Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι μπορείς να βάλεις χέρι στο συγκεκριμένο κουτί μιας και είναι στην οικία σου.
    αν είσαι σίγουρος ότι φταίει η καλωδίωση σου, τότε θα σου πρότεινα να τραβήξεις ένα ενισχυμένο καλώδιο με θωράκιση (πχ ftp).
    Mια ερώτηση για να μαθαίνουμε κι' εμείς.
    Λέει ο ερωτών:
    Απ' αυτό το στρογγυλό κουτί, το καλώδιο πάει στο εσωτερικό του σπιτιού μου και ένα άλλο καλώδιο πάλι απ' το κουτί πάει στο διπλανό σπίτι που καταλήγει σε άλλο κουτί και από το δεύτερο κουτί συνεχίζει καλώδιο και πάει σε ένα τρίτο σπίτι. (Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα).
    Aν εγώ ανοίξω το κουτί, συνδέσω ένα καλώδιο πάνω στο καλώδιο των άλλων συνδρομητών και βάλω έναν καταγραφέα για να καταγράφω τις συνομιλίες
    τους, ποιος θα έχει την ευθύνη από όλο αυτό;;; Θα αναλάβει ο ΟΤΕ την μισή ευθύνη που το έβαλε μέσα στην ιδιοκτησία σου;;;
    Αλήθεια, αν είναι πάνω σε τοίχο που βλέπει στον δρόμο τι γίνεται;;; εκεί απαγορεύεται;;;
    To ότι δεν νομιμοποιείσαι να το ανοίξεις αυτό το νόημα έχει, να προστατέψει νομικά την ιδιωτική ζωή των υπολοίπων , τα υπόλοιπα είναι Ελληνικά φαινόμενα και αυθαίρετα πορίσματα που θα πετάξει ο καθένας μας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT, Mikrotik x86
    φαντάσου ότι αυτό το κουτί είναι η εισαγωγή της πολυκατοικίας σου και έχεις κάνει ανακατασκευή ενός διαμερίσματος. τότε δεν θα πρέπει να τραβήξει ο ηλεκτρολόγος σου μια νέα καλωδίωση από το διαμέρισμα στην εισαγωγή σου?
    αυτό ακριβώς θα κάνει και εδώ.
    έχεις απόλυτο δίκαιο για το νομικό κομμάτι και τις καταγραφές, αλλά αυτά είναι οι γκρίζες ζώνες με τα κουτιά που μοιράζουν σε διάφορους συνδρομητές.
    θα μπορούσε να γκρεμίσει το σπίτι και όλοι οι συνδρομητές στην γειτονιά να μην έχουν υπηρεσίες. δεν έχει υποχρέωση καμία να ενημερώσει τον ΟΤΕ ότι θα γκρεμίσει το σπίτι του. όπως ανέφερα έχει δίκαιο, αλλά είναι γκρίζα ζώνη. είναι αυτό που λέμε ναι μεν, αλλά...


    Για να επανέλθουμε στο αρχικό ζήτημα, το πρόβλημα σου αν είναι στην καλωδίωση σου θα πρέπει να δεις και να ελέγξεις. μην προχωρήσεις σε αλλαγή καλωδίου χωρίς να κάνεις έλεγχο.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    φαντάσου ότι αυτό το κουτί είναι η εισαγωγή της πολυκατοικίας σου και έχεις κάνει ανακατασκευή ενός διαμερίσματος. τότε δεν θα πρέπει να τραβήξει ο ηλεκτρολόγος σου μια νέα καλωδίωση από το διαμέρισμα στην εισαγωγή σου?
    αυτό ακριβώς θα κάνει και εδώ.
    έχεις απόλυτο δίκαιο για το νομικό κομμάτι και τις καταγραφές, αλλά αυτά είναι οι γκρίζες ζώνες με τα κουτιά που μοιράζουν σε διάφορους συνδρομητές.
    θα μπορούσε να γκρεμίσει το σπίτι και όλοι οι συνδρομητές στην γειτονιά να μην έχουν υπηρεσίες. δεν έχει υποχρέωση καμία να ενημερώσει τον ΟΤΕ ότι θα γκρεμίσει το σπίτι του. όπως ανέφερα έχει δίκαιο, αλλά είναι γκρίζα ζώνη. είναι αυτό που λέμε ναι μεν, αλλά...


    Για να επανέλθουμε στο αρχικό ζήτημα, το πρόβλημα σου αν είναι στην καλωδίωση σου θα πρέπει να δεις και να ελέγξεις. μην προχωρήσεις σε αλλαγή καλωδίου χωρίς να κάνεις έλεγχο.
    Το ναι μεν αλλά και τα υπόλοιπα "Ελληνικά", τα έχω πεί από το post #6
    Κανονικά δεν επιτρέπεται, αλλά ο ηλεκτρολόγος σου μπορεί να αναλαμβάνει να το κάνει. Αν δεν θέλει να ανοίξει το κουτί βάλε το καλώδιο μέχρι το κουτί και πάρε τον ΟΤΕ για να σου κάνει την σύνδεση.
    Άλλο αυτό και άλλο άνοιξε το γιατί έχεις κάθε δικαίωμα επειδή είναι στην ιδιοκτησία σου, να μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα.
    Αν είναι όλα σωστά και μέλι-γάλα με τους υπόλοιπους δεν τρέχει τίποτα, αλλά υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις και το νήμα θα το διαβάσουν και άλλοι εκτός από μας, οπότε θα μείνω σ' αυτό που είπα και παραπάνω:

    Εδώ λέμε ποιο είναι ποινικά το σωστό και μετά ας κάνει από μόνος του ότι θέλει. Η δημόσια υπηρεσία μπορεί να έχει κάνει ένα κάρο παρατυπίες, θα πας να τα βάλεις μαζί τους ή με έναν μ@@@@α γείτονα που μπορεί να έχεις;;;; Αυτός μπορεί να είναι στα μαχαίρια με τον γείτονα και να πάει να του κάνει μήνυση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    17-08-2015
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    46500/4999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tseug Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε επαρχία έχουμε δικαιοδοσία να ανοίξουμε το κουτί που είναι έξω απ' το σπίτι μας και να αλλάξουμε το καλώδιο που έρχεται μέσα ή απαγορεύεται;

    Στην περίπτωσή μου: Απ' την κολόνα του ΟΤΕ φεύγει ένα καλώδιο και πηγαίνει σε ένα στρογγυλό κουτί που βρίσκεται στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού μου. Πιθανόν το κουτί αυτό να λέγεται κατανεμητής. Απ' αυτό το στρογγυλό κουτί, το καλώδιο πάει στο εσωτερικό του σπιτιού μου και ένα άλλο καλώδιο πάλι απ' το κουτί πάει στο διπλανό σπίτι που καταλήγει σε άλλο κουτί και από το δεύτερο κουτί συνεχίζει καλώδιο και πάει σε ένα τρίτο σπίτι. (Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα).

    Αν πούμε πως μπορώ να το αλλάξω, το καλώδιο που θα βγεί απ' το κουτί θα τοποθετηθεί απ' ευθείας στο router. Η απόσταση είναι λιγότερο από 5 μέτρα. Τι καλώδιο θα μπορούσα να βάλω; Τηλεφωνικό ή UTP;

    Ευχαριστώ!

    Αυτή τη στιγμή είμαι με Down SNR 7.6 dB και 20476 kbps.
    Εγώ ο κακόμοιρος έχω 3.4 mbps i'm really crying http://tinypic.com/view.php?pic=2aet...8#.VdRwjLReGNY
    με βάση την παραπάνω φωτογραφία πάντως δε πρέπει να περιμένω κ πολλά πολλά i'm doomed
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 10101 : 19-08-15 στις 15:22.

  5. #20
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στην ερώτησή μου παιδιά.

    Κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών και ρώτησα για το πρόβλημά μου. Μου είπαν να απευθυνθώ στους τεχνικούς του πλησιέστερου καταστήματός μου. Δεν ξέρω αν θα γίνει δωρεάν η αλλαγή του καλωδίου (ακόμα και με δικό μου καλώδιο), αλλά αν ζητήσουν χρήματα ΔΕΝ είμαι διατεθειμένος να δώσω. Ένα καλώδιο μπορώ να το αλλάξω και μόνος μου χωρίς να επηρεάσω τα γειτονικά δίκτυα. Ο λόγος είναι καθαρά λόγω ανακαίνισης. Θέλω να φτιάξω σωστά τις καλωδιώσεις. Αυτή τη στιγμή έρχεται απ' έξω ένα καλώδιο το οποίο πρέπει να είναι 20ετίας. Δεν επικοινωνεί με τις πρίζες του σπιτιού μου. Συνδέεται με ένα τηλεφωνικό καλώδιο (η ένωση στα συρματάκια είναι με το χέρι - γυμνά!).

    Ο ΟΤΕ όταν ήρθε να μου κάνει την σύνδεση πρίν από 3 χρόνια, έφερε τη γραμμή μέχρι εκείνο το κουτί. Μου είπε να φέρω ηλεκτρολόγο να κάνει την σύνδεση σε πρίζες γιατί εκείνος δεν ήταν αρμόδιος.

    Επίσης, άλλο που μου έχει τύχει είναι σε πολυκατοικία, στο σημείο που είναι ο κατανεμητής, να γίνεται ένα μπάχαλο με τα καλώδια και ο ένας άκουγε τα γειτονικά τηλέφωνα του άλλου! Όταν πήρα την εξυπηρέτηση πελατών να το αναφέρω ως βλάβη για να το διορθώσουν, μου είπαν να πάρω ηλεκτρολόγο. Οπότε τι είναι το σωστό;! Το πειράζουμε τον κατανεμητή ή όχι;!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 10101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ο κακόμοιρος έχω 3.4 mbps i'm really crying http://tinypic.com/view.php?pic=2aet...8#.VdRwjLReGNY
    με βάση την παραπάνω φωτογραφία πάντως δε πρέπει να περιμένω κ πολλά πολλά i'm doomed
    Φίλε μου, με τέτοιο SNR πώς γίνεται να είσαι στα 3.4MBps;
    Έχεις μικρότερ SNR και από εμένα. Πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών να έρθουν να το τσεκάρουν!

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tseug Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Οπότε τι είναι το σωστό;! Το πειράζουμε τον κατανεμητή ή όχι;!
    Kάναμε ολόκληρο θέμα και ακόμη απορία έχεις;;;;

    Tα είπαμε στο post#6 και στο post#12και συνοπτικά στο post#18.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    ΟΚ φίλε μου!

  8. #23
    Εγγραφή
    20-03-2011
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΕΘΥΜΝΟ
    Router
    Draytek Vigor 2710
    SNR / Attn
    6(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tseug Εμφάνιση μηνυμάτων

    Φίλε μου, με τέτοιο SNR πώς γίνεται να είσαι στα 3.4MBps;
    Έχεις μικρότερ SNR και από εμένα. Πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών να έρθουν να το τσεκάρουν!
    Εχει και 57 db attenuation αν ειδες

  9. #24
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει και 57 db attenuation αν ειδες
    Δεν το είχα προσέξει..

  10. #25
    Εγγραφή
    17-08-2015
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    46500/4999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει και 57 db attenuation αν ειδες
    λέτε να φταίει η εσωτερική καλωδιωση απο το κουτι μου μεχρι το ρουτερ, γτ η απόσταση απο τον dslam είναι μικρή είναι μόλις 3,5 km από ότι έχω κοιτάξει

  11. #26
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT, Mikrotik x86
    3,5 xlm είναι τεράστια απόσταση

  12. #27
    Εγγραφή
    01-02-2008
    Περιοχή
    Ἀθῆναι
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    8,4(dB) / 23,3(dB)
    Τήν ἴδια ἀκριβῶς διαδικασία ἔκανα καί ἐγώ πρίν ἀπό ἕνα μῆνα.

    Τό κουτί πού βρίσκεται ἐξωτερικά στόν τοῖχο τοῦ σπιτιοῦ σου ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ νά τό ἀνοίξεις (κακῶς βεβαίως τό καρφώνουν στόν τοῖχο σου, ἀλλά τέλος πάντων τό κουτί δέν εἶναι ἰδιοκτησία σου). Ἐκτός ἀπό πολύ λίγες περιπτώσεις, στό ἴδιο κουτί ὑπάρχουν συνδέσεις γιά τό δικό σου τηλέφωνο, ἀλλά καί γιά τηλέφωνα τῶν γειτόνων πού μπορεῖ νά ἐξυπηρετοῦνται ἀπό διαφορετικές τηλεφωνικές ἑταιρεῖες ἀπό αὐτήν πού ἐξυπηρετεῖ ἐσένα. Ἑπομένως, ἄν σέ δεῖ κανείς νά πειράζεις τό κουτί, μπορεῖ νά σέ καταγγείλει γιά ὑποκλοπή ἤ δολιοφθορά καί ἐπειδή ἐμεῖς εἴμαστε «μικρά ψαράκια», ἀντε νά ἀποδείξουμε ὅτι δέν εἴμαστε ἐλέφαντες (ἐλπίζω νά καταλαβαίνεις τί ἐννοῶ ).

    Ἐγώ ἔκανα τά ἑξῆς:

    1. Ἀγόρασα καλώδιο UTP κατηγορίας 6 ἀπό ἐξειδικευμένο κατάστημα, τονίζοντας ὅτι ἕνα μέρος τοῦ καλωδίου θά εἶναι ἐκτεθειμένο στό περιβάλλον.

    2. Τοποθέτησα τό καλώδιο μέσα στό σπίτι, ἀρχίζοντας ἀπό τήν ροζέττα καί τό ἔφερα ἀκριβῶς δίπλα στό κουτί πού εἶναι ἔξω στόν τοῖχο μου.

    3. Τηλεφώνησα στήν τεχνική ὑποστήριξη τοῦ ΟΤΕ, ζητῶντας τους νά ἔλθει τεχνικός γιά νά ἀποσυνδέσει τό παλιό καί νά συνδέσει τό καινούργιο καλώδιο στό κουτί.

    4. Τήν ἑπόμενη ἡμέρα ἦλθε ἕνας τυπάκος μέ τήν σκαλίτσα του, ἔκανε τίς συνδέσεις καί οὔτε γάτα, οὔτε ζημιά.

    Αὐτά.

  13. #28
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnpap Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Τήν ἑπόμενη ἡμέρα ἦλθε ἕνας τυπάκος μέ τήν σκαλίτσα του, ἔκανε τίς συνδέσεις καί οὔτε γάτα, οὔτε ζημιά.
    Επί πληρωμή ή δωρεάν;

  14. #29
    Εγγραφή
    01-02-2008
    Περιοχή
    Ἀθῆναι
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    8,4(dB) / 23,3(dB)
    «Τυπάκος μέ σκαλίτσα» τό εἶπα σάν χαριτωμενιά!!!

    Ἦλθε τεχνικός μέ ὑπηρεσιακό αὐτοκίνητο τοῦ ΟΤΕ.

    Τά πάντα δωρεάν! Καί ἐπειδή ἀπό τότε μέχρι καί σήμερα πού μιλᾶμε ἔχει ἐκδοθεῖ καί νέος τηλεφωνικός λογαριασμός, οὔτε στόν λογαριασμό ὑπάρχει κάποια ἔξτρα χρέωση.

  15. #30
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Μια ερωτηση, και αν τρεχει αλλου τετοιο θεμα παραπεμψτε με γιατι δεν βρηκα κατι.

    H ενωση που δειχνω στη φωτογραφια θεωρειται αξιοπιστη? Περα απο την αντοχη της στον χρονο απο θεμα οξειδωσης(ειναι σιλικονης) ειναι καλυτερη σαν ενωση(απο θεμα απωλειων) σε σχεση με την απλη συστροφη καλωδιων?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  11921907_10153141605917404_320374182_n.jpg 
Εμφανίσεις:  85 
Μέγεθος:  87,8 KB 
ID: 160340

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεφωνικό καλώδιο και αποσταση
    Από nikoslykos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-15, 20:58
  2. Καλωδιωση σπιτιου- VDSL
    Από __Christos__ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-15, 20:16
  3. Νεα σύνθεση PC μέχρι 500 ευρώ με υπάρχοντα κουτί, PSU, οθόνη, HDD
    Από alexpeykh στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-15, 17:39
  4. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-15, 22:25
  5. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 12:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας