Σελ. 1274 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 12541264126912721273127412751276127912841294 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 19.096-19.110 από 19519
  1. #19096
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.519
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Windows 10 will still get smaller feature updates
    https://www.ghacks.net/2023/05/15/wi...ature-updates/

    Μικρα feature updates πλεον, γιατι απο την 20h2 και μετα ηταν μεγαλα... Τοσο μεγαλα βασικα που ψαχναμε με το μεγεθυντικο φακο τα release notes για να δουμε αν κατι σημαντικο αλλαξε, πχ ποια emoji προστεθηκαν.
    Οσον αναφορα το οτι η 22h2 θα εινια η τελευταια τελευταια τελευταια εκδοση των 10 και θα παιρνει μονο ενημερωσεις ασφαλειας, για αλλη μια φορα > listerine.jpg
    ديميتريس

  2. #19097
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετυχα χτες σε ενα lenovo λαπτοπ με w11s προεγκατεστημενα που δεν με αφηνε να κανω local account απο το αρχικο σεταρισμα (shift+f10 > oobe\bypassnro). Το τιμωρησα βαζοντας του τα 10 απο την αρχη και απο τοτε συμβαινουν τα 2 παρακατω κουλα.

    - Σταματησε να αναβει το φωτιζομενο πληκτρολογιο του. Αναβει για λιγα δευτερα μολις εκκινει και μετα τερμα, ενω στα 11 εμενε αναμμενο μονιμα.
    - Ανοιγοντας το καπακι μετα απο τερματισμο, το λαπτοπ εκκινει αυτοματα σαν να πατησα το power button! Αυτο ισως να ειναι feature απο το bios βεβαια.

    Αν ξερει κανεις κατι για τα παραπανω, και ιδιαιτερα για το πρωτο, ας πει.
    Άρα σε τιμώρησε τελικά που το πείραξες....

  3. #19098
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.519
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για το φωτιζομενο πληκτρολογιο του υπαρχει η συντομευση fn+spacebar που αλλαζει μεταξυ off, low και high.
    Το αλλο που εκκινει οταν ανοιγει το καπακι δεν βρηκα απο τι εινια. Λογικα θα ειναι ρυθμιση απο το bios.

    - - - Updated - - -

    Πριν αρκετο καιρο ειχα πει για μια φιλη μου που της εστησα το συστημα με local account και 1+ χρονο μετα το βρηκα με ms account, αν και η ιδια δεν θυμοταν για ποιο λογο της ζητησε να τον κανει.
    Και σημερα το πρωι βρηκα το λογο: για να βαλει καποιος κωδικο στο χρηστη του, μεσα απο τις ρυθμισεις προφανως, τα win τον αναγκαζουν να γυρισει σε ms account! Οχι pin, κανονικο κωδικο με γραμματα και νουμερα. Καθολου αναπηρια και μπραβο στον dev ή τον ceo που το σκεφτηκε!

    Αν ο χρηστης παει απο ctrl + alt + del > αλλαγη κωδικου προσβασης (παλιομοδιτικος τροπος) τον αφηνει να ορισει καποιο κωδικο και να κρατησει το λογαριαμο σε local.

    Το παραπανω φαινεται να ισχυει μονο για τα 10. Κανοντας την ιδια διαδικασια (ρυθμισεις > λογαριασμοι > επιλογες εισοδου > κωδικος προσβασης) με local account στα 11 πετιεται κανονικα το prompt για κωδικο και υποδειξη, χωρις να τον κανει ms account.

    - - - Updated - - -

    Επειδη θα εσκαγα που γινεται η αλλαγη κανονικα στα 11 και οχι στα 10, εκανα ενα vm με 10 απο το τελευταιο iso της 22h2. Και γινεται να αλλαχτει κανονικα ο κωδικος χωρις ματαβαση σε ms account...

    Επισης, το powershell γραφει κανονικα κεφαλαια απο την 1η εκκινηση του. Ισως επειδη η εγκατασταση ειναι στα αγγλικα.
    ديميتريس

  4. #19099
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Για τα 11 δεν ξέρω, με 10Pro 22H2 19045.2965 μπορώ να βάλω, αλλάξω, σε καινούργιο acc ή παλιό, κανονικά password από control panel ή Settings.

  5. #19100
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.519
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οποτε θα μεινω με την απορια, και μαλιστα για 2 συστηματα. Αντε πες σε αυτο της φιλης μου δεν ημουν μπροστα για να δω τι εκανε. Ο αλλος μου το περιεγραφε απο το τηλεφωνο για μιση ωρα μεχρι να βρουμε ακρη!
    ديميتريس

  6. #19101
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.519
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ακουστε ενα ωραιο. Ενας τυπος, που χτες δεν ειχε ιντερνετ για λιγο, αρχισε να σκαλιζει τα windows και, απ' οτι μου ειπε, βρεθηκε καπου που ελεγε για domain και το πατησε και εβαλε κατι τυχαιο, πχ mitsos. Και απο τοτε δεν εχει ιντερνετ, παρολο που εχει δικτυο κανονικα, γιατι λεει "network, no internet" στο settings > network and internet > ethernet.
    Για αρχη, και υποθετοντας παντα οτι εχει home εκδοση, που βρηκε την επιλογη για να κανει join σε domain? Μετα απο αυτο, πως γινεται να βγει το domain? Η ms λεει μονο για περιπτωσεις με ms account και login απο τη σελιδα της κλπ.

    Το πιο σχετικο howto που βρηκα εινια αυτο εδω, αλλα α) στο παραθυρακι που λεει για domain και workgroup ειναι ηδη σε workgroup και b) στο settings > accounts > access work or school δεν εχει τιποτα. Οποτε δεν μπορει να γινει και ο τριτος τροπος που εινια μεσω powershell γιατι δεν υπαρχει domain name!
    https://www.top-password.com/blog/re...r-from-domain/

    - - - Updated - - -

    Ξεχασα να πω πως το troubleshooter για το δικτυο, λεει απλα για λαθος ρυθμισμενη ip (doesn't have a valid ip configuration), ενω ειναι με dchp, απο παντα!

    - - - Updated - - -

    Μετα απο ν επανεκκινησεις και προσπαθειες απο το troubleshoot, συν μια αλλαγη καλωδιου, το συστημα ειδε το δικτυο σαν network2 (και πιο μετα σαν network3) και συνδεθηκε οπως και πριν.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 20-05-23 στις 09:58.
    ديميتريس

  7. #19102
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα,
    Γνωρίζει κάποιος, πως μπορεί σε Laptop Lenovo G30-G40, να γίνει αλλαγή της έκδοσης Windows 10 Home στην Pro έκδοση, με κάποιο δωρεάν τρόπο; Μου φέραν έναν, για format και μου ζήτησαν την Pro έκδοση, αλλά ότι και αν έχω δοκιμάσει, δεν το έχω καταφέρει όλη μέρα σήμερα (χειροκίνητο κατέβασμα των windows 10 pro 64bit en/gr iso, με εκτέλεση, μέσω daemon tools, με διαφορά κλειδιά στο Ίντερνετ, με uninstall του κλειδιού των προ-windows 8.1, που είχε (σε εμένα ήρθε ήδη με τα windows 10 home), με το Microsoft Activator & install κλειδιού Windows 10 Pro, αλλά για κάποιο λόγο, που παλιά λειτουργούσε, η μέθοδος αυτή τώρα αποτυγχάνει, αφού βλέπει την ήδη, ψηφιακά ενεργοποιημένη άδεια των υπαρχόντων windows 10 home), αλλά τζίφος μέχρι στιγμής. Και με δικά μου DVD iso, από όταν είχαν πρωτοβγεί τα windows 10 και αν έκανα format, ενώ είναι multiple το DVD, δεν μου εμφανίζει καν λίστα επιλογής έκδοσης και στην ουσία κάνει πάλι format και εγκατάσταση των Home.
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 21-05-23 στις 04:12.

  8. #19103
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.519
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σου ξαναβαζει τα home ο installer χωρις να σε ρωτησει επειδη βλεπει απο το bios το κλειδι που ειχε και αντιστοιχει σε home. Μπορεις να κανεις κανονικα την εγκατασταση των home και μετα να αναβαθμησεις σε pro βαζοντας το κλειδι ετσι
    https://support.microsoft.com/en-us/...5-d1a218cc2818

    Μπορεις επισης να βρεις ενα business iso, προφανως απο "αλλου" γιατι η ms το δινει οπως το consumer, που δεν περιεχει το image για τα home, οποτε φανταζομαι θα σε ρωτησει για το τι εκδοση θα εγκαταστησει στην αρχη. Επισης, ισως να γινεται να εγκαταστησει τα pro με καποιο ei.cfg που θα φτιαξεις εσυ.
    ديميتريس

  9. #19104
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλαγή της έκδοσης Windows 10 Home στην Pro έκδοση, με κάποιο δωρεάν τρόπο;
    Δωρεάν δεν γίνεται, θα πρέπει να αγοράσεις άδεια για PRO.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενώ είναι multiple το DVD, δεν μου εμφανίζει καν λίστα επιλογής έκδοσης και στην ουσία κάνει πάλι format και εγκατάσταση των Home.
    Για να εμφανίσει την λίστα θα πρέπει να κάνεις την διαδικασία που αναφέρει και ο jim πιο πάνω με αρχείο ei.cfg,
    https://www.askvg.com/fix-cant-selec...-installation/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #19105
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου ξαναβαζει τα home ο installer χωρις να σε ρωτησει επειδη βλεπει απο το bios το κλειδι που ειχε και αντιστοιχει σε home. Μπορεις να κανεις κανονικα την εγκατασταση των home και μετα να αναβαθμησεις σε pro βαζοντας το κλειδι ετσι
    https://support.microsoft.com/en-us/...5-d1a218cc2818
    Δοκίμασα με αυτό το τρόπο, αγοράζοντας online κλειδί, για τα WIndows 10 Pro 64bit και ενώ στην αρχή φαίνεται, να προχωράει η εγκατάστασή του, εν τέλει βγάζει σφάλμα. Με την αντιμετώπιση προβλημάτων, δε, που εκκίνησα, δείχνει να επιλύει το πρόβλημα, αλλά δεν βλέπω να αλλάζει η απεικόνιση από τα WIndows 10 Home σε Pro.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις επισης να βρεις ενα business iso, προφανως απο "αλλου" γιατι η ms το δινει οπως το consumer, που δεν περιεχει το image για τα home, οποτε φανταζομαι θα σε ρωτησει για το τι εκδοση θα εγκαταστησει στην αρχη.
    Κατεβάζω με torrent και μη διάφορα iso, μόνο με Windows 10 Pro 64 bit και μόλις ολοκληρωθεί η λήψη τους, θα δοκιμάσω, να τα εκκινήσω με το daemon tools ultra και αν μου ζητήσει κλειδί, (που εκεί ζητάει), θα βάλω αυτό που αγόρασα (γιατί, με την εγκατάσταση με τα mupltiple version, που έχω σε dvd στα 10, δεν με ρωτάει καθόλου, αν έχω κλειδί) και ίδωμεν..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης, ισως να γινεται να εγκαταστησει τα pro με καποιο ei.cfg που θα φτιαξεις εσυ.
    Θα το δοκιμάσω και αυτό..

    Ευχαριστώ, για τις πληροφορίες!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams
    Για να εμφανίσει την λίστα θα πρέπει να κάνεις την διαδικασία που αναφέρει και ο jim πιο πάνω με αρχείο ei.cfg,
    https://www.askvg.com/fix-cant-selec...-installation/
    Κατά την αποθήκευση, να επιλέξω όλα τα αρχεία και κωδικοποίηση την προεπιλεγμένη UTF-8 που έχει ή να αφήσω και την κατάληξη .txt μαζί, με το file name “ei.cfg” (μαζί με τα αυτάκια, όπως λέει και στο άρθρο);

    Ευχαριστώ!

  11. #19106
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την αποθήκευση, να επιλέξω όλα τα αρχεία και κωδικοποίηση την προεπιλεγμένη UTF-8 που έχει ή να αφήσω και την κατάληξη .txt μαζί, με το file name “ei.cfg” (μαζί με τα αυτάκια, όπως λέει και στο άρθρο);
    Όπως είναι στο ss και το αρχείο θα βγει με το “ei.cfg”,

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  45,0 KB 
ID: 248594 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  168 
Μέγεθος:  23,0 KB 
ID: 248595
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #19107
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Γνωρίζει κάποιος, πως μπορεί σε Laptop Lenovo G30-G40, να γίνει αλλαγή της έκδοσης Windows 10 Home στην Pro έκδοση, με κάποιο δωρεάν τρόπο; Μου φέραν έναν, για format και μου ζήτησαν την Pro έκδοση, αλλά ότι και αν έχω δοκιμάσει, δεν το έχω καταφέρει όλη μέρα σήμερα (χειροκίνητο κατέβασμα των windows 10 pro 64bit en/gr iso, με εκτέλεση, μέσω daemon tools, με διαφορά κλειδιά στο Ίντερνετ, με uninstall του κλειδιού των προ-windows 8.1, που είχε (σε εμένα ήρθε ήδη με τα windows 10 home), με το Microsoft Activator & install κλειδιού Windows 10 Pro, αλλά για κάποιο λόγο, που παλιά λειτουργούσε, η μέθοδος αυτή τώρα αποτυγχάνει, αφού βλέπει την ήδη, ψηφιακά ενεργοποιημένη άδεια των υπαρχόντων windows 10 home), αλλά τζίφος μέχρι στιγμής. Και με δικά μου DVD iso, από όταν είχαν πρωτοβγεί τα windows 10 και αν έκανα format, ενώ είναι multiple το DVD, δεν μου εμφανίζει καν λίστα επιλογής έκδοσης και στην ουσία κάνει πάλι format και εγκατάσταση των Home.
    Ευχαριστώ.
    Υπάρχει tool. Σου έστειλα πμ

  13. #19108
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.519
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εβαλα 10 σε ενα vm με σκοπο να του πεταξω τα ματια εξω, αλλα μετα την εγκατασταση εχω αυτο εδω το χαμο στις αφαιρουμενες συσκευες. Του εχω κανει μονο τις ενημερωσεις και λιγο customization, πχ εδιωξα τη σαβουρα απο την taskbar και το desktop, και εβαλα τα vmware tools. Καμια ιδεα?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails devices.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 25-05-23 στις 12:25.
    ديميتريس

  14. #19109
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλα 10 σε ενα vm με σκοπο να του πεταξω τα ματια εξω, αλλα μετα την εγκατασταση εχω αυτο εδω το χαμο στις αφαιρουμενες συσκευες. Του εχω κανει μονο τις ενημερωσεις και λιγο customization, πχ εδιωξα τη σαβουρα απο την taskbar και το desktop, και εβαλα τα vmware tools. Καμια ιδεα?
    o sata controller λειπει?
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  15. #19110
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλα 10 σε ενα vm με σκοπο να του πεταξω τα ματια εξω, αλλα μετα την εγκατασταση εχω αυτο εδω το χαμο στις αφαιρουμενες συσκευες. Του εχω κανει μονο τις ενημερωσεις και λιγο customization, πχ εδιωξα τη σαβουρα απο την taskbar και το desktop, και εβαλα τα vmware tools. Καμια ιδεα?
    Τα βγάζει και σε εμένα αυτά σε εικονικό μηχάνημα Windows 10, σε VMWare Workstation Pro με εγκατεστημένα τα Tools. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι το περίεργο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2023-05-25 13-27-22.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  151,7 KB 
ID: 248672
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Σελ. 1274 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 12541264126912721273127412751276127912841294 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας