Σελ. 694 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 674684689692693694695696699704714 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.396-10.410 από 19515
  1. #10396
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prince Of Persia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας,δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει αλλα μετα την τελευταια ενημερωση των windows 10 που εκανα και που μπηκαν καποια καινουργια χαρακτηριστικα ο υπολογιστης μου εκει που ειναι ανοιχτος και σερφαρω κολλαει ολοκληρος και δεν μπορω να κανω τιποτα παρα μονο να τον κλεισω απο το κουμπι του υπολογιστη.Τι μπορω να κανω για να το φτιαξω;
    Δεν είναι απαραίτητο να είναι από την ενημέρωση/έκδοση, μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός.
    Υπάρχουν ένα σωρό αιτίες σε Software και Hardware για το συγκεκριμένο πρόβλημα, όπως, ιός, δίσκος, RAM, κατεστραμμένα αρχεία συστήματος, Drivers, θερμοκρασία, κ.λ.π. κάνε ελέγχους σ' αυτά, αν δεν ξέρεις με τι προγράμματα γράψε να σου προτείνουμε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #10397
    Εγγραφή
    05-12-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    714
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απαραίτητο να είναι από την ενημέρωση/έκδοση, μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός.
    Υπάρχουν ένα σωρό αιτίες σε Software και Hardware για το συγκεκριμένο πρόβλημα, όπως, ιός, δίσκος, RAM, κατεστραμμένα αρχεία συστήματος, Drivers, θερμοκρασία, κ.λ.π. κάνε ελέγχους σ' αυτά, αν δεν ξέρεις με τι προγράμματα γράψε να σου προτείνουμε.
    Ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυτο,γιατι μολις εγκατεστησα την ενημερωση αυτη αρχισε να μου το κανει αυτο.Τοτε του εκανα φορματ και μολις μου εκανε ξανα αυτη την ενημερωση εγκατασταση μου δημιουργηθηκε παλι αυτο το προβλημα.

  3. #10398
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prince Of Persia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυτο,γιατι μολις εγκατεστησα την ενημερωση αυτη αρχισε να μου το κανει αυτο.Τοτε του εκανα φορματ και μολις μου εκανε ξανα αυτη την ενημερωση εγκατασταση μου δημιουργηθηκε παλι αυτο το προβλημα.
    Ποια ενημέρωση είναι;; Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά συστήματος πριν την ενημέρωση για να τσεκάρεις αν συνεχίζει το πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #10399
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Καλημέρα. Σε ένα compaq presario cq57 μέχρι και την 1709 δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Με την 1803 έμπαινε στα windows και ο κέρσορας γύριζε για ώρες, φυσικά χωρίς να μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Με shift+restart μπήκα στο maintenance mode και πήγα πάλι σε 1709 κρατώντας μόνο τα αρχεία και για την ώρα όλα καλά. Ρωτάω λοιπόν :

    1) Μπορώ να μείνω στην 1709 μέχρι να γίνει αλλαγή του laptop σε λίγο καιρό γιατι δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση χωρίς άλλα προβλήματα από την Microsoft ;

    2) Αν γίνεται το 1 μπορώ να κατεβάζω άλλα updates π.χ. defender ;

    Ευχαριστώ.

  5. #10400
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Σε ένα compaq presario cq57 μέχρι και την 1709 δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Με την 1803 έμπαινε στα windows και ο κέρσορας γύριζε για ώρες, φυσικά χωρίς να μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Με shift+restart μπήκα στο maintenance mode και πήγα πάλι σε 1709 κρατώντας μόνο τα αρχεία και για την ώρα όλα καλά. Ρωτάω λοιπόν :

    1) Μπορώ να μείνω στην 1709 μέχρι να γίνει αλλαγή του laptop σε λίγο καιρό γιατι δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση χωρίς άλλα προβλήματα από την Microsoft ;

    2) Αν γίνεται το 1 μπορώ να κατεβάζω άλλα updates π.χ. defender ;

    Ευχαριστώ.
    Εάν έχεις Pro, μπορείς να καθυστερήσεις τα feature updates (δηλαδή και την 1803) μέχρι και 1 χρόνο, από τις ρυθμίσεις της αναβάθμισης.
    Settings -> Update and Security -> Windows Update -> Advanced Options

    Κι εγώ έχω δει μερικά παράξενα σε μικρό δείγμα αυτών που πήραν 1803. Ένας φορητός ξέχασε όλα τα ασύρματα δίκτυα, και σε ένα άλλο σταμάτησε να δουλεύει το Windows Mail.

  6. #10401
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Είναι Windows 10 Home.

  7. #10402
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.371
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prince Of Persia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυτο,γιατι μολις εγκατεστησα την ενημερωση αυτη αρχισε να μου το κανει αυτο.Τοτε του εκανα φορματ και μολις μου εκανε ξανα αυτη την ενημερωση εγκατασταση μου δημιουργηθηκε παλι αυτο το προβλημα.
    Έχω βάλει την ενημέρωση σε 3 μηχανάκια και όλα πάνε τέζα. Από παλιό laptop μέχρι νεώτερο tablet.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #10403
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω βάλει την ενημέρωση σε 3 μηχανάκια και όλα πάνε τέζα. Από παλιό laptop μέχρι νεώτερο tablet.
    Συνεχίζω ακάθεκτος να μην έχω και να μην είχα ποτέ πρόβλημα με τις ενημερώσεις σε κανένα μηχάνημα.
    Τυχερά είναι αυτά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #10404
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.498
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα σε ολους.
    Ακολουθει rant γιατι για αυτα που εχω δει χτες και σημερα σε ενα λαπτοπ με 10αρια δεν αρκει ο χαρακτηρισμος "αυτιστικο λειτουργικο", θελω κατι αλλο πιο χοντρο, πιο βαναυσο. Πριν απο αυτο, να επισημανω οτι windows 10 σε απλο σκληρο, οχι ssd, ειναι απλα μαρτυριο και οτι ο σκληρος ειναι ~50% κενος, οποτε δεν υπαρχει προβλημα χωρου.

    Ξεκιναω να βαλω ενα patch για ενα παιχνιδι, οχι κατι πειρατικο, που ειναι απλα ~3GB και εχει ~5000 αρχεια. Η εγκατασταση γινεται με μια απλη αποσυμπιεση καπιου rar αρχειου στο καταλληλο μερος. Συμφωνα με τους υπλογισμους του winrar, κατι τετοιο θα επαιρνε 10 λεπτα... αν δεν πεταγοταν καθε τοσο τα windows να κανουν την μαλακια τους. Μεχρι στιγμης εχει κανει 45+ λεπτα και μια εξαναγκασμενη επανεκκινηση, μιας και εκτος απο το winrar κολλησαν και τα ιδια τα windows. Δεν ανοιγε ο task manager, δεν γινοταν να κανω κλικ πουθενα, ουτε καν στην taskbar για να κλεισω το winrar.

    Επειδη ηξερα οτι καποια στιγμη θα πεταχτει η αναπηρια το windows update για να κανει τα δικα του και το συστημα θα σερνεται, ειχα μπει στο services.msc και το ειχα σταματησει. Και μετα απο 10 λεπτα ξαναρχισε μονο του. Και το ξανασταματησα. Και μετα απο 10 λεπτα ξαναρχισε. Την τριτη φορα που χρειαστηκε να το σταματησω, του απενεργοποιησα κιολας για να μην ξαναξεκινησει. Οπως εχω ξαναπει για το windows update, ασχετως εκδοσης, ειναι τα ιδια σκατα απο την εποχη των xp και ευχομαι να κοπουν τα χερια σε οσους devs της ms το συντηρουν.

    Μεχρι να τελειωσει το winrar την αποσυμπιεση, ειπα να παρω κατι απο τον samba server μου, ο οποιος δεν εχει το προβλημα με το smb v1 ππυ εχει αναφερθει σε αλλους. Αφου δεν με αφηναν να κανω κλικ οπουδηποτε στην επιφανεια εργασιας ωστε να παω my computer και να κανω mount το share σαν network drive, αποφασισα να το κανω ετσι
    Κώδικας:
    net use z: \\192.168.1.5\Public
    Με αυτο τον τροπο το κανω στα windows 7 που εχουν παναργο network discovery και δεν μπορω να περιμενω. Και πιανει καθε φορα. Εδω εβγαλε απλα ενα dos prompt που λεει οτι εκτελεστηκε η ενεργεια με επιτυχια και εκλεισε. Μετα εδωσα στο run dialog ενα σκετο
    Κώδικας:
    z:
    για να μου τον ανοιξει και πεταχτηκε ενα μηνυμα που λεει "η κληση του συστηματος απετυχε". Πριν περασω στο 2ο κεφαλαιο μπινελικιων στην ms, ειπα να δωσω εκει περα ενα c: σκετο για να ανοιξει τον σκληρο, αλλα και παλι εβγαλε τα ιδια! Δουλεψε κανονικα οταν εκλεισα τον samba server, εδωσα παλι z:, οποτε ειπε οτι η διαδρομη στο ταδε share δεν βρεθηκε. Μετα εδωσα c: και ανοιξε το σκληρο του κανονικα.

    Μια ακομα αναπηρια που παρατηρησα ειναι οτι το run dialog δεν κραταει ιστορικο, οποτε πρεπει καθε φορα να ξαναγραφω c:, services.msc κλπ.

    To be continued αν δεν τελιωσει το winrar στο επομενο μισαωρο.

    - - - Updated - - -

    2η εξαναγκασμενη επανεκκινηση γιατι κολλησε το συμπαν! Ψοφος!
    ديميتريس

  10. #10405
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    jim_p, δλδ προσπάθησες να αποσυμπιέσεις με WinRar αρχείο 3GB ενόσω το σύστημα έκανε update το οποίο ήθελες να σταματήσεις για να επιτρέψει να γίνει πρώτα η αποσυμπίεση και μ#$%*&κε ο Δίας;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #10406
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πολλά έχω να πω και γω για την καθυστέρηση των Windows και ειδικά των 10αριών.

    Αλλά όποιος δεν παίρνει SSD, θέλει και τα παθαίνει.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #10407
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.498
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @PopManiac
    Περιπου οπως τα λες. Ηθελα να αποσυμπιεσω ενα αρχειο ~3gb και το wu επρεπε να τρεξει επειδη απλα και μονο βρηκε ιντερνετ και δεν χρησιμοποιουσε καμια εφαρμογη το διαθεσιμο bandwidth. Οπως εχω ξαναπει, δεν εχω θεμα με το bw που θα δεσμευσει το wu, με την σκατενια υλοποιηση του wu που στελνει την cpu usage στο θεο ακομα και οταν κοιταει εχω θεμα.
    Μετα το 2ο hard reset, εκλεισα εντελως το wu και το bits για να ειμαι σιγουρος, αποσυνδεθηκα και απο το ιντερνετ, αλλα και παλι τα κ@λοwindows κατι βρηκαν να τρεξουν και να στειλουν παλι την cpu usage στο θεο. Η αποσυμπιεση ξανακολλησε, πεσανε ολα τα καντηλια απο το κεφαλαιο 2 που ειπα παραπανω και τα παρατησα. Ο task manager ολο αυτο το διαστημα ανοιξε μια φορα, λιγο πριν το 2ο hard reset.
    Εχει περασει βεβαια απο το μυαλο μου το να ειναι προβληματικο το rar αρχειο, αλλα ο φιλος που μου το εδωσε δεν εχει κανενα προβλημα...

    Κατα τα αλλα, το net use δουλεψε, μετεφερα ενα iso απο τα shares μου που ηθελα, το δουλεψα με το virtual clone drive, το εκανα unmount απο εκει οταν τελειωσα, αλλα οταν παω να σβησω το αρχειο λεει οτι δεν μπορει να σβηστει επειδη το χρησιμοποιει η διεργασια "system". Και συνεχιζει να το λεει μετα απο 3 επανεκκινησεις. Καμια ιδεα για αυτο?

    Και πως μεταφραζεται το bits (background intelligent transfer service) σε ελληνικα windows για να το βρω στο services.msc? Το σκοτωσα με αυτη την εντολη
    Κώδικας:
    sc stop BITS & sc config BITS start=disabled
    γιατι απλα δεν το εβρισκα να το κλεισω με κλικ κλικ.

    @WAntilles
    Τα παραπανω συμβαινουν σε ενα λαπτοπ που ηρθε με hdd και δουλευε μια χαρα οσο ειχε windows 8 (ή 7, δεν θυμαμαι), αλλα ο χρηστης του λυσαξε να κανει την ενημερωση σε windows 10 την γνωστη περιοδο που ηταν τζαμπα γιατι ακουσε οτι ειναι καλα. Φαντασου απλα οτι του ειχα βαλει το γνωστο reg για να μην πετιεται το gwx και να λεει για την τζαμπα αναβαθμηση, και εκεινος κατεβασε το iso και την εκανε με το χερι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 12-06-18 στις 15:42.
    ديميتريس

  13. #10408
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πόση RAM έχει το laptop;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #10409
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.498
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    4GB. Για τις δουλειες γραφειου που κανει, δηλαδη word, excel και σερφαρισμα, ειναι αρκετα.
    ديميتريس

  15. #10410
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    jim_p Και με το τέρας που έχω στο σπίτι που μασάει και φτύνει ό,τι υπάρχει σε gaming / software και κάνει πόσες παράλληλες εργασίες, πάλι προσωπικά δεν θα αποσυμπίεζα ταυτόχρονα με αναβάθμιση Win 10. Η δεύτερη περνάει τόσες αλλαγές (που φευ δεν γνωρίζουμε και ενίοτε τα κάνει μαντάρα) που δεν θα το δοκίμαζα ταυτόχρονα.

    Πόσο μάλλον αν και τα δύο γίνονται στον ίδιο σκληρό (αν έχω καταλάβει καλά)
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 694 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 674684689692693694695696699704714 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας