Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το περιστερι ειναι γνωστο για τη διαμαχη μεταξυ οτε και δημαρχου για το τροπο αποκαταστασης επεμβασεων στους δρομους.
    Ειδικοτερα για το vdsl εχει μεινει εκτος προγραμματος αναβαθμισης για πολυ καιρο λογω αυτων των προβληματων.
    Δημοτες εχουν καταθεσει ερωτηματα στο δημο κλπ. Ολα αυτα αναφερονται σε διαφορα post εδω στο φορουμ.

    Το κατα ποσον ο οτε ειναι σε θεση να σου δωσει οταν οι αλλοι δεν μπορουν δυστυχως ειναι απλα υποθεσεις.

    Καταλαβαινεις βεβαια, οτι αν ο οτε σου απαντουσε θετικά, το επομενο που θα εκανες ειναι καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

    Υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα οντως να μην υπαρχει διαθεσιμο κεντρικο καλωδιο. Απο την αλλη δεν μπορεις ποτέ να ξέρεις αν καποιος άλλος σε παρακαμψει.

    Οσο ο οτε παραμενει παροχος και διαχειριστης του δικτυου χαλκου ταυτοχρονα, παντα θα υπαρχει η υποψια λαθροχειριας, είτε συμβαινει, είτε οχι.
    Οι υπολοιποι εναλλακτικοι ειναι ουσιαστικα σε μειονεκτικη θεση σε αυτες τις περιπτωσεις.

  2. #17
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dtzgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα περιμένω μέχρι να συνδεθώ. Εξάλλου, όσο περιμένω, αν γίνει από άλλον συνδρομητή αίτηση στον ΟΤΕ για νέα γραμμή ΟΤΕ, τότε ο ΟΤΕ πρέπει πρώτα να εξυπηρετήσει εμένα.

    Αν και εφόσον συνδεθώ, και αποκατασταθεί η υπηρεσία, τότε θα τα πούμε και με τη forthnet (η οποία, κατά τα λεγόμενά της, δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να προστατέψει και να βοηθήσει το συνδρομητή της)...
    Δηλαδή θα πληρωνεις για κάτι που δεν έχεις για να μην χάσεις την προσφορά? Ο ΟΤΕ θα δώσει προτεραιότητα στον πελάτη του και όχι σε εσένα επειδή έκανες νωρίτερα αίτηση.

  3. #18
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Δεν εκδίδεται λογαριασμός όσο δεν έχω γραμμή.

    Αν ο ΟΤΕ δώσει προτεραιότητα στον πελάτη του ακόμα και αν αυτός έκανε αργότερα από μένα αίτηση, θα φύγει καταγγελία χτες (την έχω ήδη έτοιμη). Η γειτονιά είναι μικρή. Ήδη γνωρίζομαι με τους περισσότερους. Επίσης, το ΚΑΦΑΟ είναι δίπλα στο σπίτι μου -- κάθε φορά που έρχεται τεχνικός ΟΤΕ, τον βλέπω.

  4. #19
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή θα πληρωνεις για κάτι που δεν έχεις για να μην χάσεις την προσφορά? Ο ΟΤΕ θα δώσει προτεραιότητα στον πελάτη του και όχι σε εσένα επειδή έκανες νωρίτερα αίτηση.
    Αν το κανει αυτο και αποδειχθει, το προστιμο ειναι τουλαχιστον πενταψηφιο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dtzgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εκδίδεται λογαριασμός όσο δεν έχω γραμμή.

    Αν ο ΟΤΕ δώσει προτεραιότητα στον πελάτη του ακόμα και αν αυτός έκανε αργότερα από μένα αίτηση, θα φύγει καταγγελία χτες (την έχω ήδη έτοιμη). Η γειτονιά είναι μικρή. Ήδη γνωρίζομαι με τους περισσότερους.
    Αφου γνωριζεσαι, μηπως να σου δανειζαν και λιγο internet μεχρι να? Και ενα voip νουμερο επισης?

  5. #20
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ε, είπα ότι γνωρίζομαι... Όχι ότι παίζουμε σφαλιάρες... Πάντως, ιντερνετ δανείζομαι, αλλά το σήμα είναι αρκετά ασθενές για να κάνεις κάτι ουσιαστικό...

  6. #21
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dtzgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εκδίδεται λογαριασμός όσο δεν έχω γραμμή.

    Αν ο ΟΤΕ δώσει προτεραιότητα στον πελάτη του ακόμα και αν αυτός έκανε αργότερα από μένα αίτηση, θα φύγει καταγγελία χτες (την έχω ήδη έτοιμη). Η γειτονιά είναι μικρή. Ήδη γνωρίζομαι με τους περισσότερους. Επίσης, το ΚΑΦΑΟ είναι δίπλα στο σπίτι μου -- κάθε φορά που έρχεται τεχνικός ΟΤΕ, τον βλέπω.
    Καλά εσύ ξέρεις.Εγώ λεεω τι θα έκανα στην θέση σου....δηλαδή αίτηση στον ΟΤΕ.

  7. #22
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν το σημα ειναι ασθενες αλλα συνδεεσαι, τοτε με ενα access point στο μπαλκονι σε client mode ή/και repeater και μια κατευθυντικη κεραια, μπορεις να το κανεις εντελως ουσιαστικό.

    Καραουλι ε? Και αμα ερθει να αλλαξει ενα ακραιο ζευγαρι τι θα του πεις? Τι κανεις εκει?

  8. #23
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καραουλι ε? Και αμα ερθει να αλλαξει ενα ακραιο ζευγαρι τι θα του πεις? Τι κανεις εκει?
    Ναι.

  9. #24
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Forthnet
    Router
    U.S.Robotics 9105
    Γνωρίζω ότι είναι παλιό θέμα αλλά όταν έψαχνα εγώ για κάποιο σχετικό thread μου το εμφάνισε οπότε ενδεχομένως να δει και ο επόμενος που θα ψάξει.

    Είχα το ίδιο πρόβλημα. Αίτηση σε Nova για νέα γραμμή και μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και ότι είμαι σε ενιαία λίστα αναμονής για όταν και αν υπάρξει γραμμή, χωρίς να μου δώσουν καμία επιπλέον πληροφορία. (Αδιανόητο για μένα εν έτος 2020, στην πρωτεύουσα.) Ακυρώνω το αίτημα και κάνω κατευθείαν αίτηση στον ΟΤΕ για νέα σύνδεση. Σε λιγότερο από μια εβδομάδα ο ΟΤΕ με σύνδεσε χωρίς να μου αναφέρει κάποιο πρόβλημα διαθεσιμότητας, κλπ. Πληρώνω 10 ευρώ περίπου παραπάνω το μήνα απ ότι θα πλήρωνα στη Nova αλλά μπροστα στο σοκ του ενδεχόμενου να μην είχα γραμμή ιντερνετ το ξεπέρασα.

    Δε γνωρίζω και δε θα κρίνω αν είναι νόμιμο/παράνομο/ηθικό/ανήθικο από μεριάς ΟΤΕ αλλά αυτά είναι τα γεγονότα.

  10. #25
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Υπαρχει ενα ευρος γραμμων και επισης ενα ευρος ενοικιαζωμενων γραμμων απο αλλους παροχους. Οταν συμπληρωθουν οι γραμμες σε καποιο κομματι απο αυτά τοτε μπαινει καποιος σε αναμονη. Τι παρανομο υπαρχει? Οι εταιρειες κρατανε για δικη τους εκμεταλλευση τις γραμμες που πληρωνει η καθε μια.
    Ελεύθερος.

  11. #26
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    εε??
    Ευρος ενοικιαζομενων γραμμων? Ανα πάροχο? Ανενεργων? Που ποιος ποτε πως ? Σε ποιο φεκ περασε αυτο?

  12. #27
    Εγγραφή
    12-10-2008
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΑΛΙΑ
    Router
    TP LINK 100v
    Ξέρω ακριβώς ίδια περίπτωση στο Κορυδαλλό που το τηλ κέντρο του ΟΤΕ είπε οτι υπάρχει γραμμή και όταν έφτασε η ώρα της σύνδεσης του είπαν οτι δεν υπάρχει ελεύθερη γραμμή και οτι μπαίνει σε ενιαία λίστα αναμονής . Γενικά είναι παράνομο να παραβλέψει την ενιαία λίστα ο ΟΤΕ αν και κάποτε το έκανε.

  13. #28
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    εε??
    Ευρος ενοικιαζομενων γραμμων? Ανα πάροχο? Ανενεργων? Που ποιος ποτε πως ? Σε ποιο φεκ περασε αυτο?
    Τι δεν καταλαβαίνεις; σε μια πολυκατοικία είναι όλα κοινόχρηστα; η ο κάθε ένας έχει αυτα που ορίζει το συμβόλαιο του; το κάθε kv έχει συγκεκριμένη χωρητικότητα. Πχ 100 γραμμές. Από αυτές παίρνουν όλοι μέρος. Αλλιώς θα πήγαινε η Vodafone πχ και θα έκανε εικονικές συνδέσεις με αποτέλεσμα να σου πάρει όλη την καμπίνα.

  14. #29
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δεν καταλαβαίνεις; σε μια πολυκατοικία είναι όλα κοινόχρηστα; η ο κάθε ένας έχει αυτα που ορίζει το συμβόλαιο του; το κάθε kv έχει συγκεκριμένη χωρητικότητα. Πχ 100 γραμμές. Από αυτές παίρνουν όλοι μέρος. Αλλιώς θα πήγαινε η Vodafone πχ και θα έκανε εικονικές συνδέσεις με αποτέλεσμα να σου πάρει όλη την καμπίνα.
    Στην πολυκατοικια ειναι περασμενος ενας συγκεκριμενος αριθμος ζευγων απο το kv μεχρι την εισοδο, και ισχυει το οποιος προλαβε πηρε.
    Αν ερθει μια εταιρεια και ζητησει 20 ζευγη και τα παρει, ο επομενος που θα ζητησει ενα, δεν θα βρει, μεχρι να κανει ο οτε επαυξηση.

    Οσο για τα kv, oχι δεν ειναι ετσι... Οι εικονικες συνδεσεις εχουν μηνιαιο κοστος, και επιπλεον, επειδη τις κατασκευαζει ο οτε, αναγκαστικα εχει στοιχεια συνδρομητη. Οποτε εικονικα δεν παιζει τιποτε. Δεν προβλεπεται απο τον κανονισμο της ΕΕΤΤ.
    Εκτος αν εχει αλλαξει κατι τοσο δραστικα, οπότε να δουμε το φεκ που τα αλλαζει αυτα.

  15. #30
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο ΟΤΕ δεν γνωρίζει τα στοιχεία κανενός συνδρομητή άλλου παρόχου. Αριθμό βρόχου γνωρίζει.
    Εικονική σύνδεση δεν γίνεται εξαρχής. Ωστόσο ένας πάροχος μπορεί μια χαρά να κρατήσει τον βρόχο και γίνεται αρκετές φορές, όταν ο πελάτης του διακόψει την σύνδεση. Έχει ήδη πληρώσει τα εφάπαξ κόστη στον ΟΤΕ για την γραμμή και απλά συνεχίζει το μηνιαίο πάγιο μέχρι να τον δώσει στον επόμενο πελάτη (και όσο θεωρεί ότι είναι προς το συμφέρον του).

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-14, 19:17
  2. Forthnet με 580ΚΒ/s. Ο ΟΤΕ θα δινει καλυτερη?
    Από torrero007 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 16:30
  3. Ποιό STB δίνει τώρα ο ΟΤΕ για IPTV;
    Από evdometap στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-14, 22:51
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-14, 23:04
  5. Δίνει ο ΟΤΕ VDSL από KV ?
    Από iparout στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-14, 21:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας