Σελ. 29 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 421-435 από 474
  1. #421
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το έκανες παραγγελία;
    Μόνο οι λάμπες δουλεύουν σίγουρα με alexa,android,apple(?), καθώς όλα τα υπόλοιπα είναι διαθέσιμα μόνο στον κινέζικο server που δεν έχουν πρόσβαση οι άλλοι assistants

    To IR είναι κάργα κινέζικο, ούτε καν αγγλικά δεν έχει στην εφαρμογή, είναι διαθέσιμο μόνο στο mainland china
    Εσύ να πας να πάρεις συσκευές full συμβατές με το apple home kit, θα το πληρώσεις λίγο παραπάνω, αλλά θα λες πως έχεις Home kit, άσε τις φθηνές xiaomi ή τις άλλες που δουλεύουν με alexa,google
    Και εγώ αν έπαιρνα τώρα σενσορες θα πήγαινα σε συμβατές με Google Home που μπορώ να ελέγξω από κινητό Android ή από συσκευή με Google assistant.
    Παλιά άξιζε το MI SMART HOME,.πλέον όχι και τόσο.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #422
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το λες αυτό;
    https://www.youtube.com/watch?v=jTKAv811R44

    Εγώ από το παραπάνω καταλαβαίνω ότι δουλεύουν σωστά οι διάφοροι aqara sensors.

    - - - Updated - - -

    Σε γενικές γραμμές, δεν καίγομαι να δίνω φωνητικές εντολές και άλλα τέτοια γραφικά, αλλά θα ήθελα για το intergration να είναι όλα μαζεμένα σε ένα αξιόπιστο app όπως το homekit της apple και ας χρησιμοποιώ κάποιο λιγότερο stable όπως το app της xiaomi για τον προγραμματισμό του automation
    Αν θες κάποιο αξιόπιστο app και έχει στο μυαλό σου το Homekit, θα πρέπει και να το πληρώσεις

    https://www.apple.com/shop/accessori...%2B4559%2B463e

    Δεν είναι θέμα το να δώσεις 400% πάνω για έναν σένσορα για την πόρτα που δουλεύει σε αξιόπιστο app

  3. #423
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Τα μισά από μερικούς σενσορες και gateway που έχω παραγγείλει έχουν έρθει ήδη όποτε το θέμα τώρα δεν έχει γυρισμό.

    Θα τα δοκιμάσω και ανάλογα ποσό καλά δουλεύουν αυτά που έχω παραγγείλει θα προχωρήσω ανάλογα (αν θα πάρω όλους τους σενσορες ή όχι).

    Αν θέλω να το σοβαρέψω πολύ, υπάρχει και ο κλασικός επώνυμος συναγερμός αλλά δεν ψάχνω κάτι σε αυτά τα λεφτά.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #424
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    έχει κάποιος το Universal remote της xiaomi, απο εχθές έχω ενα θεματάκι μαζί του στην χρήση με automation και στην προσπάθεια να περάσω μέσα εντολές απο copied remotes, ενώ το εμφανίζει δεν μπορώ με τίποτα να επιλέξω λειτουργιά κολλάει όλη η εφαρμογή.
    Αν επιλέξω απο κάποιο απο αυτά που έχει στην βάση του τότε δεν υπάρχει θέμα.

  5. #425
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν και κανένας δεν απάντησε ακόμα, ευχαριστώ παιδια!

    Τελικά συνεχίζει το πρόβλημα, έστειλα και bug report, ως γνωστο το γράψανε εκεί που πιάνει και το remote
    Ακόμα καμία λύση, δοκίμασα πλήρη διαγραφή όλων των remote, διαγραφή της συσκευής, προσθήκη ξανά τίποτα.

    είχα και ενα Universal που το έχω να κάθεται, το έβαλα, εκάνα το Learning με την παλιότερη εφαρμογή (Plug-in) που είναι στα κινέζικα και όλα μια χαρά, δεν τολμάω να το ανοίξω με το νέο Plug-in που είναι στα Αγγλίκα, μάλλον κάτι περνάει στην συσκευή και δεν δουλεύει σωστά.

  6. #426
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Καλησπερα σε ολους. Σκεφτομαι την αγορα ενος τετοιου συναγερμου με καμερα: https://www.skroutz.gr/s/18557335/Xi...ty-Bundle.html Ενδιαφερομαι να το βαλω σε 2 σπιτια ειναι καλος η να κοιταξω αλλου?

  7. #427
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους. Σκεφτομαι την αγορα ενος τετοιου συναγερμου με καμερα: https://www.skroutz.gr/s/18557335/Xi...ty-Bundle.html Ενδιαφερομαι να το βαλω σε 2 σπιτια ειναι καλος η να κοιταξω αλλου?
    Καλημέρα.
    Καταρχήν ξεκινάμε με κάτι πολύ σημαντικό.
    Βγάλε από το μυαλό σου ότι αγοράζεις συναγερμό. Σε καμία περίπτωση δεν είναι αξιόπιστο ένα τέτοιο σύστημα για φουλ προστασία.
    Είναι ωραίο για smart home use και για να βλέπεις κάποια πράγματα με φώτα, θερμοκρασίες κλπ, αλλά ο σέρβερ έχει συνεχώς προβλήματα, η εφαρμογή πολλές φορές κοιμάται και δεν παίρνεις στο 100% όλες τις ειδοποιήσεις κλπ.
    Και δεν στο λέω εγώ που το έχω 5 χρόνια, τα ίδια λένε και όσοι άλλοι το δουλεύουν καιρό.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  8. #428
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση θα κοιτάξω κάποιο άλλο συστημα.

  9. #429
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Αν θες να έχεις μια απλή ειδοποίηση μέσα στο σπίτι όταν υπάρχει παραβίαση, μια χαρά κάνει την δουλειά του.

    Αν θες κάτι πιο πιο καλό, πας σε συναγερμό.

  10. #430
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες να έχεις μια απλή ειδοποίηση μέσα στο σπίτι όταν υπάρχει παραβίαση, μια χαρά κάνει την δουλειά του.

    Αν θες κάτι πιο πιο καλό, πας σε συναγερμό.
    Εαν υπαρχει καποια προταση σε συστημα συναγερμου και καμερων θα ηθελα να την ακουσω εαν οχι εδω εστω απο πμ. Σας ευχαριστω πολυ ολους

  11. #431
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το παραπάνω ΚΙΤ που έβαλες, αλλά έχω βάλει και παραπάνω πράγματα.

  12. #432
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το παραπάνω ΚΙΤ που έβαλες, αλλά έχω βάλει και παραπάνω πράγματα.
    οπως αγαπητε RpMz?

  13. #433
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως αγαπητε RpMz?
    1. Έχω βάλει 2 GateWay με διπλές παγίδες μοιρασμένες στα 2 GW. Επίσης είναι σε ξεχωριστά UPS.
    2. UPS έχω βάλει και στον VDSL Router, μαζί με failover/backup Internet σε περίπτωση που κοπεί το ADSL. Με αυτό τον τρόπο δεν χάνεται η σύνδεση με το Cloud της Xiaomi.
    3. Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, κάποια εποχή λόγο application υπήρχε πρόβλημα με τα Notifications, (σε iOS λειτουργούν τέλεια), έφτιαξα σύστημα με τηλεφωνική ειδοποίηση (κάνει κλήση στο κινητό μου με ένα ηχογραφημένο μήνυμα) για τα critical notifications. Επίσης την τηλεφωνική ειδοποίηση την βγάζω από voip-modulus για να λειτουργεί και με την backup σύνδεση.
    4. Τρέχω 4 κάμερες Xiaomi μαζί με SD-Cards, με αρκετά καλή ποιότητα.
    5. Εξωτερική σειρήνα δεν έχω βάλει, μου αρκεί η εσωτερική ηχητική ειδοποίηση των gateway.
    6. Τα πράγματα για το Smart Home δεν τα αναφέρω.

  14. #434
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Πρώτα πρώτα αποφασίστε τι θέλετε

    Monitoring ή security ?

    Είναι δύο διαφορετικά πράγματα και υπάρχουν λύσεις και για τα δύο.

    Τα xiaomi είναι για monitoring.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #435
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Έχω βάλει 2 GateWay με διπλές παγίδες μοιρασμένες στα 2 GW. Επίσης είναι σε ξεχωριστά UPS.
    2. UPS έχω βάλει και στον VDSL Router, μαζί με failover/backup Internet σε περίπτωση που κοπεί το ADSL. Με αυτό τον τρόπο δεν χάνεται η σύνδεση με το Cloud της Xiaomi.
    3. Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, κάποια εποχή λόγο application υπήρχε πρόβλημα με τα Notifications, (σε iOS λειτουργούν τέλεια), έφτιαξα σύστημα με τηλεφωνική ειδοποίηση (κάνει κλήση στο κινητό μου με ένα ηχογραφημένο μήνυμα) για τα critical notifications. Επίσης την τηλεφωνική ειδοποίηση την βγάζω από voip-modulus για να λειτουργεί και με την backup σύνδεση.
    4. Τρέχω 4 κάμερες Xiaomi μαζί με SD-Cards, με αρκετά καλή ποιότητα.
    5. Εξωτερική σειρήνα δεν έχω βάλει, μου αρκεί η εσωτερική ηχητική ειδοποίηση των gateway.
    6. Τα πράγματα για το Smart Home δεν τα αναφέρω.
    Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια σε ευχαριστω που εριξες 2-3 ιδεες
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα πρώτα αποφασίστε τι θέλετε

    Monitoring ή security ?

    Είναι δύο διαφορετικά πράγματα και υπάρχουν λύσεις και για τα δύο.

    Τα xiaomi είναι για monitoring.
    Εγω για ενδιαμεση λυση το εψαχνα να μην μπλεκω με αγορα καμερας και καταγραφικου και ξεχωριστο συναγερμο.

Σελ. 29 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας