγμα και όπως έλεγε και ένα παλιό φιλαράκι εδώ μέσα, "όποτε έχω πρόβλημα τραβάω ένα τριφασικό format και είμαι εντάξει".
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12357
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.333
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fuorigioco1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια πως κανω την διαταξη των φακελων να ΜΗΝ αλλαζει καθε λιγο?φτιαχνω εναν φακελο να δειχνει πχ σε λιστα φτιαχνω και αλλο φακελο το ιδιο και μετα απο λιγο παω στον 2ο και εχει αλλαξει η διαταξη σε εικονιδια!πως γινεται σε ΟΛΟΥΣ τους φακελους να εχουν την ιδια διαταξη και εαν αλλαξω του ενος να μην αλλαζει των αλλων?
    Πηγαίνεις στον φάκελο που θέλεις και τον φτιάχνεις όπως θέλεις.
    Μετά:
    tools > folder options > view > Apply to folders
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #12358
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...με πολλαπλές εγκαταστάσεις/απεγκαταστάσεις διαφόρων εφαρμογών...
    Μα δεν το κάνω αυτό.

    Εδώ και 10 χρόνια, έχω ένα σταθερό σετ εφαρμογών που χρησιμοποιώ.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #12359
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.333
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #12360
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου ποστ δεν γράφει πουθενά "άχρηστο".
    Αυτό το συμπέρανες εσύ.
    Αυτό που έγραψα είναι ότι συχαίνομαι την amd σε όλα της τα προϊόντα.
    Έχω αλλεργία στο κόκκινο αν το θέλεις.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι θεωρώ άχρηστα τα προϊόντα της.
    Όπως επίσης συχαίνομαι και το μπρόκολο.
    Παρ όλα αυτά δεν σημαίνει ότι το θεωρώ άχρηστο.
    Ok! Απλά η συγκεκριμένη έκφραση αυτήν την εντύπωση άφησε σ' εμένα. Ειδάλλως γιατί την «συχαίνεσαι» ? Και μάλιστα σε όλα της τα προϊόντα (no offense)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα καθαρή εγκατάσταση για να φεύγουν τα "σκουπίδια" που έχουν μαζευτεί στο σύστημα και να είναι όλα από την αρχή τακτοποιημένα.
    Για να το ξεκαθαρίσουμε και λίγο περισσότερο, καθαρή εγκατάσταση εννοείται και να περάσουμε το Image που έχουμε κρατήσει μετά την καθαρή εγκατάσταση που έχουμε κάνει, να κάνουμε τις απαραίτητες αναβαθμίσεις που χρειάζονται και ότι άλλο θέλουμε, να πάρουμε πάλι Image για να το έχουμε για την επόμενη φορά και πάει λέγοντας.
    Αυτό μέχρι τα 10αρια, με τα 10αρια και τις καινούργιες εκδόσεις μια καθαρή εγκατάσταση κάθε καινούργια έκδοση.

    Η καθαρή εγκατάσταση είναι χαρά και ευχαρίστηση, όπως όταν φοράς καινούργια ρούχα ένα πράγμα και όπως έλεγε και ένα παλιό φιλαράκι εδώ μέσα, "όποτε έχω πρόβλημα τραβάω ένα τριφασικό format και είμαι εντάξει".
    Δλδ εσύ σε κάθε νέα έκδοση, κάνεις καθαρή εγκατάσταση φτού κι απ' την αρχή ? Ok, αλλά το να κάθομαι μετά να επαναφέρω όλες τις ρυθμίσεις που έχω ήδη κάνει (ουκ ολίγες) ώστε να το φέρω στα μέτρα μου, προσωπικά δεν το αντέχω.

    Προτιμώ να κάνω restore από backup (που κάνω πάντα πριν από οποιαδήποτε μεγάλη αναβάθμιση σε νέα έκδοση), παρά να ξαναρυθμίζω το λειτουργικό απ' την αρχή. Χώρια την επανεγκατάσταση των εφαρμογών. Αυτά βέβαια είναι προσωπικές επιλογές του καθενός
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

Σελ. 824 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 804814819822823824825826829834844 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας