Σελ. 946 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 926936941944945946947948951956966 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.176-14.190 από 19506
  1. #14176
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.086
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω σεταρει εγώ openvpn για τον ίδιο λόγο. Όλα οκ είναι. Win 10 έχουν όλοι οι clients. Τι θέμα έχεις;

    Δεν πρέπει να ναι updated μέχρι χθες όμως και με άγχωσες .
    Κανένα θέμα δεν είχα απλά σήμερα με πήραν 2 και μου έλεγαν δεν μπαίνω, τους είπα τι λέει το log και δεν υπήρχε καν ο virtual lan adapter του openvpn. Τι έγινε δεν ξέρω.

    Ο client φτιάχνεται αυτόματα μαζί με το config από το Untangle όπου εκεί συνδέονται και είναι σχεδόν τελευταία έκδοση openvpn installer. Απλά τους ξαναέστειλα στον καθένα την δική τους εγκατάσταση (το exe που φτιάχνει το untangle είναι της μορφής openvpn-BlueChris-setup.exe) και αφού ξαναεκαναν εγκατάσταση όλα ΟΚ.

    Το περίεργο ήταν και στην εγκατάσταση που έκαναν τα 10 έβγαλαν την μπλε καρτέλα πως το πρόγραμμα αυτό ίσως είναι κακό και μπλα μπλα μπλα έπρεπε να πατήσεις more info για να επιτρέψεις την εγκατάσταση.

    Το κοινό αυτων των 2 υπολογιστών είναι ότι είναι προσωπικά λάπτοπ με windows 10 και δεν τους έχω βάλει το εταιρικό eset που βάζω παντού αλλά έχουν των windows και αυτό γιατί μου τα έφεραν τελευταία στιγμή και δεν είχα χρόνο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #14177
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καποιος φαινεται να βρηκε λυση για το χαλι του s mode, χωρις store, ms account και αλλες παρομοιες αηδιες. Επισης, στο ιδιο θεμα, υπαρχουν αναφορες απο αλλους χρηστες πως δεν φευγει το s mode με επανεγκατασταση του λειτουργικου, οπως προταθηκε απο καποια μελη εδω μεσα στο προηγουμενο κραξιμο που του εριξα
    https://old.reddit.com/r/Windows10/c..._mode_no_more/

    Στα δικα μου τωρα. Ζητειται webcam που να παιζει χωρις προβληματα και να αναγνωριζεται αμεσα απο τα w10, στα ~20ε . Ο χρηστης ειχε μια logitech quickcam express κατι, που τα w10 την βλεπουν απλα ως "camera", βαζουν καποιο driver αλλα την δειχνουν με θαυμαστικο στον device manager. Η logitech δεν εχει βγαλει driver για τα 10 για αυτη τη σειρα και ενας generic driver που δινει δεν την βρισκει καν.

    Και με αφορμη το παραπανω, να ριξω και ενα κραξιμο στις εταιριες που βαριουνται να βγαλουν driver για hardware που ειναι λιγων χρονων και στους χρηστες που λενε οτι τα w10 βρισκουν τα παντα απο drivers και ολα δουλευουυν plug n play. Το παραπανω ειναι η δευτερη περιπτωση "ο κατασκευαστης παρελειψε να βγαλει driver για τα 10, οποτε το hw δεν δουλευει καν" που συνανταω. Η πρωτη περιπτωση ηταν ενα λαπτοπ.
    Ενα 17αρι τερας με εναν i7 2ης ή 3ης γενιας με 4c/8t, 8gb ram, gpu της nvidia, 2 θεσεις για σκληρους και, δυστυχως, μια ασυρματη καρτα της intel. Η intel δεν εβγαλε driver για τα 10 για τη συγκεκριμενη καρτα, τα windows βαλανε εναν generic και απλα δεν δουλευει το ασυρματο, οποτε ο χρηστης πλεον το δουλευει ενσυρματα. Να πω οτι ειχε καμια καρτα του κιλου της realtek οπως τα περισσοτερα ασυρματα στικακια και λαπτοπ σημερα, παει στο διαολο, αλλα εδω μιλαμε για ολοκληρη intel.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 24-03-20 στις 09:55.
    ديميتريس

  3. #14178
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα θέμα δεν είχα απλά σήμερα με πήραν 2 και μου έλεγαν δεν μπαίνω, τους είπα τι λέει το log και δεν υπήρχε καν ο virtual lan adapter του openvpn. Τι έγινε δεν ξέρω.

    Ο client φτιάχνεται αυτόματα μαζί με το config από το Untangle όπου εκεί συνδέονται και είναι σχεδόν τελευταία έκδοση openvpn installer. Απλά τους ξαναέστειλα στον καθένα την δική τους εγκατάσταση (το exe που φτιάχνει το untangle είναι της μορφής openvpn-BlueChris-setup.exe) και αφού ξαναεκαναν εγκατάσταση όλα ΟΚ.

    Το περίεργο ήταν και στην εγκατάσταση που έκαναν τα 10 έβγαλαν την μπλε καρτέλα πως το πρόγραμμα αυτό ίσως είναι κακό και μπλα μπλα μπλα έπρεπε να πατήσεις more info για να επιτρέψεις την εγκατάσταση.

    Το κοινό αυτων των 2 υπολογιστών είναι ότι είναι προσωπικά λάπτοπ με windows 10 και δεν τους έχω βάλει το εταιρικό eset που βάζω παντού αλλά έχουν των windows και αυτό γιατί μου τα έφεραν τελευταία στιγμή και δεν είχα χρόνο.
    Προς πληροφόρηση μου σαν openvpn server τι χρησιμοποιείς;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  4. #14179
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.086
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς πληροφόρηση μου σαν openvpn server τι χρησιμοποιείς;
    Τώρα ποια τον ενσωματωμένο του Untangle το οποίο είναι μαγικό γιατί έχεις στο config να ενώσεις με routing τα δίκτυο του συνδεόμενου με το δίκτυο της εταιρείας και ελέγχεις και ποια vlan θα στείλεις στον συνδεόμενο. Πχ το σπίτι μου έχει 3 vlan και στη δουλειά έχω 20vian.. όλα είναι ενα πράγμα. Για να το πετύχω αυτό σπίτι μου έχω Untangle Και εγώ τη Home Licence.

    Στους απλούς χρήστες που έχω τώρα που μιλάμε με την κρίση του ιού, παίρνουν μόλις συνδέονται μόνο το vlan των VM τους και το VoIP vlan.

    Σε άλλο συνεργάτη του έχω ενα ρούτερ με DDWrt όπου εκεί έχω ρυθμίσει το Openvpn και συνδέεται στο Untangle και έχει και αυτό κάποια από τα vlan του μαγαζιού.

    Χωρίς το κόλπο με το routing του untangle είναι ώρα δουλειά να φτιάξεις τα routes γενικά.

    Edit: Η free έκδοση του untangle επιτρέπει το Openvpn με όλες τις ρυθμίσεις κανονικά.. το λέω σε περίπτωση που θες να ενώσεις 2 σημεία και όχι απλά ένα χρήστη. Έβγαλαν τώρα και το SD-Wan που είναι και ποιο φτηνό από Licence και εκεί στήνεις ένα Paid Untangle και Sd-Wan clients.. δεν το έχω τσεκάρει ακόμα γιατί καλύπτομαι με άλλους τρόπους (DDWRT και οτιδήποτε έχει OpenVPN)
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #14180
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.580
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, αλλά διαβάζω καλά πράγματα είναι και το OPNsense.

  6. #14181
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    A bug in Windows Defender Makes it Skip Files from Scan
    https://winaero.com/blog/a-bug-in-wi...les-from-scan/

    Κατα τα αλλα "μια χαρα ειναι το defender για τον απλο χρηστη"...
    Κυκλοφορει ηδη ενα fix που εχει να κανει με τη registry, αλλα για ακομα μια φορα ειναι λυση που σκεφτηκε/βρηκε καποιος απλος χρηστης για να μπαλωσει τα χαλια που αφηνει πισω του το καθε update της ms.
    ديميتريس

  7. #14182
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    A bug in Windows Defender Makes it Skip Files from Scan
    https://winaero.com/blog/a-bug-in-wi...les-from-scan/

    Κατα τα αλλα "μια χαρα ειναι το defender για τον απλο χρηστη"...
    Κυκλοφορει ηδη ενα fix που εχει να κανει με τη registry, αλλα για ακομα μια φορα ειναι λυση που σκεφτηκε/βρηκε καποιος απλος χρηστης για να μπαλωσει τα χαλια που αφηνει πισω του το καθε update της ms.
    Το έχουμε πει πολλές φορές "ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ!!!!!"

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα ποια τον ενσωματωμένο του Untangle το οποίο είναι μαγικό γιατί έχεις στο config να ενώσεις με routing τα δίκτυο του συνδεόμενου με το δίκτυο της εταιρείας και ελέγχεις και ποια vlan θα στείλεις στον συνδεόμενο. Πχ το σπίτι μου έχει 3 vlan και στη δουλειά έχω 20vian.. όλα είναι ενα πράγμα. Για να το πετύχω αυτό σπίτι μου έχω Untangle Και εγώ τη Home Licence.

    Στους απλούς χρήστες που έχω τώρα που μιλάμε με την κρίση του ιού, παίρνουν μόλις συνδέονται μόνο το vlan των VM τους και το VoIP vlan.

    Σε άλλο συνεργάτη του έχω ενα ρούτερ με DDWrt όπου εκεί έχω ρυθμίσει το Openvpn και συνδέεται στο Untangle και έχει και αυτό κάποια από τα vlan του μαγαζιού.

    Χωρίς το κόλπο με το routing του untangle είναι ώρα δουλειά να φτιάξεις τα routes γενικά.

    Edit: Η free έκδοση του untangle επιτρέπει το Openvpn με όλες τις ρυθμίσεις κανονικά.. το λέω σε περίπτωση που θες να ενώσεις 2 σημεία και όχι απλά ένα χρήστη. Έβγαλαν τώρα και το SD-Wan που είναι και ποιο φτηνό από Licence και εκεί στήνεις ένα Paid Untangle και Sd-Wan clients.. δεν το έχω τσεκάρει ακόμα γιατί καλύπτομαι με άλλους τρόπους (DDWRT και οτιδήποτε έχει OpenVPN)
    Ευχαριστώ δεν ρωτάω περισσότερα γιατί θα βγούμε εκτός...
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  8. #14183
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιεί κάποιος win def.
    Ή δεν βάζεις τίποτε αν είσαι πολύ προσεκτικός ή βάζεις κάποιο free av αν δεν θέλεις να δώσεις κάτι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #14184
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιεί κάποιος win def.
    Ή δεν βάζεις τίποτε αν είσαι πολύ προσεκτικός ή βάζεις κάποιο free av αν δεν θέλεις να δώσεις κάτι.
    "Δεν βάζεις τίποτα" είναι η χειρότερη συμβουλή. Οτιδήποτε είναι καλύτερο από το τίποτα, κανείς δεν μπορεί να είναι 100% προσεκτικός, θυμάσαι το sasser; Κολλάς απλά με το να είσαι στο internet.

  10. #14185
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλά όχι και τίποτα μην το ξεφτιλήσουμε. Καλύτερα defender προφανώς ή κάποιο άλλο free.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #14186
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Ανοιξα το πισι σημερα και ξαφνικα τα βελακια κατω αριστερα στις συντομευσεις γινανε τεραστια. Εχει κανεις αλλος αυτο το θεμα;

  12. #14187
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποια βελάκια;; μέσα στην έναρξη;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #14188
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια βελάκια;; μέσα στην έναρξη;;
    https://imgur.com/a/8qcIAOO

    Πριν ηταν στο κανονικο μικροτερο μεγεθος. Δεν εχω πειραξει καποια ρυθμιση.

  14. #14189
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποιος φαινεται να βρηκε λυση για το χαλι του s mode, χωρις store, ms account και αλλες παρομοιες αηδιες. Επισης, στο ιδιο θεμα, υπαρχουν αναφορες απο αλλους χρηστες πως δεν φευγει το s mode με επανεγκατασταση του λειτουργικου, οπως προταθηκε απο καποια μελη εδω μεσα στο προηγουμενο κραξιμο που του εριξα
    https://old.reddit.com/r/Windows10/c..._mode_no_more/

    Στα δικα μου τωρα. Ζητειται webcam που να παιζει χωρις προβληματα και να αναγνωριζεται αμεσα απο τα w10, στα ~20ε . Ο χρηστης ειχε μια logitech quickcam express κατι, που τα w10 την βλεπουν απλα ως "camera", βαζουν καποιο driver αλλα την δειχνουν με θαυμαστικο στον device manager. Η logitech δεν εχει βγαλει driver για τα 10 για αυτη τη σειρα και ενας generic driver που δινει δεν την βρισκει καν.

    Και με αφορμη το παραπανω, να ριξω και ενα κραξιμο στις εταιριες που βαριουνται να βγαλουν driver για hardware που ειναι λιγων χρονων και στους χρηστες που λενε οτι τα w10 βρισκουν τα παντα απο drivers και ολα δουλευουυν plug n play. Το παραπανω ειναι η δευτερη περιπτωση "ο κατασκευαστης παρελειψε να βγαλει driver για τα 10, οποτε το hw δεν δουλευει καν" που συνανταω. Η πρωτη περιπτωση ηταν ενα λαπτοπ.
    Ενα 17αρι τερας με εναν i7 2ης ή 3ης γενιας με 4c/8t, 8gb ram, gpu της nvidia, 2 θεσεις για σκληρους και, δυστυχως, μια ασυρματη καρτα της intel. Η intel δεν εβγαλε driver για τα 10 για τη συγκεκριμενη καρτα, τα windows βαλανε εναν generic και απλα δεν δουλευει το ασυρματο, οποτε ο χρηστης πλεον το δουλευει ενσυρματα. Να πω οτι ειχε καμια καρτα του κιλου της realtek οπως τα περισσοτερα ασυρματα στικακια και λαπτοπ σημερα, παει στο διαολο, αλλα εδω μιλαμε για ολοκληρη intel.
    Στις συσκευες που δε σου λειτουργουν δοκιμασες να βαλεις driver απο παλαιοτερη εκδοση των Windows, εστω σε λειτουργια συμβατοτητας; Συνηθως κανεις δουλεια ετσι αν ο κατασκευαστης ειναι τοσο lazy που δεν υποστηριζει τις συσκευες του...


  15. #14190
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://imgur.com/a/8qcIAOO

    Πριν ηταν στο κανονικο μικροτερο μεγεθος. Δεν εχω πειραξει καποια ρυθμιση.
    Δεν είδα διαφορά σε μένα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 946 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 926936941944945946947948951956966 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας