Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.842
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα.
    Λόγω διαμονής στο εξωτερικό, θα ήθελα να έχω ορισμένες υπηρεσίες, οι οποίες προς το παρόν δεν είναι διαθέσιμες με ξένη ip (πχ. streaming ελληνικών καναλιών). Μετά από μία σχετική αναζήτηση, είδα ότι κατάλληλη λύση είναι η χρήση router με κατάλληλο firmware (dd-wrt), καθώς (α) η ύπαρξη vpn server στο pc προϋποθετει ότι είναι σε λειτουργία συνέχεια και είναι "ακριβή" και (β) η χρήση raspberry pi μπορεί να μην λειτουργήσει σε περιπτώσεις μετά από ολιγόλεπτη πτώση ρεύματος (ακόμη και να μην ισχύει, δε θα ήθελα να μπλέξω με αυτό). Θα ήθελα να μάθω:
    1) το φλασαρισμα του dd-wrt και, κυρίως, η ρύθμιση του vpn server στο router είναι εύκολη υπόθεση ή απαιτεί τη χρήση εντολών; Δεν κατέχω στα linux, αλλά ένα σχετικά εύκολο οδηγό, μπορώ να τον εφαρμόσω..
    2) ποιο φτηνό και αξιόπιστο router για τη δουλειά αυτή προτείνετε;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα πρέπει πρώτα να βρεις και μια υπηρεσία που να σου παρέχει vpn με ελληνικό ip, έχεις κάτι τέτοιο;
    Αν έχεις πρώτα θα δείς εκεί τι τύπου vpn υποστηρίζει.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.842
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Χμμμ... ίσως δε το διετύπωσα σωστά ή μπορεί να κάνω λάθος.
    Το ρουτερ με το dd-wrt δε θα πρέπει να τοποθετηθεί στη κατοικία μου στην Ελλάδα, ώστε να συνδέομαι από το εξωτερικό σε αυτό μέσω vpn και να φαίνεται στο εξωτερικό ότι μπαίνω μέσω της ελληνικής ip;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ... ίσως δε το διετύπωσα σωστά ή μπορεί να κάνω λάθος.
    Το ρουτερ με το dd-wrt δε θα πρέπει να τοποθετηθεί στη κατοικία μου στην Ελλάδα, ώστε να συνδέομαι από το εξωτερικό σε αυτό μέσω vpn και να φαίνεται στο εξωτερικό ότι μπαίνω μέσω της ελληνικής ip;
    Αν έχεις απλή σύνδεση στο σπίτι, με Upload πχ 1024 θα έλεγα να το ξεχάσεις το streaming, αν έχεις κάτι καλύτερο τότε ναι, θα μπορούσες να το κάνεις

  5. #5
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.842
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Καλώς. Ανεξάρτητα από το streaming, τι λέτε ως προς τις απορίες μου;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  6. #6
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.842
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Kαμία συμβουλή για την επιλογή router για τη δουλειά αυτή;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  7. #7
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    https://www.youtube.com/watch?v=1znXfy3kTGc ?
    vpn gr ip βρισκεις αλλα πρεπει να τσεκαρεις ταχυτητες https://www.ipvanish.com/servers/ http://www.vpntraffic.com/ https://www.hidemyass.com/pricing cyberghostvpn.com https://hola.org/
    το θεμα κομμενο ρευμα το λυνεις με ups
    το στησιμο ρουτερ με vpn μαλλον πρεπει καποιος να στο σεταρει και να το χεις ετοιμο για να μην μπλεξεις..υπαρχουν οδηγοι κτλ youtube αλλα και σε μερικα τοπικς..το σεναριο αυτο θελει ετσι κ αλλιως συνδρομη σε ενα απο τα παραπανω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kage : 14-08-15 στις 02:14.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.661
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10gbit/10gbit
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    0.1(dB) / 0.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα φιλε,
    αυτο το πραγμα που θες το εχω υλοποιησει και εγω για παρομοιο σκοπο. Θα χρειαστεις μια συσκευη που να υποστηριζεται απο dd-wrt ή ακομη καλυτερα openwrt (πανω στο οποιο το εχω υλοποιησει κι εγω). Μπορεις να βρεις σε πολυ χαμηλη τιμη αν δεν εχεις καποια, πχ μια κινεζικη με πολυ καλα specs ή καποιο επωνυμο tp-link που ειναι πιο αξιοπιστα και εχουν καλυτερη υποστηριξη απο τα παραπανω λογισμικα (wr741n,wr1043nd,wr703n, κ.α.). Φυσικα ολες οι συσκευες αυτες εχουν μικρη επεξεργαστικη ισχυ , δεν περιμενεις τεραστια ταχυτητα, ομως για τις ταχυτητες των συνδεσεων (ακομη και VDSL) που εχουμε στην ελλαδα, ειναι παραπανω απο αρκετη για αυτο που θελουμε.
    Το flasharισμα μπορει να γινει και απο το web interface του router, στα ρουτερ που σου λεω ειναι ευκολη δουλεια. Επισης αν η συνδεση σου εχει dynamic ip, πρεπει να σεταρεις καποιου ειδους dynamic dns service ωστε να ξερεις σε ποια ειναι η ip σου στο σπιτι οταν αλλαζει (γινεται και αυτο με app μεσω openwrt ή dd-wrt). Τωρα το να φτιαξεις τον (openvpn, καλυτερα μην σκεφτεις αλλο) server πανω στο συστημα, ειναι λιγο πιο περιπλοκη υποθεση, αν και δεν θελει μεγαλη γνωση linux (πως να χειριζεσαι εναν text editor απο κονσολα και μερικες σχεδον copy paste εντολες) εχει αρκετη δουλεια, αφου χρειαζεται πρωτα να φτιαξεις certificates και κλειδια, μετα να ρυθμισεις τις παραμετρους του server, port forwarding και καποια firewall rules.
    Θελει λιγο διαβασμα και χρονο η αληθεια ειναι, αλλα υπαρχουν πολλα tutorials και μεγαλη κοινοτητα. Οσο για τις διακοπες ρευματος που αναφερονται πιο πανω, ο server μπορει να εκκινηθει αυτοματα καθε φορα που bootαρει το συστημα no problem there. Τελος να σου πω οτι η λυση αυτη ειδικα για αρχαριους ειναι λιγο trial and error, και παροτι προσωπικα δεν εχω ασχημες εμπειριες, δεν μπορει κανεις να εγγυηθει 100% αξιοπιστια.

Παρόμοια Θέματα

  1. vpn στη σύνδεση μου
    Από las p στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-15, 23:35
  2. Στήσιμο VPN για Android
    Από manospcistas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-15, 13:36
  3. Asus dsl n16u βοηθεια για συνδεση ως router
    Από parkos στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 01:16
  4. Μια βοήθεια για σύνδεση κουτιού
    Από gkesidis στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 17:33
  5. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-14, 19:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας