Σελ. 914 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 894904909912913914915916919924934 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.696-13.710 από 19515
  1. #13696
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσότεροι δεν έχουν πρόβλημα με τα updates, οπότε δεν σχολιάζουν. Στα φόρα αναφέρονται προβλήματα συνήθως, είναι λογικό να διαβάζετε κυρίως για προβλήματα, δεν σημαίνει αυτό όμως ότι οι περισσότεροι έχουν προβλήματα. Σκεφτείτε μετά από κάθε update να έμπαιναν όλοι εδώ και να λέγανε "όλα καλά, κανένα πρόβλημα", θα γεμίζαμε άχρηστα μηνύματα.
    ετσι ειναι, ασε που τα μισα μηνύματα εδω δεν εχουν σχεση με προβλημα win (πχ στα τελευταια 20 αν βρεις 1 ...)
    Θα επρεπε να διαγραφονται ( και το δικο μου μαζι) αφου δεν εξυπηρετουν σε τιποτα. Κανεις δεν θα κατσει να δει 900 σελιδες που οι μισες λενε ασχετα πραγματα με αποτελεσμα και επαναλαμβανόμενες ερωτησεις

  2. #13697
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσότεροι δεν έχουν πρόβλημα με τα updates, οπότε δεν σχολιάζουν. Στα φόρα αναφέρονται προβλήματα συνήθως, είναι λογικό να διαβάζετε κυρίως για προβλήματα, δεν σημαίνει αυτό όμως ότι οι περισσότεροι έχουν προβλήματα. Σκεφτείτε μετά από κάθε update να έμπαιναν όλοι εδώ και να λέγανε "όλα καλά, κανένα πρόβλημα", θα γεμίζαμε άχρηστα μηνύματα.
    Το λέω εδώ και πολύ καιρό αν ψάξεις σε παλιότερες αναρτήσεις μου.
    Αλλά "ουδέν ωφελεί αλλά μάλλον θόρυβος γίνεται"...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #13698
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λέω εδώ και πολύ καιρό αν ψάξεις σε παλιότερες αναρτήσεις μου.
    Αλλά "ουδέν ωφελεί αλλά μάλλον θόρυβος γίνεται"...
    Το έχω πει πριν απο εσένα στις διαμάχες με τον Mirmidonα, αλλά μετά αρχίσανε να με λένε contrarian, είναι η νέα μόδα αυτή

  4. #13699
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δεν εξηγείται αλλιώς. Δε με θέλουν οι διακοπές. Έγραψα χτες ότι αγόρασα το avm 7530. Το μεσημέρι το σύνδεσα σύμφωνα με τις οδηγίες και έβγαλα τα καλώδια ethernet από το speedport και τα τοποθέτησα σε αυτό. Άνοιξα τον Firefox και αμέσως έβγαλε τον οδηγό σύνδεσης. Επέλεξα cosmote και με ενημέρωσε ότι θα κάνει επανεκκίνηση για να δοκιμάσει τις ρυθμίσεις. Στο μεταξύ τα αγαπημένα Windows είχαν την ευγενή καλοσύνη να με ενημερώσουν πως δεν έχω Internet. Οκ λογικό. Σταθεροποιουνται τα λαμπάκια και περιμένω. Το μήνυμα ίδιο. Όχι ίντερνετ. Ανοίγω το κέντρο δικτύου και διαπιστώνω ότι όντως δεν έχει συνδεθεί. Κάνω μια επανεκκίνηση και τα ίδια. Unidentified network. Στο μεταξύ η διεύθυνση http://fritz.box δε δούλευε. Λέω μέσα μου κάποια βλακεια έχω κάνει. Πως μου ήρθε και ανοίγω το κινητό. Βλέπω κανονικά το WiFi στο οποίο και συνδέομαι. Μπαίνω στο Web interface και ω του θαύματος διαπίστωσα ότι το μηχάνημα βλέπει κανονικά τον υπολογιστή μου και μάλιστα με το όνομα που του έχω δώσει. Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως δε βλέπει τη σύνδεση σα gigabit αλλά σαν fast. Οκ λέω μέσα μου σε καλό δρόμο είμαστε. Αφού το βλέπει πάμε καλά. Κάνω αλλαγές καλωδίων αλλά τίποτα. Κάνω και reset στο δίκτυο των Windows μέσα από τον πίνακα ελέγχου και τίποτα. Στην τελική κάνω και απεγκατασταση στην κάρτα δικτύου και τίποτα. Πάλι unidentified network. Επειδή έχει περάσει ώρα και άρχισε η γκρίνια για την τηλεφωνία αποφάσισα να γυρίσω στο speedport και να ασχοληθώ αργότερα. Τοποθέτησα πάλι πίσω τα καλώδια και έκανα επανεκκίνηση τον υπολογιστή. Φυσικά πάλι unidentified network. Τι κάνουμε; το σύστημά βλέπει κανονικά την κάρτα δικτύου και επίσης την εικονική που έχω από το virtual box. Εκείνη όμως είναι κανονικά ενεργή.

  5. #13700
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εξηγείται αλλιώς. Δε με θέλουν οι διακοπές. Έγραψα χτες ότι αγόρασα το avm 7530. Το μεσημέρι το σύνδεσα σύμφωνα με τις οδηγίες και έβγαλα τα καλώδια ethernet από το speedport και τα τοποθέτησα σε αυτό. Άνοιξα τον Firefox και αμέσως έβγαλε τον οδηγό σύνδεσης. Επέλεξα cosmote και με ενημέρωσε ότι θα κάνει επανεκκίνηση για να δοκιμάσει τις ρυθμίσεις. Στο μεταξύ τα αγαπημένα Windows είχαν την ευγενή καλοσύνη να με ενημερώσουν πως δεν έχω Internet. Οκ λογικό. Σταθεροποιουνται τα λαμπάκια και περιμένω. Το μήνυμα ίδιο. Όχι ίντερνετ. Ανοίγω το κέντρο δικτύου και διαπιστώνω ότι όντως δεν έχει συνδεθεί. Κάνω μια επανεκκίνηση και τα ίδια. Unidentified network. Στο μεταξύ η διεύθυνση http://fritz.box δε δούλευε. Λέω μέσα μου κάποια βλακεια έχω κάνει. Πως μου ήρθε και ανοίγω το κινητό. Βλέπω κανονικά το WiFi στο οποίο και συνδέομαι. Μπαίνω στο Web interface και ω του θαύματος διαπίστωσα ότι το μηχάνημα βλέπει κανονικά τον υπολογιστή μου και μάλιστα με το όνομα που του έχω δώσει. Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως δε βλέπει τη σύνδεση σα gigabit αλλά σαν fast. Οκ λέω μέσα μου σε καλό δρόμο είμαστε. Αφού το βλέπει πάμε καλά. Κάνω αλλαγές καλωδίων αλλά τίποτα. Κάνω και reset στο δίκτυο των Windows μέσα από τον πίνακα ελέγχου και τίποτα. Στην τελική κάνω και απεγκατασταση στην κάρτα δικτύου και τίποτα. Πάλι unidentified network. Επειδή έχει περάσει ώρα και άρχισε η γκρίνια για την τηλεφωνία αποφάσισα να γυρίσω στο speedport και να ασχοληθώ αργότερα. Τοποθέτησα πάλι πίσω τα καλώδια και έκανα επανεκκίνηση τον υπολογιστή. Φυσικά πάλι unidentified network. Τι κάνουμε; το σύστημά βλέπει κανονικά την κάρτα δικτύου και επίσης την εικονική που έχω από το virtual box. Εκείνη όμως είναι κανονικά ενεργή.
    Μήπως έχεις κανένα internet security;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #13701
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μόνο αυτό της ms. Επίσης σε Linux δουλεύει κανονικά. Το αναφέρω διότι με τη γκαντεμιά μου μπορεί και να χάλασε τίποτα.

    Τωρα τι έγινε; Με μια επιπλέον επανεκκίνηση έστρωσε το speedport. Τι στο καλό τραβάνε τα Windows; έχω από το μεσημέρι που παλεύω;

    Και με απλό ξήλωμα καλωδίων δούλεψε και το avm.

    Δε μπορώ να καταλάβω τι μου συμβαίνει ώρες ώρες. Μάλλον θέλω εξορκισμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiffany : 28-12-19 στις 21:30.

  7. #13702
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα Windows τελικά επανήλθαν;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #13703
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Πάνω στη χαρά μου το ξέχασα. Ναι. Δεν μπορώ να καταλάβω ώρες ώρες τι στο καλό συμβαίνει. Ενώ έχουν βελτιωθεί απίστευτα σε σχέση με τα προηγούμενα κάτι θα συμβεί και θα σου χαλάσουν τη διάθεση. Τώρα πχ γιατί μουλαρωσαν; Τι θα άλλαζε αν απλά έβγαζα και έβαζα πάλι το καλώδιο; Το router θα έδινε νέα DHCP διεύθυνση και τέλος. Με τόσες επανεκκινήσεις γιατί δεν έδιναν πάλι σήμα; Και μάλιστα σε 2 διαφορετικά router.

    Ή ώρες ώρες βλέπω τον NT Kernel να τραβάει κάτι απίστευτα ζόρια και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί; Και διάφορα άλλα τέτοια σπαστικά.

  9. #13704
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σε κάποια φάση χθες έβγαλα τους Open DNS και το έβαλα σε automatic αλλά έφαγε τρελό σκάλωμα.

    Τι επανεκιννήσεις έκανα(pc και router), τι trοubleshooting το network, τι reset το δίκτυο από κάτι κουμπιά που τυχαία πέτυχα στις δαιδαλώδεις ρυθμίσεις. Μέχρι να εμφανίσει ξανά δίκτυο με πέθανε.

    Και φυσικά δεν κατάλαβα πως και γιατί λύθηκε
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #13705
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω στη χαρά μου το ξέχασα. Ναι. Δεν μπορώ να καταλάβω ώρες ώρες τι στο καλό συμβαίνει. Ενώ έχουν βελτιωθεί απίστευτα σε σχέση με τα προηγούμενα κάτι θα συμβεί και θα σου χαλάσουν τη διάθεση. Τώρα πχ γιατί μουλαρωσαν; Τι θα άλλαζε αν απλά έβγαζα και έβαζα πάλι το καλώδιο; Το router θα έδινε νέα DHCP διεύθυνση και τέλος. Με τόσες επανεκκινήσεις γιατί δεν έδιναν πάλι σήμα; Και μάλιστα σε 2 διαφορετικά router.

    Ή ώρες ώρες βλέπω τον NT Kernel να τραβάει κάτι απίστευτα ζόρια και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί; Και διάφορα άλλα τέτοια σπαστικά.
    Το fast startup το έχεις ενεργοποιημένο;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #13706
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το fast startup το έχεις ενεργοποιημένο;
    Ναι. Αλλά τι άλλα προβλήματα μπορεί να μου δημιουργήσει; Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

  12. #13707
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δημιουργεί διάφορα προβλήματα που τα έχουμε αναφέρει κι' εδώ και επιπλέον δεν προσφέρει και τίποτα ουσιαστικό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13708
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.663
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω πει πριν απο εσένα στις διαμάχες με τον Mirmidonα, αλλά μετά αρχίσανε να με λένε contrarian, είναι η νέα μόδα αυτή
    Και εγώ το έχω πει παλιά, απλά η επανάληψη χρειάζεται, γιατί ο κόσμος ξεχνάει.

    Όσο για το αν το έχω πει πριν ή μετά από σας, θα χτυπηθούμε στο διάλειμμα

  14. #13709
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ενα παλιο λαπτοπ (satellite c75d-a7310) αλλαχτηκε ο σκληρος του με εναν ssd. Επειδη κλασικα ο χρηστης "το χρειαζεται αμεσα", δεν γινεται να κανω εγκατασταση των windows απο την αρχη, οποτε εκανα clone ολων των partitions του παλιου στον νεο, με το ghost που περιλαμβανεται σε ενα γνωστο winpe. Θα μπορουσα να χρησιμοοποιησω το αντιστοιχο προγραμμα της acronis, αλλα προτιμω το ghost για την απλοτητα του (disk to disk > select source > select destination > done).

    Εγινε το clone κανονικα και στην πρωτη του εκκινηση ο ssd εβγαλε μπλε οθονη με 0xc000000e error. Εκανα οτι ελεγε στο ιντερνετ για επαναφορα του bootloader και μετα το σφαλμα αλλαξε σε 0xc000000f και 0xc000000d, με το δευτερο να λεει για το \windows\system32\winload.efi. Το secure boot και το uefi ηταν ενεργα στο bios. Τα απενεργοποιησα, αλλα βγαζει παλι τα ιδια. Καμια αλλη ιδεα που να μπορει να εφαμοστει αμεσα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 29-12-19 στις 10:02.
    ديميتريس

  15. #13710
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η εγκατάσταση των windows σε ssd διαρκεί λίγα λεπτά.

Σελ. 914 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 894904909912913914915916919924934 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας