Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα, έχω laptop με Windows 10. Πριν λίγες ημέρες ημέρες ήρθαν μερικές ειδοποιήσεις ότι λόγω αλλαγής ζώνης ώρας θα αλλάξει στον Η/Υ η ζώνη ώρα του. Πριν χθες πρόσεξα ότι στον Η/Υ η ώρα ήταν 1 ώρα πίσω και όταν πήγα να την διορθώσω βρήκα ότι είχε αλλάξει η ζώνη ώρας από Αθήνα-Βουκουρέστι σε Χαράρε-Πραιτώρια. Διόρθωσα τη ζώνη ώρας, αλλά πολύ σύντομα άλλαζε πάλι. Τώρα έχω αποσυνδεθεί από την αυτόματη αλλαγή της ώρας και έχει μείνει η σωστή μόνο μέχρι να εμφανιστεί η προφύλαξη οθόνης, μετά την επαναφορά της αρχικής οθόνης ή της οθόνης εργασίας αλλάζει πάλι.
    O H/Y έχει πρόβλημα, το λειτουργικό σύστημα ή έχει μολυνθεί ο Η/Υ μου;
    Η ασφάλεια των Windows λειτουργεί κανονικά, έχω το Avira free και και το malwarebytes free και έχω κάνει 2 ψαξίματα με το καθένα αλλά δεν βρέθηκε τίποτα και έχω καθαρίσει τον Η/Υ με το CCleaner free.
    Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manolis_karas : 22-04-24 στις 16:41.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα, δεν έχει συμβεί σε κανένα να αλλάζει μόνης η Ζώνη ώρας σε Υ/Η;

  3. #3
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.027
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Καλησπέρα Μανώλη

    Περίεργο πρόβλημα, δεν το έχω ξανακούσει. Για περίεργη ζώνη ώρας μετά την εγκατάσταση ναι έχουμε ακούσει/δεί διάφορα, αλλά να το αλλάζεις και να μην το κρατάει ή να γυρίζει μόνο του σε άλλη ζώνη ώρας οχι.

    Οι ρυθμίσεις για την χώρα είναι στο "Ελλάδα" ?

    Δοκίμασε να ρυθμίσεις την ζώνη απο τον Πίνακα Ελέγχου -> Ημερομηνία και Ώρα και οχι απο το γενικό settings app των windows. Μια που είσαι εκεί δες μήπως έχουν ενεργοποιηθεί και επιπλέον ρολόγια.

    Η ειρωνεία είναι οτι το Χαράρε & η Πραιτώρια είναι στην ίδια ωριαία άτρακτο με την Ελλάδα αλλά δεν ακολουθούν/δεν υπάρχει αλλαγή σε θερινή ώρα για αυτούς. Αρα αν δεν βρεθεί το πρόβλημα, το καλοκαίρι θα σου δείχνει λάθος μια ώρα πίσω αλλά το χειμώνα θα δείχνει την σωστή ώρα

    Ο υπολογιστής σίγουρα δεν έχει πρόβλημα και το να έχεις μολυνθεί από κάτι και αυτό να είναι το μόνο σύμπτωμα δύσκολο το βλέπω

    Κάποια ρύθμιση στο λειτουργικό ή κάποιο πρόγραμμα που εγκαταστάθηκε για κάποιο λόγο πάει και το πειράζει.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας