Σελ. 874 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 854864869872873874875876879884894 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.096-13.110 από 19502
  1. #13096
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Έκανα επανεκκίνηση των win10 με φλασάκι άνοιξα κονσόλα και παρατήρησα ότι το σύστημα ήταν στον Ε δίσκο.

    Μόλις έτρεξα τις εντολές bootrec /fixboot >>> Enter, bootrec /rebuildbcd μου έβγαλε element not found.

    Μόλις το επιδιόρθωσα με το EasyBCD όπως είχε προτείνει ο sweet dream.
    Για κάποιο λόγο απο την εγκατάσταση επειδή μάλλον τον δίσκο το είχα επάνω, πρέπει να έβαλε το bootloader στον εξωτερικό. Δεν καταλάβα το λόγο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 09-08-19 στις 16:13.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  2. #13097
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα επανεκκίνηση των win10 με φλασάκι άνοιξα κονσόλα και παρατήρησα ότι το σύστημα ήταν στον Ε δίσκο.

    Μόλις έτρεξα τις εντολές bootrec /fixboot >>> Enter, bootrec /rebuildbcd μου έβγαλε element not found.

    Μόλις το επιδιόρθωσα με το EasyBCD όπως είχε προτείνει ο sweet dream.
    Για κάποιο λόγο απο την εγκατάσταση επειδή μάλλον τον δίσκο το είχα επάνω, πρέπει να έβαλε το bootloader στον εξωτερικό. Δεν καταλάβα το λόγο.
    Έβαλες το σωστό γράμμα του δίσκου;;
    Δοκίμασε να κάνεις active με το DISKPART το partition που θέλεις και μετά δοκίμασε πάλι την επιδιόρθωση με το CMD.
    Αν δεις ότι βγάζει πάλι πρόβλημα δοκίμασε την άλλη μέθοδο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #13098
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλες το σωστό γράμμα του δίσκου;;
    Δοκίμασε να κάνεις active με το DISKPART το partition που θέλεις και μετά δοκίμασε πάλι την επιδιόρθωση με το CMD.
    Αν δεις ότι βγάζει πάλι πρόβλημα δοκίμασε την άλλη μέθοδο.
    Σε ευχαριστώ και πάλι..... σε πρόλαβα πριν απαντήσεις και δοκίμασα τη 2η μέθοδο. Σε 30'' το έφτιαξε.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  30,1 KB 
ID: 205783
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 09-08-19 στις 17:02.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  4. #13099
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Τι ακριβως εκανες στο EasyBCD ?
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #13100
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Ότι λένε ακριβώς οι οδηγίες εδώ.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #13101
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.321
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #13102
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.225
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Σε κινέζικο tablet Teclast εγκατέστησα πριν μερικές μέρες την 1903. Το πρόβλημα που πάντα είχα είναι ότι το tablet, το οποίο έχει Intel κάρτα γραφικών, είναι ότι είχε εξαρχής εγκατεστημένη μια συγκεκριμένη έκδοση driver της και δεν λειτουργούσε με καμία νεότερη έκδοση ούτε το touch ούτε η περιστροφή της οθόνης, οπότε και δεν αναβάθμιζα. Αφού λοιπόν πέρασα την 1903 διαπίστωσα ότι δυστυχώς πέρασε επόμενη έκδοση driver και δεν με αφήνει πλέον να γυρίσω σε παλιότερη, καθώς δεν δουλεύει το rollback driver. Το χρησιμοποιώ τώρα με εξωτερικό mouse και πληκτρολόγιο προφανώς και θέλω να ρωτήσω, πριν κάνω rollback στην προηγούμενη έκδοση των Windows, αν έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να κάνω αυτό που θέλω, και αν φυσικά γίνεται.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  8. #13103
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.053
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κινέζικο tablet Teclast εγκατέστησα πριν μερικές μέρες την 1903. Το πρόβλημα που πάντα είχα είναι ότι το tablet, το οποίο έχει Intel κάρτα γραφικών, είναι ότι είχε εξαρχής εγκατεστημένη μια συγκεκριμένη έκδοση driver της και δεν λειτουργούσε με καμία νεότερη έκδοση ούτε το touch ούτε η περιστροφή της οθόνης, οπότε και δεν αναβάθμιζα. Αφού λοιπόν πέρασα την 1903 διαπίστωσα ότι δυστυχώς πέρασε επόμενη έκδοση driver και δεν με αφήνει πλέον να γυρίσω σε παλιότερη, καθώς δεν δουλεύει το rollback driver. Το χρησιμοποιώ τώρα με εξωτερικό mouse και πληκτρολόγιο προφανώς και θέλω να ρωτήσω, πριν κάνω rollback στην προηγούμενη έκδοση των Windows, αν έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να κάνω αυτό που θέλω, και αν φυσικά γίνεται.
    Δε ξέρω πως γίνεται με "εργαλεία", εγώ το κάνω με το χέρι.

    1. Βρίσκεις το Device ID της συσκευής A που δεν δουλεύει ο driver, πχ VEN_1234&DEV_5678 φαντάζομαι ξέρεις που το δείχνει

    2. Πηγαίνεις στο \Windows\Inf και βρίσκω αν κάποιο αρχείο OEM*.inf έχει μέσα VEN_1234&DEV_5678
    (από command line με FIND, θα βρεις τρόπο)

    3. Kάνεις RENAME το/τα OEMxxx.inf σε OEMxxx.old

    4. Κάνεις remove device από την διαχείριση συσκευών

    5. Κλείνεις internet

    6. Επανεκκίνηση

    7. Κάνεις add devices (scan for hardware changes) και την ξαναβρίσκει, μόνο που ΔΕΝ μπορεί να βρει πια οδηγό και βάζεις το δικό σου αφού σε ρωτάει.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  9. #13104
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.225
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω πως γίνεται με "εργαλεία", εγώ το κάνω με το χέρι.

    1. Βρίσκεις το Device ID της συσκευής A που δεν δουλεύει ο driver, πχ VEN_1234&DEV_5678 φαντάζομαι ξέρεις που το δείχνει

    2. Πηγαίνεις στο \Windows\Inf και βρίσκω αν κάποιο αρχείο OEM*.inf έχει μέσα VEN_1234&DEV_5678
    (από command line με FIND, θα βρεις τρόπο)

    3. Kάνεις RENAME το/τα OEMxxx.inf σε OEMxxx.old

    4. Κάνεις remove device από την διαχείριση συσκευών

    5. Κλείνεις internet

    6. Επανεκκίνηση

    7. Κάνεις add devices (scan for hardware changes) και την ξαναβρίσκει, μόνο που ΔΕΝ μπορεί να βρει πια οδηγό και βάζεις το δικό σου αφού σε ρωτάει.


    Δυστυχώς δεν βρίσκω το αντίστοιχο inf αρχείο. Έχω το ID της συσκευής.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  10. #13105
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κινέζικο tablet Teclast εγκατέστησα πριν μερικές μέρες την 1903. Το πρόβλημα που πάντα είχα είναι ότι το tablet, το οποίο έχει Intel κάρτα γραφικών, είναι ότι είχε εξαρχής εγκατεστημένη μια συγκεκριμένη έκδοση driver της και δεν λειτουργούσε με καμία νεότερη έκδοση ούτε το touch ούτε η περιστροφή της οθόνης, οπότε και δεν αναβάθμιζα. Αφού λοιπόν πέρασα την 1903 διαπίστωσα ότι δυστυχώς πέρασε επόμενη έκδοση driver και δεν με αφήνει πλέον να γυρίσω σε παλιότερη, καθώς δεν δουλεύει το rollback driver. Το χρησιμοποιώ τώρα με εξωτερικό mouse και πληκτρολόγιο προφανώς και θέλω να ρωτήσω, πριν κάνω rollback στην προηγούμενη έκδοση των Windows, αν έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να κάνω αυτό που θέλω, και αν φυσικά γίνεται.
    Kατεβάζεις τον Driver που θέλεις, κλείνεις το Internet, κάνεις κατάργηση αυτόν που έχει τώρα, επανεκκίνηση για να βάλουν τα Windows τον ενσωματωμένο, πας πάλι στην διαχείριση, ενημέρωση και επιλέγεις το αρχείο του Driver που κατέβασες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #13106
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.321
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω πως γίνεται με "εργαλεία", εγώ το κάνω με το χέρι.

    1. Βρίσκεις το Device ID της συσκευής A που δεν δουλεύει ο driver, πχ VEN_1234&DEV_5678 φαντάζομαι ξέρεις που το δείχνει

    2. Πηγαίνεις στο \Windows\Inf και βρίσκω αν κάποιο αρχείο OEM*.inf έχει μέσα VEN_1234&DEV_5678
    (από command line με FIND, θα βρεις τρόπο)

    3. Kάνεις RENAME το/τα OEMxxx.inf σε OEMxxx.old

    4. Κάνεις remove device από την διαχείριση συσκευών

    5. Κλείνεις internet

    6. Επανεκκίνηση

    7. Κάνεις add devices (scan for hardware changes) και την ξαναβρίσκει, μόνο που ΔΕΝ μπορεί να βρει πια οδηγό και βάζεις το δικό σου αφού σε ρωτάει.
    Θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τα upd στους οδηγούς γιατί στον επόμενο έλεγχο, στην χειρότερη περίπτωση, θα σου τους εγκαταστήσει ξανά.
    Ιδίως αν οι οδηγοί που έβαλες με το χέρι είναι παλιότεροι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #13107
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.225
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τα upd στους οδηγούς γιατί στον επόμενο έλεγχο, στην χειρότερη περίπτωση, θα σου τους εγκαταστήσει ξανά.
    Ιδίως αν οι οδηγοί που έβαλες με το χέρι είναι παλιότεροι.


    Κατάφερα και γύρισα στον παλιότερο οδηγό λύνοντας το πρόβλημα. Πώς απενεργοποιώ το αυτόματο update των drivers;
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  13. #13108
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάφερα και γύρισα στον παλιότερο οδηγό λύνοντας το πρόβλημα. Πώς απενεργοποιώ το αυτόματο update των drivers;
    Δεν μπορείς, έχω το ίδιο πρόβλημα. Η επιστροφή στον προηγούμενο οδηγό διαρκεί όσο δεν υπάρχει νεότερη έκδοση, μόλις βγει η νεότερη έκδοση πρέπει να κάνεις ξανά χειροκίνητη επιστροφή στον προηγούμενο. Στην περίπτωσή μου ακόμα και η εγκατάσταση του παλιού πάνω από τον νέο δεν αρκεί, γιατί στην επόμενη ενημέρωση αποκτώ ξανά τον νέο, μόνο η επιστροφή στην προηγούμενη έκδοση δουλεύει.

  14. #13109
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.321
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάφερα και γύρισα στον παλιότερο οδηγό λύνοντας το πρόβλημα. Πώς απενεργοποιώ το αυτόματο update των drivers;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς, έχω το ίδιο πρόβλημα. Η επιστροφή στον προηγούμενο οδηγό διαρκεί όσο δεν υπάρχει νεότερη έκδοση, μόλις βγει η νεότερη έκδοση πρέπει να κάνεις ξανά χειροκίνητη επιστροφή στον προηγούμενο. Στην περίπτωσή μου ακόμα και η εγκατάσταση του παλιού πάνω από τον νέο δεν αρκεί, γιατί στην επόμενη ενημέρωση αποκτώ ξανά τον νέο, μόνο η επιστροφή στην προηγούμενη έκδοση δουλεύει.
    Όχι. Μπορεί να μην δέχεται αναβαθμίσεις για οδηγούς, όπως επίσης και να δέχεται μόνο υπενθυμίσεις για upds χωρίς να τις κατεβάζει και να τις εγκαθιστά.
    Και τα δύο δοκιμασμένα από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας των win χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Κώδικας:
    gpedit.msc
    Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update
    	Configure Automatic Updates: Enabled (2 - Notify for download and notify for install)
    	Do not include drivers with Windows Updates: Enabled
    Έχω αναφέρει στο παρών θέμα, ότι κατά το τελευταίο μεγάλο upd είχα επιλέξει, λόγο απροσεξίας, να κάνει αναβάθμιση τους οδηγούς.
    Μου δημιούργησαν πρόβλημα οι νέοι οδηγοί της κάρτας ήχου.
    Απενεργοποίησα την σχετική επιλογή, έκανα απεγκατάσταση τους νέους οδηγούς, διαγραφή της συσκευής, πέρασμα των παλιών οδηγών και όλα οκ.
    Πλέον είμαι με τους παλιούς οδηγούς χωρίς καμία ενόχληση από το σύστημα κατά την λειτουργία του αλλά και ούτε με όλα τα επόμενα upds που ήρθαν και περιελάμβαναν μόνο τα του συστήματος και όχι της κάρτας ήχου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #13110
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.438
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ενα συστημα με w10 (1803), θελω να σκαναρω x εικονες και να περαστουνε ολες σε ΕΝΑ pdf για να τις στειλω με email. Στα windows 7 αυτο γινοταν κανονικα μεσα απο την στοκ εφαρμογη των windows, αλλα η στοκ εφαρμογη των 10 δεν το κανει.
    Παρολο που το vuescan εχει αυτη τη δυνατοτητα, δεν θελω να το κανω με αυτο οπως παλιοτερα, μιας και το σκανερ αναγνωριζεται και δουλευει κκανονικα στα 10. Οποτε τι αλλες εναλλακτικες εχω?
    Βασικα, θελω να δουλεψω την παλια εφαρμογη των windows για το σκαναρισμα και οχι την uwp μπουρδα των 10.
    ديميتريس

Σελ. 874 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 854864869872873874875876879884894 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας